DVB-T Wrocław

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: tolus »

u mnie brak pikselozy na mux2 - wsio ok ...

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

No wlasnie dziwne... bo wskazania tunera sie nie zmienily... wszystko jest jak bylo... a odkad odpalili mux-3 we wrocku i legnicy (ja odbieram z legnicy), to MUX-2 nie da sie ogladac, bo dzwiek cichnie co chwile i pojawiaja sie poziome pasy pikselozy na ok 1/4 wysokosci ekranu...

joko

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: joko »

Witam z zainteresowaniem czytam Wasze watki. Może znajdę pomoc namój problem miejscowosc Kielczów. Na tunerze znajduje stacje z Slezy, Zurawiny a nawet Czech wyswietla text o programie telewizyjnym obraz jest natomiast czarny na poliskich kanalach a na czeskich obraz jest ale mocna piskeloza. Problem chyba w antenie co radzicie ?

pabloki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pabloki »

joko pisze:Witam z zainteresowaniem czytam Wasze watki. Może znajdę pomoc namój problem miejscowosc Kielczów. Na tunerze znajduje stacje z Slezy, Zurawiny a nawet Czech wyswietla text o programie telewizyjnym obraz jest natomiast czarny na poliskich kanalach a na czeskich obraz jest ale mocna piskeloza. Problem chyba w antenie co radzicie ?
Jesli odbierasz tylko czeskie a w polskich muxach tylko czarny obraz to znaczy ze masz tv z mpeg2 a w polsce nadawane sa kanaly w mpeg4.Pewnie na polskich muxach masz tez dzwiek. Jesli tak jest to musisz kupic stb.

joko

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: joko »

Dziękuję za odpowiedź ale nie wiem czy tu leży problem.
Mam tuner Cablatech 83 z MPEG4. Telewizor SONY kineskopowy.
Pozdrawiam.

pabloki

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: pabloki »

Sprawdz czy masz najnowszy soft. Sprawdz prawidlowosc polaczen do wlasciwych zlacz.Mysle jednak skoro odbierasz czeski mux to wina w sofcie. Jesli korzystasz z anteny zbiorczej to moze nie jest przestawiona. Zapytaj w spoldzielni czy przestroili ja do odbierania polskich muxow.
Sorry ze tutaj pisze ale czemu dzis tvn7 w letterbox mam? czy7 cos mi sie popsulo czy tez tak macie.

paula_kam

Problem z MUX 2 Wrocław - Inżynierska

Post autor: paula_kam »

Witam.
Mam problem z odbiorem MUX 2 (tzn wogole go nie odbiera) Mam antenę pokojową na której bez problemu odbiera MUX 3 i te wszystkie czeskie programy ale nie ma wogole sygnału MUX 2. Co zrobić??? Analogowo odbiera mi Puls, Polsat TVN a na cyfrowo nic z tego. Mieszkanie mam po przeciwnej stronie niż Ślęża tak, że możle mój blok stanowi problem Proszę o pomoc

mam problem z odbiorem mux 2. Mieszkam w bloku na Inżynierskiej okna wychodzą na Skytower. odbiera mi aalogowo Puls, TVN, Polsat itp choć nie idealnie, a cyfrowo tylko programy z MUX 3. Nie ma tego MUXa z Polsatem itp. Co zrobić???

dwadi

Re: Problem z MUX 2 Wrocław - Inżynierska

Post autor: dwadi »

Niestety raczej jedynie antena zewnętrzna przykro mi niestety takie są realia... Znając życie pewnie będziesz musiała dowiedzieć się, czy masz możliwość zainstalowania takiej anteny, ale zazwyczaj niestety administracja zabrania.

garym

Re: Problem z MUX 2 Wrocław - Inżynierska

Post autor: garym »

paula_kam pisze:Witam.
Mam problem z odbiorem MUX 2 (tzn wogole go nie odbiera) Mam antenę pokojową na której bez problemu odbiera MUX 3 i te wszystkie czeskie programy ale nie ma wogole sygnału MUX 2.
a te czeskie to na jakim kanale?

joko

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: joko »

Tak to problem w antenie był nie przestawiona nowa działa bez zarzutu. MUX 2 i 3 bez zarzutu + czeskie.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

Wczoraj idealnie, bez pikselozy, ale 2-3x pojawil sie nagle brak sygnalu...

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: SAT-COM »

Tabela kanałów TV Wrocław http://www.sat-com.biz/pliki/technika/t ... 0.2011.pdf
Jak wyłapiecie błędy to proszę o info na priva lub meila.
Ostatnio zmieniony 17 listopada 2011, o 23:19 przez SAT-COM, łącznie zmieniany 1 raz.

zbigg

DVB-T. Odbiór na Hubach we Wrocławiu.

