ADB-100T USB (Od telewizji N)

Michaelbond

ADB-100T USB (Od telewizji N)

Post autor: Michaelbond »

Znalazłem ciekawy opis możliwości tunera modyfikacji tunera, może się wam przyda. Okazało się, że Tuner DVB-T USB jest zbudowany na bazie chipu AS-102 od Abilis, który jest wykorzystywany także w tunerze PCTV picoStick (74e) dla komputerów PC. W efekcie aby umożliwić współpracę USB sticka od nbox-ów na PC pod kontrolą systemu Windows wystarcza dokonać drobnej modyfikacji ręcznej jednego z plików, a następnie wykonać ręczną instalację sterowników z poziomu Menedżera Urządzeń.

Tuner DVB-T USB dla nbox

Opis instalacji dla systemu Windows (na bazie opisu użytkownika: xhary):

1) należy pobrać sterowniki dla PCTV picoStick (74e) - ze strony producenta (http://www.pctvsystems.com) lub przetestowaną wersję 2.0.5.904 z działu Pliki serwisu satkurier.pl (POBIERZ, teoretycznie wersja została zmodyfikowana i powinna się dać zainstalować ręcznie bez konieczności wykonywania kolejnych kroków), a następnie wypakować z archiwum ZIP do dowolnego katalogu,

2) po podłączeniu tunera DVB-T USB od nbox HDTV i zgłoszeniu systemu o niepowodzeniu instalacji sterowników należy przejść do Menedżera Urządzeń (dostępny w Panelu Sterowania), znaleźć podłączony tuner (będzie jako pierwszy element z ikoną sygnalizującą problem - brak sterowników), kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy, wybrać z podręcznego menu Właściwości, przejść w nowym oknie na zakładkę Szczegóły i z rozwijanej listy wybrać Identyfikatory sprzętu (drugi element).

3) otworzyć w dowolnym edytorze tekstowym (może być nawet systemowy Notatnik) plik PCTVabi.inf znający się w katalogu głównym z wypakowanymi sterownikami i wyszukać sekcję opisaną jako:

[PCTVSYSTEMS.NTx86]
- dla systemów x86 (32 bitowych)

[PCTVSYSTEMS.NTamd64]
- dla systemów x64 (64 bitowych)

Aby sterowniki chciały się zainstalować należy podmienić drugą linię w sekcji odpowiedniej dla posiadanego systemu operacyjnego, która jest w formie:

%AbilisTuner2.DeviceDesc%=Abilis.Device1,USBVID_xxxx&PID_xxxx

Gdzie zamiast "xxxx" mają znaleźć się stosowne wartości numeryczne odczytane okna Menedżera Urządzeń (Identyfikatory sprzętu). Po dokonaniu poprawek zapisujemy plik.

4) Zamykamy okno Właściwości w Menedżerze urządzeń i ponownie klikamy tuner prawym przyciskiem myszy, wybierając z menu kontekstowego opcję Aktualizuj oprogramowanie sterownika... Wybieramy Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika i ręcznie wskazujemy katalog z wypakowanym sterownikiem i poprawionym plikiem PCTVabi.inf. System zgłosi zapytanie, czy kontynuować instalację, potwierdzamy i po chwili tuner DVB-T jest gotowy do działania.

Michaelbond

Re: Odbiór DVB-T na dekoderach N i TNK

Post autor: Michaelbond »

dalszy ciąg informacji dla innych systemów...

Poprawnie zainstalowane sterowniki pod Windows 7 x86


Sterowniki są oparte o architekturę BDA, w związku z czym działają z Windows Media Center, innymi aplikacjami tego typu, jak i popularnymi programami przeznaczonymi do współpracy z tunerami cyfrowymi do PC (ProgDVB, DVBviewer, DVB Dream, SmartDVB, czy AltDVB - ten ostatni przetestowany w redakcji).



AltDVB - wybór urządzeń, widoczny tuner DVB-T USB dla nbox




AltDVB w akcji, odbiór testów Puls 2 z przekazu z RTCN Wisła/Góra Skrzyczne w Krakowie, możliwy PiP na żywo do 3 kanałów z jednego multipleksu, widać obecność paczki DVB-H, ale bez kanałów - AltDVB nie wyszukuje poszczególnych serwisów


Urządzeniem radzi sobie także z odbiorem sygnałów DVB-H, więc stosując odpowiednie oprogramowanie jest możliwe podglądanie przekazów telewizji mobilnej (np.: dvbSAM od Decontis).

