MULTIPLEKS 2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
DVBManiak

Re: drugi multipleks

Post autor: DVBManiak »

Widocznie można.

Obrazek

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: drugi multipleks

Post autor: qwerty »

Naprawdę nie widzisz różnicy między 5 MiB/s (nie 5 MB/s), a 5 Mbps?

DVBManiak

Re: drugi multipleks

Post autor: DVBManiak »

A czym to się różni?

Peter_CA

Re: drugi multipleks

Post autor: Peter_CA »

5 MiB/s = 41,94 Mb/s
To chyba wystarczająco duża różnica.

DVBManiak

Re: drugi multipleks

Post autor: DVBManiak »

Aha. Było oczywiście 5 Mb/s (Mbps), czyli to co na zapie.
Bartosz Czach pisze:40Mbps plus reszta
Hehe to teraz już wiem, skąd mu się to 40 wzięło. :P Niezła gafa

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: drugi multipleks

Post autor: giaur500 »

Warto wyjaśnić różnicę pomiędzy jednostkami IEC (KiB, MiB itd), JEDEC (KB, MB) a metrycznymi (kB, MB):

1 KiB = 1 KB = 1024 B
1 kB = 1000 B

Chociaż w praktyce i tak każdy rozumie 1 kB = 1024, bo takie jednostki obowiązują w MS Windows (ale nie we wszystkich programach dla Windows). Więc ogólnie bałagan jest i zamieszanie, chociaż do mnie trafia najbardziej pierwszy zapis (najbardziej jednoznaczny).

cypisek

Re: drugi multipleks

Post autor: cypisek »

kr16 pisze:
blockbuster pisze:@micial dotychczasowe etapy wdrażania MUX2 oparte były w 100% na obiektach Emitela. Dopiero najbliższy etap (czyli piąty) będzie z nadajników innych właścicieli.
Z faktu tego wynika np. to co można przeczytać w wątku o woj. podkarpackim
Adam Brodziak pisze:Proszę bardzo taka jest propozycja Emitela, odbiega od Umowy i dlatego mam wątpliwości czy w Leżajsku zaczynac z małą moca, tymczasowym kanałem i lokalizacją.
Pozdrawiam Forum.
1. Gniezno / Chojna – kanał 43, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 120 m. npt., 20 kW
2. Leżajsk / ul. Mickiewicza – kanał 61, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 54,5 m. npt., 2 kW
3. Ostrołęka / ul. Kopernika – kanał 41, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 80 m. npt., 5kW
4. Gorlice / Komin Glinik –kanał 61, wysoko ść zawieszenia środka elektrycznego 142 m npt., 20 kW
5. Łódź / EC4 –kanał 24, wysokość zawieszenie środka elektrycznego 260 m npt., 100 kW
6. Bieszczady / Jawor –kanał 32, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 90 m npt. 20kW
Odnośnie Łodzi wiadomo coś czy już anteny są zamocowane na EC-4 dla MUX-2 i czy ruszy w tym roku?
Nadajniki w zeszłym tygodniu dotarły do Gorlic i na Jawor w Bieszczadach i prawdopodobnie do Łodzi też. W tym tygodniu mają instalować nadajnik na Jaworze. Co do Gorlic i Łodzi nie znam terminu instalacji.

Bartt

Re: drugi multipleks

Post autor: Bartt »

A Leżajsk/Giedlarowa? Czyżby na 100% pewne, że nic z tego nie będzie :?
Jeśli tak samo ma być z MUX1 w Giedlarowej to kompletna porażka :(. To był jedyny nadajnik z którego miałem bezproblemowy odbiór. Wystarczyła antena na strychu co w okolicy ulubionej przez pioruny jest niewątpliwą zaletą. Ponadto są na Podkarpaciu tereny gdzie odbiór jest tylko z tego nadajnika :o.

kr16
Posty: 40
Rejestracja: 8 stycznia 2011, o 22:28
Odbiornik: Ferguson Ariva T650i, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: Dipol TRI-Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX-3, MUX2, MUX1 - EC-4, MUX-8 - Zygry

