Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: kemi73 »

A jak myślisz dlaczego dołączają TV Trwam ?:). W końcu to dla nich jest przeznaczona TVP nie bez powodu maja tam swojego człowieka:).

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: ploomba »

to w takim razie ja poprosze o dvb-t w mpeg-2 i prosze mi tutaj nadawac te 7 kanałow w dwóch bezpłatnych muxach tak jak w czechach. Koszt bedzie duzo tanszy dla Polaów a roznica żadna, bo tak i tak wychodzi z tego teraz ze ma byc 7 kanałów bezplatnych.. po co wydawac 400 zl na tuner mpeg-4 dla 7 kanałow jak mozna wydac 50 zl na tuner mpeg-2..nie życze sobie żadnego płatnego multipleksu ..ot co..
Szumnie sie mowilo, że mpeg-4 mialo byc po to, żeby byl dostep do wiekszej ilosci kanalów i wieksza konkurencyjnosc..KOMPLETNE OSZUSTWO.. ZDRADA STANU .. WETO
proponuje zasypac skrzynke mailowa Pani Streżyńskiej listami w tej sprawie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Puma »

Fakt faktem że mówiło się o kilkunastu/kilkudziesięciu programach bezpłatnych.
Ktoś tam z rządu mówił o 40-60 programach bezpłatnych a teraz...okazuje się że gdyby nie ustąpili to NTC by w ogóle pewnie nie było :x

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: ploomba »

proponuje Pani Strezynskiej cofnąc sie do ogólnego założenia dlaczego wprowadzono droższy mpeg-4 w naszym kraju..NIE PO TO ŻEBY NAPYCHAC KIESZENIE PIENIEDZMI PRYWATNYM BIZNESMENOM, TYLKO PO TO ZEBY RYNEK TELEWIZJI OZYWIL SIE W POLSCE..
czyli wychodzi teraz z tego, że zmusi sie Polakow do zakupu drozszej technologi tylko po to, żeby reszte wolnych czestotliwosci (czyt. prawie wszystkie) oddac prywaciarzom na kodowane kanaly. Ja pisze jutro list to rzecznika praw obywatelskich :geek:

Jesli tak to ma wygladac, to z punktu widzenia polskiego obywatela nalezy wprowadzic dwa bezplatne muxy w mpeg-2 z tymi siedmioma dotychczasowymi kanałami..i w ciagu pól roku 99% ludnosci zakupi tunery mpeg-2 po 50 zl a nie po 400, bo tak czy siak bedziemy miec tylko te 7 kanałow


a tak wogóle to ten zapis o czesciowej lub calkowitej odplatnosci za drugi mux jest zupelnym bezsensem.. kto normalny bedzie inwestowal (kupowal) sprzet dekodujący raptem kilka kanałow (karte, czytnik), jak za tansze pieniadze mozna kupic zestaw jakiejs satelitarnej platformy cyfrowej. Ten zapis to ewidentne blokowanie rozwoju dvb-t (bo i tak oferta kodowana nie bedzie konkurencyjna wobec platform) a przydzielenie czestotliwosci kodowanym muxom uniemozliwi wejscie na rynek nowym nadawcom, ktorzy chcieli by nadawac za darmo...czyli bedzie po staremu
moze najpierw wypadalo by oglosic ogolnopolski konkurs koncesyjny dla nowych nadawcow bezplatnych a dopiero potem myslec o zapelnieniu reszty kanalami kodowanymi..rozwiazanie , ktore przyjmuje sie teraz jest ewidentnym "sprzedawaniem" publicznych panstwowych czestotliwosci prywatnym kompaniom medialnym (platnym)
..ciekawe ile wzięli w łape

karol91

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: karol91 »