Opis instalacji dla systemu Ubuntu 10.10 - Linux (autor: iZYD):

1) należy pobrać klienta subversion

sudo apt-get install subversion

2) pobrać za pomocą subversion źródła v4l-dvb do obsługi tunerów TV pod OS Linux

hg clone http://linuxtv.org/hg/v4l-dvb

3) poprawka dla Ubuntu 10.10 (bez niej nie będzie możliwa kompilacja)

cp openee/recipes/v4l-dvb/files/v4l-dvb-as102.patch v4l-dvb/v4l-dvb-as102.patch
cd v4l-dvb
patch -p1 -i v4l-dvb-as102.patch

4) poprawka identyfikatora sprzętu (aktualnie wymagana podobnie jak dla sterowników pod OS Windows) w pliku as102_usb_drv.h

sudo gedit linux/drivers/media/dvb/as102/as102_usb_drv.h

znaleźć:
/* PCTV Systems: PCTV picoStick (74e) */
#define AS102_PCTV_74E "PCTV Systems picoStick (74e)"
#define PCTV_74E_USB_VID 0x2013
#define PCTV_74E_USB_PID 0x0246

zamienić na:
/* PCTV Systems: PCTV picoStick (74e) */
#define AS102_PCTV_74E "PCTV Systems picoStick (74e)"
#define PCTV_74E_USB_VID 0x0b89
#define PCTV_74E_USB_PID 0x0007

zapisać zmodyfikowany plik

5) poprawka w pliku konfiguracyjnym v4l-dvb:

sudo gedit v4l/.config

znaleźć:
CONFIG_DVB_FIREDTV=m

zamienić na:
CONFIG_DVB_FIREDTV=n

zapisać zmodyfikowany plik

6) kompilacja i instalacja

make
sudo make install

7) instalacja oprogramowania dla chipsetu

sudo tar -v -x -f openee/recipes/v4l-dvb/files/v4l-dvb-firmwares.tar.gz -C /lib/firmware

8) restart

sudo reboot

Możliwe oglądanie za pomocą popularnego odtwarzacza multimedialnego VLC, co opisał szczegółowo użytkownik iZYD

W efekcie tuner DVB-T USB dla nbox staje się bardzo atrakcyjnym produktem, ponieważ nie dość, że jako jedyny może działać z tunerami nbox, to sprawdza się też jako pełnoprawny tuner dla komputerów PC i laptopów, a jego cena jest w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu konkurencyjna.

przemek212121

Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

Witam,
Kupiłem tuner DVB-T USB od Nki aby móc oglądać telewizję na kompie.
Podłączyłem, wgrałem sterowniki, podłączyłem antenę a tu patrzę że nie ma sygnału NTC Dodam że na dekoderze od TP (Samsung SHD 85) wszystko ładnie śmiga.Antena też jest ta sama tylko jest podłączony rozgałęziacz(pisze na nim że jest do TV kablowej, ale gdy prez ten sam rozgałęziacz podłącze do kart telewizyjnej w kompie (analogowej) wszystko śmiga!
O co może chodzić?
P.S. Po podłączeniu nawet anteny pokojowej nadal jest 0% a mim zdanie powinno wskazywać co najmniej 1 % !
PPS. Dodam że mam taki rozgałęziacz:
http://rtvwieczorek.pl/Rozgaleznik_sygn ... j-105.html

janek 77

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: janek 77 »

A wgrałeś te podmienione sterowniki od Pinnacle czy coś innego?

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

Tak, system wykrywa ten tuner jako PCTV Systems 74e DVB-T Receiver
P.S Sterownik pobrałem bezpośrednio z tond : http://satkurier.pl/pliki.html
Błagam o pomoc nie chcę żeby 49 zł poszło na marne :(
EDIT:
Czy analogowa karta telewizyjna może w czymś przeszkadzać?
Dodam że po odinstalowaniu karty telewizyjnej sterowniki do dekodera DVB-T w ogóle nie chciały się zainstalować!