Re: drugi multipleks

Post autor: kr16 »

Adam Brodziak pisze:Proszę bardzo taka jest propozycja Emitela, odbiega od Umowy i dlatego mam wątpliwości czy w Leżajsku zaczynac z małą moca, tymczasowym kanałem i lokalizacją.
Pozdrawiam Forum.
1. Gniezno / Chojna – kanał 43, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 120 m. npt., 20 kW
2. Leżajsk / ul. Mickiewicza – kanał 61, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 54,5 m. npt., 2 kW
3. Ostrołęka / ul. Kopernika – kanał 41, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 80 m. npt., 5kW
4. Gorlice / Komin Glinik –kanał 61, wysoko ść zawieszenia środka elektrycznego 142 m npt., 20 kW
5. Łódź / EC4 –kanał 24, wysokość zawieszenie środka elektrycznego 260 m npt., 100 kW
6. Bieszczady / Jawor –kanał 32, wysokość zawieszenia środka elektrycznego 90 m npt. 20kW
Odnośnie Łodzi wiadomo coś czy już anteny są zamocowane na EC-4 dla MUX-2 i czy ruszy w tym roku?
Nadajniki w zeszłym tygodniu dotarły do Gorlic i na Jawor w Bieszczadach i prawdopodobnie do Łodzi też. W tym tygodniu mają instalować nadajnik na Jaworze. Co do Gorlic i Łodzi nie znam terminu instalacji.
Dzięki za info Osoby mieszkające blisko EC-4 proszone o monitorowanie komina :D

kamilooo
Posty: 85
Rejestracja: 9 lipca 2011, o 10:31
Odbiornik: Not Only TV LV5HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Zamość/Tarnawatka

Re: drugi multipleks

Post autor: kamilooo »

Czy może ktoś sprawdzić czy MUX z Tarnawatki działa? Wczoraj było wszystko ok, a dzisiaj rano czarny obraz....

artik_

Re: drugi multipleks

Post autor: artik_ »

A możę Pan Jarosław zabrał by głos w w/w temacie, bo mnie np. bardzo interesuje nadajnik Giedlarowa i nie tylko w kontekscie MUX2 ale też MUX1 bo ten multiplex też był tam planowany.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: drugi multipleks

Post autor: kiltel »

Mnie interesuje nadajnik w Ostrołęce bo miało byż nadawanie z Ław z mocą 100 kW z wysokosci 140 m a teraz zmiana, że z z ul.Kopernika z wysokości 80 m i mocą tylko 5 kW przecież to tragedia dla mojego regionu :cry: Również czekam żeby ktoś z Emitela zabrał głos w tej sprawie.

Bartt

Re: drugi multipleks

Post autor: Bartt »

To też jest obiekt Info tv fm. Wynika z tego że obie firmy (Emitel i Info tv fm) się nie dogadały :evil:. Swoją drogą szkoda że Polsat nie kupił w całości Info tv fm tylko jej część związaną z częstotliwościami tv mobilnej :(. Wtedy pewnie nie byłoby problemu.
Nie spodziewałem się że jedyna możliwość dobrego odbioru MUX2 to będzie dla mnie nadajnik Kielce/Św. Krzyż odległy o 130km :shock:.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: drugi multipleks

Post autor: slawek »

Może Pan Adam Brodziak lub Pan Jarek może już rzucić trochę więcej światła jak zakończyły się ostatnie rozmowy na wysokim szczeblu pomiędzy Emitelem i Info Tv.Są jakieś ustalenia jest jeszcze szansa ze do końca tego roku wystartuje Mux2 z nadajnika Leżajsk Giedlarowa?
Czy jednak będzie realizowany plan b Leżajsk ul.Mickiewicza 2kw na który to Emitel wystąpił o pozwolenie.
Z Góry dziękuję za odpowiedz.

dareksz73
Posty: 62
Rejestracja: 18 listopada 2010, o 14:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Jarmuta

Re: drugi multipleks

Post autor: dareksz73 »

