DVB-T w woj. lubuskim

sebaa
Posty: 25
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX 1 Wichów

Post autor: sebaa »

MUX1 nadaje na czestotliwości wyższej od mux2 co może mieć wpływ na odbiór na konkretnej instalacji antenowej. Jesli podasz wiecej informacji (jaka antena, wzmacniacz ew symetryzator, sumatory, rozgałeżniki itd) to może coś poradzimy. Generalnie powinno być OK. Rozumiem że mieszkasz w Świeradowie Zdroju.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mm4738 »

Jeśli masz zapisane programy z k.41 to spróbuj tak:
uruchom skanowanie i jak zapiszą Ci się kanały z k.45 wyjmij antenę z gniazda.
Po skończonym skanowaniu włóż wtyk antenowy do tunera i sprawdź czy masz wszystkie programy.
Kiedyś miałem ten sam problem ze Śremu.
Jak dobrze pamiętam, tuner skanuje od k.69 w dół.
Sprawdź - rok temu ten sposób działał. :)

_chris_

Re: MUX 1 Wichów

Post autor: _chris_ »

Powinieneś na początek ustawić jeszcze raz antenę, na MAX jakości obu mux-ów.

ziboto

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ziboto »

Znalazl 8, niestety z MUX2.
Pomysl ciekawy:)

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mm4738 »

być może coś wymyślili w sofcie.
Zdublował Ci MUX-2 ?

ziboto

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ziboto »

Nie, nie zdublowal. Posiadam w liscie tylko 8 kanalow z Mux2.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: MUX 1 Wichów

Post autor: Ikey »

Netpro w Świeradowie możesz mieć problem z odebraniem MUX1 z Wichowa ze względu na SFN z Jemiołowem, który na pewno też odbierasz (sprawdź na k46). Przy tych odległościach i trochę większej mocy w Jemiołowie obie stacje będą sobie przeszkadzać, bo dochodzą do Ciebie z prawie jednakowym sygnałem i z jednego kierunku.
Na razie może być coś jeszcze nie zsynchronizowane, bo u mnie mux1 też działa dużo gorzej niż mux2. Zobaczymy po 15 grudnia, ale na razie ten SFN wygląda na niedopracowany.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mm4738 »

A tuner wyszukuje w trakcie szukania czy nie ?
Lub wyszukuje ale nie zapisuje.
Ja bym próbował kilka razy.

netpro

Re: MUX 1 Wichów

Post autor: netpro »

sebaa pisze:MUX1 nadaje na czestotliwości wyższej od mux2 co może mieć wpływ na odbiór na konkretnej instalacji antenowej. Jesli podasz wiecej informacji (jaka antena, wzmacniacz ew symetryzator, sumatory, rozgałeżniki itd) to może coś poradzimy. Generalnie powinno być OK. Rozumiem że mieszkasz w Świeradowie Zdroju.
Dokładnie dzielnica Czerniawa. Teren jest trudny, sygnał idzie z odbicia, antena kila m od ziemi ma najlepszy sygnał, z dachu czy innego miejsca jest bida (cała działka zbiegana z antena w reku).

Instalacja ogólnie jest bardziej rozbudowana, ale nawet na samym wyjściu z anteny MUX1 nie działa.

Antena Telkom Telmor Digit MAX HD 25db. Przewody nowe.
Na TV Funai (chyba czulsza głowica) listę kanałów złapie, ale praktycznie nie działa, czasami sie przebije obraz i zniknie, na TV Toshiba nawet listy kanałów nie sciągnie, nic nie widzi.

MUX2 stabilnie, i siła i jakość, po przejściu przez wzmacniacz budynkowy (Telkom Telmor, WMX-822M) mam sygnał na Toshibie 100/90 i jest stabilny.

