DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

krzys5

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: krzys5 »

Sierek pisze:Panowie, gorączkujecie się zmiennością jakości sygnałów a zapominacie, że (jak ktoś wyżej napisał) mamy sytuację przejściowych emisji. Dotyczy to również wpływu czeskich nadajników, które na terenach przygranicznych i na Śląsku mają czasem kluczowe znaczenie dla odbioru polskich programów.

Od kilku miesięcy nie mam najmniejszych problemów z odbiorem, odkąd doszedłem, ze problemem (przynajmniej w Bielsku) jest zbyt silny sygnał a nie zbyt słaby. Kluczem jest zastosowanie wzmacniaczy kanał
A ja znow mieszkam na pomorzu i do nadajnika w chwaszczynie mam 100 km odbieram mux2 dobrze a mux3 od 3 dni nie odbieram wczesniej bylo ok czy to wina nadajnika czy od pogody morze mgla

mirek323f

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mirek323f »

Wydaje mi się, że wzmacniacz antenowy w przypadku DVB-T przy stosunkowo jego silnym sygnale może stwarzać problemy. Mieszkam 15km na północ od Bielska Białej, ale nadajnik na Skrzycznym mam widoczny. Przed konserwacją odbierałem wszystkie polskie muxy łącznie z czeskimi - Antena logarytmiczna + wzmacniacz LG2.
Natomiast inny odbiornik DVB-T + antena siatkowa bez wzmacniacza, ulokowany w Bielskich Komorowicach bez widoczności nadajnika miał trudności z odbiorem.
Teraz od ubiegłego piątku jest odwrotnie, Ja będąc teoretycznie w idealnych warunkach propagacyjnych nie mam żadnego odbioru , przy mocy sygnału 10/10, jakość 1-2/10.
Wspomniany drugi odbiornik znajdujący się w nie najlepszych warunkach ma idealny odbiór wszystkich mux-ów. Zauważyłem również, że analog u mnie od tego czasu występuje z mocnymi odbiciami i szeregiem zakłóceń.
Wcześniej nic nie zmieniałem z uwagi na testowy charakter emisji z nadajnika, nie chcąc rozgrzebywać niepotrzebnie swojej instalacji. Ale teraz myślę, że warto przyjrzeć się jej bliżej, przynajmniej wzmacniaczowi.
Ostatnio zmieniony 3 listopada 2011, o 13:10 przez mirek323f, łącznie zmieniany 1 raz.

Sierek
Posty: 44
Rejestracja: 5 sierpnia 2011, o 12:45
Odbiornik: LG OLED65B7
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS
Televes DAT 75 HD BOSS
Yagi VHF 4 el.
Wzm. kan. WWK-1062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ostrawa

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Sierek »

Dokładnie o tym pisałem. Zwłaszcza teraz na przełomie października i listopada nasilają się problemy, gdy większość nadajników jest przekonfigurowywana u nas i w Czechach. Wypadałoby biegać co chwilę do anteny/wzmacniacza i dostrajać/zmieniać go na nowo. Na dodatek mamy teraz mocno zmienne warunki propagacyjne.

Do grudnia trzeba przeczekać.

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

Po 11.11.2011 Czesi beda juz miec kanaly ustalone MUX1-k54, MUX2-k37, MUX3-k48 i wylaczony dosyl analogowy. Ale grudzien niczego nie wniesie poniewaz Skrzyczne chyba dalej bedzie emitowac silny Polsat k58 wiec tutaj nie mozna sygnalu wzmacniac, a rezulat koordynacji POL-CZE bedzie nastepujacy: Kosztowy k49 i Hostalokove k48 100kW oraz Skrzyczne k38 i Lysa Hora 25kW i Hostalkovice 100kW k37 SFN wiec dobra rada zapomnijcie na wzmacniacze....no oczywiscie konkretna instalacja zawsze gra pierwsze skrzypce ;)

ewika

Problem z pdbiorem MUX 2

Post autor: ewika »

