Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
DVBManiak

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVBManiak »

Haha. No to wracamy do analogu. :lol:

Awatar użytkownika
lalamido
Posty: 23
Rejestracja: 26 marca 2011, o 12:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: lalamido »

RMF TV i Machina TV zrezygnowały z koncesji telewizyjnej http://www.krrit.gov.pl/dla-nadawcow-i- ... -koncesji/

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: eXte77 »

Gdyby Tele5 udało się "wskoczyć" do MUX1 to spokojnie można powiedziec, że po 17 latach na nadajniki naziemne wróciła legendarna Polonia 1 (w 1994 roku przegrała z Polsatem).

Orange Sport faktycznie zlikwidował kanał Orange Sport Info i pozostawił Orange Sport - kanał jest nadawany bezpłatnie w sieci Internet http://www.orange.pl/kid,4000496243,id, ... 3558356828 (niektóre transmisje są dostepne wyłacznie na platformie cyfrowej) i prezentuje zupełnie odmienne dyscypliny sportowe niż Polsat Sport News więc byłby raczej uzupełnieniem oferty niż konkurencją dla Polsatu. Proszę pamietać, żę jest to projekt Telekomunikacji Polskiej a nie jakiegoś mało znanego konsorcjum.

Superstacja jest obecnie projektem pod kontrolą grupy kapitałowej Polsatu, po wejściu do MUX1 raczej nie upadnie, a wręcz przeciwnie - zwiekszy swoją oglądalność i w przyszłości stanie się rentowna.

Nadal obstawiam Orange sport i Superstację w zamian za ATM Rozrywka TV i TV Puls 2.

PS. Nie zapominajmy o stacji telewizyjnej Ojca Dyrektora. Jest to jedyny projekt w tym kraju, któremu nie grozi plajta. Nasze babcie i dziadkowie odpowiednio się o to zatroszczą ;)

ss80

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ss80 »

eXte77 pisze: Nie zapominajmy o stacji telewizyjnej Ojca Dyrektora. Jest to jedyny projekt w tym kraju, któremu nie grozi plajta.
A może właśnie ze względu na to nie wpuszczono tej stacji do naziemnego MUX by na tych dziadków i babcie nie spadło utrzymywanie tego kanału? W końcu 10 milionów [100 miliardów starych] złotych na koncesję naziemną piechotą nie chodzi [podobno tyle się płaci za 10 letnie nadawanie naziemne], znów by się rozpoczęły w kółko nieskończone zbiórki pieniędzy, radio FM co innego, satka również ale kolejne dodatkowe miliony złotych? Myślę że długo by się ta stacja nie utrzymała przy tak ogromnych kosztach :?

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Matteo87 »

TV Trwam nie płaci za koncesję, bo jest nadawcą społecznym. Za to podlega pewnym ograniczeniom, np. w zakaz emisji reklam.

Awatar użytkownika
lalamido
Posty: 23
Rejestracja: 26 marca 2011, o 12:37
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: lalamido »

Z tego co mi wiadomo TV Trwam w przeciwieństwie do radia Maryja nie posiada statusu nadawcy społecznego.

DVBManiak

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: DVBManiak »

Tak podaje Wikipedia. Podaje też, że może emitować reklamy.
W odróżnieniu od Radia Maryja, nie posiada statusu "nadawcy społecznego" i może emitować reklamy. Nie korzysta z tego jednak zbyt często i pojawiają się one dość sporadycznie.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: eXte77 »

Skoro startowali w procesie koncesyjnym to myślę, że te 10 milionów pozyskane na koncesję z ekonomicznego punktu widzenia były by chyba korzystne dla Ojca Dyrektora.

don707
Posty: 91
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, o 14:32
Odbiornik: Media-Tech MT4160 v1.1