skorup pisze:czyli o ile dobrze rozumiem drugi MUX będzie płatny (częściowo lub w całości) po 2013
Źle zrozumiałeś! A inni na forum, zamiast samemu doczytać, powtarzają brednie i już narzekają! Odsyłam jak zwykle do Projektu strategii cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego:
Multipleks 2: ogólnopolska sieć z przeznaczeniem, w wyniku postępowania konkursowego, na potrzeby rozpowszechniania lub rozprowadzania programów w sposób cyfrowy w standardzie SDTV lub SDTV i HDTV, po terminie wyłączenia nadawania analogowego bezpłatna lub częściowo płatna
Jest pewna różnica między tym zapisem, a stwierdzeniem całkowicie płatna.
ploomba pisze:kto normalny bedzie inwestowal (kupowal) sprzet dekodujący raptem kilka kanałow (karte, czytnik), jak za tansze pieniadze mozna kupic zestaw jakiejs satelitarnej platformy cyfrowej.
Przez jaki czas będzie taniej? Najtańszy zestaw MPEG-2 na Hollexie do odbioru TnK kosztuje 239 zł. Koszt tunera DVB-T w MPEG-4: 369 zł. Wychodzi więc, że po 16 miesiącach oglądania TnK za 10 zł/miesięcznie płacimy więcej niż za tuner DVB-T, w który inwestujemy raz. A najbardziej opłaca się obecnie kupić tuner combo, już od 750 zł. Zyskujemy dzięki temu nie tylko dostęp do DVB-T, ale też do kanałów DVB-S2 i MPEG-4 z satelity, a więc również HD! Jest to dużo bardziej opłacalne niż osobny zakup tunera DVB-T (MPEG-4) i DVB-S (MPEG-2), gdyż zyskujemy: jedno urządzenie (a więc mniej pilotów), dostęp do kanałów sat w MPEG-4 oraz wygodę użytkowania z możliwością nagrywania programów na dysk twardy. Gdzie to wszystko jest w TnK? Warunkiem jest tylko dobra oferta DVB-T oraz start platformy TVP.
Ostatnio zmieniony 3 sierpnia 2009, o 23:37 przez karol91, łącznie zmieniany 1 raz.

interaktiv

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: interaktiv »

varicap pisze:
interaktiv pisze:Canal + tez zaczyna kręcić mówiąc brednie o braku opłacalności nadawania naziemnego bez wprowadzania abonamentu i kodowania. A wszystko to dlatego, że C+ tak naprawdę nie ma czego wypchnąć do dvb-t bez kodowania, Polsat ma swoje badziewne TV Biznes i Polsat News i inne tematyczne, podobne programy ma ITI czyli tvn7, tvn warszawa, tvn24, podobnie TVP pewnie chętnie da do FTA TVP Sport, TVP Kultura, Historia etc (te dwa ostatnie są nadawane w analogu w Warszawie mimo ze nie ma na ten temat nigdzie informacji), Wiec spokojnie znajdzie się kolejne 7 kanałów do zapełnienia MUX2, a żeby było śmieszniej MUX3 też mogą między siebie podzielić trzej wcześniej wymieniani nadawcy ale już pewnie za opłatą. Wniosek jest taki jak już wcześniej ktoś napisał, są nadawcy którzy chcą zarobić ale tak żeby się nie narobić.
Na jakich kanałach i gdzie w mieście odbierasz naziemnie analogowo TVP Historia i TVP Kultura ?
vari

Odbiór z anteny zbiorczej, silnie kierunkowej (kierunek Łazy), miejsce odbioru to Natolin (Ursynów) a częstotliwości nie pamiętam (teraz korzystam z kablówki, okazjonalnie przełączam się na na antenę zobaczyć co i jak z DVB-T :D), powiem tylko ze jest to dolne pasmo koło tvp1, nie wiem może to dosył jakiś czy coś w tym stylu - musiałby się odnieść do tego ktoś z emitela, jak będę mieć okazje to spiszę częstotliwości - sygnał jest słabej mocy bo 55km od Warszawy nie ma śladu po tych stacjach.

karol91

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: karol91 »

Może to przebicie z kablówki!

