DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

luka624

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: luka624 »

Witam Wszystkich,od rana mam problem z odbiorem MUX2 z Suchej Góry jakość skacze od 25%-100%,natomiast MUX3 odbieram bez problemu - jakość stabilna 80%.Dekoder SIGNAL HD-507.Czy ma ktoś podobny problem? Pozdrawiam.

-Lukas-

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: -Lukas- »

Witam.
Mam problem ze złapaniem w Łańcucie DVB-T z Rzeszowa jak i Suchej góry. Mux3 łapie elegancko 95% natomiast Mux2 to poziom sygnału jakieś 40% i cały czas obraz tnie.

Profile terenu:

SUCHA GÓRA - 45 km
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 2226047031

RZESZÓW - 17 km
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 2226995092

Antenę posiadam ATX-91 + wzmacniacz LNA-177, dodam że 160 metrów od domu mam nadajnik GSM. Czy on może mi zakłócać sygnał? Myślałem zakupić filtr GSM ale do końca nie jestem pewny czy to coś pomoże.

Pozdrawiam.

bragus

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bragus »

luka624 pisze:Witam Wszystkich,od rana mam problem z odbiorem MUX2 z Suchej Góry jakość skacze od 25%-100%,natomiast MUX3 odbieram bez problemu - jakość stabilna 80%.Dekoder SIGNAL HD-507.Czy ma ktoś podobny problem? Pozdrawiam.
Mam identyczny problem. Do wczoraj dobrze mi odbierało obydwa MUXy. Teraz tylko MUX3 odbieram. Mux2 skacze jakość - 3-100% czasem przez kilka sekund dobrze odbiera, czasem krzaczy, często pisze "brak sygnału". Całą instalację sprawdziłem i nic. W jednym telewizorze mam wbudowany dekoder w drugim używam SIGNAL HD-507. Korzystam z jednej anteny na oba telewizory. W obu mam ten sam problem. Mieszkam w Mielcu.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

-Lukas- pisze:Witam.
Mam problem ze złapaniem w Łańcucie DVB-T z Rzeszowa jak i Suchej góry. Mux3 łapie elegancko 95% natomiast Mux2 to poziom sygnału jakieś 40% i cały czas obraz tnie.

Antenę posiadam ATX-91 + wzmacniacz LNA-177, dodam że 160 metrów od domu mam nadajnik GSM. Czy on może mi zakłócać sygnał? Myślałem zakupić filtr GSM ale do końca nie jestem pewny czy to coś pomoże.

Pozdrawiam.
Myślę że ciężko będzie złapać w Łańcucie dobry sygnał z Suchej Góry z powodu właśnie tego pasma górskiego o wysokości ok 400m. O ile sygnał MUX3 na k42 jakoś się przebije (większa moc i niższy kanał) to z MUX2 na k61 jest już gorzej :(.

Można próbować też innych rozwiązań ;):

Skierować antenę na Kielce i z tego kierunku próbować odebrać MUX2. Mimo dużej odległości jest na to szansa (niektórzy w Rzeszowie tak odbierają, ja odbieram na siatce ze wzmacniaczem 15km na południe od Rzeszowa). Wstępnie dostrajać na analogi z Kielc k28 i 38. Być może przy tym ustawieniu uda się listkiem bocznym anteny odebrać Baranówkę lub trzeba antenę ustawić pomiędzy kierunkami Kielce i Baranówka.

Czasem może to nie dać efektów bo ta antena jest silnie kierunkowa, można wtedy wypróbować nawet zwykłą ant. siatkową z LNA177 która ma szerszy "kąt widzenia" niestety kosztem zysku.

Można próbować też inne kierunki ale tylko dla MUX2:
Zamość k52
Lublin k21
Przemyśl k61

W przyszłości (maj/czerwiec 2012) z tych kierunków będzie też MUX1 z programami TVP.

Można też połączyć 2 anteny z różnych kierunków. Niestey u mnie żadne zwrotnice i sumatory się nie sprawdziły. Pomógł dopiero wzmacniacz kanałowy Telmor. Niestety to drogi sprzęt :(.

