DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Zobaczymy jak to bedzie z nowymi technologiami telewizyjnymi, narazie mamay DVB-T.

Czechy z tego co widzialem na mapie maja próby DVB-T2 nie tylko w Pradze ale i w innych rejonach Czech, slabe nadajniki DVB-T2 sa tez na Pld Czech, cos w Brnie i Ostravie tez, mozna sprawdzic na czeskich linkach, ale napewno nie tylko Praga ma proby DVB-T2.
Ukraina jedzie na DVB-T2 i wg mampy www.dvbtmap.eu ma ich cale mnostwo chyba przed Euro 2012. czy wszystkie juz dzialaja nie recze.

Peter_CA

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Peter_CA »

hol2: DVB-T2 w chwili obecnej działa tylko w Pradze. Nadajniki Kleť i Javořice nadawały mux DVB-T2 tylko przez 2 miesiące - głównie w celu przetestowania możliwości sieci SFN. W Brnie i Ostrawie nie ma i nigdy nie było DVB-T2. Obecny MUX4 to DVB-T/MPEG4.

http://www.digizone.cz/aktuality/test-d ... a-v-praze/

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Cos slaba propagacja z Czech jest jak dla mnie dizsiaj (wczoraj tez byla kiepska), odbieram, ale na granicy odbioru od wczoraj, bitowa stopa bledów 20-40tys. /1MB, a przy ok 55-60tys sie totalnie zacina. Zarówno mux2 kanal 54 jak i mux2 kanal 37 czeski. Da sie ogladac stabilnie w zasadzie, ale jak mowie na granicy odbioru i jeszcze raz za czas rzadko ale sie troche przytnie.

Bylo jeszcze pare dni wczesniej duzo lepiej bitowa stopa błedów nawet 5-6 tys./1 MB
Ostatnio zmieniony 6 grudnia 2011, o 22:31 przez hol2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: twmichal »

Zgadza się. Odbiór taki, jakby ktoś mi mur przed anteną postawił. Prze miesiąc czeskie stacje odbierałem czysto stereo, bez żadnych wahań sygnału, wieczorami miałem stabilnie MUX-1 z Ostravy i oba z Lysej Hory. A teraz zupełnie jakby Czesi wyłączyli u siebie emisję radiową.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

Ja się z wami nie zgodzę, bo w Olkuszu mam sygnały z Czech lepsze niż zwykle, niedużo ale jednak zauważalnie silniejsze, szczególnie z Ostrawy. Widocznie wilgoć coś wam w instalacji namieszała ;)

pozdrawiam,

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Oby to byla tylko wilgoc.... i przez to slabszy sygnal (teraz w nocy idzie troche lepiej).
Bo jakby cos Czesi robili z kierunkowoscia anten to moga wyciac tutaj czesc obszaru, a szkoda byloby, bo sa dwa dodatkowe multipleksy i zawsze sie cos ogladnie, lacznie z polskimi multipleksami. Tak czy inaczej nadaja kierunkowo wg. mapy http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5320 no ale jestem w zasiegu zółtego pola, czy troche bialego, a w okolicy sa jeszcze gdzie niegdzie Zielone. Tu kolo wsch rejonów Krzeszowic i zach. Zabierzowa. Ale ze w Busku Zdrój tez na zupelnie bialym polu cos odbierasz z Czech to jestem zdziwiony.... chyba ze jestes bardzo wysoko...

Olkusz natomiast to ma super polozenie do odbioru czegokolwiek w zasiegu wielu km, ja az tak dobrze nie mam. Na zwyklych odbiornikach jakosc sygnalu z Czech to teraz ok 55-60% a byla nawet 95-100% wiec jakas zmiana moze przez propagacje czy wilgoc sie jednak stala, oby to przeszlo - jak kiedys poprzednio przez duzy smog (zanieczysczenie pylowe - szkodzi propagacji) co mieli nad Ostrava ze az sie dusili na ulicach.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

U mnie też sygnał się ostatnim czasem pogorszył w stosunku do tego, co miałem od początku posiadania swojej zacnej anteny. k54 MUX1 z Lysej Hory lubi czasem mocno przyciać, co kiedyś było wyjątkowo sporadyczne.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

igorlan pisze:U mnie też sygnał się ostatnim czasem pogorszył w stosunku do tego, co miałem od początku posiadania swojej zacnej anteny. k54 MUX1 z Lysej Hory lubi czasem mocno przyciać, co kiedyś było wyjątkowo sporadyczne.
Witaj,

Jak dotrwasz do wiosny to można wtedy podnieść twoją ATX-MAXXX o 2m, wymienić wcześniej jej X-dipol na sterowany kontaktronami i dać lepszy wzmacniacz o F=0,2[db]. U siebie zrobiłem próby z moją ATX 4m i z nowym wzmacniaczem i efekt uzyskałem bardzo dobry. Przez zimę dorobię synfazę 6m i niemożliwe stanie się możliwe...+5[db] więcej :). Może wtedy zaświeci mi się na stałe STV bo CTV błyszczy.

