DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

enterprize

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: enterprize »

tomarex pisze:
enterprize pisze: Można poprosić o wytłumaczenie jakiegoś dobrego człowieka?
Nie będe się rozwodził.
Przekroczony dopuszczalny poziom wyjściowy na wzmacniaczu.
Wzmacniaczem szerokopasmowym kolega wzmacnia wszystkie programy. Również te których nie wolno, czyli analogowe nadawane bardzo dużą mocą, co powoduje na wyjściu masę efektów intermodulacyjnych zakłócających słabsze sygnały.
Przy opisanym wzmacniaczu i przy tej liczbie wzmacnianych programów dopuszczalny maksymalny poziom na wyjściu to ok 75 dB, co w danych warunkach można sie spodziewać że jest przekroczone.
Dzięki! Arumentacja logiczna, choć osobiście wątpie by odłączenie wzmacniacza poprawiło sprawę. Autor pisze że przy zmniejszaniu mocy zasilacza obraz się pogarsza co oznacza że moc sygnału telewizyjnego w jego okolicy jest słaba. Jedynie lepsza antena lub lepszy zasilacz poprawi sprawę.

niziek

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: niziek »

Witajcie,

lokalizacja: Stare Podgórze obok Rynku Podgórskiego.

Jeszcze we wtorek miałem piękny odbiór wszystkich 14 kanałów cyfrowych (i tak od 2 tygodni-bez zakłóceń) na moim Samsungu P2370HD. W środę przewiozłem autem TV do Jawornika k. Myślenic aby tam sprawdzić u szwagra czy łapie mu DVB-T. Złapaliśmy MUX-2 na antenie pokojowej i gitara. Przywiozłem monitor z powrotem do Krakowa i podłączyłem w czwartek i od tamtej pory nie łapie mi żadnych kanałów. Skanowałem już kilkakrotnie, 2x razy zwolnił na 64 kanale przy wyszukiwaniu ale nic nie znalazł. Analogowe łapie 4 (te które znalazł w Jaworniku) - jakość tragiczna, oglądać się nie da, a wcześniej mialem też ładne analogi (mialem ich okolo 7-8).

Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-169 24dB
Antena DIPOL 19/21-69 DVB-T
Antena ustawiona na Chorągwice

Jakieś pomysły? Uszkodzenie TV w drodze? Jechał w bagażniku zawinięty w koc, trochę spędził też w bagażniku przez dzień jak byłem w pracy. Nie mam pojęcia co zrobić - antena nienaruszona na dachu kamienicy.

Z góry dzięki za pomoc.

luzik

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: luzik »

Dzisiaj na giełdzie RTV na Balickiej w Krakowie kupiłem antenkę Dipol 44/21-69 Tri Digital z wbudowanym w puszkę symetryzatorem dopuszkowym do tego przewód koncentryczny 75 Om RG-6 Cu PE żelowany i na wszelki wypadek wzmacniacz antenowy z regulowanym zasilaczem. Bez specjalnego kręcenia w poszukiwaniu sygnału walnąłem póki co na balkon na jakieś 7m nad glebą i bangla MUX2 jak trzeba. W poniedziałek pójdzie ten zestaw na dach na komin docelowo ale już wiem,że będzie dobrze :D :mrgreen: Biorąc pod uwagę teren i kiepski odbiór analogów to jestem mile zaskoczony. Jeszcze jedno - na stoisku z antenami Dipol na giełdzie jest taka możliwość, że jak antenka nie spasuje można oddać do tygodnia i zwrot kasiorki. To dobra opcja i może ta wiedza komuś się przyda... Obyło się oczywiście bez konieczności stosowania zasilacza.