Zakłócenia GSM - gorsze są zakłócenia CDMA 450-460 MHz. Jeśli na maszcie nie ma CDMA to powinno byc ok. Można sprawdzić na analogach czy widac kilkanaście poziomych białych lub czarnych pasków - to CDMA. Maszty GSM i CDMA mozna sprawdzić tu: http://mapa.btsearch.pl/

Powodzenia. Choć pogoda nieciekawa (mocno wieje) :lol:.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

bragus pisze: Mam identyczny problem. Do wczoraj dobrze mi odbierało obydwa MUXy. Teraz tylko MUX3 odbieram. Mux2 skacze jakość - 3-100% czasem przez kilka sekund dobrze odbiera, czasem krzaczy, często pisze "brak sygnału". Całą instalację sprawdziłem i nic. W jednym telewizorze mam wbudowany dekoder w drugim używam SIGNAL HD-507. Korzystam z jednej anteny na oba telewizory. W obu mam ten sam problem. Mieszkam w Mielcu.
Masz w bliskiej odległości od anteny na kierunku do nadajnika jakieś wysokie drzewa albo las?
Dziś mocno wieje. To może byc to :D.

-Lukas-

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: -Lukas- »

Bartt pisze:
-Lukas- pisze:Witam.
Mam problem ze złapaniem w Łańcucie DVB-T z Rzeszowa jak i Suchej góry. Mux3 łapie elegancko 95% natomiast Mux2 to poziom sygnału jakieś 40% i cały czas obraz tnie.

Antenę posiadam ATX-91 + wzmacniacz LNA-177, dodam że 160 metrów od domu mam nadajnik GSM. Czy on może mi zakłócać sygnał? Myślałem zakupić filtr GSM ale do końca nie jestem pewny czy to coś pomoże.

Pozdrawiam.
Myślę że ciężko będzie złapać w Łańcucie dobry sygnał z Suchej Góry z powodu właśnie tego pasma górskiego o wysokości ok 400m. O ile sygnał MUX3 na k42 jakoś się przebije (większa moc i niższy kanał) to z MUX2 na k61 jest już gorzej :(.

Można próbować też innych rozwiązań ;):

Skierować antenę na Kielce i z tego kierunku próbować odebrać MUX2. Mimo dużej odległości jest na to szansa (niektórzy w Rzeszowie tak odbierają, ja odbieram na siatce ze wzmacniaczem 15km na południe od Rzeszowa). Wstępnie dostrajać na analogi z Kielc k28 i 38. Być może przy tym ustawieniu uda się listkiem bocznym anteny odebrać Baranówkę lub trzeba antenę ustawić pomiędzy kierunkami Kielce i Baranówka.

Czasem może to nie dać efektów bo ta antena jest silnie kierunkowa, można wtedy wypróbować nawet zwykłą ant. siatkową z LNA177 która ma szerszy "kąt widzenia" niestety kosztem zysku.

Można próbować też inne kierunki ale tylko dla MUX2:
Zamość k52
Lublin k21
Przemyśl k61

W przyszłości (maj/czerwiec 2012) z tych kierunków będzie też MUX1 z programami TVP.

Można też połączyć 2 anteny z różnych kierunków. Niestey u mnie żadne zwrotnice i sumatory się nie sprawdziły. Pomógł dopiero wzmacniacz kanałowy Telmor. Niestety to drogi sprzęt :(.

Zakłócenia GSM - gorsze są zakłócenia CDMA 450-460 MHz. Jeśli na maszcie nie ma CDMA to powinno byc ok. Można sprawdzić na analogach czy widac kilkanaście poziomych białych lub czarnych pasków - to CDMA. Maszty GSM i CDMA mozna sprawdzić tu: http://mapa.btsearch.pl/

Powodzenia. Choć pogoda nieciekawa (mocno wieje) :lol:.
Dzięki za odpowiedź.