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Andrew525 »

Czy Prime Love nadal można odbierać na k48 z Ostravy?

Na mapce jestem w zasięgu ale nie mam odbioru.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Ustalilem dlaczego u mnie sie pogorszyl sygnal z Czech Łysa Hora kanal 54 mux1 i 37 mux2 !!! :mrgreen:
Po prostu jedna z anten symfazowych zostala obrocona przez wiatr o ok 35 stopni, w praktyce wiec odbieralem na jednej a nie na dwoch antenach. Teraz idzie super! :D

Moze i propagacja cos sie poprawila, ale na zwyklych odbiornilkach jest to poziom sygnalu 90-100% i jakosc 90-100% tak ze idzie jak slabe polskie stacje np mux2 kan 38 ze Skrzycznego, bo mux1 ze Skrzycznegi kan 62 to idzie na full wskaznikow brakuje 100% i 100%

Mam na Czechy 2 duze anteny nakierowane i zestrojone symfazowo tak aby pracowaly w fazie, nie tlumily sie na wzajem ale wzmacnialy, zeby jakosc sygnalu byla znacznie lepsza i poziom sygnalu takze. Na tych antenach odbieram rowniez Skrzyczne bo kierunek mi sie tu prawie zgadza.

Tak, ze refleksja jest taka :lol: , ze zanim zacznie sie regulowac np wzmacniacz kanalowy WWK861 czy sprawdzac polaczenia, zasilanie, strojenia to warto sobie wyjsc na zewnatrz i popatrzec na dach czy anteny sa w porzadku, bo wiatry sa silne. Ja mialem porzadnie na maszcie te anteny zamocowane, tyle ze nie dokrecilem sruby na maszcie do rurki tak aby mozna bylo obracac antena precyzyjnie nawet za pomoca wysiegnika z okna. Myslalem ze wiatr nie ruszy tej ruki na maszczie, dlatego nie dokrecalem tej sruby do konca. Teraz juz dokrecilem wszystkie trzy sruby dokladnie, nakierowalem antene dokladnie patrzac na wskaznik poziomu odbioru chodzi super jak na Czechy :P .
Mam nadzieje ze przez zime bedzie OK.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Andrew525 pisze:Czy Prime Love nadal można odbierać na k48 z Ostravy?

Na mapce jestem w zasięgu ale nie mam odbioru.
Mysle ze trudno jest odebrac ten kanal 48 nz Ostravy, ja tego nie odbireram dla mnie biala plama, bo anteny sie nie widza, a z Lysej Hory (co odbieram mux1 i mux2) tego nie nadaja. Ponadto na kanale 48 nadaje tymczasowo z moca 2,5kW Choragwica z Krakowa mux3, wiec moze robic zaklocenia na kanale 48, moze dlatego nie masz odbioru....

Na kanale 51 co odbieram jest mux3 z Katowic Kosztowy moc ok 2,5kW oficjalnie, tez ten kanal nalezy do Czech, bo z Pradziada nadaja na nim mux3 z moc 100kW, wiec tego 51 kanalu z Czech nie da sie odebrac poniewaz wchodza na niego Katowice tu miedzy Katowicami a Krakowem calkowicie.

Ponadto na mux3 z Katowic Kosztowy, ustalilem tymczasow zakłócenia, obraz idzie zawsze ale na wskaznikach skacza błedy pomimo relatywnie silnego sygnalu. Moze to byc spowodowane zakłóceniami sygnalem z Pradziada, bo i kierunek jest podobny, na szczescie przy antenach bardzo kierunkowwych u mnie Kosztowy to troche co innego o jakies 20stopni niz Pradziad, wiec te sygnaly sie tak bardzo nie nakladaja, ale jedynie czasmi bledy cos na wskaznikach skacza.

Polska robi jakis balagan ze nadaje na czestotliwosciach nie swoich w pobliskich rejonach. Nie zwalnia kanalow analogowych, chce nadawac podwojnie analogowo i cyfrowo przez 2-3 lata za co za drogie i powinna robi zaklocenia.
Wg podobnie jak w Czechach i w Polsce powinni wylaczyc po prostu np kanal 21 TVP2 analogowy z Kosztowy i nadawac np mux3 a nie na kanale 51, ewentualnie jak maja w planie wylaczyc kanal 41 TVP2 analogowy Skrzyczne i nadawac ten mux3. Podobnie w Krakowie wylaczyc TVP2 kanal bodaj 33 i nadawac mux3 z duza moca, a nie wrazac sie sasiada Czecha na ich czestotliwosci chocby ze znikomymi mocami jednak mogacymi czasami zakłócać.
Ostatnio zmieniony 10 grudnia 2011, o 23:02 przez hol2, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Andrew525 »

A na k51?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »

K51 z Pradziada?

jaro0508
Posty: 31
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 15:51
Odbiornik: Sony Bravia KDL-46 HX 920
Instalacja antenowa: Telmor asr 850 25db
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: jaro0508 »

[quote="Andrew525"]Czy Prime Love nadal można odbierać na k48 z Ostravy?

