TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

Zarząd TVP na posiedzeniu w dniu 26 października zdecydował o uruchomieniu od dnia 1 czerwca 2012 roku cyfrowej, naziemnej emisji programów TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości (HD – High Definition). Program TVP1 HD będzie nadawany w multipleksie 1 (MUX 1), a program TVP2 HD będzie nadawany w multipleksie 3 (MUX 3). Aby w przyszłości móc odbierać bezpłatnie programy TVP1 HD i TVP2 HD należy posiadać tuner HD DVB-T MPEG-4 (osobny lub wbudowany w telewizor) podłączony do anteny naziemnej.
Rozpoczęcie emisji głównych programów TVP w rozdzielczości HD pozwoli widzom na oglądanie w najwyższej jakości transmisji z najważniejszych przyszłorocznych wydarzeń sportowych, tj. Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, które rozpoczną się w dniu 8 czerwca, oraz XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, rozgrywanych w dniach od 27 lipca do 12 sierpnia.
Należy jednocześnie przypomnieć wszystkim użytkownikom, że przy nabywaniu odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej, kupujący – w myśl zapisów ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej – w sytuacji, gdyby urządzenie nie spełniało wymogu odbioru programów HD, powinien zostać o tym wyraźnie poinformowany przez sprzedającego.

Żródło: SatKurier

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

Jeżeli to prawda, to odwołuję wszystkie moje przekleństwa na temat nadawania TVP :mrgreen: . To jest chyba najlepsza wiadomość na temat rodzimej dvb-t jaką do tej pory słyszałem !!! :D . Mamy przecież MPEG 4 więc lepiej iść w HD i jakość obrazu niż upychać w multipleksach pseudo kanały np. PULS 2 ... A na koniec nie mogę powstrzymać się od lekkiej ironii ... TYLKO NIE Z MOCĄ 2kW BŁAGAM !!! ;)

Tomasz Berezowski

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bardzo mnie ciekawi, jak TVP chce na połowie MUX-1 - czyli na 12Mbps - upchać 1 program HD i 3 programy SD. Bo chyba nie zamierzają wyłączyć TVP1 SD z tego muxa, który wtedy będzie miał już zasięg ogólnopolski?

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

Chyba ktoś podczas nocnych spacerów zapominał o zakładaniu czapki. Ewidentne wywianie lub wychłodzenie czegoś spod czaszki. 6 kanałów SD plus 1 HD w MUXie? To jest jakiś kompletny odjazd. SD w jakości słabego Youtube.
Ale z drugiej strony... Przekonacie się, jak poronionym projektem jest HD.
Panie Tomaszu... Chyba wyłączą...

loleklolek

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: loleklolek »

Jeżeli w mux1 będzie nadal TVP1 SD i HD, to czemu by tego strumienia SD nie skompresować tak mocno, że dałoby się go przepchać przez zwykły modem telefoniczny (i żadne tam 3G). Wtedy da się jeszcze bardziej unaocznić zalety jakości HD w porównaniu do tego samego kanału w SD :lol: .

No ale jak będzie, to poczekamy, zobaczymy.

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

Tomasz Berezowski pisze:Bardzo mnie ciekawi, jak TVP chce na połowie MUX-1 - czyli na 12Mbps - upchać 1 program HD i 3 programy SD. Bo chyba nie zamierzają wyłączyć TVP1 SD z tego muxa, który wtedy będzie miał już zasięg ogólnopolski?
Według mnie kanały w dvb-t nie muszą być dublowane bo to nie ma sensu, jeżeli będzie kanał HD to będzie on wykluczał SD, taki jest mój tok myślenia.

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

loleklolek pisze:czemu by tego strumienia SD nie skompresować tak mocno, że dałoby się go przepchać przez zwykły modem telefoniczny (i żadne tam 3G). Wtedy da się jeszcze bardziej unaocznić zalety jakości HD w porównaniu do tego samego kanału w SD :lol:
Zrozum, egoisto, że ludzie chcą SD.

Dublować nie będą na pewno. Lobby na to by nie pozwoliło.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Maniek99 »

A są jakieś przeciwwskazania do wyłączenia TVP1 SD, poza zdaniem Bartosza?

