Emisja Polsat HD

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Tom345 »

Polsat HD oraz TVN +1 (potem TVN HD) jest nadawany wyłącznie z PKiNu.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: bogdanzieba »

Wiadomo, że TVN HD+1 zostaje na satelicie to nie mogliby też zostawić z PKiN TVN +1? To bardzo fajny kanał szczególnie jak się żona spóźni na ulubiony serial.

Nie ma miejsca na nadawanie TVN HD i TVN+1?

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: MJJ »

Kempniu pisze:Mam pytanie do oglądających Polsat HD przez DVB-T przy solidnym sygnale. Czy zdarzają Wam się zgubione klatki?
Ja też nie zauważyłem żadnych takich błędów w nadawaniu Polsatu HD.

Jedynie zdarza się, że niektóre materiały podczas Wydarzeń (dodam, że tylko niektóre materiały z "terenu", nigdy ze studia) lecą z takim przerywanym białym paskiem u góry. Takim samym jak czasami podczas transmisji sportowych na TV4.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: voitek »

To jest pozostałość po WSS.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Miodzik »

Poprosimy o przestawienie czasu na zimowy - byłbym wczoraj mecz przegapił :evil:

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: bogdanzieba »

Czy u was też na Polsat HD, czasem pojawia się brak sygnału. Wczoraj na walce KSW kilka razy miałem przerwę w dostawie sygnału. Po 2 sekundach sygnał wrócił. Dodam, że mam do PKiN 3 km, widzę iglicę z okna i mam antenę kierunkową.

Kempniu
Posty: 23
Rejestracja: 6 września 2011, o 11:38
Odbiornik: Hauppauge WinTV-HVR-1200
Instalacja antenowa: antena zbiorcza (Supermedia)

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Kempniu »

Trochę brzmi jak moje problemy, które opisywałem stronę wcześniej - chwilowe zaniki sygnału. W moim przypadku problem dotyczył tylko sygnału wideo (dźwięk był OK), ale może różne odbiorniki różnie się zachowują?

Maciej Ostasz

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Maciej Ostasz »

Panie Jarku czy czasem dzisiaj nie zaczęliście nadawać Polsatu HD z Raszyna? Mieszkam za daleko Warszawy i nie odbieram sygnału z PKiN a tu miłe zaskoczenie przy testowaniu odnowionej WIWY 80 :)

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: agravator »

mróz = lepsza propagacja
Ja tez normalnie w dzień nie odbieram nic z PKiN, ale od wczoraj wieczorami działa wzorowo.

Maciej Ostasz

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Maciej Ostasz »

A już myślałem ze jednak włączyli na święta z emisję z Łaz :) Niby do PKiN jest niecałe 70km a już TVN HD nie odbiera tylko Polsat

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Miodzik »

Polsat HD ma w porównaniu z TVN HD niski kanał - na moje kaprawe oko sygnał jest przez to dwa razy mocniejszy, chyba, że jest też różnica w mocy, bo nie chce mi się tego sprawdzać ;)

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Tom345 »

Różnica w mocy, kanale oraz zastosowanych parametrach emisji sprawia, że Polsat HD jest odbierany nawet 100km od PKiNu.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Miodzik »

O parametrach emisji nie wspomniałem, bo porównywałem z TVN HD - a te są takie same.

Awatar użytkownika
djtom
Posty: 46
Rejestracja: 8 listopada 2011, o 14:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: 46G30
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKIN i Raszyn

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: djtom »

TVN HD 65km od PKiNu - jakość 80% stabilnie, wiwa hd50 + telmor DIGITmax HD +25dB.

Maciej Ostasz

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Maciej Ostasz »

Heh..u mnie bez mrozu nie da się oglądać Polsatu. Za trudne warunki aby dobrze zbierać sygnał

telewizorek

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: telewizorek »

Jarosław Bałuka pisze:W dniu 1 marca 2011r. została uruchomiona eksperymentalna emisja programu POLSAT HD.

Emisja prowadzona jest z obiektu RTCN Warszawa / PKIN


Parametry emisji:

kanał: 29
moc: 2kW ERP
schemat modulacji: 16QAM 8k 1/4 3/4
video H.264: 11.8Mbit/s
audio stereo: 192kbit/s
Jest już rok 2012 i polsat hd jest tylko w warszawie. Kiedy polsat hd będzie w innych miastach?.Czy dopiero w czerwcu gdy planowane jest uruchomienie tvp1 hd i tvp2 hd.Wtedy będzie to duża konkurencja dla polsatu i tvn nadawanych w niskiej rozdzielczości sd.
Wiadomo co się stanie, oglądalność kanałów tvn i polsatu sd spadnie zdecydowanie.

Whoops

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: Whoops »

Witam !!!
Telewizorek zadał fajne pytanie.
W istniejących muksach - nigdy (za dużo chętnych do nadawania w SD )
TVP ma wyłączność w MUX-3 i w połowie MUX-1. Umieszcza więc swoje programy w/g własnego "widzimisię".
Nie sądzę aby chciała się szybko pozbyć swojej dzierżawy. MUX-2 jest już zapełniony.
Może w następnych konkursowych muksach - ale to odległe wróżenie z fusów.

Ciekawa sytuacja nastąpi po wygaśnięciu koncesji. Znając życie, to zostanie przedłużona tym którzy się nienagannie sprawowali...