Chciałem aby na "rządowej" stronie o cyfryzacji TV zmienili zasięg Muxu2 - zasięg Szczawnica, Krynica itp. Dostałem od nich to

Witam,

Mapy zasięgu zostały udostępnione przez operatora technicznego infrastruktury nadawczej. Zilustrowane na niej teoretyczne zasięgi są obliczone na podstawie metody zalecanej przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny.

pozdrawiam

Rafał Radłowski

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji


W związku z tym ma pytanie do Emitela:
- od kiedy będzie dostępny Mux2 w naszych miastach
- czy macie mapki o zasięgu rzeczywistym, czy nie powinniście je udostępniać MAiC, na swojej stronie...
- dlaczego w innych regionach każdy ma możliwość odebrać sygnał z kilku kierunków a u nas
nawet z jedynego nadajnika

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: drugi multipleks

Post autor: mac_33 »


Bartt

Re: drugi multipleks

Post autor: Bartt »

slawek pisze:Może Pan Adam Brodziak lub Pan Jarek może już rzucić trochę więcej światła jak zakończyły się ostatnie rozmowy na wysokim szczeblu pomiędzy Emitelem i Info Tv.Są jakieś ustalenia jest jeszcze szansa ze do końca tego roku wystartuje Mux2 z nadajnika Leżajsk Giedlarowa?
Czy jednak będzie realizowany plan b Leżajsk ul.Mickiewicza 2kw na który to Emitel wystąpił o pozwolenie.
Z Góry dziękuję za odpowiedz.
Wygląda na to że nie bedzie MUX2 z Giedlarowej:

- Uruchomienie nowych emisji DVB-T w ramach MUX2 (05.12.2011)
Prezes UKE wydał pozwolenia radiowe na używanie urządzeń nadawczych w celu rozpowszechniania programów TV tworzących drugi multipleks DVB-T.
Pozwolenia dotyczą następujących stacji nadawczych:

RTON OSTROŁĘKA / ul. Kopernika - kanał TV nr 41 (moc promieniowana ERP = 5 kW),
komin EC ŁÓDŹ / ul. Andrzejewskiej 5 - kanał TV nr 24 (moc promieniowana ERP = 100 kW),
TON GORLICE / ul. Chopina 33 - kanał TV nr 61 (moc promieniowana ERP = 20 kW),
RTCN GNIEZNO / Chojna - kanał TV nr 43 (moc promieniowana ERP = 20 kW),
RTON LEŻAJSK / ul. Mickiewicza - kanał TV nr 61 (moc promieniowana ERP = 2 kW),
Pozwolenia zostały wydane na 10 lat.


Podejrzewałem że się to tak skończy :evil:
Tak to jest jak urzędasy się do czegos zabiorą i stworzą prawo w wyniku którego operatorem multipleksu jest tylko jedna firma, w efekcie cierpimy my, czyli odbiorcy :cry:.

Wyglada na to że w Rzeszowie i okolicach zostajemy z tym co mamy, czyli mizernymi mocami MUX1 i MUX2 z Suchej Góry, to nawet z Wisły dali 25kW zamiast 10 :o.
To jest kpina z mieszkańców tych okolic. Pierwsi mieli testy DVB-T a teraz mają figę z makiem czyli ruletkę: raz działa, raz nie działa, albo wcale nie działa :evil:.

Tango

Re: drugi multipleks

Post autor: Tango »

Może chociaż trochę sytuację poprawi nadajnik z Soliny, Góra Jawor. Do końca roku ma być nadawany MUX-2 na kanale 32, 20 kW.

Bartt

Re: drugi multipleks

Post autor: Bartt »

No właśnie. Dlaczego więc nie nadawać MUX2 na tym samym docelowym 32 kanale z Suchej Góry :?:.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: drugi multipleks

Post autor: Przecin »

A gdzie pozwolenie dla nadajnika w Solinie :?:
W piątym etapie uruchamiania muxa 2 jest przewidziane 6 nadajników, a 5 już dostało pozwolenia :!:
Czy znowu szykują się jakiś zmiany w harmonogramie :?:

Zablokowany