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

Maniek99 pisze:A są jakieś przeciwwskazania do wyłączenia TVP1 SD
Są:
1. Część tunerów, kupionych wcześniej, to nie jest sprzęt HD
2. Nie powinno się ograniczać dostępu do dobrej jakości przekazu z Euro 2012 na sporym terytorium kraju
3. Szkoda przepustowości, tym bardziej, że w pierwszych trzech MUXach nie ma prawa być HD.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kasia »

Jest też komunikat na stronie tvp
http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe ... hd/5545388
Szczerze mówiąc to hd będzie tylko z nazwy.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: kupon »

Bartosz Czach pisze:
Maniek99 pisze:A są jakieś przeciwwskazania do wyłączenia TVP1 SD
Są:
1. Część tunerów, kupionych wcześniej, to nie jest sprzęt HD
.
cyt."Należy jednocześnie przypomnieć wszystkim użytkownikom, że przy nabywaniu odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej, kupujący – w myśl zapisów ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej – w sytuacji, gdyby urządzenie nie spełniało wymogu odbioru programów HD, powinien zostać o tym wyraźnie poinformowany przez sprzedającego."

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

Bartosz Czach pisze:
2. Nie powinno się ograniczać dostępu do dobrej jakości przekazu z Euro 2012 na sporym terytorium kraju
... no właśnie HD jest jakością ! Więc o co chodzi ? ;)

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

kupon pisze:cyt."Należy jednocześnie przypomnieć wszystkim użytkownikom, że przy nabywaniu odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej, kupujący – w myśl zapisów ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej – w sytuacji, gdyby urządzenie nie spełniało wymogu odbioru programów HD, powinien zostać o tym wyraźnie poinformowany przez sprzedającego."
A co, jeśli ktoś kupił zanim powstały wytyczne?
mariusz 37 pisze:no właśnie HD jest jakością !
jest raczej nieporozumieniem jakościowym.

loleklolek

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: loleklolek »

@kasia

Dlaczego tylko z nazwy. W MUX-3 mają wystarczający zapas na niezłe HD o ile uda im się zrezygnować z dublowania tych kanałów, co będą w MUX-1.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: cyber »

No to posypały się słowa krytyki :)
Jeśli natomiast TVP1 HD nie będzie dublowane tym samym kanałem w wersji SD w Mux 1 to jakość tego kanału na pewno nie będzie odbiegać jakością większości kanałów HD oferowanych choćby na naszych platformach sat!-to tak w skrócie.
Ja nie widzę sensu dublowania TVP1HD kanałem SD na tym samym Muxie.
Natomiast w Mux 3 nie powinno być problemu z "upchnięciem" kanału w jakości HD.
I to wszystko podkreślam za Free (pomijając abonament rtv).
Natomiast platformy sat za podobną jakość (zapchane transpondery) każą sobie płacić.
Więc w czym problem ?

Matteo87

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Matteo87 »

Nie rozumiem dlaczego w MUX1 miałyby być jednocześnie TVP1 HD i SD?? Argument, że ludzie nie mają dekoderów HD mnie nie przekonuje. Wytyczne są znane od 2009 roku. Jeśli ktoś chciał zaoszczędzić 20 zł na zakupie tunera to jego problem.

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

cyber pisze: Ja nie widzę sensu dublowania TVP1HD kanałem SD na tym samym Muxie.
I to jest właśnie cała prawda, bo jeżeli będzie wyższy standard kanału w HD to będzie on automatycznie wykluczał wersję SD, bo w DVB-T nie trzeba dublować dlatego, że wszyscy będą odbierać na odbiornikach MPEG 4, a czy będzie to odbierane poprzez tuner i przekazywane na stary telewizor kineskopowy czy na wielkim ekranie lcd to już inna historia. Dublowanie jest potrzebne natomiast na satelicie, ponieważ platformy cyfrowe nie wyeliminowały jeszcze odbiorników SD MPEG 2. :D

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

A co w takim razie z ustaleniami, że MUXy I do III nie mają zawierać stacji HD? Moim zdaniem jest to łamanie zasad.

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

Bartosz Czach pisze:A co w takim razie z ustaleniami, że MUXy I do III nie mają zawierać stacji HD? Moim zdaniem jest to łamanie zasad.
Jeżeli w ten sposób łamane będą zasady to ja jestem za :D Natomiast co pan powie panie Bartoszu na temat pasów łowickich zwanych PULSEM 2 wszak tutaj zasady są zachowane ...? ;)

Matteo87

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Matteo87 »

Ustawa nie stanowi, że mają być tylko programy SD.

Zablokowany