TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępnianie

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Mirekk1801

TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępnianie

Post autor: Mirekk1801 »

Mam pytanie - czy jest jakaś ustawa regulująca problem z nadawaniem kanałów TV cyfrowej naziemnej w kablówkach ,, nieodpłatnie ,, .
Innymi słowy , czy operator kablówki ma obowiązek dołączyć kanały naziemne nieodpłatnie do swojej oferty . Nie ma możliwości samodzielnego montażu anteny do odbioru tv cyfrowej ( bloki osiedlowe ).
Jeżeli ma ktoś link do takiego rozporządzenia , ustawy to bardzo bym prosił . Obecnie toczę spór z operatorem w tej sprawie - operator nie chce dołączyć kanałów naziemnych , a wciska na siłę tylko swoją drogą ofertę w pakiecie ( oferta droga i kanały niskiej jakości ), dodam tylko , że jesteśmy w zasięgu nadajnika z Kołowa i sygnał jest bardzo dobry .
Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: qwerty »

Musi, ale nie wszystkie kanały. Skoro masz możliwość łapania dvb-t to wystaw antenę i zrezygnuj ze złodziei.

Mirekk1801

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Mirekk1801 »

Pisałem , że nie można montować własnych anten ( blok mieszkalny wieloklatkowy ) , a nawet nie ma takiej możliwości od strony technicznej .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: qwerty »

Można montować - było wielokrotnie na forum. Jak nie możesz na balkonie to zamontuj na dachu, bo kablówka w najniższym pakiecie (niekoniecznie bezpłatny musi wpuścić tvp1,2,ingo, tv4, polsat, tvn, puls).

Mirekk1801

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Mirekk1801 »

Do montażu nie mam możliwości technicznych :
- balkon odpada , nie z tej strony nadajnik
- dach odpada , wysoki blok i brak dojścia na bardzo stromy dach
W kablówce jest pakiet bezpłatny , ale jakie kanały ? :
- TVP1 mono analog
- TVP2 mono analog
- TVP Info analog , jakość straszna
- Polsat jedyny stereo
- TVN analog
- Mango telezakupy analog
Gdyby doszły stacje naziemne to już można coś oglądać .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: qwerty »

Nie wiem ile masz km do nadajników, ale jeżeli do ok 16 km to bez problemów powinieneś złapać na antenie własnej roboty bez wzmacniania.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: ks41 »

Mirekk1801 pisze: balkon odpada , nie z tej strony nadajnik.
Zawsze można próbować łapać sygnał z odbić.

Mirekk1801

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Mirekk1801 »

Z odbicia sygnału nie złapię , próbowałem . W tej sprawie jest inny problem , chcę wywalczyć dostęp do kanałów naziemnych , które ma obowiązek udostępnić operator kablowy ( nie mamy żadnych tunerów , sygnał jest z gniazdka ze ściany ) gdyż tylko on ma możność ingerencji w układ antenowy ( sygnał TV do bloku przesyłany jest kablem z jego anten satelitarnych ) , a czytałem na jakimś forum , że jest ustawa o obowiązku dołączania kanałów naziemnych do ( nieodpłatnie ) kablówek . Chcę pokazać operatorowi tą ustawę , tylko nie mogę jej znaleźć w internecie .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: qwerty »

Ale nie będziesz miał wszystkich kanałów i nie muszą umieścić bezpłatnie. Tu masz info: http://satkurier.pl/news/67996/operator ... analy.html

loleklolek

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: loleklolek »

Dokładnie, prawdopodobnie chodzi o artykuł 43 Ustawy o radiofonii i telewizji, którą można znaleźć w wersji elektronicznej na stronach Internetowego Systemu Aktów Prawnych http://isap.sejm.gov.pl . A cała sprawa toczy się o tzw. must carry.

Wydaje się, że większe szanse na zrobienie czegokolwiek leżą po stronie zarządcy nieruchomości (spółdzielni), zarówno jeśli chodzi o Zbiorczą instalację antenową na budynku, jak i samodzielne wystawie antenki. Generalnie sprawie może pomóc, jeśli pod ewentualnymi wnioskami podpisze się więcej osób z danego bloku. Czasami to niestety nie wystarcza.

