DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

szafer

Re: DVB-t Poznań

Post autor: szafer »

ten sam problem przy odbiorze na
- nowym philips serii 8xxx
- dwuletnim philipsie
- sony bravia

dwóch tunerach dvb-t.
jeszcze tydzień temu wydawało się wszystko ok.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Prowadzone są prace na łączach dosyłowych mające na celu przebudowę obecnej infrastruktury na potrzeby DVB-T w całym kraju. Ze względu na rozmiar inwestycji proces ten realizowany jest etapowo i zgodnie z przyjętym harmonogramem wdrażania telewizji cyfrowej. Jak wiadomo, I etap jest opóźniony co ma przełożenie na postępy w naszych pracach. Mamy nadzieję, że sprawa 'ukompletowania' składu I multipleksu wyjaśni się w najbliższym czasie, a dzięki temu realizacja I etapu zostanie w pełni dokończona i nie będzie opóźnień dla II etapu.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

KrzysztofD pisze:To, ze nie ma problemu po stronie odbiorczej widac glownie po Null Packets, zapuscilem na cala noc TS Analyzer i mam z PKiN w Warszawie analogiczna sytuacje: missing packets wylacznie w programach, (przez 8 godzin zebralo sie w strumieniach video po 80 na program) a Null Packets: 0.
A w jaki sposób można zliczyć ilość utraconych pustych pakietów ? :D

biopal777

Re: DVB-t Poznań

Post autor: biopal777 »

Jarosław Bałuka pisze:Prowadzone są prace na łączach dosyłowych mające na celu przebudowę obecnej infrastruktury na potrzeby DVB-T w całym kraju. Ze względu na rozmiar inwestycji proces ten realizowany jest etapowo i zgodnie z przyjętym harmonogramem wdrażania telewizji cyfrowej. Jak wiadomo, I etap jest opóźniony co ma przełożenie na postępy w naszych pracach. Mamy nadzieję, że sprawa 'ukompletowania' składu I multipleksu wyjaśni się w najbliższym czasie, a dzięki temu realizacja I etapu zostanie w pełni dokończona i nie będzie opóźnień dla II etapu.
no niestety ale po takim info moze dalej wszystko sie opuzniac.....

http://media2.pl/media/57764-tv-cyfrowa ... z-tvp.html

marcisław

Re: DVB-t Poznań

Post autor: marcisław »

Od kilku dni odbierany sygnał DVB-t ze Śremu na tunerze Ferguson FT-8200 HD co kilka min. staje się czarno-biały aby po jakimś czasie znów powrócił kolor.
Mam pytanie czy to wina jakości sygnału który u mmnie ma bardzo dobre parametry (siła 86% jakość 96%) czy być moze coś dzieje się z tunerem
z góry dzieki za wszystkie sugestie :?

Demon

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:A w jaki sposób można zliczyć ilość utraconych pustych pakietów ? :D
A to pakiety nie są numerowane? Nie ma żadnej struktury sekwencji? Ciężko mi w to uwierzyć...

skorup

Re: DVB-t Poznań

Post autor: skorup »

W Zielonej Górze od kilku dniu też to samo, obraz co chwile się przycina, mozaika, zaniki głosu, wyjątek TVP Info Gorzów, tu nie ma takich problemów. Brak słów na to co się dzieje z tv cyfrową w Polsce:/

Demon

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Demon »

Jarku B., możesz opisać proces wysyłu/dosyłu/przesyłu/itp :P treści telewizyjnej? Kto i w którym momencie przeprowadza kompresję wizji i fonii, w którym momencie dołączana jest telegazeta, kto odpowiada za multipleksację, EPG itd? Chciałbym podyskutować z tobą na ten temat, jeżeli nie jest to objęte jakąś tajemnicą :| . Może uznasz, że warto utworzyć odpowiedni wątek...

Sporo osób nie tylko w tym wątku zastanawia się co do przyczyny jakichś mankamentów, a bez poznania pewnych szczegółów technicznych bardzo ciężko jest trafić z diagnozą przyczyny.

uggp

Re: DVB-t Poznań

Post autor: uggp »

Jarosław Bałuka pisze:A w jaki sposób można zliczyć ilość utraconych pustych pakietów ? :D
Pakiet to pakiet, a pusty pakiet to "Null packet" i nie jest taki pusty bo konkretnie to jest 0x1FFF. Z tego co wyczytałem przy stałym BITRATE (CBR) jest to zapchaj dziura czyli dopełnia całą paczkę do wielkości BITRATE.
Jeśli Poznań ma swoje TVP-INFO to logicznie, że robi się DEMUX strumieni i potem znowu MUX starych z nowym TVP-INFO, na tym poziomie od nowa wylicza się sumy kontrolne i na koniec dopełnia się paczkę Null'ami. Natomiast stare strumienie się nie rusza, więc jak przyszedł błąd to i dalej poleci, z tym że będzie poprawnie opakowany.
Nie znam się na MPEG-TS. Kiedyś bawiłem się tylko muxowaniem strumieni dla DVD (eksperymentowałem z odmianami SVCD) i tam te NULLe wychodziły. Ale jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
Nie zmienia to faktu, że dobrze działający regionalny TVP-INFO wyklucza problemy na linii NADAJNIK->ODBIORNIK. Sypie się coś wcześniej!

