Opóźniona Cyfrówka ??

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Nie znamy wszystkich szczegółów, ale jak dla mnie to jest ślimacze tępo. UKE wyznaczył ostateczne terminy...czyli może być prędzej a tymczasem Emitel mówi że będzie w danym terminie.
Zapowiadali że będzie kilkadziesiąt programów za darmo a tymczasem już MUX II może być płatny. Na rynku jest za dużo platform satelitarnych, kablówek i z tego są kokosy. Nikt poza ludźmi nie jest zainteresowany DVB-T, rząd nic nie robi bo jemu jest potrzebny każdy kanał prywatny który będzie jako tuba rządowa. TVP nie wiadomo w czyich rękach jest i czyich będzie, jak czytałem to już dzielą łupy PiS i SLD po obecnych rządach Farfała.

Jak dobrze zostało to zauważone to DVB-T może się skończyć na MUX I, mnie urządza nawet tylko MUX I, ale to dla wielu to rozczarowanie...i nic dziwnego...po tylu obietnicach ze strony rządu.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Mamy prawie na pewno opóźnienie spowodowane przez brak zgody przez TVP na operatora MUX I.
http://media2.pl/media/56065-cyfrowa-te ... lanem.html

Jak widać nawet UKE nie wierzy już w harmonogram który sam ogłosiło.

Ps. A niedawno pisałem że przez start Platformy cyfrowej TVP, start DVB-T może się opóźnić
http://www.komentarze.puma.pomorze.pl/komentarze,295 .

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Przemo »

Sam też już nie wierzę w to, iż do 30 września 2009r wystartuje oficjalnie NTC. Dziwne jest w tym wszystkim to, że TVP jednak płaci za te testy, więc nie rozumiem dlaczego tak odwlekają oficjalny start. Może chodzi o to, aby do gry włączył się jakiś pośrednik, który wygra przetarg na obsługę multipleksu, a sam będzie dzierżawił infrastrukturę od Emitela lub innej spółki i za same pośrednictwo opływał w luksusach. Przykład mamy choćby z tranzytem gazu do kraju :evil: .

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Póki są testy to II etap nie dojdzie, a to że praktycznie testowe nadajniki mają końcową ofertę...TVP gra rolę 'czystych' że chcę NTC.
Możliwe że właśnie ma wejść jakiś pośrednik który wyłoni się z TVP i zatrudni jako podwykonawce Emitel :lol:

karol91

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: karol91 »

Miejmy nadzieję, że te opóźnienia nie doprowadzą do przesunięcia całego harmonogramu np. o rok do tyłu, tylko po prostu cyfryzacja kraju zacznie się od II etapu! Chociaż i tak uważam, że III jest zbyt późno w stosunku do II.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

III etap od II jest przynajmniej o pół roku za późno.
Jeżeli dojdzie do najgorszego tzn. do końca września nie będzie operatora to niestety może minąć nawet kilka miesięcy gdy targi zaczną się od nowa. Właściwie to jeżeli NTC zacznie się od II etapu to nic się nie stanie takiego poważnego. Obecne testy już większości mają docelowa kanały.

Tutaj kolejny artykuł o tym:
http://satkurier.pl/news/49338/i-multip ... esnia.html
TP EmiTel szacuje koszt stworzenia potrzebnej infrastruktury na ok. 400 mln zł, z kolei refundacja dekoderów dla ok. 1,35 - 1,9 mln zł to kolejne nieuniknione koszty wynoszące ok. 337,5 - 475 mln zł. Infrastruktura techniczna i koszt dekoderów dla 5 mln gospodarstw domowych to łącznie koszt 1,65 mld zł.
Ciekawe, wliczają hipotetyczną sumę za refundowanie dekoderów do całego kosztu NTC.

spolak

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: spolak »

Na stronie http://satkurier.pl/news/49376/kanaly-t ... 19-2e.html znalazłem
relację z konferencji prasowej "Platforma cyfrowa Telewizji Polskiej". Niepokoi mnie następujący fragment:
...
Oferty FTV i pay-TV wystartują 15 grudnia br. i będzie to II etap startu platform. III etapem będzie uruchomienie I multipleksu DVB-T (zawierające podstawowe kanały TVP), a IV etap będzie polegał na uruchomieniu III multipleksu DVB-T (z pozostałymi kanałami TVP).
Z tego wynika, że DVB-T w tym roku raczej oficjalnie nie wystartuje, skoro start I multipleksu jest dopiero w III etapie.

Mam nadzieję, że stwierdzenie "... (z pozostałymi kanałami TVP)" oznacza także kanał TVP HD.
Ostatnio zmieniony 15 września 2009, o 15:08 przez spolak, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Może ktoś nagrać wspomniany w artykule "Minęła dwudziesta" o 20:10? Z chęcią bym obejrzał co w tvp wymyślili.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

spolak, moim zdanie to obiecująca informacja.
Start NTC i tak był już nierealny w ustalonym terminie a teraz są określone etapy na które zapewne TVP się zgadza. Warto zauważyć że jest to strategia TVP, to pocieszające że w ogóle TVP przewiduje NTC i nie będzie robić dąsów po starcie platformy cyfrowej.
III etap może się zacząć np. w styczniu, po starcie oficjalnym platformy.
IV etap ze startem MUX III nastąpi zaraz za skończeniem III...to może oznaczać że równocześnie może ruszyć MUX I jak i MUX II.