Aha, nie ma tam żadnej innej konkurencyjnej kablówki?

Mirekk1801

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Mirekk1801 »

Już znalazłem tą ustawę , tu jest link do tej ustawy :
http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... atorow.pdf

Co o tym powiesz? według mnie to operator jednak ma obowiązek dołączyć kanały naziemne .
Z Kołowa są dostępne 2 muxy , więc powinny pojawić się w kablówce . Co o tym sądzicie .

loleklolek

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: loleklolek »

Z przedstawionej przez Ciebie informacji z krritu wynika to co napisał qwerty i ja.

Kablówka nie ma obowiazku nieodpłatnego rozpowszechniania sygnału DVB-T w swojej sieci. Ma obowiązek udostępnienia w swojej sieci TVP1, 2, iNFo, Polsat, tvn, tv4 i Puls i może za to pobrać opłatę, jak rownież rozpowszechniać to w sposób analogowy - brak odpłatności jest w relacjach kablówka ww. nadawcy tych programów.

Kablówka ma obowiązek poinformować Cie, że ww. prgramy odbierzesz cyfrowo wystawiając własną antenkę lub podłączając się do instalacji zbiorczej. O tych sprawach rozmawia się z zarządcą/spółdzielnią.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Max van Org »

Możesz zgłosić się – pisemnie! – do zarządcy/spółdzielni i oni muszą ci wyznaczyć miejsce gdzie możesz zainstalować antenę. Oni mogą wymagać, żeby przeprowadził instalację specjalista, bo antena musi być uziemiona. Od ciebie mogą wymagać, że ubezpieczysz instalacje w przypadku np. uderzenia pioruna. Pomyśl też, że antena może podczas wichury spaść komuś na głowę, osoba zostanie inwalidą a ty nie wypłacisz się na całe życie. Tak samo może właściciel obiektu zażądać regularne inspekcje instalacji również przez specjalistę. Spróbuj wpierw odbiór z anteną pokojową. Możesz przecież przeciągnąć kabel przez mieszkanie. Jak nie działa pokojowa w mieszkaniu, to spróbuj przy otwartym oknie? Może wystarczy mała antenka przy oknie.

http://olsztyn.wm.pl/65377,Piorun-uderz ... -film.html

loleklolek

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: loleklolek »

...albo dogadaj się z sąsiadem, który ma lepsze widoki na nadajnik...

Mirekk1801

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Mirekk1801 »

Dzięki za wszystkie porady .
Tu jest sprawa innego rodzaju , mi chodzi o aspekty prawne , aby zmusić operatora telewizji kablowej do włączenia sygnału telewizji naziemnej do kabla . Pisałem wcześniej , że jakość techniczna kanałów analogowych do których obecnie mamy dostęp jest tragiczna . Mam naprawdę bardzo drogi i dobry sprzęt do odbioru , ale nie mam co oglądać , teraz to wygląda tak jakbym na odtwarzaczu blu ray oglądał płyty VCD . W kanałach płatnych tejże kablówki jakość na innych kanałach jest podobna , a druga sprawa to to , że większość kanałów oferowanych przez operatora to kanały FTA typu : Polonia1 , Tele5 , Puls , Trwam , Mango , Fun4 , Viva , Kultura , Historia ,TV Polonia , TV Biznes , Pro7 , Sat1 , RTL , VOX , CCN , BBC News , rosyjski Planeta i inne . Nie chcę płacić za takie kanały , chcę mieć jedynie dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej . Czy to jest zbyt wiele ?.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: qwerty »

To żądaj od spółdzielni / wspólnoty przywrócenia azartu (jeżeli był). Jak nie to sam musisz zamontować anteny na dachu i nie mogą ci tego zabronić (mogą dać tylko wytyczne):
http://www.tezet60.republika.pl/23.html
http://www.rp.pl/artykul/702232.html

karolkarski

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: karolkarski »

Witam!