skorup

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: skorup »

karol91 pisze:Źle zrozumiałeś! A inni na forum, zamiast samemu doczytać, powtarzają brednie i już narzekają! Odsyłam jak zwykle do Projektu strategii cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego:
Multipleks 2: ogólnopolska sieć z przeznaczeniem, w wyniku postępowania konkursowego, na potrzeby rozpowszechniania lub rozprowadzania programów w sposób cyfrowy w standardzie SDTV lub SDTV i HDTV, po terminie wyłączenia nadawania analogowego bezpłatna lub częściowo płatna
Jest pewna różnica między tym zapisem, a stwierdzeniem całkowicie płatna.
raczej dobrze zrozumiałem 8-)
Prezes UKE oparł się w tej materii na stanowiskach
wyrażonych w konsultacjach przez przedsiębiorców oraz opinii Prezesa Urzędu
Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zdecydował o zamieszczeniu w Dokumentacji
konkursowej zapisu, zgodnie z którym Operator multipleksu będzie mógł
zadecydować o częściowej bądź pełnej odpłatności swej oferty po okresie
simulcastu, to jest po 31 lipca 2013 roku. Tym samym zawarte w Dokumentacji
zobowiązanie do oferowania programów na zasadzie dostępu nieodpłatnego
powinno wygasnąć z dniem 31 lipca 2013 r.
- informacja z dokumentu MUX2_wyniki_konsultacji_31072009.

varicap

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: varicap »

interaktiv pisze:
Odbiór z anteny zbiorczej, silnie kierunkowej (kierunek Łazy), miejsce odbioru to Natolin (Ursynów) a częstotliwości nie pamiętam (teraz korzystam z kablówki, okazjonalnie przełączam się na na antenę zobaczyć co i jak z DVB-T :D), powiem tylko ze jest to dolne pasmo koło tvp1, nie wiem może to dosył jakiś czy coś w tym stylu - musiałby się odnieść do tego ktoś z emitela, jak będę mieć okazje to spiszę częstotliwości - sygnał jest słabej mocy bo 55km od Warszawy nie ma śladu po tych stacjach.
No to już jasne. Ktoś dostawił tunery FTA i modulatory w skrzynce Twojego AZARTu (anteny zbiorczej).
To częsta praktyka.
Ja w jednym z mieszkań w Międzyzdrojach miałem w AZARCie wszystkie programy naziemne plus TVN, któego nie ma tam naziemnie. Szedł z tunera analogowego SAT (bo to było gdy TVN nadawał z HB analogowo) i z modulatora. Oprócz tego był jeszcze CNN i coś jeszcze.
W Warszawie nie ma nadawanych naziemnie programów, które wymieniłeś.
Pamietaj, że wyznacznkiem tego co jest nadawane naziemnie jest własna indywidualna antena a i to w oddaleniu od "dziurawych" kablówek.
vari

interaktiv

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: interaktiv »

Może jest jak mówisz, nie wiem co kto podpina pod tą instalację mimo, że to nie jest AZART tylko zwykła instalacja multiswitchowa (RTV/SATx2/Radio) ;)

varicap

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: varicap »

interaktiv pisze:Może jest jak mówisz, nie wiem co kto podpina pod tą instalację mimo, że to nie jest AZART tylko zwykła instalacja multiswitchowa (RTV/SATx2/Radio) ;)
No widzisz, czyli w skrzynce gdzie z pewnoscią jest wzmacniacz budynkowy, są też sygnały z LNB.
Wystarczy włożyć wkładkę DVB-S FTA -> modulator (są takowe) i odpowiednio nastawić.
Może ktoś chciał aby te programy mogli oglądac ludzie bez odbiorników satelitarnych.
vari

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Drekan »

Czy ktoś wie co się dzieje z 2 multipleksem? :?:

Skoro operatorem 3 MUX REG został Emitel, to spokojnie można podpisać aneks na 1 multipleks.