Post autor: zbigg »

Mieszkam na Hubach we Wrocławiu. Mam do odbioru DVB-T anteną typu UHF Dipol 16/21-69 ze symetryzatorem, z kablem triset 113 i złączami F.
Antena jest zamontowana na elewacji budynku przy oknie na wys. 3 piętra od strony wnętrza międzyblokowego.
Jest skierowana na RTCN Wrocław/Ślęża (odległość 35 km, azymut 222 stopnie) przez pięciopiętrowy budynek mieszkalny, który jest w odległości ok. 200 m. Z lewej strony linii sygnału znajduje się wysoki 10 piętrowy wieżowiec.
Od kilku dni odbiór Mux2 ze Ślęży był w miarę dobry. Siła sygnału ok. 50%, jakość dobra lub normalna. Tak to jest oznaczone w telewizorze Funai z dekoderem DVB-T (MPEG-4).
Sygnału Mux3 z RTON Wrocław/ Żórawina (odległość tylko 11,6 km, azymut 183 stopnie) nie ma kompletnie.
Dzisiaj od rana jest słaby sygnał, jakość słaba. Obraz się zatrzymuje lub rwie, pikseloza na całym ekranie.
Przy takich odległościach do nadajników (35 km i 11,6 km) powinno się odbierać sygnał cyfrowy bez jakichkolwiek wzmacniaczy.
Czytam na forum, że na Hubach we Wrocławiu jest problem z odbiorem.

Co zrobić w tej sytuacji ?
Czy zastosować dla odbioru międzyblokami inną antenę (taką aby odbierać sygnał jednocześnie ze Ślęży i z Żurawiny (kąt między kierunkami na te nadajniki wynosi 39 stopni)?
Jaką?

To jest problematyka warunków odbioru i doboru anteny.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2011, o 22:12 przez zbigg, łącznie zmieniany 1 raz.

camileck

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: camileck »

Witam. Mieszkam na Bystrzyckiej /Gądów/. Nie znam sie kompletnie na technologii dvb-t. Moje pytanie jest następujące. Czy jest sens na inwestowanie w tuner USB do lapka i antenę pokojową? Złapie najpopularniejsze programy w tej lokalizacji z tym sprzętem?

Adam669

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: Adam669 »

camileck pisze:Witam. Mieszkam na Bystrzyckiej /Gądów/. Nie znam sie kompletnie na technologii dvb-t. Moje pytanie jest następujące. Czy jest sens na inwestowanie w tuner USB do lapka i antenę pokojową? Złapie najpopularniejsze programy w tej lokalizacji z tym sprzętem?
Antena może być nawet siatkowa ale za oknem i w środku symetryzator Żórawina cienka.

_chris_

Re: DVB-T. Odbiór na Hubach we Wrocławiu.

Post autor: _chris_ »

zbigg pisze:Antena jest zamontowana na elewacji budynku przy oknie na wys. 3 piętra od strony wnętrza międzyblokowego.(...)
Przy takich odległościach do nadajników (35 km i 11,6 km) powinno się odbierać sygnał cyfrowy bez jakichkolwiek wzmacniaczy.
No i naczytałeś się głupot i półprawd.

Od tego, na jakiej antenie będzie się stabilnie odbierać decydują warunki odbiorcze w danym miejscu.

Co z tego, że masz 100kW ze Ślęży, jak jesteś w środku blokowiska, otoczony żelbetem. Do twojej lokalizacji dochodzi tylko śladowy sygnał, który przy odrobinie szczęścia da się odebrać na pasywnej, a jak się nie ma szczęścia - to nie. Mało tego, trzeba mieć jeszcze szczęście, aby mieć ten stabilny sygnał latem, jesienią, zimą, wiosna, oraz wtedy, kiedy sąsiad z przeciwległego bloku otwiera okno.

I nie pomoże tu żadne zaklinanie - jak nie ma stabilnego sygnału - jedyna opcja to dodanie wzmacniacza.

I kolejna głupota i bajka lansowana w Internecie, jakoby wzmacniacz to był wymysł szatana. Nie, odpowiednio dobrany wzmacniacz nie tylko, że może umożliwić stabilny odbiór, ale również w wielu przypadkach dopomaga skutecznie w osiągnięciu stabilnego odbioru.