Teraz sprawdziłem sobie co i jak i powaliłem MUXy, MUX2 (polsat, tvn) K61 łapie mi lepiej
niż MUX3 42 TVP1 itp :/

Na analogu występują latające poziome białe małe kreseczki, na moim maszcie jest niby UMTS PLUS i T-MOBILE. Na Kielce jak skieruję antenę to idealnie strzelam właśnie w tą stację nadawczą GSM ale profile terenu pokazują że nie mam przeszkód w stronę Kielc.

bragus

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bragus »

Bartt pisze:
bragus pisze: Mam identyczny problem. Do wczoraj dobrze mi odbierało obydwa MUXy. Teraz tylko MUX3 odbieram. Mux2 skacze jakość - 3-100% czasem przez kilka sekund dobrze odbiera, czasem krzaczy, często pisze "brak sygnału". Całą instalację sprawdziłem i nic. W jednym telewizorze mam wbudowany dekoder w drugim używam SIGNAL HD-507. Korzystam z jednej anteny na oba telewizory. W obu mam ten sam problem. Mieszkam w Mielcu.
Masz w bliskiej odległości od anteny na kierunku do nadajnika jakieś wysokie drzewa albo las?
Dziś mocno wieje. To może byc to :D.
Nie mam. Antenę mam na dachu dom piętrowy w sumie na jakiejś wysokość około 7 m nad ziemią. W okolicy nie mam drzew ani wyższych budynków. Dom mam na wzgórzu. Jakby coś zasłaniało to chyba straciłbym oba MUXy. A drzewa to teraz tracą liście to powinno się polepszać.

Tango

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Tango »

Obecnie na ATX-55 i wzmacniaczu AWS 144 z Suchej Góry odbieram MUX-3 z jakością nieco ponad 90%, MUX-2 waha się między 25 % a 55 % co nie pozwala na oglądanie. Czy zamiana ATX-55 na ATX-91 pomoże? Dodam, że bokiem anteny łapię MUX-3 z Baranówki, jakość ponad 90%.

luka624

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: luka624 »

Coś z MUX2 z Suchej Góry jest nie tak, u mnie od 2 dni jakość niestabilna nie da się oglądać, MUX3 Ok.Nadmienie, żę NTC odbieram prawie od roku, tj. od momentu uruchomienia MUX2 z SG. Antena kierunkowa Dipol 16-elem.kan.21-69 + LNA 177.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

Panowie wasz problem może leżeć po stronie nadawczej nie zapominajmy że na Suchej Górze trwają prace nad mux 1.Może obniżona jest moc albo jakaś antena zastępcza.Ale tego nikt nie potwierdzi.Pozostaje poczekać do 15 .12.11.

Bartt

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Bartt »

Ja tam bym wolał żeby trwały prace nad MUX2 :D - 32 kanał i 50kW ;).
Jeśli zaś chodzi o MUX3 który zmieni się w MUX1, to parametry nadawcze (niestety :() się nie zmienią. Przynajmniej tak wynika z harmonogramu że nadajnik zostaje ten sam co na S.G. obsługiwał testy MPEG2 od niepamiętnych czasów. W końcu jako jeden z niewielu nadajnik Sucha Góra był pionierem cyfryzacji w Polsce :D. Na nieszczęście zostało tak do dziś :evil:. Inni będą mieć MUX1 po 50 - 100kW a u nas bez zmian :(.
Wiem że się powtarzam. Przepraszam :oops:.

Awatar użytkownika
omkar
Posty: 34
Rejestracja: 4 listopada 2011, o 21:23
Odbiornik: Wiwa HD 50
Instalacja antenowa: Dwie anteny UHF na dachu piętrowego domu ze wzmacniaczem AWS 118
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Baranówka