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: marcin.poznan »

Teraz już w ogóle nie można oglądać TVP1,TVP2,Polsat,TVN,TV4,TV Puls pikseloza, przycinanie itp. a TVP INFO śmiga świetnie bez zakłóceń sygnał całego MUXu 80 procent brak błędów.Co zauważyłem na TVP INFO to, że telegazeta nie istniej tzn straszne zakłócenia nic się nie ładuje.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-t Poznań

Post autor: C7_4K »

jakiej mocy jest nadajnik teraz ??

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Po całonocnej analizie strumienia wyszło coś takiego http://w818.wrzuta.pl/sr/f/0mGY4rarABN/test. Dziwna sytuacja jest z TVN, który ma obecnie minimalnie większy bitrate od innych kanałów, a TV4 mniejszy. Już pisałem o problemach z telegazetą na TVP Info Poznań. Zero reakcji ze strony Emitela!!!

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Strzelb@ »

Czy Emitel zmienił jakieś parametry nadawanego sygnału??? Mieszkam ok 100km od nadajnika w Śremie. Do tej pory oglądałem DVB-T bez większych kłopotów (biorąc pod uwagę że centralnie na linii nadajnika znajduje się budynek przesłaniający sygnał). Jakieś dwa tyg. temu nagle przestałem odbierać DVB-T. Poczekać na koniec eksperymentów Emitela czy zburzyć tą chatę naprzeciwko?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze:
Jarosław Bałuka pisze:A w jaki sposób można zliczyć ilość utraconych pustych pakietów ? :D
A to pakiety nie są numerowane? Nie ma żadnej struktury sekwencji? Ciężko mi w to uwierzyć...
Puste pakiety? A względem czego...?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

uggp pisze:
Jarosław Bałuka pisze:A w jaki sposób można zliczyć ilość utraconych pustych pakietów ? :D
Pakiet to pakiet, a pusty pakiet to "Null packet" i nie jest taki pusty bo konkretnie to jest 0x1FFF. Z tego co wyczytałem przy stałym BITRATE (CBR) jest to zapchaj dziura czyli dopełnia całą paczkę do wielkości BITRATE.
Jeśli Poznań ma swoje TVP-INFO to logicznie, że robi się DEMUX strumieni i potem znowu MUX starych z nowym TVP-INFO, na tym poziomie od nowa wylicza się sumy kontrolne i na koniec dopełnia się paczkę Null'ami. Natomiast stare strumienie się nie rusza, więc jak przyszedł błąd to i dalej poleci, z tym że będzie poprawnie opakowany.
Nie znam się na MPEG-TS. Kiedyś bawiłem się tylko muxowaniem strumieni dla DVD (eksperymentowałem z odmianami SVCD) i tam te NULLe wychodziły. Ale jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
Nie zmienia to faktu, że dobrze działający regionalny TVP-INFO wyklucza problemy na linii NADAJNIK->ODBIORNIK. Sypie się coś wcześniej!
Jednak nadal nie jest to odpowiedź na moje pytanie - jak zliczyć ilość utraconych pustych pakietów? No to zadam pytanie pomocnicze - jak odróżnić puste pakiety dodane w multiplekserze poznańskim od pustych pakietów utworzonych w multiplekserze warszawskim? Otóż nie ma takiej opcji.
Zmierzam wprost do tego, że twierdzenia podane przez @KrzysztofD o jakości sygnału vs puste pakiety są bezzasadne, więc proponuję wam obu koledzy - tę ścieżkę porzućcie i nie brnijcie w nią dalej :)

skorup

Re: DVB-t Poznań

Post autor: skorup »

Jarosław Bałuka pisze: Warszawa, 1 października 2009.

Emitel rozpoczął komercyjną emisję naziemnej telewizji cyfrowej.
Pierwszy multipleks DVB-T ruszył już dziś.

Emitel, największy operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w kraju rozpoczął emisję pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Firma została wskazana przez nadawców komercyjnych jako operator techniczny przy wdrażaniu pierwszego multipleksu DVB-T. Oznacza to włączenie sygnału multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej w określonych w harmonogramie KRRiT regionach – Warszawie, Poznaniu, Żaganiu i Zielonej Górze....
Jarosław Bałuka pisze:Prowadzone są prace na łączach dosyłowych mające na celu przebudowę obecnej infrastruktury na potrzeby DVB-T w całym kraju. Ze względu na rozmiar inwestycji proces ten realizowany jest etapowo i zgodnie z przyjętym harmonogramem wdrażania telewizji cyfrowej. Jak wiadomo, I etap jest opóźniony co ma przełożenie na postępy w naszych pracach. Mamy nadzieję, że sprawa 'ukompletowania' składu I multipleksu wyjaśni się w najbliższym czasie, a dzięki temu realizacja I etapu zostanie w pełni dokończona i nie będzie opóźnień dla II etapu.
czy na te prace to nie jest trochę za późno? Czy nie wypadałoby informować o powodach i czasie trwania takich prac na antenie tv? Przecież nie każdy zagląda tu na forum, przez co nie wie co jest przyczyną tego że nie może oglądać tv z powodu występujących problemów typu pikseloza, artefakty, mozaika, zaniki głosu itp.. Ludzie martwią się że to coś z ich tunerami, instalacjami antenowymi a tymczasem wina nie leży po ich stronie o czym nikt ich nie informuje. Z tego co pisaliście to od 1 października mamy komercyjną emisję a tv nie idzie oglądać, już w czasie testów obraz był lepszej jakości i nie było takich problemów jak teraz a jak się pojawiały to zawsze wytłumaczeniem było że to "testy" więc ma prawo tak być.