A teraz do rzeczy:
camileck pisze:Antena jest zamontowana na elewacji budynku przy oknie na wys. 3 piętra od strony wnętrza międzyblokowego.
to nie jest dobry sposób montowania anten Yagi. Parametry elektryczne anten (zysk, kierunkowość) przy takim montażu potrafią się bardzo drastycznie, w sposób nieprzewidywalny zmieniać. W takich sytuacjach, typowo, o wiele lepiej radzą sobie zwykle 'siatki' lub anteny logoperiodyczne. To raz.

Dwa, to przy tego typu odbiorach niezwykle istotny bywa punkt zaczepienia anteny. Po prostu - tu jest sygnał, a kilkanaście, kilkadziesiąt cm dalej już nie ma... Więc montujemy antenę nie tam gdzie akurat nam wygodnie czy pasuje, ale tam, gdzie jest odbiór. Niestety, zwykle nie mamy tu wyboru, a zarazem i odbioru...
zbigg pisze:Antena .... Jest skierowana na RTCN Wrocław/Ślęża (odległość 35 km, azymut 222 stopnie) (...)
Sygnału Mux3 z RTON Wrocław/ Żórawina (odległość tylko 11,6 km, azymut 183 stopnie) nie ma kompletnie.
Przede wszystkim, w takich sytuacjach antena musi być ustawiana na max jakości mux-a ze słabszego nadajnika [nie kierunek na nadajnik, a właśnie max jakości sygnału], czyli u Ciebie mux-3 z Żurawiny. Odbiór drugiego, silniejszego nadajnika, to już tylko bonus.
zbigg pisze:Co zrobić w tej sytuacji ?
Czy zastosować dla odbioru międzyblokami inną antenę (taką aby odbierać sygnał jednocześnie ze Ślęży i z Żurawiny (kąt między kierunkami na te nadajniki wynosi 39 stopni)?Jaką?
no niestety - nie zostaje nic innego poza kombinowaniem, jak to się mówi - jak koń pod górę.

Na początek powinieneś sprawdzić w ogóle możliwości odbioru obu mux-ów. Drugi generalnie daje się odbierać, więc skup się na trzecim.

Najpierw pojeździj po horyzoncie w obrębie okna ta anteną, co ją masz. Trzeba również sprawdzić w pionie wyżej / niżej).

Możesz też zrobić sobie antenkę testową - dipol półfalowy lub dipol całofalowy (pojedynczy X z anteny siatkowej) lub bi-quada. Przynajmniej będziesz miał pewność, że taka antenka na pewno pracuje poprawnie na wysokich kanałach. Często się okazuje, że takie anteny są całkowicie wystarczające.

Jak nie odbierzesz mux-3, albo będzie bardzo zły, wtedy trzeba powtórzyć procedurę dołączając wzmacniacz. W takich przypadkach najlepiej sprawują się wzmacniacze masztowe lub wewnętrzne o wzmocnieniach regulowanych w zakresie 15...30dB i wysokim, dopuszczalnym poziomie wyjściowym. Bardzo dobrym wzmacniaczem jest tu przykładowo AB011 Terry.

No, i jak ustalisz czy w ogóle jesteś w stanie odebrać mux-3 i z jakich kierunków są oba mux-y, można się przymierzać do jakiejś anteny lub zestawu.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: belliash »

@_chris_: a co bys powiedzial o moim przypadku? Mieszkam na 1 pietrze w bloku i antene mam za oknem na wysokosci ok 7m n.p.t. Niestety nie mam mozliwosci zamocowac jej w innym miejscu. Blok jest polozony tak, z 1 strony mam widok na wschod (MUX-2 ze Slezy), a z 2 na zachod (MUX-3 z Piastowskiej, Legnica). Antena zamontowana jest na wschodzie i skierowana na Sleze. Daje mi to w 100% stabilny odbior MUX-3, mimo, ze odbierany jest tylem i przez budynek, badz z odbicia - bez wzgledu na warunki pogodowe, pore dnia i nocy.

Jezeli chodzi natomiast o MUX-2 odbierany ze Slezy, to odbior jest 99% stabilny. Czasami potrafi byc przez tydzien ok, a pozniej przez 2 dni wieczorami delikatna pikseloza i zanik dzwieku. Wystepuje to mniej-wiecej 2-3x w ciagu calego wieczoru i trwa doslownie 1-2sek. Ostatnio wszystko znowu dzialalo poprawnie... W niedziele mialem za to raz przez kilka sekund brak sygnalu. Wczoraj sytuacja sie powtorzyla... w ciagu calego dnia mialem 2x brak sygnalu przez jakies 5 sek. Nie wiem juz z czego moze to wynikac i co moglbym jeszcze zrobic?

