DVB-T NIEMCY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
romanodepalma

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: romanodepalma »

Od kilku godzin odbieram z różnymi poziomami sygnału cztery MUX-y :
Kanał 27- Das Erste ,EinsExtra ,Phoenix ,rbb Berlin ,rbb Brandenburg ;
Kanał 33- 3 sat ,neo/KI.KA ,ZDF ,ZDF Info;
Kanał 50- WDR Koln ,HSE24 ,Sudwest BW/RP ,Tele5 ;
Kanał 57- arte ,MDR Sachsen ,NDR Fernsehen
Dwie anteny zsumowane ATX na Skrzyczne i Tri Digit na Jesenik.
Na drugiej instalacji ATZ 19( stara wersja na kanały 21-39) , tylko kanał 27 i 33

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Nardis »

Witaj Romanodepalma!

Potwierdzam bardzo dobry odbiór u mnie z Niemiec tych MUXów. Jak u ciebie z jakością?

pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2011, o 13:50 przez Nardis, łącznie zmieniany 1 raz.

romanodepalma

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: romanodepalma »

Wszystkie MUX-y były stabilne , okresowo zanikały i wracały na czs kilkudziesięciu minut. Teraz kanał 27 : sygnał 40 poziom błędów 4-5 , obraz stabilny . Pozostałe kanały teraz bez sygnału
Na ATZ19 (skierowana na Berlin) Kanał 50 sygnał 75 ,błędy 0 ; Kanału 57 i 33 nie odbiera , Kanał27 Poziom 55 błędy 0 - 2
Ta antena nie powinna odbierać kanału 50.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Nardis »

romanodepalma pisze:Wszystkie MUX-y były stabilne , okresowo zanikały i wracały na czs kilkudziesięciu minut. Teraz kanał 27 : sygnał 40 poziom błędów 4-5 , obraz stabilny . Pozostałe kanały teraz bez sygnału
Na ATZ19 (skierowana na Berlin) Kanał 50 sygnał 75 ,błędy 0 ; Kanału 57 i 33 nie odbiera , Kanał27 Poziom 55 błędy 0 - 2
Ta antena nie powinna odbierać kanału 50.
Podobnie było u mnie oprócz 27k gdzie sygnał był stale stabilny i nie zanikał od 13.00 do 22.30 potem były zaniki. Rano też był dobry odbiór a potem po 10.00 zaczęło wszystko zanikać. Obecnie sygnały tylko falują poniżej granicy odbieralności.

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: igorlan »

Nawet na zagranicznych forach piszą o moim dokonaniu hi hi :)

http://www.digizone.cz/aktuality/dvb-t- ... inverze-z/

DVBManiak

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: DVBManiak »

Bo jest o czym pisać. Swoją drogą też gratuluję rekordu. :)

romanodepalma

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: romanodepalma »

igorlan pisze:Nawet na zagranicznych forach piszą o moim dokonaniu hi hi :)

http://www.digizone.cz/aktuality/dvb-t- ... inverze-z/
Wiele lat temu udało mi się złapać telewizję niemiecką w analogu, przed burzą, ale teraz to zaszaleliśmy.Ciekawe gdzie najdalej odbierało się Skrzyczne z tak małą mocą?

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Nardis »

romanodepalma pisze:
igorlan pisze:Nawet na zagranicznych forach piszą o moim dokonaniu hi hi :)

http://www.digizone.cz/aktuality/dvb-t- ... inverze-z/
Wiele lat temu udało mi się złapać telewizję niemiecką w analogu, przed burzą, ale teraz to zaszaleliśmy.Ciekawe gdzie najdalej odbierało się Skrzyczne z tak małą mocą?
Ja jak pamiętam to od 1987r miałem dostęp do miesięcznika "Radioelektronik" gdzie wiele razy ukazywały się artykuły na temat łączności telewizyjnej DX i od tamtej pory jako nastolatek zafascynowałem się tym i sam starałem się łapać dalekie stacje TV. Wiadomo jak to u nas wtedy było - brak TV satelitarnej i tylko dwa programy TVP1 i TVP2 w telewizji, gdzie do południa i w nocy świecił obraz kontrolny. Jak się pojawiły wzmacniacze antenowe na tranzystorze BF180 to wstawiłem go i mi się pojawił sygnał czechosłowackiej TV1, też z przerwą kontrolną do południa. Ale do rzeczy - wiele razy w II i III paśmie TV dolatywały sygnały ze stacji rosyjskich i włoskich. Sygnały te były tak silne, że potrafiły wypierać nasze stacje nadające z mocą 1000kW. Zdarzyło mi się ze dwa razy złapać stacje norweskie, szwedzkie i francuskie ale nigdy nie złapałem niemieckich. Dopiero teraz w IV paśmie to się stało choć dawniej nigdy nie przypuszczałem że w tym zakresie będzie taka daleka propagacja.