W takim wypadku nie widzę więcej powodów by wstrzymywać się z procesem uruchamiania 2 multipleksu. Gdy wszystkie miejsca w 2 multipleksie zostaną obsadzone przez nowych graczy, to koncepcja przejęcia całego 2 multipleksu przez dotychczasowych graczy straci aktualność. :)

Będzie można także ocenić stopień zainteresowania obecnością w NTC przez różnych nadawców.
Mam nadzieje, że zmobilizuje to nadawców komercyjnych z 1 multipleksu do podjęcia działań przyspieszających uruchomienie pierwszego multipleksu. 8-)

Martwi mnie brak działań ze strony UKE. Dotychczas to oni ciągnęli cały proces dygitalizacji do przodu organizując różne spotkania, konferencje czy informując o postępach w sprawie NTC. Od momentu pojawienia się Projektu Ustawy Medialnej ich aktywność wyraźnie osłabła. :(

Jednak obecnie przydałby się ktoś, kto pociągnąłby cały proces DVB-T do przodu. Zwłaszcza kwestia 2 multipleksu wymaga podjęcia pierwszych kroków zmierzających do jego szybkiego startu.

Uważam, że opóźnień mamy już dość! :!: Najwyższa pora przyśpieszyć cały proces zwłaszcza, że jest ku temu świetna okazja. :idea:

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Drekan »

Chyba dzieje się w sprawie NTC coś o czym nie wiem. :mrgreen:

http://satkurier.pl/news/55457/nowy-kan ... -tv-4.html

Jak do tej pory wszyscy nadawcy prywatni z odtworzeniowego 1 multipleksu twierdzili jednogłośnie, że są w stanie zaoferować w ramach DVB-T tylko po jednym kanale niekodowanym. Kolejne obiecane miejsca po kanałach TVP miały zapełnić płatne stacje. A tutaj niespodzianka. :o

Najpierw TV Puls występuje z wnioskiem na niekodowany kanał TV Puls Kids, który planują udostępnić bezpłatnie w ramach 2 multipleksu. A teraz TV 4 przygotowuje wniosek na koncesję na kanał z serialami, który zamierzają umieścić w planowanym 2 multipleksie. :shock:
Nawet mający własną platformę TVN oferuje udostępnić do 2 multipleksu swój kanał TVN 7.

Ciekawe skąd taka zmiana nastawienia? :?:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Puma »

Niektórzy zwietrzyli interes w NTC. Nie sposób wszystkich zachęcić do kupna 'talerza', zawsze pozostanie pewna ilość klientów i tych się wykorzysta jako oglądaczy reklam.
TVN7 i tak jest darmowy na satelicie więc faktycznie jest dla nich to korzystne wyjście.
Polsat może jak chcę zrezygnować niż dawać ohydny np. Polsat 2.

Mnie satysfakcjonuje taki układ jaki może z tego wynikać:
Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Puls Kids, TVN7, TV4 Seriale

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Drekan »

Puma pisze:Mnie satysfakcjonuje taki układ jaki może z tego wynikać:
Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Puls Kids, TVN7, TV4 Seriale
Tylko, że wszyscy mówią o nowych kanałach mających znaleźć się nie w 1 lecz w 2 multipleksie. :arrow:

Wynikałoby z tego, że albo UKE zamierza zgodzić się dać TVP na stałe 3 miejsca w 1 multipleksie i obiecane miejsca po TVP komercyjni dostaną w 2 multipleksie. Albo sami nadawcy zrezygnowali z 3 miejsc po TVP i zamierzają swoimi bezpłatnymi kanałami zapełnić 2 multipleks by ograniczyć miejsce dla konkurencji. Tak czy inaczej widać nareszcie jakąś inicjatywę ze strony nadawców prywatnych. :)

Podejrzewam, że za tym wszystkim stoi TV Puls, który najwięcej ma do zyskania na NTC i pociągnął za sobą nadawców liczących na uzyskanie ogólnokrajowego pokrycia w ramach DVB-T, jakie ma obecnie tylko Polsat i TVP. To wszystko może zmienić korzystną dla Polsatu patową sytuację DVB-T. :P

