Antena 100km od nadajnika

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: kr16 »

pawel399 pisze:Właśnie myśle nad ATX-91i chyba to kupie.
Tylko pomyśl nad kablem najlepiej czarny koncentryk żelowany np. ten http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 31_100.htm ja mam taki i jest ok

_chris_

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: _chris_ »

pawel399 pisze:Właśnie myślę nad ATX-91i chyba to kupie.
potrafią się nieźle sprawować, choć opinie o ich możliwościach odbioru bywają skrajnie różne. No i z ich wytrzymałością mechaniczną, to, jak widać po dachach, bywa różnie... ale za to są relatywnie tanie...

Dobra mogłaby być UHF-200 MAximuma lub jeszcze lepiej MX-75 Alcada, ale to już inna klasa i inne pieniądze. I trzeba do nich stosować wzmacniacze masztowe, więc znów wydatek. Za to, przy pomocy wzmacniacza masztowego, często udaje się wyeliminować część zakłóceń impulsowych (np. od przejeżdżających samochodów), czego zwykle nie eliminuje wzmacniacz w puszce antenowej.

Z tym, że jak to w życiu - nie ma gwarancji, że kombinacja danej anteny z danym wzmacniaczem będzie znacząco lepsza od innej kombinacji. Niestety, w dalekim dalekim odbiorze bywa różnie i zwykle rozstrzygają tylko próby.

Ale, ponieważ masz już wzmacniacz, a ATX są relatywnie tanie - spróbuj, może się uda... A jak nie, to mniejsza strata.

I pamiętaj, kupując nowy kabel (może być czarny Triset-113) kup od razu pasujące do niego złącza... ;)

pawel399

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

Znalazłem na Allegro kabel Triset 113 dwa różne (chyba) ponieważ u jednego pisze w opisie "Płaszcz zewnętrzny Materiał PE" a u drugiego "Płaszcz zewnętrzny Materiał PVC" i nie wiem czy to błąd czy są fatycznie dwa rodzaje.
Który wybrać żeby sie nie wpakować w mine?

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: kr16 »

pawel399 pisze:Znalazłem na Allegro kabel Triset 113 dwa różne (chyba) ponieważ u jednego pisze w opisie "Płaszcz zewnętrzny Materiał PE" a u drugiego "Płaszcz zewnętrzny Materiał PVC" i nie wiem czy to błąd czy są fatycznie dwa rodzaje.
Który wybrać żeby sie nie wpakować w mine?
PE (polietylen)

pawel399

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

Kupiłem antene ATX 91 ze wzmacniaczem LNA-177 i kabel Triset 113 zamontowałem wszystko jak należy. Wynik - jest lepiej niż poprzednio :) od czasu do czasu "rwie" ale to przez przejeżdżające samochody (nie wszystkie zakłócają) i "uliczne odkurzacze".
Mam pytanie czy da się coś zrobić z tymi zakłóceniami wywoływane przez samochody?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: qwerty »

Spróbuj zamiast przedwzmacniacza użyć symetryzator (tylko go nie zasilaj). Kosztuje kilka zł. Wiem, że być może jesteś na granicy zasięgu, ale dużej straty siły/jakości nie powinieneś mieć.

_chris_

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: _chris_ »

pawel399 pisze:Mam pytanie czy da się coś zrobić z tymi zakłóceniami wywoływane przez samochody?
zwykle trudna sprawa. Czasami bardzo skutecznie pomaga instalacja wzmacniacza masztowego (typ. Alcad) plus antena wyposażona w symetryzator.

Możesz jeszcze spróbować kątowego ustawienia anteny w pionie, czyli podniesienia jej 'nosa' w górę. Podnosząc 'nos' będziesz tracił powoli na jakości, ale być może wystąpi większa redukcja wrażliwości na zakłócenia. Tak samo możesz próbować odchylenia anteny od kierunku.

Ale tu już niestety tylko próby mogą coś pomóc, bo wszystko zawsze zależy od konkretnej lokalizacji.

pawel399

Re: 95km do nadajnika-POMOCY

Post autor: pawel399 »

OK.
WIELKIE Dzięki za pomoc :) Pozdrawiam.

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

atx-91?

Post autor: hellhammer1 »

Czy antenka ATX-91 + wzmacniacz dopuszkowy LNA-177 bedzie dobrym wyborem zamiast siatkowej antenki do wiwy hd90? Chce Ustawić ją kierunkowo na mux 2 i 3 na warszawa/pkin. O ile mux2 mam 100% na "siatce" bez przedwzmacniacza(z włączonym zaislaniem na antene w wiwie) to mux 3 ma za słaby sygnał bo raz łapie raz nie. Pytanie czy ATX-91 z LNA-177 bedzie dobrym rozwiązaniem? Odległość od odbiornika 88KM

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: atx-91?

Post autor: qwerty »

Co chcesz zasilać, jak nie masz przedwzmacniacza?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: atx-91?