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: don707 »

lalamido pisze:RMF TV i Machina TV zrezygnowały z koncesji telewizyjnej http://www.krrit.gov.pl/dla-nadawcow-i- ... -koncesji/
Większośc "kandydatów" na DVB-T chciało pozyskać koncesję żeby później opchnąć swoje miejsca Polsatom, TVNom, a najlepiej jakimś Niemczuchom (RTL) lub Amerykanom. Jak przeanalizowali że jest duże prawdopodobieństwo że nici z interesu to się wycofali.
Niestety w naszym kraju karty rozdają Wlater i Solorz, a jak każdy wie oni posiadają płatne cyfrowe platformy, więc im nie na rękę darmowe DVB-T.
Polska to biedny kraj, ludzie dużo pracują, wiec na tv mają mało czasu. Jak będą mieli możliwość oglądania za darmo podstawowych programów, to większość zrezygnuje z płatnych platform cyfrowych nawet jeśli kosztują 10zł na miesiąc.

Obserwuje "cyfryzacje" naszej ojczyzny od kilku lat. Mam tuner DVB-T od 2008 roku.
Jedno słowo jakie się nasuwa na poczynania naszych urzędników i nadawców to żal.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: eXte77 »

Moim zdaniem na chwile obecną w Polsce potrzebne są 2 multipleksy z telewizją SD oraz jeden bądź dwa z HD. Płatna telewizja DVB-T to jakieś nieporozumienie. Skoro kogoś stać na abonament to również stac go na antenę satelitarną i dekoder a dla nadawców jest to relatywnie niższy koszt niż DVB-T. Wracając do DVB-T rozdawanie koncesji jakimś dziwnym projektom typu ATM czy Kino Polska jak widać jest wielkim nieporozumieniem. Zastanawiam się kiedy dla Eski i Polo ten sposób dystrybucji sygnały okaże się nierentowny i także wystąpią o anulowanie koncesji i umów z Emitelem? TTV to kolejny kanał TVNu we współpracy ze Stavką. Dlaczego Polsat nie jest zainteresowany inwestowaniem w ATM? Zbyt duża konkurencja dla platformy cyfrowej?
Polska to biedny kraj, ludzie dużo pracują, wiec na tv mają mało czasu. Jak będą mieli możliwość oglądania za darmo podstawowych programów, to większość zrezygnuje z płatnych platform cyfrowych nawet jeśli kosztują 10zł na miesiąc.
Właśnie dlatego ludzie w tym kraju będą kupowali płatne platformy. Bo brakuje pieniedzy i pomysłu na normalne zycie: kino, teatr, restauracja, opera, wycieczka, basen etc. Siedzą po pracy w domu, jedza chipsy, pija piwo na kanapie i ogladają płatne platformy tv zamiast korzystać z życia. Kiedyś znajomi namówili mnie na telewizje kablową. Miałem ją aż 3 miesiące. Jakoś osobiście siedzenie na kanapie i pstrykanie po kanałach mnie nie kręci. Oczywiście nie można całkowicie odcinać sie od źródła informacji czy rozrywki jakim jest telewizja. Dlatego dla takich ludzi jak ja rozwiązanie DVB-T jest strzałem w dziesiątkę. Bo te 5 programów, które odbieram analogowo to trochę mało. A stwierdzenie, że DVB-T jest dla ludzi ubogich to jakas hipokryzja. Przynajmniej ja nie uważam się za osobe ubogą... intelektualnie :)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: blockbuster »

Prezes UKE wydał na rzecz TP Emitel - operatora MUX1 - pięć pozwoleń radiowych na używanie urządzeń nadawczych w celu rozpowszechniania programów TV tworzących pierwszy multipleks DVB-T. Rozpoczął się zatem I etap wdrażania harmonogramu uruchomień MUX1. Pozwolenia dotyczą następujących stacji nadawczych:

RTCN WARSZAWA/Raszyn - kanał TV nr 58 (moc promieniowana ERP = 100 kW),
RTCN RZESZÓW/Sucha Góra - kanał TV nr 42 (moc promieniowana ERP =18,2 kW),
RTCN WISŁA/Skrzyczne - kanał TV nr 62 (moc promieniowana ERP = 25 kW),
RTCN ŻAGAŃ / Wichów - kanał TV nr 45 (moc promieniowana ERP = 50 kW),
RTCN ZIELONA GÓRA / Jemiołów - kanał TV nr 45 (moc promieniowana ERP = 80 kW).
http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=7

Tak więc czekamy na start.

betoff

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: betoff »

Czy po uruchomieniu MUX1 w lokalizacjach gdzie jest MUX3, TVP zamierza dodać jakieś nowe kanały na MUX3 ?

Czy będą nadawali dwa razy to samo "TVP1, TVP2 i TVP Info" na MUX1 i MUX3 ?

Peter Parker

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Peter Parker »

satkurier.pl pisze:Waldemar Sromek, rzecznik Emitela, powiedział, że negocjacje trwają, a spółka jest technicznie przygotowana do startu.
Czyli MUX1 może zostać odpalony choćby w tej chwili ;)
betoff pisze:Czy po uruchomieniu MUX1 w lokalizacjach gdzie jest MUX3, TVP zamierza dodać jakieś nowe kanały na MUX3 ?

Czy będą nadawali dwa razy to samo "TVP1, TVP2 i TVP Info" na MUX1 i MUX3 ?
Do zakończenia cyfryzacji będą nadawać TVP1, TVP2 i TVP Info jednocześnie na MUX1 i MUX3 (od 1 czerwca TVP1 HD na MUX1 i TVP2 HD na MUX3). Po tym okresie jest bardzo prawdopodobne, że TVP będzie wciąż miała 4/8 pojemności MUX1.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Puma »

Właściwie dlaczego UKE tak oszczędnie wydaje te pozwolenia? przecież można od razu dać pozwolenia na WSZYSTKIE lokalizacje bo wiadomo że i tak je wyda.

RobertB

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: RobertB »

Pozwolenia wydane, dziś w nocy zmiana SID i LCN, to może odrazu Święty Mikołaj włączy MUX1 w ramach pierwszego etapu? ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: qwerty »

Mikołaj nie przyjedzie, bo nie ma śniegu. Szacuję, że odpalą w piątek lub za tydzień.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: twmichal »

Dal mnie to mogliby się spóźnić z tym MUX-1. Oprócz kanałów TVP to na razie nie ma tam nic ciekawego. A w zasięgu MUX-3 (jeśli się nie przeprowadzę) to będę dopiero gdzieś za 2-3lata.

RobertB

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: RobertB »

qwerty pisze:Mikołaj nie przyjedzie, bo nie ma śniegu. Szacuję, że odpalą w piątek lub za tydzień.
Zobaczymy :D. Dużo czasu nie zostało. Ja szacuję, że jutro ok. godz. 12 ruszy MUX1.
twmichal pisze:Dal mnie to mogliby się spóźnić z tym MUX-1. Oprócz kanałów TVP to na razie nie ma tam nic ciekawego. A w zasięgu MUX-3 (jeśli się nie przeprowadzę) to będę dopiero gdzieś za 2-3lata.
No tak, typowo polskie. Skoro ja nie mam, to po co inni mają mieć lepiej :(

--
Pozdrawiam
Robert Błaszczak

Bartosz Czach

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Bartosz Czach »

RobertB pisze:Ja szacuję, że jutro ok. godz. 12 ruszy MUX1.
Mikołaju! Prosimy też o odpalenie kanału 64 z Chwaszczyna.

Peter Parker

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Peter Parker »

RobertB pisze:Zobaczymy :D. Dużo czasu nie zostało. Ja szacuję, że jutro ok. godz. 12 ruszy MUX1.
Czy te szacunki są czymś poparte? ;)

Zablokowany