Wiele mowi sie o wieczornym tropo, ale wtedy problem wystepowalby co chwile, a nie 2x przez 1-2 sek w ciagu calego wieczoru, prawda? Chyba ze sie myle?

Tuner pokazuje caly czas 3 wartosci... 80-97-100 na obu multipleksach. W tym samym czasie przez RF Loop w tunerze mam podlaczonego laptopa i na nim mam wskazania 99-100. Kilka razy zauwazylem tez cos dziwnego - pikseloza byla na TV, ale nie zauwazylem jej w tym momencie na laptopie. Zreszta ta pikseloza nie jest jakas uporczywa i da sie ja przezyc, najgorsze sa te braki sygnalu. Przypomina mi sie sytuacja kiedy byl problem z dosylem MUX-2 na Sleze - tak informacje otrzymalem od UKE ostatnim razem gdy widzialem "brak sygnalu", jednak nikt z Emitela nie wypowiada sie w tej sprawie, a ja usiluje znalezc przyczyne i zastanawiam sie co mozna z tym fantem zrobic.

Dodam jeszcze tylko, ze instalacja jest w pelni pasywna, nie ma zadnych wzmacniaczy, ani tlumikow. Antena jest podlaczona bezposrednio do tunera poprzez zlacza F i przejsciowke F->IEC.

zbigg

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: zbigg »

Dzięki za poradę chris (z 15 listopada 2011, o 13:52 ).

Jeszcze jedna sprawa. Czy przejściówka okienna "mocno" osłabia sygnał?

_chris_

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: _chris_ »

zbigg pisze:Czy przejściówka okienna "mocno" osłabia sygnał?
nie widać specyfikacji tych wyrobów, więc pewnie tłumi dużo. Bo, że w ogóle tłumi, to jest oczywiste.

Taka przejściówka, w zależności od wykonania to pewnie jakieś 2...4dB na górze pasma, licząc ze złączami F.

Ale są jeszcze inne kwestie.

Takie przejście to bliżej nieokreślone dopasowanie, z uwagi na samą konstrukcję. W niekorzystnym przypadku może to prowadzić do serii odbić sygnału, zmniejszając w ten sposób dodatkowo poziom sygnału, ale również degradując jego jakość.

Poza tym, w zależności od konstrukcji, złącze takie może mieć bardzo małe ekranowanie, co powoduje dodatkową podatność instalacji na zbieranie zakłóceń impulsowych, głównie z obszaru mieszkania.

No, i trzeba pamiętać, żeby to jakoś zaizolować przed wodą, bo na parapecie deszcz potrafi zacinać.

Sumując, jak nie ma takiej absolutnej konieczności, to lepiej unikać takich rzeczy. Drewnianą ościeżnicę starego okna przewiercić, a jeśli jest to nowe okno, to na 99% szczelina pomiędzy ramą a murem wykończona jest pianką i jakąś gładzią. Nawet wiertarki zwykle nie trzeba, wystarczy długi śrubokręt. Sprawdzone.

zbigg

Re: DVB-T Wrocław

Post autor: zbigg »

Obecnie tak wygląda moja instalacja antenowa:
symetryzator anteny > kabel triset 113 > złącze F > przejściówka okienna (biała) > złącze F > kabel triset 113 > wejście antenowe greckie > telewizor.

Osobnym problemem było, jak piszą fachowcy "obrobienie" kabla triset pod złącze F (nakręcane). A w internecie podawane jest wiele sposobów (czasami różnych) obrobienia kabla. A dla wykonania 3 złącz F zakup stosownego oprzyrządowania czyli obcinacza izolacji i zaciskacza jest chyba bezcelowy, a lepiej udać się do fachowca.
Bo obrabianie kabla nożem tapicerskim i szczypcami jest bardzo trudne i kłopotliwe.

Jednak wykonam przejście kabla przez ścianę.
Zmienię podłączenie telewizora na to "jednorodne" jak pisze Chris czyli symetryzator anteny ( a prawdopodobnie wzmacniacz wg jego porady) > kabel triset 113 > wejście antenowe greckie > telewizor.
Jeszcze pytanie uzupełniające.
Czy zamiast wejścia greckiego zastosować przejściówkę złącza F w antenowe ?.

PS. A sprzedawcy stosują marketingowe chwyty pisząc o przjściówkach okiennych : "Przejście okienne powoduje minimalne straty sygnału. Przepuszcza napięcie dzięki czemu może być stosowane zarówno do telewizji naziemnej jak i satelitarnej."

Zablokowany