Wprowadzenie przez ITI telewizji na kartę HD z tunerem DVB-T do odbioru Polsatu, świadczy o zmianie strategii TVN-u. Oferty kanałów w wysokiej rozdzielczości w ramach TNK HD nie przebije DVB-T (tutaj można liczyć, na co najwyżej 1 stację TVP HD). Tak, więc TNK nie musi się obawiać konkurencji ze strony NTC. A wprowadzenie tunera DVB-T świadczy o tym, że DVB-T ma stanowić uzupełnienie oferty TNK. Nie zdziwiłbym się, gdyby ITI wyrzuciła z własnych transponderów stacje dostępne naziemnie w ramach NTC i przeznaczyła je na nowe kanały. Chodzą pogłoski, że kończy się umowa na wyłączność kanałów BBC w Cyfrowym Polsacie i stacje te mają pojawić się w ofercie platformy N. :roll:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: Puma »

Tak, zauważyłem że to MUX II. Mam nadzieję że to już przesądza sprawę i teraz TVP może sobie MUX I blokować ile chcę. Stawiam na trochę inny scenariusz, nie oznacza to że UKE zgodził się na warunek TVP co do MUX I, oznacza to tyle że UKE chcę TVP wykołować ;) i NTC ruszy bez ich zgody.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2010, o 13:06 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: kupon »

Puma pisze:Niektórzy zwietrzyli interes w NTC. Nie sposób wszystkich zachęcić do kupna 'talerza', zawsze pozostanie pewna ilość klientów i tych się wykorzysta jako oglądaczy reklam.
TVN7 i tak jest darmowy na satelicie więc faktycznie jest dla nich to korzystne wyjście.
Polsat może jak chcę zrezygnować niż dawać ohydny np. Polsat 2.

Mnie satysfakcjonuje taki układ jaki może z tego wynikać:
Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Puls Kids, TVN7, TV4 Seriale
TVN 7 nie jest darmowy via sat.tylko Tvn Warszawa.http://www.lyngsat.com/freetv/Poland.html

Tu troszke o Tv Puls kids http://pulstv.eu/tv-puls-wniosek-o-kanal-w-mux-2/

karol91

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: karol91 »

Drekan pisze:Podejrzewam, że za tym wszystkim stoi TV Puls, który najwięcej ma do zyskania na NTC i pociągnął za sobą nadawców liczących na uzyskanie ogólnokrajowego pokrycia w ramach DVB-T.
Też tak myślę. Dopóki TV Puls nie zgłosiła oficjalnie chęci startu swojego drugiego kanału w DVB-T, wszyscy nadawcy siedzieli cicho. Teraz nagle widzą, że mogą stracić pozycję dominującą w DVB-T i muszą jakoś zareagować - dając TVN7 i TV4 Seriale. Pewnie Polsat w końcu odżałuje i zgłosi swój Polsat 2, z którego i tak nie udało się zrobić nic porządnego po zakodowaniu na satelicie.
kupon pisze:TVN 7 nie jest darmowy via sat.
Nie jest, ale jest dostępny za darmo dla wszystkich, którzy kupili kartę TNK, więc ITI już dawno zdecydowała się oddać im ten kanał za darmo - tak jak TVN i Religia.tv.
Drekan pisze:Chodzą pogłoski, że kończy się umowa na wyłączność kanałów BBC w Cyfrowym Polsacie i stacje te mają pojawić się w ofercie platformy N. :roll:
Błagam... Równie dobrze można powiedzieć, że "chodzą pogłoski" że kanały BBC będą w C+, bo zwleka ona z dodaniem do oferty BBC HD, jakby chciała wrzucić całą paczkę jednocześnie.

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: PanGie »

http://media2.pl/media/64741-cyfrowa-tv ... z-tvp.html
Czyli teoretycznie testy MUX I powinny teraz zamilknąć :)

pitair

Re: Stanowiska konsultacyjne drugiego multipleksu.

Post autor: pitair »

Nie uwierze absolutnie w nic, dopoki nie zobacze tego na swoim telewizorze ;)

Zablokowany