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: @GUTEK@ »

Jaki poziom sygnału pokazuje ten tuner od TP. Być może sygnał jest zbyt słaby dla karty USB, bo jak wiadomo tego typu tunery odbierają gorzej.
Napisz też ile kilometrów masz do nadajnika i jakiego programu używasz?
Polecam użyć SkyView, możesz ściągnąć nową wersję ze strony http://www.skyview.pl
lub mojego gotowca z: http://gutek.elektroda.eu/skyview_gutek.rar

Z jakiego powodu uważasz że na antenie pokojowej powinien być 1% sygnału?
W żadnym znanym mi tunerze wskaźnik sygnału tak nie działa, a w szczególności w przypadku tunerów USB, wskaźnik będzie działał najprawdopodobniej skokowo, przykładowo 40-60-80-100% przy czym odbiór będzie prawdopodobnie dopiero od 80% - nie mam tego tunera więc nie wiem jak dokładnie jest w jego przypadku, opieram się na doświadczeniach z innymi kartami tv pod PC.

Edit:
Napisz co to za karta analogowa - firma, model, chipset, oraz jakie masz kodeki w systemie zainstalowane.

janek 77

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: janek 77 »

A co to za karta analogowa i jaki soft do DVB-T?
Tuner DVB-T moze być zablokowany w przypadku kart PCI.
Uzyć alternatywnego softu jak SMARTDVB czy ALTDVB i zobaczyć czy jaki tuner jest widziany przez soft

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

@GUTEK@ pisze:Jaki poziom sygnału pokazuje ten tuner od TP. Być może sygnał jest zbyt słaby dla karty USB, bo jak wiadomo tego typu tunery odbierają gorzej.
Napisz też ile kilometrów masz do nadajnika i jakiego programu używasz?
Polecam użyć SkyView, możesz ściągnąć nową wersję ze strony http://www.skyview.pl
lub mojego gotowca z: http://gutek.elektroda.eu/skyview_gutek.rar

Z jakiego powodu uważasz że na antenie pokojowej powinien być 1% sygnału?
W żadnym znanym mi tunerze wskaźnik sygnału tak nie działa, a w szczególności w przypadku tunerów USB, wskaźnik będzie działał najprawdopodobniej skokowo, przykładowo 40-60-80-100% przy czym odbiór będzie prawdopodobnie dopiero od 80% - nie mam tego tunera więc nie wiem jak dokładnie jest w jego przypadku, opieram się na doświadczeniach z innymi kartami tv pod PC.

Edit:
Napisz co to za karta analogowa - firma, model, chipset, oraz jakie masz kodeki w systemie zainstalowane.
1. Do nadajnika mam ok 40 km.
2.Używam programu ProgDVB 6 DVB Viewer i VLC
3.Karta to WinFast TV2000 XP Expert
4.Na dekoderze TP nie można sprawdzić siły NTC tylko i wyłącznie siłę satelitarną.
5.Kodeki K–Lite Codec Pack to chyba wszystko .
janek 77 pisze:A co to za karta analogowa i jaki soft do DVB-T?
Tuner DVB-T moze być zablokowany w przypadku kart PCI.
Uzyć alternatywnego softu jak SMARTDVB czy ALTDVB i zobaczyć czy jaki tuner jest widziany przez soft
2.Z czego się orientuje karta jest pod gniazdo PCI podłączona.

EDIT Ten program SmartDVB wykrywa tylko to i nie wiem co to jest ponieważ nie mam czegoś takiego na swoim kompie.
Obrazek
A na skyView też pokazuje że nie ma sygnału a może to wina rozgałęziacza ?
Ostatnio zmieniony 19 października 2011, o 19:06 przez przemek212121, łącznie zmieniany 1 raz.

janek 77

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: janek 77 »

Wybierz BDA ....czyli 2 opcje to pojawi się urzadzenie.
Jakieś wykrywa skoro się uruchamia soft

Ten K-Lite to lepiej wyinstalować i tylko potrzebne kodeki zostawić
Uruchom tego SMARTDVb i zobacz co pokaże po skanie

Moze byc zablokowany przez tego WinFast TV2000 XP Expert

WinFast TV2000 XP Expert powinien odbierać DVB-T to z pamięci hybryda.
Ostatnio zmieniony 19 października 2011, o 19:13 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

Nie ma w ogóle sygnału tylko L jest 100%
Janek czyli co trzeba zrobić żeby było dobrze?
Ostatnio zmieniony 19 października 2011, o 19:14 przez przemek212121, łącznie zmieniany 1 raz.

janek 77

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: janek 77 »

Jakie urzadzenie widzisz gdy wybierzesz BDA? Tego "Pinnacle"?
Po 1 to ten WinFast TV2000 XP Expert chyba odbiera DVB-T więc jego uzywać jeśli działa.