A pamiętam jak pewnego dnia po mało udanych eksperymentach z anteną dla uzyskania lepszego odbioru z czechosłowacji powiedziałem sobie, że to nie jest to, że trzeba poczekać jeszcze z 10-20 lat na telewizję cyfrową może wtedy ten obraz będzie bez szumów ... No i mamy teraz obaz bez szumów i dalej dolatują tu sygnały z zagranicy i to na wysokich częstotliwościach ...

pozdrawiam,

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Mirek71 »

odbieram w szczecinie niemieckie dvbt z nadajnika w Helpterbergu (ok 70 km) - programy z kanału 22 odbiór ok natomiast z kanału 23 odbiór na granicy tj częsta pikseloza lub brak sygnału - oba kanały idą z mocą 20 kw - co może być przyczyną - może za słaba antena - mam panelową pasywną antenę maximum uhf 2 - zysk do 8 dB - którą łapię również naszą NTC - może wymiana na silniejszą maximum uhf 4 - zysk do 14 dB rozwiąże problem ... mogę jeszcze do piątku wymienić antenę w sklepie za dopłatą

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Nardis »

Mirek71 pisze:odbieram w szczecinie niemieckie dvbt z nadajnika w Helpterbergu (ok 70 km) - programy z kanału 22 odbiór ok natomiast z kanału 23 odbiór na granicy tj częsta pikseloza lub brak sygnału - oba kanały idą z mocą 20 kw - co może być przyczyną
Zastosuj antenę uhf-4 ze wzmacniaczem SWA-9701 i po problemie. A dodam, że dla tych kanałów 22 i 23 "wąsy" w uhf 2 i 4 są za krótkie o 50-70mm, dlatego słabo działają. Dobrze by było je wydłużyć np. dowijając folią aluminiową wzmocnioną wkładką z drutu miedzianedo typu U na kleju epoksydowym albo dorobić z drutu lub rurki miedzianej fi 5-10mm.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Mirek71 »

czyli to raczej wina słabego zysku anteny ...
a może zamiast maximum 4 może coś innego np pasywną telmora digit max hd lub nowość DIGIToptima IQ ??? dodam że odbierać będę na tej antenie również polską ntc z odbić - tj 15 km od Kołowa i czy dodany wzmacniacz nie przesteruje mi głowicy w tunerze stb dla polskiej ntc ...
na obenej maximum 2 naszą ntc odbieram w miarę stabilnie z lekkimi sporadycznymi pikselozami - więc na co radzicie wymienić i czy da się pogodzić odbiór na 1 antenie polskiej i niemieckiej ntc ...

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: debe »

@Mirek71 oczywiście, że da się pogodzić odbiór polskiej i niemieckiej telewizji cyfrowej.
Nie masz w opisie informacji nt. swojej instalacji antenowej, ale jeśli masz MAXIMUM panelową 4 GRID to musisz zmienić na coś z większym zyskiem i bardziej kierunkową, np. coś z ATX-ów lub którąś z ATZ-ów. Jeśli nadajnik w Kołowie nie jest zbyt blisko to sygnału nie przesterujesz. Ja mam Jemiołów/Frankfurt 50/70 km i dość spory kąt pomiędzy tymi nadajnikami i odbiór jest idealny polskiej i niemieckiej telewizji. To kwestia anteny.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Mirek71 »

mam maximum uhf 2 i myślałem wymienić na maximum uhf 4 lub telmora digit max nadajnik w kołowie mam blisko bo ok 12 km więc szukam raczej anteny pasywnej - bo niemiecką ntc generalnie lepiej złapać niż naszą ...
widzę że te anteny maximum 2 i 4 mają zakres częstotliwości od 470 więc blisko tej na której nadają niemcy na kan 22 i 23 (o czym wspominał Nardis) i tu może być problem ...
próbowałem również z kierunkową maximum uhf 14 pasywną i było jeszcze gorzej niż na ww panelowej maximum uhf 2

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: debe »

Maximum uhf 2 6 - 8 dB
Maximum UHF14 10-12dB.
ATX 55 14 dB
ATZ-19 10-16dB
ATX 91 18 dB
Wszystkie pasywnie, bez wzmacniaczy. Zrobisz jak chcesz. Moim zdaniem tu jest problem.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Mirek71 »

ok dzięki Panowie za rady - spróbuję wymienić w sklepie maximum uhf 2 na 4 i zobaczę - dobrze że sklep zgadza się na zwrot sprzętu :)
ps. ja odbieram na zbliżonym kierunku (ok 20 stopni )ntc niemiecką i polską (polską jednak z odbić i w odległości kilkunastu km od nadajnika) więc chyba kierunkwe anteny raczej odpadają ...
a w razie czego czy można dołożyć do maximum uhf 4 jakiś nieduży wzmacniacz wewnętrzny zasilany 5 v z tunera???