Post autor: Robert03 »

hellhammer1 pisze:Czy antenka ATX-91 + wzmacniacz dopuszkowy LNA-177 bedzie dobrym wyborem zamiast siatkowej antenki do wiwy hd90? Chce Ustawić ją kierunkowo na mux 2 i 3 na warszawa/pkin. O ile mux2 mam 100% na "siatce" bez przedwzmacniacza(z włączonym zaislaniem na antene w wiwie) to mux 3 ma za słaby sygnał bo raz łapie raz nie. Pytanie czy ATX-91 z LNA-177 bedzie dobrym rozwiązaniem? Odległość od odbiornika 88KM
Ta antena spokojnie sobie poradzi z odbiorem nadajnika o mocy 50 kW w takiej odległości jak Twoja bez wzmacniacza. Warunkiem oczywiście że kierunek z którego chcesz odbierać nie jest zasłonięty.
Po co teraz masz włączone zasilanie na antenę skoro nie masz w antenie przedwzmacniacza ? Robisz w ten sposób zwarcie które skutecznie uniemożliwia odbiór. Dziwne że cokolwiek łapiesz... Wyłącz zasilanie a MUX 3 zacznie płynnie chodzić :-).

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: atx-91?

Post autor: hellhammer1 »

Moim zdaniem zwracie jest jak mam uruchomiony przedzwzmacniacz i w wiwie uruchomionone zasilanie. Chyba ze sie myle ze podwojne zasilenie daje odwrotny efekt.

Jak wylacze w opcjach wiwy wzmocnienie anteny to sygnal ginie i obrazu nie ma .Wlacze i jest. Przedwzmacniacz wrazie co mam i moge zamontowac. Ale na sitce dawalo to zly efekt bo ginal sygnal czasem. zakladalem tutaj temat ze kilka godzin dziala i potem tak jakby sygnalu nie bylo. Wiec poradzono mi odmontowac przedwzmacniacz od anteny i wlaczyc zaislanie w wiwie. no i zadzialo sygnal jest caly czas stabilny

to co mam tam wrzucic do antenki symentyzator czy ten wzmacniacz puszkowy lna-177? jak wrzuce lna177 to musze monrtowac przedwzmacniacz?

_chris_

Re: atx-91?

Post autor: _chris_ »

hellhammer1 pisze:Jak wylacze w opcjach wiwy wzmocnienie anteny to sygnal ginie i obrazu nie ma .Wlacze i jest.
to znaczy, że masz w antenie wzmacniacz. Jeśli włączysz "Zasilanie anteny" to podajesz +5V na wzmacniacz i wszystko działa, a jak wyłączysz opcje - to nie ma zasilania i nie ma odbioru.

Na początek ustaw precyzyjnie antenę na max jakości mux-3.

Jeśli masz kabel antenowy o średnicy ~5mm - wymień na nowy.

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: atx-91?

Post autor: hellhammer1 »

Juro bede wiedział co siedziało w "siatce". Nie ja kupowałem i montowałem więc nie wiem. Zwykła antena "siatkowa" z Zasilaczem wzmacniaczy antenowych". Wczesniej zamontowałem taki układ do wiwiy hd90. Ale objawialo sie to tym ze niby sygnal byl full i wszytsko ladnie działao kilka godzin a potem jakby sygnał ginał,a potem wracało do normalnosci. Więc odmownotowałem Zasilacz wzmacniaczy antenowych i wszytsko pieknie smiga. Z tym ze w wiwie musi byc właczone wzmocnienie czy jakoś tak.
Kable mam TV-Sat taki sam jak w swojej instalacji satelitarnej. Więc mysle że jest ok.

Tylko pytanie czy lna-177 zasilac "Zasilaczem wzmacniaczy antenowych" czy moze opcja w wiwie? Bo wiwa podaje chyba 5V a taki zasilacz 12v?

_chris_

Re: atx-91?

Post autor: _chris_ »

hellhammer1 pisze:Ale objawialo sie to tym ze niby sygnal byl full i wszytsko ladnie działao kilka godzin a potem jakby sygnał ginał,a potem wracało do normalnosci. Więc odmownotowałem Zasilacz wzmacniaczy antenowych i wszytsko pieknie smiga. Z tym ze w wiwie musi byc właczone wzmocnienie czy jakoś tak.
no, uszkodzony zasilacz antenowy był. A teraz, jak podajesz napięcie z dekodera, jest OK.
hellhammer1 pisze:Tylko pytanie czy lna-177 zasilac "Zasilaczem wzmacniaczy antenowych" czy moze opcja w wiwie? Bo wiwa podaje chyba 5V a taki zasilacz 12v?
zarówno ten, co siedzi teraz w antenie, jak i LNA potrzebują nominalnie zasilania +12V. Oba będą chodzić z zasilaniem +5V, ale będą miały mniejsze wzmocnienie (LNA-117: 12V --> ~28dB, +5V --> ~15dB). Poza tym będą miały mniejszy dopuszczlny poziom wyjściowy więc mogą się pojawić nieprzewidziane efekty. Ale mogą też chodzić prawidłowo. Najlepiej by było, abyś porównał, jak zachowuje się Wiwa dla obu wzmacniaczy zarówno z zasilaniem poprzez zasilacz antenowy (+12V), jak i zasilane z Wiwy (+5V).