fotom

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: fotom »

stanny pisze: "pieczarka" i "zapałka" dają w kość
"pieczarkę" mam idealnie na linii :roll:
druga sprawa: cieszyłem się tym, co mam (Mux2 na 100%), a dzisiaj mam falujące od 0 do 60% ???
niziek pisze: Jeszcze we wtorek miałem piękny odbiór wszystkich 14 kanałów cyfrowych
Antena ustawiona na Chorągwice
Mam to samo. Chorągwica się "popsuła"??

fotom

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: fotom »

tomarex pisze: Za duże wzmocnienie wzmacniacza i/lub za niski jego poziom wyjściowy. Ma tylko 86dBuV.
tomarex pisze:Przekroczony dopuszczalny poziom wyjściowy na wzmacniaczu.(...)dopuszczalny maksymalny poziom na wyjściu to ok 75 dB, co w danych warunkach można sie spodziewać że jest przekroczone.
To jak w końcu: raz piszesz, że poziom wyj. wzm. za mały, za chwilę, że za duży?
Czy jak wymienię ten wzmacniacz na AP-109M 27/29dB (poziom wyj. 92dBuV) to się polepszy, czy pogorszy?
Czy może APL-103 10/14dB - mniejsze wzmocnienie ale poziom wyj. 100dBuV ?
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2011, o 00:15 przez fotom, łącznie zmieniany 2 razy.

stanny

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: stanny »

ja swoje zdanie na temat wzmacniacza już wyraziłem ;) sądzę, że kierunkowa antena o dużym zysku i tłumieniu przód/tył w zupełności Ci wystarczy.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

fotom pisze:Pytanie do ekspertów: co może powodować takie falowanie jakości i jak temu zaradzić?
Zadałeś pytanie więc odpowiedziałem.
fotom pisze:To jak w końcu: raz piszesz, że poziom wyj. wzm. za mały, za chwilę, że za duży?
Forum to nie miejsce na wykład. Jak nie rozumiesz to poczytaj na temat maksymalnych dopuszczalnych poziomów na wyjściu wzmacniaczy antenowych.
Dodam tylko że różnica 86 dB i 75 dB wynika z ilości wzmacnianych programów (kanałów). Producenci podają ten parametr normatywnie dla dwóch programów, a Ty ich odbierasz kilkanaście. Więc z bezpiecznym marginesem podałem 11 dB mniej.
Dalej poczytaj w internecie na ten temat.
Czy jak wymienię ten wzmacniacz na AP-109M 27/29dB (poziom wyj. 92dBuV) to się polepszy, czy pogorszy?
Różnica poziomu i wzmocnienia taka sama, więc nic się nie zmieni.
Czy może APL-103 10/14dB - mniejsze wzmocnienie ale poziom wyj. 100dBuV ?
To już dużo lepszy.

Ale sprawdź w końcu bez wzmacniacza (setki razy pisanu o tym na forum). Tylko wszystkie programy. Czyli także analogowe. Potem wepnij w miejsce wzmacniacza tłumik itd jak pisałem.
I wtedy napisz o efektach.
"pieczarkę" mam idealnie na linii
To także może być dużym problemem. To przecież nie jest tajemnica wojskowa, ale przed laty przed modernizacją ten radar śmiecił w pobliżu po wszystkich możliwych częstotliwosciach. O ile pamietam to zakłócenia były cykliczne jak sie obracał.

fotom

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: fotom »

Ok, dzięki za rady. Jadę na giełdę po fanty. Popróbuję różnych konfiguracji.
"Pieczarki" na razie nie przestawię ;) , poczytałem - obraca się 6obr/min, u mnie falowanie jest dużo częstsze.
Dziwna sprawa - narzekałem na Mux3, a teraz jest najlepszy (dalej faluje, ale 60-100%, więc da się oglądać), za to Mux2(który dwa dni temu miał stabilne 100%) faluje 0-50% i pikseloza.
Anteny i innych rzeczy nie tykałem. WTF?

kerad

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: kerad »

Cos jest nie halo z Chorągwicą chyba, bo też mam problem od okolo 1,5 tygodnia. Antene mam na Katowice (MUX2), a z odbicia Chorągwica (MUX3). Lecz jak wspomniałem od 1,5 tygodnia zupełnie nie przestałem odbierać Mux3, a nic nie ruszałem z antena i wzmacniaczem...