Moze cos z kierunkiem sygnału MUX1 jest inaczej niz 2? Nie wiem jak to jest skonstruowane i az tak sie nie znam na tym, ale najwyraźniej cos jest na rzeczy, skoro jeden idzie prawie idealnie, a drugie nie.

ziboto

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: ziboto »

Wyszukuje, pokazuje ze znalazl 8, te ktore juz posiadam na liscie, zapisuje i wychodzi.
Moze ktos z Lubuskiego mialby mozliwosc wyszukania kanalow naziemnych na Pace PVR, Philipsie HD lub PVR? Bardziej zalezaloby mi na info od posiadaczy w/w sprzetu.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mm4738 »

Łapie sygnał z Wichowa, ale niestety nie mam w tej chwili tego Pace od Cyfry.

virus904

Re: MUX 1 Wichów

Post autor: virus904 »

netpro pisze:Podobno ruszylo w testach i od 15.12 ma juz byc finalnie uruchomione. Odbieram z Wichowa MUX2 na poziomie zadowalajacym, czyli nie tnie i jest ok, ale MUX1 praktycznie nie idzie, znajduje liste programow, ale za malo by wyswietlic cokolwiek.
Z tego co widze to MUX1 ma moc ta sama co MUX2 (50kW).

Te problemy z odbiorem to tylko w fazie testowej, a od 15.12 mozna sie spodziewac normalnego odbioru?

edit
odbiór jest ze Świeradowa-Zdrój
Mam ten sam problem w Nowogrodzie Bobrz. Jak wcześniej wspomniałem na TV LG 42PW450 MUX2 Jemiołów ponad 80%, MUX1 70% i skacze, za to na tunerze Signal MUX2 prawie 90% a MUX1 raz jest, raz nie ma i to na pewno nie wina instalacji bo oba urządzenia pracują na tej samej. Dzisiaj zrobiłem eksperyment i przekręciłem antenę "tyłem" do Wichowa a bokiem do Jemiołowa i Signal zaczął "widzieć" MUX1 ale ze słabym sygnałem. Ewidentny błąd Emitela z tymi nadajnikami na tym samym kanale. Poczekam jeszcze do 14-go.

jureczek222

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: jureczek222 »

czy jest tu ktos kto w miedzyrzeczu jest w stanie odebrac mux3 ze sremu lub walcza- rusinowo?
zalezy mi na TVP kultura, historia i polonia. te wszystkie disco polo i inne smiecie z Mux1 moga sobie wsadzic..... przeraza mnie ze mux3 jest u nas planowany na..... 2013/2014

chodzi o teren w okolicy szpitala obrzyce, a wiec wschodni kraniec miedzyrzecza- powinno to lepiej rokowac jesli chodzi o srem. pomozcie

sebaa
Posty: 25
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: sebaa »

Jeśli twierdzicie że jest problem z odbiorem MUX1 w SFN to czy ktoś pamieta jak odbierał próbne nadawanie DVB-T z Wichowa na k.45 właśnie w SFN z Wichowa i Jemiołowa. Czy też były podobne problemy. Ja w połudnowej części Zielonej Góry nie zauważyłem problemów.

virus904

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: virus904 »

W zeszłym roku nie było u mnie takich problemów.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: debe »

Podobnie jak @sebaa nie mam żadnych problemów z odbiorem MUX_1 już od samego początku jak tylko się pojawił. Kilka osób w pierwszych dniach nadawania pisało o trochę słabszym sygnale MUX_1 niż MUX_2. Dla mnie było to dziwne, dlatego że od samiutkiego początku MUX_1 u mnie był i jest 100% siły sygnału i 100% jakości sygnału.
Przed rokiem kiedy był u nas MUX odtworzeniowy czy testowy, nie wiem jak go nazwać, było dokładnie tak samo.
Są jednak takie osoby, które wyraźnie mają problem z odebraniem MUX_1 w lubuskim. Kilka osób sugerowało w tym wątku, że jest to wina SFN, ale moim zdaniem przyczyny należy szukać w instalacji antenowej lub w samym odbiorniku (software).
SFN traktować należy raczej jako zaletę niż przekleństwo.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: DanielK »