Witam, posiadam telewizor SHARP LC-32DH65E jest on przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej, odbieram jednak tylko MUX 3. Siła i jakość sięga 80% nie mam jednak MUX2. Może ktoś wie czym to jest spowodowane i co trzeba zrobić, aby móc MUX 2 odbierać. Sygnał odbieram ze Skrzycznego. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Na Śląsku wygląda to wyjątkowo (nie)ciekawie. ;)

1 czeski multipleks kanał 54 - kanał 55 docelowy dla 1 polskiego multipleksu (rejon Wisła + Katowice).
2 czeski multipleks kanał 37 - kanał 38 tymczasowy dla 2 multipleksu ze Skrzycznego.
3 czeski multipleks kanał 48 - kanał 49 docelowy dla 2 multipleksu (rejon Katowic).
4 czeski multipleks kanał 63 - kanał 62 tymczasowy dla 1 multipleksu ze Skrzycznego.

Dodatkowo: 3 czeski multipleks z Pradziada na kanale 51 - kanał 51 tymczasowy dla 3 multipleksu z Kosztów.

diabli11

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: diabli11 »

Witam ,ciągle upieram się przy fakcie , że ogromne znaczenie ma ODBIORNIK tv.W moim mimo czasowego spadku jakości do 40/ 50% nic się nie wiesza mux1 i 3 . Sprawdzałem też czeskie kanały 36 i 37 u nich mam jakość cały czas od 30- 50% ,siła tak jak przy skrzycznym 98% wszystko gra bez żadnego problemu. WISŁA MAŁA

goldfinger

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: goldfinger »

No nie wiem jak to jest z wzmacniaczami antenowymi, ale ja używam wzmacniacza LG2 razem z anteną logarytmiczną i wszystko mam cały czas w najlepszym porządku, nawet na sąsiednich kanałach czyli 36, 37, 38. Po zmianie anten na Skrzycznem analog poprawił się bardzo, ale zmian w odbiorze cyfrowym nie zauważyłem. Nawet w okresie "przejściowym" odbiór był cały czas stabilny.
MUX3 z Katowic nie odbieram i nawet nie próbuję, bo wiem ze to nie ma sensu, dlatego nie denerwuję się że Czesi jadą ostro na k.51 ;).

Natomiast co ciekawe, udało mi się namówić znajomą osobę na dostosowanie się do DVB-T i zakupiliśmy dekoder HD-50. Po podłączeniu anteny (identyczna jak ta której użwam ja) odbiór MUX2 jest bezproblemowy (100% jakości), natomiast MUX3 na k.62 jest praktycznie niemożliwy do odebrania - wskaźnik poziomu sygnału szaleje, a dekoder nie potrafi sczytać nawet listy programów. Natomiast po podłaczeniu anteny pod TV (z MPEG-2) wskaźnik poziomu sygnału w TV pokazuje wartość średnią i oczywiście głos jest, lista kanałów również bezproblemowo się ładuje. A ten sam odbiornik HD-50 u mnie działa na k.62 bez zarzutu.

X Files.

diabli11

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: diabli11 »

sskorpion pisze:Witam, mieszkam w Czerwionce-Leszczynach w prostej linii do nadajnika Kosztowy ok. 30km do Skrzycznego ok. 50km. Antena z automatycznym wzmacniaczem: Televes DAT HD BOSS http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... at-hd-boss .
Z Katowic:
MUX-2 idealny sygnał 90-95 jakość 85-90%
MUX-3 tragedia sygnał 70 jakość 40%-45% na ekranie pikseloza.
Po przestawieniu anteny na Skrzyczne działają oba multipleksy idealnie i na dodatek analogowe kanały o niebo lepsze niż miałem z Katowic. Dodatkowo chodzą multipleksy czeskie na częstotliwościach:
594MHz kanał 36 - CT1SM, CT2, CT4, CT24
602MHz kanał 37 - NOVA, NOVA CINEMA, PRIMA, PRIMA COOL, BARRANDON TV
738MHz kanał 54 - CT1SM, CT2, CT4, CT24
Pozdrawiam. :D
WITAM to jest FAKT odbiornik SHARP też mam i potwierdzam od roku odbieram DTV ze skrzycznego i nigdy NIGDY nie miałem urwanego obrazy <pixelozy> mimo sygnału czasem 50%

grzesiek82

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: grzesiek82 »