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: twmichal »

Prawdopodobnie to wina sygnału z Ostravy, Czesi przenieśli się 11go listopada na kanał 48. Wieczorem chodzi bardzo ładnie nawet u mnie. Na zachód od Krakowa pewnie są problemy, tak samo na Jurze. W ogóle już w okolicach Leroy-Merlin lokalne stacje radiowe z Krakowa są przykryte przez czeskie i słowackie.

tomarex

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: tomarex »

Pewnie tak. Najpierw Ślask miał problemy, teraz kolej na Kraków.
Jak 100 kW dolatuje do Buska to i pewnie w Krakowie będą problemy, gdzie będzie przysłonięta Chorągwica.
To kolejny "gwóźdź do trumny" naszej cyfryzacji :evil:

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

twmichal pisze:Prawdopodobnie to wina sygnału z Ostravy, Czesi przenieśli się 11go listopada na kanał 48.
może być, ale kerad ma antenę ustawioną na Kosztowy, a mux-3 z Chorągwicy odbiera bokiem, więc mogło się pop... po włączeniu Ostrawy przy tych dwu kilowatach z Chorągwicy. Pytanie, czy problem byłby dalej przy prawidłowej instalacji, czyli ustawieniu anteny na Chorągwice.
tomarex pisze:To kolejny "gwóźdź do trumny" naszej cyfryzacji :evil:
może nie gwóźdź, bo generalnie to działa w miarę poprawnie, ale fiasko koncepcji włączenia w okresie przejściowym mux-ów małej mocy na zastępczych kanałach, zwłaszcza w południowych rejonach kraju. Gdyby polskie nadajniki dmuchały po kilkadziesiąt kW problem Braci Czechów zapewne byłby marginalny. Bo w zasadzie nie ma większych problemów odbiorów na mux-ach po 50 i 100kW...

markez

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: markez »

Zgadza się, od dnia przełączenia Czechów na k 48, obserwowany jest spadek sygnału na MUX3 z Chorągwicy, jak nie ma tropo da się znieść, a jak jest tropo to jest co chwile sieczka, mimo 6 km do Chorągwicy. Widać czeski nadajnik z Ostravy mocno zakłóca Kraków. Emitel powinien się tym zająć - z wzgórz na których jest Chorągwica widać Tatry i Skrzyczne więc jest on wystawiony wprost także na Czechy co zapewne wpływa na zakłócanie się.

zomar1

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: zomar1 »

Chętnie bym poczytał co przedstawiciele Emitela myślą o zakłócaniu takiego silnego MUX-a3 przez odległe o kilkadziesiąt lub więcej km. stacje czeskie i to właśnie ten nasz potężny kanał 48 o mocy 2 kW.Moja kuchenka elektryczna ma w samym piekarniku 2,7kW.Od 06-11-11 emitel się nie odezwał w tym temacie.

stanny

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: stanny »

ja nie zaobserwowałem żadnych wahań sygnału ani na 2-gim ani 3-cim muxie
ale nie patrzę nonstop w tiwi ;)
sygnały na poziomie 94-100%

jedrek1966

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: jedrek1966 »

zomar1 pisze:Chętnie bym poczytał co przedstawiciele Emitela myślą o zakłócaniu takiego silnego MUX-a3 przez odległe o kilkadziesiąt lub więcej km. stacje czeskie i to właśnie ten nasz potężny kanał 48 o mocy 2 kW.Moja kuchenka elektryczna ma w samym piekarniku 2,7kW.Od 06-11-11 emitel się nie odezwał w tym temacie.
Kuchenka nie ma mocy tylko pobiera taką moc choć moja 1500W .
Nadajnik musi taką moc wyemitować w powietrze a to jest delikatna różnica.
Pozdrawiam serdecznie.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: yerry »