Na mapce jestem w zasięgu ale nie mam odbioru.[/quot
Witam serdecznie ...u mnie z Primą Love jest tak-kiedy byla na kanale 51 jescze przed wlączeniem mux-3 na kanale rowniez 51 z Katowic..odbierala swietnie..po wlączeniu mux-3 z Kosztow obraz utracielm calkiem<ciemnosc> nakladaly sie dwa muxy na tym samym kanale -polski i czeski..po przejsciu na kanal 48 znow uzyskalem mozliwosc odbioru tego programu bez zaciec ,ale parametry odbioru wyraznie spadly..<kiedys moc byla 95% jakosc 100%..obecnie moc ok.70% a jakosc sie wyraznie pogorszyla-skaczaca ok 35%> ale powtarzam ogladam bez zaciec na tv sony brawia..antene Telmora mam ustawiona na Skrzyczne wlasnie z niej odbieram bardzo dobrze polskie muxy ze Skrzycznego i wszystkie muxy czeskie z Ostravy.. mux 1 i mux 2 czeski odbieraja idealnie na max.wskaznikach..o Primie Love <mux3>napisalem powyzej..Antene jak zaznaczam mam skierowana na Skrzyczne..Mysle ze wiele zalezy od miejsca zamieszkania..i anteny tez..poprostu trzeba troche z anteną "pochodzić" ;) pozdrawiam..

ss80

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ss80 »

jaro0508 pisze:
Andrew525 pisze:Czy Prime Love nadal można odbierać na k48 z Ostravy?
Na mapce jestem w zasięgu ale nie mam odbioru.
Coś jest nie tak z MUX3 z Ostravy bo nawet u mnie po przeniesieniu się na k.48 już nie działa, czyzby to Kraków go zakłócał czy analog z Żywca :? jak był na k.51 [przed uruchomieniem Katowic] działał tak silnie jak pozostałe MUX z Ostravy. Pozostałe czeskie MUX też coś osłabły ostatnio, kiedyś spokojnie wskaźnik leciał nawet do 100%, po precyzyjnym ustawieniu antenki teraz skacze nawet poniżej 50% a dodam że czechów odbieram TYLKO z jakiegoś odbicia ustawiając antenkę na wschód :o więc zawsze miałem ich na granicy możliwości odbioru, jeszcze minimalny spadek i będzie kaput :? Co oni tam robią? chyba nie budują muru berlińskiego z ołowiu przy granicy co by ich sygnał nie wchodził na obce terytorium :shock:

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Andrew525 »

Od kilku dni jestem na granicy sygnału z k54 a wcześniej był bardzo dobry.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

Andrew525 pisze:Od kilku dni jestem na granicy sygnału z k54 a wcześniej był bardzo dobry.
Sygnał na 54k jest nadawany z dwóch lokalizacji: z Ostrawy 100kW i z LH 25kW. Z której odbierasz? A ostatnio były silne wiatry i ludziom same anteny się poprzekręcały :) Sprawdź u siebie.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Andrew525 »

Ja mam antenę na parapecie w pokoju :)

MUX1 Skrzyczne 100%
MUX2 Skrzyczne 100%
MUX2 Kosztowy 60-80% (Ale antena na południowy zachód skierowana a nie na północ)

MUX1 Czeski k54 20-40%
MUX2 Czeski k37 60%

Jakie to nadajniki to nie wiem :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »

Czemu MUX1 k36 łapie mi gorzej jak pozostałem MUX 2 i 3 na k 51 i 53 z Pradziada?

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

Andrew525: Nie podałeś twojej lokalizacji gdzie odbierasz (Zabrzeg?) ale pewno to z Ostrawy odbierasz. A anteny pokojowe nie nadają się do odbioru z odległych nadajników, szczególnie przy opadach śniegu i deszczu.
DVB-T/S pisze:Czemu MUX1 k36 łapie mi gorzej jak pozostałem MUX 2 i 3 na k 51 i 53 z Pradziada?
Bo twoja antena jest nastrojona na górne pasmo UHF, tj. 50-69k. Dolne kanały 21-40 odbiera ze stratą 4-6db (6db=4x) poziomu napięcia sygnału.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8745.htm

Zablokowany