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Mirek71 »

po nieudanych próbach z drogimi antenami spróbowałem za radą kol Plecho 1 ze starą siatką przerobioną na pasywną (tj z symetryzatorem) i szok : odbiór z nadajnika w Kołowie jest idealny na obu mux mam 100%
proszę jeszcze o poradę mam na tym samym kierunku (tj odlegóść ok 70 km) nadajnik w niemczech - jednak ta siatka jest za słaba bo obraz strasznie rwie (jakość spada od 2o % do 0) pytanko: jak najtańszym kosztem wzmocnić siatkę ? czy jest jakiś wzmacniacz ekranowany na przewód coby działał na zasilaniu 5 V (mam takie w tunerze stb) i czy wtedy mam zostawić w antenie symetryzator czy raczej muszę wymienić w puszce symetryzator na wzmacniacz np LNA (jaki żeby nie przesterować tunera na odbiór polskiej ntc) i zasilić go regulowanym zasilaczem na 12 V ???

KAPITAN CHAOS

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: KAPITAN CHAOS »

Możesz spróbowac na wzmacniaczu LNA- masz 3 rodzje do wyboru, no jeszcze 3 inne . Zreszta zobacz sam http://www.anprel-electronics.pl/index. ... 9611639abe.

Alan

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Alan »

Czy ktoś z szanownych forumowiczów może mnie uświadomić, czy z Helptelbergu idzie kanał 23, czy z Berlina?. Kanał 22 idzie z Helptelbergu i ma mocniejszy sygnał od 23, ale odbieram dobrze te dwa kanały z tym jak piszę kanał 23 ma około 10-14% mniejszy sygnał od kanału 22. Lokalizacja Szczecin.
I jeszcze jakie kanały są nadawane z Helptelbergu ?

Antenę mam kierunkową i w ogóle nie ustawioną na Niemcy. A może cały sygnał odbieram z Berlina?
Kiedyś za starych czasów udawało się łapać ZDF, ARD i chyba SAT1 z Berlina, ale przy dobrej propagacji, plus stacje radiowe. Przy naszych wtedy trzech, to było wtedy piękne, bo stacji FM pasmo zachodnie było chyba z dwadzieścia. Sporo stereo. U nas tylko Trójka i to nie cały czas.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Mirek71 »

do Alana
ja odbieram to samo w szczecinie co ty to jest
Helptelberg - faktycznie kanał 23 idzie słabiej niż 22 , na tej stronce
http://www.ueberallfernsehen.de/data/senderliste.pdf masz wykaz co i gdzie nadają niemcy (link do tego wykazu jak i inne ciekawe jest na 2 stronie tego wątku)...
Alan ja masz ustawioną antenę jakiej mocy wzmacniacz i czy kołowo łapiesz z odbić i skąd odbierasz (dzielnica) ???

Alan

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: Alan »

Antenę mam normalnie ustawioną na Kołowo, kierunkowa, więc się dziwię, że Niemcy tak dobrze odbieram. Ale to się zaczęło po zmianie wzmacniacza który mi polecił kolega _chris_. Po kupnie wzmacniacza wszystkie Muxy z Kołowa ruszyły bez zająknięcia, plus te niemieckie doszły co opisałem.
Lokalizacja Mickiewicza przy uniwersytecie, tym na odcinku jednokierunkowym, wjazd w Mickiewicza od Telewizji przy Niedziałkowskiego.
Wzmacniacz ma przełącznik na 14 dB i 27dB, ja mam przełącznik ustawiony na 27dB. Na 14dB dużo gorzej.
Link do wzmacniacza http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm

A antena OPTICUM AX 100. Najtaniej są w Carrefourze na Boh. Warszawy, około 78 zł, jeszcze parę sztuk dzisiaj widziałem. W Media Markt taka sama 150zł, w innych sklepach od 100zł do 120 zł.
Wzmacniacz kupiłem z tego linku wyżej.

Zablokowany