zomar1 pisze:Chętnie bym poczytał co przedstawiciele Emitela myślą o zakłócaniu takiego silnego MUX-a3 przez odległe o kilkadziesiąt lub więcej km. stacje czeskie i to właśnie ten nasz potężny kanał 48 o mocy 2 kW.Moja kuchenka elektryczna ma w samym piekarniku 2,7kW.Od 06-11-11 emitel się nie odezwał w tym temacie.
A co mają do tego przedstawiciele Emitela? Emitel wykonuje to co mu zlecili nadawcy, nadawcy zlecają to co zaplanowało UKE, więc jeśli uważasz że masz zakłócenia od Czechów to kieruj żale pod właściwy adres.
Swoją drogą powątpiewam, aby nadajnik oddalony o 125km może zakłócać komuś emisję z nadajnika oddalonego o 6 czy 10km, nawet jeśli tamten idzie mocą 100kW. I tym bardziej, że jest bokiem do anteny. No bez przesady...

_chris_

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: _chris_ »

yerry pisze:A co mają do tego przedstawiciele Emitela? Emitel wykonuje to co mu zlecili nadawcy...
no, hm... ja bym tego tak kategorycznie nie twierdził...
yerry pisze:Swoją drogą powątpiewam, aby nadajnik oddalony o 125km może zakłócać komuś emisję z nadajnika oddalonego o 6 czy 10km, nawet jeśli tamten idzie mocą 100kW. I tym bardziej, że jest bokiem do anteny. No bez przesady...
w normalnych warunkach odbiorczych [strefa odbioru standardowego (CHRONIONEGO), antena kierunkowa, odbiór bezpośredni, czysty kierunek...] nie powinno być zakłócania, ale w warunkach rzeczywistych, przy określonych warunkach odbiorczych - może się tak zdarzyć, a zwłaszcza, jeśli coś jest nie halo z instalacją odbiorczą....

A tak w ogóle to 125km dla 100kW to pikuś przy czystym kierunku, lepiej - Skrzyczne z tymi jego MOCAMI potrafią ludzie ciągnąć ze 100km.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: yerry »

Nie odnotowałem żadnych zakłóceń w Krakowie. K48 mimo tylko 2kW ERR idzie z taką parą, że w mieście można odbierać na tzw. "beleczym". Jeśli ktoś nie ma jakiś szczególnie dramatycznych warunków odbioru (otoczenie) lub nie jest gdzieś na granicy zasięgu to nie powinien mieć problemów. Sam się nieraz dziwię gdy słyszę na czym ludziska odbierają MUX3 w Krakowie.
_chris_ pisze:
yerry pisze:A co mają do tego przedstawiciele Emitela? Emitel wykonuje to co mu zlecili nadawcy...
no, hm... ja bym tego tak kategorycznie nie twierdził...
A jak...?

***

Edit:
przekrój z Ostravy do Krakowa

Obrazek

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA

Post autor: a.d. »

yerry pisze:Swoją drogą powątpiewam, aby nadajnik oddalony o 125km może zakłócać komuś emisję z nadajnika oddalonego o 6 czy 10km, nawet jeśli tamten idzie mocą 100kW. I tym bardziej, że jest bokiem do anteny.
_chris_ pisze:A tak w ogóle to 125km dla 100kW to pikuś przy czystym kierunku.
Rzeczywista moc emisji z Hostalkovic Mux-3 na K48 w kierunku Krakowa oddalonego o 125km to zaledwie 20KW ERP, jest to wartosc po odliczeniu tlumienia ktore na ten kierunek wynosi 7dB, tak ze o zadnym wzajemnym zaklucaniu tych nadajnikow przy gorzystym uksztaltowaniu terenu miedzy nimi raczej nie moze byc mowy

Zablokowany