Jeżeli chodzi o nadawanie POLSAT HD i TVN HD w nieodległej przyszłości , to należałoby prosić pana Adama Brodziaka i Tomasza Berezowskiego
(przedstawiciele telewizji POLSAT i TVN na tym forum) o uchylenie rąbka tajemnicy, czy aby nie myślą już o emisji eksperymentalnej w innych dużych miastach w Polsce ?

wiara czyni cuda :shock:

geolog

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: geolog »

nie spodziewałbym się nadawania testowego z innych lokalizacji. Bardziej prawdopodobne jest to, że ktoś się w końcu dopatrzy, że te testy HD w Wawie trwają zbyt długo i zakończą nadawanie.

vari107

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: vari107 »

Mieszkam (czasowo) w Warszawie na Bielanach w budynku wielorodzinnym na parterze.
Administracja zabrania (wnioskowałem pisemnie, odmówili) montażu anten na dachu.
Postawiłem antenę (amatorską 144/430 MHz) na magnesie na takim skośnym blaszanym daszku (wysoki parter a poniżej w oficynie magiel i ten daszek nad nim jest).
Antena stoi z dala od muru i ukośnie.
Podłączyłem to do RWT DTV401T.
Jedyny sygnał jaki mam (szukałem ręcznie wpisując kanały 29, 37, 48, 53, 55 i 58) to Polsat HD test.
No i pokazuje też sygnał DVB-H (tylko poziom i "jakość", oczywiście bez zawartości programów).
Na kanale 48, 53, 55 i 58 zero sygnału (wogóle).
Polsat HD test odbiera bez pikselozy i pięknie.
Oto różnica pomiędzy IV a V pasmem UHF.
Jak widać wyższe kanały to raczej do radiolinii powinny być stosowane.
Wiele osób na różnych odbiornikach tak ma, że tylko sygnał na kanale 29 odbiera przy gorszych warunkach odbioru.
Mi został więc w stolicy 38 milionowego kraju w sercu UE JEDEN i to testowy program KOMERCYJNEGO nadawcy, który mogę oglądać bezpłatnie.
Analog za słaby nawet na porządnych antenach pokojowych (lub zakłócony np kanał 11 od śmieci elektromagnetycznych z budynku), kablówka droga (także "pakiet socjalny").
Pięknie. A w Berlinie wszystko oglądają na antenach pokojowych.
Takie dobrali parametry modulacji i duża ilość nadajników SFN.
vari

_chris_

Re: Emisja Polsat HD

Post autor: _chris_ »

vari107 pisze:Postawiłem antenę (amatorską 144/430 MHz) na magnesie na takim skośnym blaszanym daszku (wysoki parter a poniżej w oficynie magiel i ten daszek nad nim jest).
Antena stoi z dala od muru i ukośnie.
Podłączyłem to do RWT DTV401T.
(...)
Na kanale 48, 53, 55 i 58 zero sygnału (wogóle).
Polsat HD test odbiera bez pikselozy i pięknie.
Oto różnica pomiędzy IV a V pasmem UHF.
przymocowałem na Mokotowie antenę LP-45F Fracarro skośnie w pionie do kraty okiennej (po jej wewnętrznej stronie) w oknie na parterze od strony wschodniej.
I mam odbiór wszystkich mux-ów.

Powiedziałbym więc, że taka jest różnica pomiędzy dedykowaną szerokopasmową anteną TV a amatorską anteną na pasma 144/430MHz. Popraw mnie, jeśli się mylę - ale te anteny 144 i 430 MHz są wąskopasmowe.
vari107 pisze:Oto różnica pomiędzy IV a V pasmem UHF.
a nie jest przypadkiem tak:

1. czym wyższy odbierany kanał tym potencjalnie trudniejszy jest odbiór;

2. rzeczywiste problemy z odbiorem na paśmie V zaczynają się w ogólności powyżej 750 MHz, czyli ~k55, bo to faktycznie jest "magiczna granica", kiedy instalacja zwykle musi być już "dopieszczona" i przestaje tolerować byle jakie wykonanie.
vari107 pisze:Wiele osób na różnych odbiornikach tak ma, że tylko sygnał na kanale 29 odbiera przy gorszych warunkach odbioru.
głównie ci, którzy nie chcą (lub w szczególnych przypadkach nie mogą) sobie sprawić normalnej instalacji antenowej.
vari107 pisze:Mi został więc w stolicy 38 milionowego kraju w sercu UE JEDEN i to testowy program KOMERCYJNEGO nadawcy, który mogę oglądać bezpłatnie.
to Twój wybór. Wybrałeś instalację odbiorczą na antenie z pasm radioamatorskich
vari107 pisze:Pięknie. A w Berlinie wszystko oglądają na antenach pokojowych.
Takie dobrali parametry modulacji i duża ilość nadajników SFN.
Niemcy świadomie wybrali w Berlinie zmniejszenie oraz pogorszenie jakości oferowanych kanałów TV za cenę możliwości odbioru mobilnego TV i, co ważniejsze, programów radiowych. Jako podstawowe kanały dostępu do oferty TV pozostawiono tam satelitę, kablówki i telekomy.

W Polsce DVB-T to zamiennik emisji rozsiewczej analogowej, więc DVB-T przeznaczone jest do odbioru na antena kierunkowych zewnętrznych (mux-2), oraz częściowo do odbioru wewnątrz pomieszczeń (mux-3 od 2014).


Sumując: W Warszawie, jeśli ktoś chce, spokojnie odbierze wszystkie mux-y - zarówno podstawowe, jak i eksperymentalne.

Zablokowany