Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PD)

DJ82

Re: Problem z Odbiorem MUX1

Post autor: DJ82 »

_chris_ pisze:@ DJ82:
za duże trochę te wahania, możliwe, że jeszcze coś można by poprawić. Warto by było zajrzeć w antenę, jaki ma symetryzator.
ale wahania są TYLKO na MUX1 bo pewnie jest zakłócane przez TVP INFO w analogu. Na pozostałych MUXach jakość 100% stałe.

Po zabawie wzmocnieniem na multiswitchu i po zmianie miejsca podłączenia kabla (każde wyjście ma inny zysk) poziom urusł do 97% a jakość jakby się ustabilizowała, ale czasami skacze ze 100% na 60 a innym razem pokazuje tylko 20... Mam wrażenie że zależy jak zaskoczy głowica w TV... tak czy siak coś zakłóca i dopóki nie przestanie dobrze nie będzie...

jarosyl

Warunki odbiou MUX-1

Post autor: jarosyl »

W Radomiu niestety nie można odbierać MUX-1 z Raszyna kanał 58, pixeloza i zrywanie przekazu. Poziom sygnału 50% przy stopie błędów 5-10, skala 0-10 telewizor samsung ue32b7000. Nadmieniam, że MUX-2 (kanał 48) to poziom sygnału 83% stopa błędów 0, a MUX-3 (kanał 55) 80% stopa błędów 0, przekaz wyśmienity z Raszyna. Różnica pomiędzy MUX-3 kanał 55, MUX-1 kanał 58 to tylko 24MHz, a moc nadawania w/g deklaracji Emitel taka sama 100kW. Miałem nadzieję, że po 15.12 poziom sygnału się poprawi, ale nie mam już na co liczyć, aby za pieniądze podatnika MUX-1 dotarł do Radomia. Ale dziękuję i życzę dużo sukcesów w realizowaniu zleceń na papierze. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Warunki odbiou MUX-1

Post autor: qwerty »

Jak się nie podoba to idź sobie stąd. Zamiast poczytać wątki o multipleksie 1 - gdzie jest napisane dlaczego masz słaby sygnał. Ale nie, hrabia musi ponarzekać...

Matteo87

Re: Warunki odbiou MUX-1

Post autor: Matteo87 »

łaski nie robisz, we właściwym wątku znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego nie odbierasz kanału 58

lechk

Re: Warunki odbiou MUX-1

Post autor: lechk »

I po co "bić pianę". Nie można odpisać w jednym zdaniem, po ludzku.
Problem z odbiorem MUX-1 w Radomiu polega na tym że sygnał z Raszyna jest zakłócany przez nadajnik pracujący na tym samym kanale na św. Krzyżu.
I tyle myślę by wystarczyło.
Ja jednak dodam , że mam ten sam problem. Siła sygnału MUX-1 jest najwyższa ze wszystkich odbieranych z Raszyna. Jakość najniższa! Czasami gdy jakość sygnału przekroczy 50% odbiór staje się możliwy.
Podobny problem występuje na kanale 53. Należy zapomnieć o odbiorze TVN HD z Wa-wy. Na tym kanale pracuje nadajnik TVN w Radomiu, który skutecznie blokuje możliwość odbioru dalekich i słabych stacji.
Lepiej jest na kanale 29. Tam czasami,późnym wieczorem możliwy jest odbiór dalekiej i słabej stacji - Polsat HD z Wa-wy. Tutaj parametry nadawania są zbliżone do TVN HD, lecz nie ma kolizji z innymi nadajnikami na tej częstotliwości.

szkapa1

Nowy nadajnik?

Post autor: szkapa1 »

Od dzis na kanale 24/498Mhz odbieram Mux-2 z dobra jakoscia sygnalu 73/90. Do tej pory odbieralem 3 muxy z Raszyna /Okolo 70 km/. Antena siatkowa w oknie ustawiona na Raszyn, nic nie zmienialem. Co to za nadajnik? Pozdrawiam forumowiczow Emitela. :D

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Dziwna Sprawa MUXy przycinaja a TVN HD nie.

Post autor: hellhammer1 »

Witam. Mieszkam w jakieś lini prostej od PKIN i RASZYNA 90-95KM(za Kozienicami jadąc od wawy). Mam wiwa hd-90 oraz antenke atx-91 z lna177. Mam ustawione na Wawe. Przynajmniej myślałem, że na nadajnik Raszyn. Dzis skanuje i tak znalazło mi 2xMUX2 / 2xMUX1 / 1xMUX3 oraz TVN HD. Oczywiście wiwa wybrała najlepszy sygnał. I tak kanały z wszytskich muxów mają siłe 98% ale jakość 30-60% i potrafia szatkować i przycinać a o dziwo TVN HD ma siłe 98% i jakość 90-95% i wogóle nie tnie.
Co jest nie tak? Z jaką mocą nadaje TVN HD? Panowie co robić czasem muxy ładnie odbierają czasami a w sumie przeważnie leciutko szatkują lub wyskakuje brak sygnału. Szczególnie z MUX3.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dziwna Sprawa MUXy przycinaja a TVN HD nie.

Post autor: Anduraki »

jaką rozdzielczość masz ustawioną?

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Dziwna Sprawa MUXy przycinaja a TVN HD nie.

Post autor: hellhammer1 »

to jest tv crt 21 cali. wiec nie zalezy mni na hd. wystarczy zeby stabilnie wszytskie muxy odbieraly. Dokladnie garbatka letnisko kolo kozienic.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Dziwna Sprawa MUXy przycinaja a TVN HD nie.