Miałem już nic nie pisać ale nie mogę się poprostu powstrzymać. Wiem, że to emisja testowa itd. itp. i dużo maja do gadania osoby które mieszkaja 15km od Skrzycznego i go widza oczami, oni sa zadowoleni, natomiast co maja powiedzieć ludzie mieszkajacy w takiej lokalizacji jak ja? Miejscowość górska 20km na południe od Żywca. W Sierpniu jeszcze coś odbierało ze Skrzycznego. Od zeszłego Piatku nie ma już dosłownie nic. Jedyny ratunek to Katowice Kosztowy i MUX-2 63kW - odległość 80km, zero widoczności optycznej.

Szkoda że MUX-3 z Katowic nie leci chociaż z moca 25kW bo byłbym już całkiem zadowolony i olałbym spartaczone Skrzyczne.

Co ciekawe udało mi się złapać MUX-2 z masztu Częstochowa Wręczyca. Co prawda sygnał 75% ale da się ogladac. Odległość 140 km!!

Reasumujac, cyfryzacja Polski w moim przypadku i w przypadku wielu osób z mojego regionu, polega na szczęściu w złapaniu Katowic i Częstochowy. Na maszt odległy 25km w linii prostej i będacy lekko za jednym pagórkiem nie ma co liczyć.

Niestety na MUX-1 przyjdzie mi czekać aż do maja 2012 - wtedy uruchomia z Wręczycy z moca 100kW. Na MUX-1 ze Skrzycznego nie mam co liczyć bo będzie nadawany na tej zasadzie jak teraz MUX-3, czyli na zasadzie "purknięcia" jeśli chodzi o moc.

Żenada i tyle

Dodam, że antena testowa to 1/2 siatki z wzmacniaczem z Dipola 30dB

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

Oficjalnie prace modernizacje ciągle trwają, może jutro w nocy coś się zmieni - myślę że na lepsze.

grzesiek82

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: grzesiek82 »

Tak sie sklada ze dzis tam bylem I nic nie robia. Nowiutkie paneliki swieca na bialo I czerwono w sloncu I to by bylo na tyle

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

grzesiek82 pisze:miejscowość górska 20km na południe od Żywca(...)
antena testowa to 1/2 siatki z wzmacniaczem z Dipola 30dB
Nie za dużo przy takiej małej odległości? A kierunkowa z symetryzatorem nie daje rady?

ewika

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ewika »

Chcę zapytać, czy jeśli odbieram bez problemu na swoim telewizorze MUX 3, to czy MUX 2 nie powinnam też odbierać? Pytam dlatego bo już sama nie wiem gdzie jest problem, czy aby nie z moim telewizorem? Mieszkam w Żywcu odbieram Skrzyczne, siłę jak i jakość mam 80%

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

grzesiek82 pisze:Dodam, że antena testowa to 1/2 siatki z wzmacniaczem z Dipola 30dB
siatka + wzmacniacz 30dB to niezbyt dobre rozwiazanie, wg mnie wystarczy kierunkowa yaggi i to bez wzmacniacza na Skrzyczne i bedzie OK, nie zapomnij ze siatka wraz z 30dB wzmacniaczem chwytasz echa, ktora niweluja sygnal cyfrowy ...

romasm

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romasm »

ewika pisze:Chcę zapytać, czy jeśli odbieram bez problemu na swoim telewizorze MUX 3, to czy MUX 2 nie powinnam też odbierać? Pytam dlatego bo już sama nie wiem gdzie jest problem, czy aby nie z moim telewizorem? Mieszkam w Żywcu odbieram Skrzyczne, siłę jak i jakość mam 80%

jaka antena, jaka widocznosc i gdzie, jaki wzmacniacz (bez?) to wszystko jest wazne zeby odpowiedziec na pytanie