Mirekk1801 poruszył bardzo ciekawy problem NTC w blokach/blokowiskach. Generalnie temat został już w tym wątku solidnie naświetlony. Pojawia się też (niestety poboczna) sprawa art. 43 ustawy o radiofonii i telewizji. Zupełnie niedawno został on znowelizowany i obecnie mamy tutaj nowy stan prawny. qwerty dał już bardzo ciekawego linka.

Wydaje się, że sprawa ruszyła trochę do przodu (być może pojawiły się pierwsze listy i spory), gdyż stanowisko w tej sprawie postanowiła zaprać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 17 listopada br. przyjęła stanowisko w którym wyjaśnia, że programy określone w art. 43. ust. 1 ustawy - TVP 1, TVP 2, regionalny program telewizyjny rozpowszechniany przez Telewizję Polską S.A., POLSAT, TVN, TV4 oraz TV PULS - powinny być dostępne w każdym oferowanym przez operatora pakiecie."

Jak widzimy jest to stanowisku świeżutkie z 17 listopada. Oczywiście stanowisko KRRiT nie wydaje się "prawem powszechnie obowiązującym", ale z uwagi na powagę urzędu :). Co więcej ustawę i powszechnie obowiązujący art. 43 mamy - w tym świetle jest on już bardzo konkretny.

Poniżej link, w którym to pełne stanowisko, od razu jest też ładniutkie w pdf nic tylko drukować i dodawać jako załącznik do pism kierowanych do spółdzielni, zarządców, nadawców oferujących nam właśnie takie pakiety jakie posiada Mirekk1801. Sam jestem ciekawy jak sprawa się rozwinie.... bo w moim pakiecie nie mam np. TVN ;)

http://www.krrit.gov.pl/krrit/wiadomosc ... wizji.html

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: Mirek71 »

rozumiem że kablówki mają obowiązek puścić dla mieszkńców kanały z ntc ale nie za darmo i niekoniecznie w cyfrowej jakości ??? - w mojej spółdzielni azart zlikwidowano już dawno a lokalna kablówka puszcza za 4 zł w analogu tvp 1i2 tvp info polsat tv 4 i polonię - jak pytałem o ntc miesiąc temu to odpowiedzieli że nie są obecnie zainteresowani ... więc powiesiłem antenę na balkonie i mam ich w nosie - szkoda czasu i zdrowia z nimi walczyć 8-)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: giaur500 »

Takie stanowisko krajowej rady nic wam nie daje. Po drugie - gorzej jest, gdy podstawowy pakiet z kablówki jest "za darmo", bo wtedy tak naprawde nie jest za darmo tylko płacicie opłatę w czynszu.

Poza tym, z kablówki równie dobrze sygnał może być kiepski i nikt nic z tym nie zrobi, bo skoro kablówka nie ma żadnej konkurencji to nie będzie sie szarpać z modernizacją instalacji ani poprawą jakości - bo i tak będzie mieć klientów.

Co do montowania anteny na dachu... no bądźmy poważni. Gdy ktoś mieszka na parterze 18 piętrowego wieżowca to też ma ciągnąć kabel na górę i iść na dach montować antenę? Trochę rozsądku...

Jedyna szansa byłaby taka, żeby był OBOWIĄZEK istnienia azartu w każdym bloku - czyli to co z anteny, to w gniazdku. Tylko po pierwsze - azartów juz prawie nigdzie nie ma albo są dawno zniszczone, a po drugie znów by zrobił się problem - kablówka albo azart, czyli jedno albo drugie w gniazdku, a nie na raz. Trzecie wyjście to zmusić kablówki do dołączenia wszystkich kanałów dostępnych w dvb-t do oferty najtańszego pakietu - jest to niemożliwe.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TV cyfrowa naziemna w kablówkach osiedlowych - udostępni

Post autor: qwerty »

Wymóg jest azartu - musi mieć każdy blok, który ma co najmniej 12 mieszkań.

Zablokowany