Wnioski moje są takie, NTC nabierze tempa od stycznia. Termin 30 wrzesień i tak był już mało realny.

spolak

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: spolak »

Puma pisze: Wnioski moje są takie, NTC nabierze tempa od stycznia. Termin 30 wrzesień i tak był już mało realny.
Mam propozycję do Emitela, aby do czasu oficjalnego startu DVB-T, w ramach testów nadawać tylko te kanały, które nie występują w ofercie analogowej, czyli np. TVP HD, TVP Sport. Parę miesięcy temu komercyjni operatorzy satelitarni protestowali przeciwko naziemnej transmisji TVP HD, TVP Sport (płacili TVP za możliwość reemisji obydwu kanałów w swoich ofertach). Ponieważ ruszyła cyfrowa platforma TVP, wymienione kanały można już odbierać bezpłatnie z satelity, więc operatorzy raczej nie powinni zbytnio protestować jeżeli kanały te pojawiłyby się również w transmisji naziemnej.

varicap

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: varicap »

spolak pisze:
Puma pisze: Wnioski moje są takie, NTC nabierze tempa od stycznia. Termin 30 wrzesień i tak był już mało realny.
Mam propozycję do Emitela, aby do czasu oficjalnego startu DVB-T, w ramach testów nadawać tylko te kanały, które nie występują w ofercie analogowej, czyli np. TVP HD, TVP Sport. Parę miesięcy temu komercyjni operatorzy satelitarni protestowali przeciwko naziemnej transmisji TVP HD, TVP Sport (płacili TVP za możliwość reemisji obydwu kanałów w swoich ofertach). Ponieważ ruszyła cyfrowa platforma TVP, wymienione kanały można już odbierać bezpłatnie z satelity, więc operatorzy raczej nie powinni zbytnio protestować jeżeli kanały te pojawiłyby się również w transmisji naziemnej.
Oj będą protestować.
Wszak TVP jest:
- na Astrze (większość ma anteny na HB)
- w DVB-S2
- w MPEG-4
To co jest w DVB-S i MPEG-2 jest zakodowane.
To jest taki sam produkt jak POT. Niby po coś a naprawdę przeciw czemuś. I POT i platforma TVP jest przeciw DVB-T.
Uwzięli się czy co ?
Może im się nie podoba że w wielu kupowanych nowych TV jest tuner DVB-T MPEG-4 i ludzie mogli by zacząć przypadkiem to oglądać a nie z satelity.
A tak to mamy niby za darmo ale na Astrze.
Teraz żniwa dla instalatorów anten satelitarnych i dla sprzedawców sprzętu SAT.
Emitel chyba dobrze zrobił że nie inwestował.
Wcale nie jest powiedziane że u nas będzie NTC.
Wy się nie śmiejcie ale u nas wszystko jest możliwe.
Kto by w 1988 roku przewidział że za 10 lat Polska będzie w NATO.
To jest kraj cudów i dziwów (dziwy to przy drogach co nie chcą być autostradami).
Analog wyłączyć musimy bo to sprawa ITU (wcale nie Unii Europejskiej).
Ale nikt nie każe włączać DVB-T.
Może znowu będziemy takim poligonem wśród innych krajów postkomunistycznych.
W końcu to u nas ostały się:
- izby wytrzeźwień
- wyroki zaoczne przed sądami grodzkimi
- mieszkanie "spółdzielcze" (płacisz jak za normalne gdy "kupujesz" ale nie jest twoje)
- "wieczysta dzierżawa ziemi" (płacisz jak za normalny gdy "kupujesz" ale nie jest twój)
- itd
Skoro tak to czemu mamy nie być "awangardą" bez naziemnej TV wogóle ?
vari

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Ja osobiście jestem przeciwny, aby był tylko DVB-S(2). Musi być także DVB-T. Dlaczego? Nie wyobrażam sobie, aby na każdym bloku było multum anten satelitarnych. Jak to będzie wyglądać?

marwika

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: marwika »

qwerty pisze:Ja osobiście jestem przeciwny, aby był tylko DVB-S(2). Musi być także DVB-T. Dlaczego? Nie wyobrażam sobie, aby na każdym bloku było multum anten satelitarnych. Jak to będzie wyglądać?
To przyjedź na moje osiedle, to zobaczysz piękny "las" z anten satelitarnych, do wyboru do koloru: Cyfra, N-ka, Polsat cyfr , no i te.... bez napisów :twisted:
A dlaczego? Bo nie ma na osiedlu (ani w okolicy) TV kablowej, więc gdy ktoś chce mieć coś więcej niż Azart, to musi sobie talerzyk zawiesić :mrgreen:
A jak jeszcze dojdzie platforma TVP, to będzie jeszcze ładniej :lol:

P.S.
Na moim balkonie też mały talerzyk :roll:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: DanielK »

qwerty pisze:Ja osobiście jestem przeciwny, aby był tylko DVB-S(2). Musi być także DVB-T. Dlaczego? Nie wyobrażam sobie, aby na każdym bloku było multum anten satelitarnych. Jak to będzie wyglądać?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że można i cały blok podpiąć z jednej anteny. Wystarczy trochę pomyśleć. Ale każdy chce mieć "swoją" antenę. Dlatego tak wygląda jak wygląda.
Znam wiele problemów z życia wziętych jak np. pół bloku jest zasłonięte przez drzewa i znajdzie się tylko powiedzmy 20% mądrych ludzi, którzy się podłączą z jednej anteny.

Osobiście nie wyobrażam sobie mając antenę satelitarną nie mieć dostępu do obu pozycji 13 i 19,2. My i tak mamy lepiej, bo nam wystarczy jedna antena do wszystkiego, a taki Czech ma sygnał z dwóch odległych od siebie satelitów - 23,5 st. wschód i 1 st. zachód.

Jeśli chodzi o DVB-S2, to przez ostatnie prawie 2 lata 90% (albo i więcej) nowo uruchamianych platform satelitarnych jest właśnie w DVB-S2.

Plusem planu TVP jest to, że zamierzają uruchomić MUX III, który będzie dla TVP w całości.

spolak

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: spolak »

qwerty pisze:Może ktoś nagrać wspomniany w artykule "Minęła dwudziesta" o 20:10? Z chęcią bym obejrzał co w tvp wymyślili.
http://www.tvp.pl/o-tvp/platforma-cyfro ... a-15092009

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

Daniel Kucharski pisze:
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że można i cały blok podpiąć z jednej anteny. Wystarczy trochę pomyśleć.
Czy to pewne info?
Mam nadzieję, że moja spółdzielnia mieszkaniowa pomyśli, ponieważ mieszkam właśnie w bloku, w którym od 3 lat jest nowa instalacja azartowska. Ciekawe ile im to zajmie czasu? Spółdzielnia jest w dobrej sytuacji finansowej, więc taki wydatek to dla niej nic.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

smyk pisze:Czy to pewne info?
Mam nadzieję, że moja spółdzielnia mieszkaniowa pomyśli, ponieważ mieszkam właśnie w bloku, w którym od 3 lat jest nowa instalacja azartowska. Ciekawe ile im to zajmie czasu? Spółdzielnia jest w dobrej sytuacji finansowej, więc taki wydatek to dla niej nic.
Z tego co wiem, to spółdzielnia może Ci zabronić montażu na balkonie, ale na dachu już nie (trzeba popytać się na forum/grupach dyskusyjnych od cb). Wystarczy się dogadać z sąsiadami o wspólny zakup anteny i przewodu. Jakby kilka osób na raz brało dekodery to w sklepie może dadzą rabat. Raczej nie ma na co liczyć, że spółdzielnia zafunduje dekodery.

smyk

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: smyk »

qwerty pisze:
smyk pisze:Czy to pewne info?
Mam nadzieję, że moja spółdzielnia mieszkaniowa pomyśli, ponieważ mieszkam właśnie w bloku, w którym od 3 lat jest nowa instalacja azartowska. Ciekawe ile im to zajmie czasu? Spółdzielnia jest w dobrej sytuacji finansowej, więc taki wydatek to dla niej nic.
Raczej nie ma na co liczyć, że spółdzielnia zafunduje dekodery.
Nie wystarczy zatem jeden dekoder na cały blok?

Takie coś znalazłem:
Dotychczas, aby rozdzielić sygnał satelitarny na kilka odbiorników, należało zastosować specjalne urządzenie, tzw. spliter, co jest niezgodne z umową zawartą z platformą satelitarną. Drugie rozwiązanie to zamiana sygnału cyfrowego na analogowy i wpuszczenie go jako jeden z kanałów w kabel antenowy biegnący do telewizorów
http://www.pcformat.pl/index.php/news/n ... lewizorach

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: qwerty »

Mnie martwi co innego. Jak dobrze zrozumiałem tvp zwęziła wiązkę, aby sąsiednie państwa nie oglądały tvp. Ciekawe czy ludzie mieszkający niedaleko granicy (~5km) będą mogli oglądać dvb-s2. Przecież nei ma możliwości, aby sygnał rozchodził się w konturach państwa.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Opóźniona Cyfrówka ??

Post autor: Puma »

Bez problemu odbierać można np. 5km od granicy, nawet 90km nie powinno stanowić problemu...czym większa antena tym dalej od granicy odbierzesz sygnał.

Zablokowany