jureczek222 pisze:czy jest tu ktos kto w miedzyrzeczu jest w stanie odebrac mux3 ze sremu lub walcza- rusinowo?
zalezy mi na TVP kultura, historia i polonia. te wszystkie disco polo i inne smiecie z Mux1 moga sobie wsadzic..... przeraza mnie ze mux3 jest u nas planowany na..... 2013/2014

chodzi o teren w okolicy szpitala obrzyce, a wiec wschodni kraniec miedzyrzecza- powinno to lepiej rokowac jesli chodzi o srem. pomozcie
Jeśli chodzi o odbiór TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia to taniej i w efekcie lepiej będzie zainstalować małą (60 cm) antenę satelitarną, ustawić ją na Astrę 19,2 i odbierasz ponad 200 bezpłatnych kanałów TV (lyngsat.com).


/edit
Jeśli chodzi o MUX-1 to jako SFN zachowuje się on nieco inaczej niż MUX-2. Trzeba bardziej precyzyjnie ustawić antenę, czasem wręcz przeciwnie skierować ją w zupełnie innym kierunku niż nadajniki.
Osobną kwestią jest też jakość danego odbiornika i jego oprogramowanie. W telewizorach także trzeba sprawdzać czy jest aktualne!

mappie

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mappie »

W kwestii problemów z odbiorem mux-1 przy poprawnym odbiorze mux-2. Początkowo także miałem ten problem, byłem przekonany że Emitel nadaje mux-1 z mniejszą moca (i może tak było). Pokreciłem co nieco anteną, tak aby łapać maksylalnie mocny sygnal z obu muksów.

Patrząc na ustawienie mojej anteny, nie jest ona teraz skierowana dokłądnie na nadajnik, lecz bardziej na zachód. Przypuszczam że odbieram sygnał odbity.

Na pewno SFN nie jest tutaj problemem. Mógłby być w przypadku tv analogowej (cienie), lecz nie jeżeli chodzi o DVB-T.

Pzdr.,
M.

mappie

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: mappie »

Zauważyłem dziwne zachowanie EPG na mux-1. Dla wszystkich serwisów z tego transportu eventy skaczą w gridzie EPG mojego boksa Ariva T55. Dla serwsów na mux-2 jest ok.

Przez skakanie rozumiem, że "przewija się" na liście. Nie sprawdzałem transportu, ani na innym odbiorniku, nie mniej wygląda to tak, jakby schedule EPG wariowal a present/following był ok.

Czy potwierdza ktoś tę obserwację?

Pzdr.,
M.

virus904

Re: DVB-T w woj. lubuskim

Post autor: virus904 »

mappie pisze:W kwestii problemów z odbiorem mux-1 przy poprawnym odbiorze mux-2. Początkowo także miałem ten problem, byłem przekonany że Emitel nadaje mux-1 z mniejszą moca (i może tak było). Pokreciłem co nieco anteną, tak aby łapać maksylalnie mocny sygnal z obu muksów.

Patrząc na ustawienie mojej anteny, nie jest ona teraz skierowana dokłądnie na nadajnik, lecz bardziej na zachód. Przypuszczam że odbieram sygnał odbity.

Na pewno SFN nie jest tutaj problemem. Mógłby być w przypadku tv analogowej (cienie), lecz nie jeżeli chodzi o DVB-T.

Pzdr.,
M.
To właśnie jego wina, sami sobie odpowiadacie na pytanie, skoro antena jest bardziej na zachód znaczy "widzi" głównie jeden nadajnik, a jak mieszkasz w zasięgu obu i antena jest skierowana, że "widzi" oba to jakość sygnału skacze w zależności który akurat nadajnik zbiera. Nie jest to na 100 % wina TV ani instalacji.

Zablokowany