Post autor: orin »

hellhammer1 pisze: Co jest nie tak? Z jaką mocą nadaje TVN HD? Panowie co robić czasem muxy ładnie odbierają czasami a w sumie przeważnie leciutko szatkują lub wyskakuje brak sygnału. Szczególnie z MUX3.
TVN HD nadaje z innymi parametrami sygnału cyfrowego niż komercyjne MUX. Cała częstotliwość jest przeznaczona na jeden kanał stąd użyto parametrów sygnału cyfrowego, które umożliwiają przy małej mcy osiągniecie większego zasięgu, dlatego sygnał jest stabilniejszy.
Takiej konfiguracji nie można było wykonać w komercyjnych MUX ze względu na radykalne zmniejszenie pasma, czyli ilości kanałów na jednej częstotliwości.MUX3 nadaje na k.55 czyli dość wysoko, stąd większe wymagania w stosunku do instalacji antenowej, być może kabel wprowadza większe tłumienie. Warto stosować kable o sprawdzonej jakości. Przy skierowaniu anteny dokładnie na nadajnik Raszyn (Łazy), skrócona zostanie odległość do nadajnika o jakieś 20km, być może stracisz odbiór TVN HD, ale powinien zyskać MUX3.
Przy odległości 90km rolę zaczyna odgrywać krzywizna ziemi stąd bardzo ważnym elementem jest wysokość zawieszenia anteny odbiorczej oraz przeszkody terenowe np. lasy, góry itp na drodze do nadajnika. Polecam stronę http://www.dvbtmap.eu/mapmux.html na niej sprawdzisz ukształtowanie terenu i odległość pomiędzy anteną odbiorczą a nadajnikiem.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dziwna Sprawa MUXy przycinaja a TVN HD nie.

Post autor: hadam »

No właśnie czyli mam rozumieć że po włączeniu TVP-1 HD w MUX-1 i TVP-2 HD w MUX-3 pogorszy się zasięg i warunki odbioru tych MUX-ów, bo obecnie obydwa nadają po 7 kanałów.

nkp123

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PD)

Post autor: nkp123 »

Nie pogorszy się, ponieważ parametry emisji nie zostaną zmienione. Zmienią się jedynie przepływności danych dla wszystkich programów - będą mogły występować większe artefakty kompresji.

marcin-s81

Radom

Post autor: marcin-s81 »

Witam

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak mam ustawić antene. Obecnie mam ustawioną, jak mi sie wydawało na Raszyn (balkon mam na północ, gdzie jest zainstalowana antena, blok jest na osiedlu Potok). Natomiast jak sobie sprawdziłem częstotliwości to wychodzi na to że MUX1 i MUX2 odbiera mi ze Św. Krzyża, natomiast MUX3 z Raszyna, i co ciekawe dwa pierwsze muxy ze św. krzyża odbierają z 80% jakościa, natomiast MUX3 zacina się i jakość skacze od 0 do 80 %. Więc jakim cudem ze Św. Krzyżą odbiór jest taki dobry skoro antena jest w przeciwną stronę ustawiona a w dodatku mój blok zasłania ten nadajnik??

_chris_

Re: Radom

Post autor: _chris_ »

marcin-s81 pisze:Więc jakim cudem ze Św. Krzyżą odbiór jest taki dobry skoro antena jest w przeciwną stronę ustawiona a w dodatku mój blok zasłania ten nadajnik??
a tam, od razu "cudem". Normalnie, z odbić albo tyłem anteny sygnałem poprzez blok. Albo jedno i drugie na raz.

ntcdvb

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PD)

Post autor: ntcdvb »

Najlepiej antenę ustawić na najlepszy odbiór ;)
Jeśli masz obrotnice, to bardzo łatwo, a jeśli nie to trzeba 2 osoby.
Jedna ustawia antenę a druga sprawdza parametry odbioru.
Są odbiorniki TV lub STB, które mają skale siła/jakość sygnału.
Jak kolega powyżej już napisał, to nie cud, ale specyfika sygnału.

marcin-s81

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PD)

Post autor: marcin-s81 »

Dzieki wielkie za wyjasnienie. Co do jakosci to mam 80% z Kielc. Ale całkowite przestawienie na Kielce pozbawi mnie MUXa 3. Także musi tak być jak jest :) Pozdrawiam

zszywka1983

RADOM - JAK ZŁAPAĆ PAKIET MUX1 i MUX2

Post autor: zszywka1983 »

Witam, ANtene mam skierowaną na Raszyn i odbieram tylko MUX3, na poczatku mi cieło i wyskakiwały piksele ale mam w telewizorze opce taką że mi koryguje te błędy i jest wszystko w porzadku.
JAK ZLAPAC POZOSTALE DWA PAKIETY?? czy trzeba iść przestwaic antene na PRZYSUCHE czy sa inne opcje??

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: RADOM - JAK ZŁAPAĆ PAKIET MUX1 i MUX2

Post autor: Kamilx »

A jaką masz antenę? Uzupełnij informacje w profilu.

zszywka1983

Re: RADOM - JAK ZŁAPAĆ PAKIET MUX1 i MUX2

Post autor: zszywka1983 »

https://www.google.com/search?q=ANTENA+ ... B600%3B600
bez zasilacza zadnego i ona jest na dachu na bloku 4 piętrowym a ja mieszkam na parterze, telewizor mi wyszukuje wszystkie programy z MUX2 i MUX1 ale po włączeniu programu pojawia sie ze jest sygnał STEREO lecz wyskakuje informacja SYGNAŁ ZAKODOWANY

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: RADOM - JAK ZŁAPAĆ PAKIET MUX1 i MUX2

Post autor: qwerty »

Czyli nie łapiesz multipleksu 1 i 2.

Zablokowany