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: omkar »

luka624 pisze:Coś z MUX2 z Suchej Góry jest nie tak, u mnie od 2 dni jakość niestabilna nie da się oglądać, MUX3 Ok.Nadmienie, żę NTC odbieram prawie od roku, tj. od momentu uruchomienia MUX2 z SG. Antena kierunkowa Dipol 16-elem.kan.21-69 + LNA 177.
Poruszaj kablem antenowym przy tunerze. U mnie na Wiwa HD 50 to pomaga. Sygnał na MUX 2 z 30-40% wzrasta do 90. Prawdopodobnie gniazdo antenowe zbyt dobrze nie styka. Nie wiem jak jest u Ciebie ale warto sprawdzić.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: K63 »

luka624 pisze:Coś z MUX2 z Suchej Góry jest nie tak, u mnie od 2 dni jakość niestabilna nie da się oglądać, MUX3 Ok.Nadmienie, żę NTC odbieram prawie od roku, tj. od momentu uruchomienia MUX2 z SG. Antena kierunkowa Dipol 16-elem.kan.21-69 + LNA 177.
Za miesiąc rusza MUX-2 z komina EC w Gorlicach, więc pewnie skończy sie problem z niestabilnym odbiorem tej paczki z Suchej Góry. Przy jego planowanej mocy 20kW, może nawet nie trzeba będzie przestawiać anteny.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Gravis »

Małe to pocieszenie dla ludzi z Rzeszowa i okolic... jak zwykle podkarpacie na końcu w czarnej d...

Ktoś ma pojęcie jak mogę wzmocnić odbiór na mojej antene 8 elementowej odbierając z Rzeszowa MUX-2 z Krosna? Anteny już chyba lepiej ustawić nie mogę..

Mapka...
http://zapodaj.net/5b05b878b64c.png.html

bragus

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: bragus »

K63 pisze:
luka624 pisze:Coś z MUX2 z Suchej Góry jest nie tak, u mnie od 2 dni jakość niestabilna nie da się oglądać, MUX3 Ok.Nadmienie, żę NTC odbieram prawie od roku, tj. od momentu uruchomienia MUX2 z SG. Antena kierunkowa Dipol 16-elem.kan.21-69 + LNA 177.
Za miesiąc rusza MUX-2 z komina EC w Gorlicach, więc pewnie skończy sie problem z niestabilnym odbiorem tej paczki z Suchej Góry. Przy jego planowanej mocy 20kW, może nawet nie trzeba będzie przestawiać anteny.
Fajnie, tylko że Gorlice nie nadają MUX 3. Zyskać odbiór jednych programów a stracić odbiór innych, nie bardzo o to mi chodzi...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: K63 »

Tylko, że ja odpowiadałem na post luka624, mając na myśli wszystkich tych, którzy mieszkają na zachód, płd-zachód i południe od Gorlic, i mają anteny ustawione na Suchą Górę. Po włączeniu sygnału z EC Glinik jest dla nas szansa odbioru MUX-1 z Suchej Góry i MUX-2 z Gorlic bez zmiany ustawienia anteny lub tylko jej mała korekta. Ja mam do Suchej Góry 56 km na wschód i 10 km do Gorlic na pld.-wsch., więc mam nadzieje złapać sygnał z obydwu nadajników na jednej antenie. A czy się nie mylę - zobaczymy za miesiąc.

luka624

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: luka624 »

Ja też mam nadzieje na MUX2 z Gorlic EC bez przestawiania anteny,tak jak piszesz K63.Z MUX3 który niedługo zamieni się na MUX1 z Suchej Góry nie mam problemów chociaż to tylko 18KW.Na obecną chwilę zrezygnowałem z odbioru analogowego z Kraków-Chorągwica (TVP-regionalna)i przestawiłem antenę na Tarnów G.św.Marcina skąd odbieram MUX2 bez problemów, w końcu to 50Kw.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: twmichal »

Czyżby tak jak na Skrzycznem zwiększono moc z Suchej Góry? Odbieram tyłem anteny, kierunek totalnie zasłonięty, jakość - 84%, stabilnie i bez błędów. Odległość - 113km.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: slawek »

Panie Jarku czy na Suchej Gorze też podniesiono moc czy to tylko tropo nad Polską

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jeśli już to tropo bo na SG nic nie zmieniano.

Zablokowany