po 2 jeśli chesz tego "Pinnacle" to trzeba rozważyć zablokowanie przez tego winfasta i przeinstalować sterowniki
Ostatnio zmieniony 19 października 2011, o 19:17 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

1.Abilis System Single DVB-T TUNER
2. Nie moja karta telewizyjna nie odbiera NTC sprawdź sobie w necie :)
3. Co i jak mam przeinstalować ponieważ jestem zielony w sprawach tv :)
Ostatnio zmieniony 19 października 2011, o 19:21 przez przemek212121, łącznie zmieniany 1 raz.

janek 77

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: janek 77 »

No tak z pamięci myślałem że to hybryda od Leadteka.
Program widzi ten tuner od N-k czyli albo problem z sygnałem
Albo te kodeki K-Lite.

A skan nie znajduje żadnych MUX?
Jeśłi nie to
Wyinstalować sterowniki i usunąć od Leadteaka. I wyinstalowac tego K=Lite.
Ja używam Divix HD Plus i kodek arcsoft z WINFAST PVR do dżwięku i to powinno wystarczyć

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

Słuchaj teraz odinstalowałem stery od karty telewizyjnej po ponownym uruchomieniu komputera znowu pokazuje się że system znalazł ten dekoder ale teraz gdy chcę zainstalować stery od niego to pokazuje mi że system nie może ich znaleźć co jest grane?Może tę kartę tv trzeba całkiem wyjąć?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: @GUTEK@ »

Ten WinFast TV2000 XP Expert to stara 10 letnia karta TV tylko analogowa i w dodatku ze sterami WDM, więc do BDA nic nie będzie mieszać.

Po prostu albo ta karta USB jest walnięta, w co wiątpie, albo rzeczywiście jest zbyt słaby sygnał dla niej.
Nie kombinuj z odinstalowywaniem itp bo tylko nakopiesz dodatkowo i już nic nie będzie Ci działać.
Kodeki też puki co nie mają nic do rzeczy bo KARTA W OGÓLE NIE ODBIERA SYGNAŁU, gdyby był sygnał a nie było obrazu możnaby podejrzewać kodeki.

Napisz jaką masz antene i z jaką mocą nadaje nadajnik.
Jeśli na tej pokojowej antenie jesteś wstanie odbierać na tym tunerze od TP, zrób taką rzecz, podłącz tą antenę pod tą kartę USB, ustaw kanał na którym nadaje MUX który powinieneś odbierać i próbuj go złapać przestawiając antenę.

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

Czyli z powrotem mam zainstalować stery od karty tv? I stare kodeki, tak?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: @GUTEK@ »

przemek212121 pisze:Czyli z powrotem mam zainstalować stery od karty tv? I stare kodeki, tak?
Kodeki na razie nie instaluj, jeśli już je odinstalowałeś, bo pewnie i tak by był z nimi problem jak już odbierzesz sygnał.
Sterowniki do karty możesz zainstalować. A później zrób tak jak napisałem wcześniej.

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

A to na pewno nie jest wina rozgałęziacza?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: @GUTEK@ »

przemek212121 pisze:A to na pewno nie jest wina rozgałęziacza?
Może być jego wina, jak masz możliwość podłącz antene do karty bez niego.

przemek212121

Re: Brak sygnału w dekoderze USB ADB-100T (Od telewizji N)

Post autor: przemek212121 »

A czy wcześniej na tym rozgałęziaczu dobrze chodziła telewizja analogowa to czy sygnał NTC robi różnicę?
Edit
Na dekoderze TP antena pokojowa nie łapie sygnału.
A sygnał odbieram z nadajnika RTCN Siedlce Łosice
Znalazłem jeszcze takie coś na forum:
ophiel napisał(a):
Mam taki problem otóż podłączyłem antenę dachową do nowego tuneru n-tv.
Włączam szukanie programów tv naziemnej cyfrowej ale tuner pokazuje mi tylko pasek Siły na około 70%, jakości brak - 0%.
Czy mam źle ustawioną antene??
Do nadajnika w Katowicach-Kosztowach mam jakies 30 km.
Antena z Biedronki z obrotnicą i wzmacniaczem.


Odłącz wzmacniacz i będzie śmigać ponieważ dekoder n-ki wysyła napięcie 5V a wzmacniacz ma pewnie 12V i robi się zwarcie

Czy to prawda?

Zablokowany