Pamiętaj też, że po każdorazowej zmianie wzmacniacza / zasilania wypada jeszcze raz ustawić antenę na max jakości odbieranych mux-ów.

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: hellhammer1 »

Właśnie boję sie żeby nie uszkodzić lna-177 podając wzmocnienie z wiwy czyli 5v. Mam lna-177 jak i nowy zasilacz 12V. Odległośc do pkinin w lini prostej to 92km z muxem 2 nie ma problemu ale do mux3 musi byc spora porpawa bo sygnal praktycznie zerowy moglbym nazwac to tak.
Oczywiscie przy podawanym napieciu na sitake 5v, bez napięcia i mux2 nie lapie. Oczywisce 92km ale za moim dodoem jest troszke lasku a po drodze jeszcze puszcza kozienicka :)

Jedno mnie zastanawia jak w srodku siatki nie ma wzmacniacza to po co w takim razie był zasilacz dołączony?

_chris_

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: _chris_ »

hellhammer1 pisze:Właśnie boję sie żeby nie uszkodzić lna-177 podając wzmocnienie z wiwy czyli 5v.
mniejszym napięciem nie uszkodzi się wzmacniacza.
hellhammer1 pisze: Jedno mnie zastanawia jak w srodku siatki nie ma wzmacniacza to po co w takim razie był zasilacz dołączony?
Ależ ma, jak najbardziej... :D

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: hellhammer1 »

Tez mi znakomita ta tv cyfrowa. żygać sie Chce. Wydałem 160zł na tuner + scart 10zł + Kabel 30zł. Antena ATX-91-100zl plus wzmak 21zl lna-177 oraz kupe straconego czasu i nerwów. W sumie 321zl i kupe nerowow i co uzyskałem taki sam uzysk jak na "Siatce". Czyli całe g.... Mux2 jest ok a mux3 maks 30% i zaraz znika. Co to ma być taka rewolucja? Gdzie do analogu starczyło antenka 30zł i już. I nie było problemu z zasiegiem. Widze że emitel poprostu sobie zarobi a g.. z tego bedzie.

A wy mi radziliscie na samym symetryzator że da rade phii nawet na wzmaku nie daje rady. g... warte jestem tylko wk... ze wydalem prawie 400zl na g... Bo żeby tvp1 i tvp2 nie moc prawidłowo złapac to juz porazka.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Mirek71 »

hellhammer1 myślę że u Ciebie sprawdzi się antena Telmor digit max hd 25 - wcześniej zobacz czy w okolicy są one na dachcach ... :?:

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 100km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

hellhammer1 pisze:Tez mi znakomita ta tv cyfrowa. żygać sie Chce. Wydałem 160zł na tuner + scart 10zł + Kabel 30zł. Antena ATX-91-100zl plus wzmak 21zl lna-177 oraz kupe straconego czasu i nerwów. W sumie 321zl i kupe nerowow i co uzyskałem taki sam uzysk jak na "Siatce". Czyli całe g.... Mux2 jest ok a mux3 maks 30% i zaraz znika. Co to ma być taka rewolucja? Gdzie do analogu starczyło antenka 30zł i już. I nie było problemu z zasiegiem. Widze że emitel poprostu sobie zarobi a g.. z tego bedzie.

A wy mi radziliscie na samym symetryzator że da rade phii nawet na wzmaku nie daje rady. g... warte jestem tylko wk... ze wydalem prawie 400zl na g... Bo żeby tvp1 i tvp2 nie moc prawidłowo złapac to juz porazka.
Spokojnie po co te nerwy ?
Skoro MUX-2 z Raszyna Ci chodzi to niemożliwe żeby MUX-3 nie było. Albo coś siedzi jeszcze w Twojej instalacji, albo nie napisałeś o czymś co jest ważne i się zasugerowalismy że jest inaczej niż w rzeczywistości, albo kierunek na Raszyn masz zasłonięty ścianą lasu. Nie rozumiem po co "wzmak" i LNA-177. To znaczy że w instalacji masz dwa wzmacniacze ? Może o jeden za dużo lub całość jest błędnie zmontowana i zasilona ?
Powtarzam: Na ATX-91 schowanej pod dachem na strychu kolega odbiera MUX-3 z Kisielic na samym symetryzatorze bez wzmacniacza. Odległość do nadajnika 90 km teren otwarty.
A co do rewolucji to jest napewno. Można zwalić telerze z chałup i nie płacić haraczy za podstawowe programy. Pozatym dużo łatwiej o lepszą jakość :-)

Zablokowany