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Powinnaś i to bardzo dobrze jeżeli kierunek nie masz jakoś specjalnie przysłonięty. Żywiec ma dobre pokrycie sygnałem zarówno z mux3 jak i mux2, wystarczy kilkuelemetowa antena z symetryzatorem, założenie wzmacniacza byłoby barbarzyństwem :)

Przemek_B

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Przemek_B »

grzesiek82 pisze:Miałem już nic nie pisać ale nie mogę się poprostu powstrzymać. Wiem, że to emisja testowa itd. itp. i dużo maja do gadania osoby które mieszkaja 15km od Skrzycznego i go widza oczami, oni sa zadowoleni, natomiast co maja powiedzieć ludzie mieszkajacy w takiej lokalizacji jak ja? Miejscowość górska 20km na południe od Żywca. W Sierpniu jeszcze coś odbierało ze Skrzycznego. Od zeszłego Piatku nie ma już dosłownie nic. Jedyny ratunek to Katowice Kosztowy i MUX-2 63kW - odległość 80km, zero widoczności optycznej.

Szkoda że MUX-3 z Katowic nie leci chociaż z moca 25kW bo byłbym już całkiem zadowolony i olałbym spartaczone Skrzyczne.

Co ciekawe udało mi się złapać MUX-2 z masztu Częstochowa Wręczyca. Co prawda sygnał 75% ale da się ogladac. Odległość 140 km!!

Reasumujac, cyfryzacja Polski w moim przypadku i w przypadku wielu osób z mojego regionu, polega na szczęściu w złapaniu Katowic i Częstochowy. Na maszt odległy 25km w linii prostej i będacy lekko za jednym pagórkiem nie ma co liczyć.

Niestety na MUX-1 przyjdzie mi czekać aż do maja 2012 - wtedy uruchomia z Wręczycy z moca 100kW. Na MUX-1 ze Skrzycznego nie mam co liczyć bo będzie nadawany na tej zasadzie jak teraz MUX-3, czyli na zasadzie "purknięcia" jeśli chodzi o moc.

Żenada i tyle

Dodam, że antena testowa to 1/2 siatki z wzmacniaczem z Dipola 30dB

Ja mieszkam 22km w lini prostej od skrzycznego na południe w miejscowości Rycerka dolna.
Z anteny siatkowej ze wzmacniacz LNA 177 odbieram obydwa muxsy na poziomie 80%

Pozdrawiam

Przemek B

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

A`propos problemów z odbiorem mux3.
Obserwując to forum wysnuwam sobie wnioski:

1. Faktycznie sygnał jest teraz słabszy (po obserwacji wskazań poziomu i siły sygnału na TV) nie wiem ( bo i nie znam się na technice nadawczej) dlaczego.

2. Wszyscy, którym zniknął mux 3 znajdują się na granicy odbioru lub ich instalacje są na granicy poprawności odbiorczej sygnału (pamiętajmy to wysokie częstotliwości k62 podatne na zakłócenia o zupełnie innej propagacji niż k38 ze swą mizerną nawet mocą),

3. Przesadzacie ze wzmacniaczami, wzmocnieniami i innym dziadostwem. Uważam wzmacniacz wrogiem DVB-T.

4. Większość instalacji użytkowników to koszmar sam w sobie, radzę poczytać doskonałe rady użytkownika @chris o podstawowych zasadach budowy najprostszych instalacji antenowych (w innych wątkach).

I już nie chce mi się czytać, że Czesi to umieją nadawać od razu na maxa, a my Polacy z tymi pierdziawkami (wybaczcie) to nie. Nadajemy tak jak nasz chory ustawodawca to sobie kiedyś wymyślił...niestety.

ewika

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ewika »

Mam antenę kierunkową z jakaś czerwoną płytką. MUX3 odbiera idealnie, a MUX 2 tak jakby w ogóle nie było. Przy szukaniu MUX 2 piszę, że nie wyszukano sygnału

Zablokowany