Maciej Żurkowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Maciej Żurkowski »

Dziwi mnie tylko że komercyjne niby nadawanie jest tak wadliwe i nikt się tym nie zajmuje. Brak nawet słowa przepraszamy, są kłopoty i problem zostanie rozwiązany dnia "x". Wystarczyłoby na pasku puścić taką informację i sprawa załatwiona. Ja myślałem że TV mi się popsuł. Dobrze choć że to forum znalazłem. Dzięki wszystkim za informacje.

Maciej

uggp

Re: DVB-t Poznań

Post autor: uggp »

Jarosław Bałuka pisze:Jednak nadal nie jest to odpowiedź na moje pytanie - jak zliczyć ilość utraconych pustych pakietów? No to zadam pytanie pomocnicze - jak odróżnić puste pakiety dodane w multiplekserze poznańskim od pustych pakietów utworzonych w multiplekserze warszawskim? Otóż nie ma takiej opcji.
Zmierzam wprost do tego, że twierdzenia podane przez @KrzysztofD o jakości sygnału vs puste pakiety są bezzasadne, więc proponuję wam obu koledzy - tę ścieżkę porzućcie i nie brnijcie w nią dalej :)
Ok, czyli ustalone, puste pakiety są dopełniaczem i nie ma możliwości sprawdzić, które są skąd. Logiczne. Zresztą z tego co doczytałem o TS to puste pakiety z definicji mają być pomijane. Czyli przy demuxie w Poznaniu to te z warszawy lecą w kosmos. Wniosek - zapominamy o NULLach.
Ale jasny gwint :) nam nie chodzi o puste pakiety ale o te pakiety od kanałów, bo te "oglądamy"! Kilka tematów się ciągnie, ludzie cuda robią z antenami, kombinują, dyskutują o telewizorach i po co to? Jak to nie ich wina.
Bo teraz to wygląda tak, użytkownicy zaczynają tropić gdzie jest problem, tropią po omacku (bo od czegoś trzeba zacząć), ale jakby nie patrzeć zbliżają się jednak do znalezienia problemu. A im bliżej się zbliżają tym bardziej Emitel milczy. Teraz to ja wiem, czemu. Bo to w infrastrukturze jest problem. Bo wychodzi na to, że infrastruktura jest nie gotowa!
Ale można przecież dać komunika, konkretnie. "Trwa przygotowanie zupełnie nowej infrastruktury na wiele muxów i w związku z tym zakłócenia typu: przycięcia obrazu głosu, kolorowe piksele są spowodowane ..., są znane nadawcom i zostaną wyeliminowane ...". Każdy to zrozumie. Przecież wszyscy wiemy, że DVB-T to nowość. Że to się nie da tak od razu, że są jeszcze względy polityczne, taki polski wrzód na t. Natomiast udawanie, że wszystko jest OK to bardzo nieprofesjonalne podejście. Chociażby na tym forum są ludzie, którzy mają wartościową wiedzę i rozumieją sporo rzeczy, czytają to też ludzie z poza forum (to forum jest cytowane w wielu innych miejscach) i mówiąc dosadnie wciskanie kitu to tak jakby walić ich po gębie.
Więcej profesjonalizmu... :)

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Maciej Żurkowski pisze:Dziwi mnie tylko że komercyjne niby nadawanie jest tak wadliwe i nikt się tym nie zajmuje. Brak nawet słowa przepraszamy, są kłopoty i problem zostanie rozwiązany dnia "x".
Ale o co chodzi :D ? Przecież operator pierwszego multiplexu nie został jeszcze wybrany ? jakie komercyjne nadawanie ? :D eh ta nasza kochana Polska...

Wciąż mamy testy...

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-t Poznań

Post autor: scanya »

Przemo pisze:Dziwna sytuacja jest z TVN, który ma obecnie minimalnie większy bitrate od innych kanałów, a TV4 mniejszy.
Zauważyłem tą zmianę już parę dni temu. W sumie to od 1 października już dwa razy robili zmiany w sygnale. Za pierwszym razem zmienili rozdzielczość wszystkich kanałów na 704x576, a ostatnio powrócili do 720x576 i właśnie zwiększyli bitrate TVN. Jak się weźmie kalkulator i zsumuje bitrate wszystkich stremów TVN to wychodzi 3,45 Mb/s. Maksymalnie na jeden kanał przypada 3,47 Mb/s więc dużo więcej już nie dostaną...

Zablokowany