DVB-T z RTON RZESZÓW / BARANÓWKA

lukasz90

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: lukasz90 »

polszu pisze:MUX3 Pogranicze Kielnarowa/ BorekStary ~15km od nadajnika na razie super stabilny odbiór antena ATX87 + "dobierana" wkładka SWA7 w roli przedwzmacniacza i wzmacniacz rozgałęźny AWS-144ST AMS

Mam pytanie czy ktoś z okolicy Kielnarowej, Borku, Chmielnika odbiera MUX 2 z Suchej Góry ?
Witam
W Chmielniku odbieram w bardzo dobrej jakości z Baranówki i z Suchej Góry Mux3, oczywiście tylko, jeśli antena jest skierowana w odpowiednią stronę. Mux2 z Suchej Góry od kilku dni też działa u mnie, jakość przyzwoita, chociaż czasami szatkuje obraz, ale to i tak dobrze, bo wcześniej nie było w ogóle odbioru. Antena ATX-91 ze wzmacniaczem.
Pzdr

matti2011

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: matti2011 »

Pytanie do panów z Emitel?
Czy można liczyć że Baranówka będzie miała co nieco zwiększoną siłę sygnału oraz czy pojawią się na niej inne muxy?

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Jarosław Bałuka »

Niestety, 2x nie :(

juniorow

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: juniorow »

Coś niedobrego dzieje się z odbiorem MUX 3 z Rzeszowa. Od ok. tygodnia sygnał spadł mi, że nie mogę złapać stabilnego obrazu. Już lepiej działa mi MUX 2 s Suchej Góry.

Bartt

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Bartt »

We Wrocławiu dało się zwiększyć moc z 0,2 do 5kW to czemu by nie u nas :?:. Kanał 35 wydaje się być niekolizyjny. Myślę że nawet zmiana na 1 - 2kW poprawiła by zasięg. No chyba że problemem jest ograniczenie mocy z powodu lokalizacji nadajnika w środku osiedla :(.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: lukasz536 »

@juniorow
U mnie też MUX3 troszkę słabszy (siła z 85 na 80). Ja mieszkam bardzo blisko nadajnika (os. Kmity). Co prawda nie mam w ogóle widoku na nadajnik i znajduję się jeszcze za kilkoma blokami, ale odbieram na kawałeczku kabla wystawionego za okno i przypiętego spinaczem. Może to coś z pogodą i warunkami propagacyjnymi? No bo sobie chyba nie zmniejszają i nie zwiększają mocy od tak.
Jeśli używasz anteny pokojowej, to może coś zmieniło się w układzie Twojego pokoju (jakiś nowy sprzęt/mebel/itd.) albo sąsiad coś sobie zainstalował - to może już Twojej antenie pokojowej przeszkadzać, ale żeby nie dało się oglądać - dziwne. Mój kolega z Lublina miał taki problem, bo tam MUX3 z nadajnika na ul. Raabego też słabiutki i są problemy.
Może lepiej wystawić cokolwiek do odbioru byle na zewnątrz? Koledzy nieraz tu na forum proponują różne ciekawe :D anteny własnej roboty...choć no nie po to kupowało się antenę wewnętrzną...heh

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Tom345 »

Na kanale 35 jest TVP1 z Soliny, do tego kilka przemienników w okolicy Nowego Sącza. I jeszcze TVN z Tarnowa i Czwórka z Chorągwicy.

juniorow

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: juniorow »

@lukasz536
Używam cały czas tej samej anteny pokojowej. Do tej pory miałem sygnał 100 % zawsze, a mieszkam na nowym mieście na 8 piętrze. Może to pogoda albo inne czynniki. Na zewnątrz na razie nie chcę nic wystawiać. Dopóki w Polsce NTC nie ustabilizuje się względem kanałów i mocy nadawania, nie zamierzam inwestować większych pieniędzy w sprzęt.

lukaszlz

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: lukaszlz »

U mnie też siła sygnału bez zastrzeżeń z baranówki,chociaż mam 15 km do Rzeszowa.Sygnał 100.

Bartt

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Bartt »

Tom345 pisze:Na kanale 35 jest TVP1 z Soliny, do tego kilka przemienników w okolicy Nowego Sącza. I jeszcze TVN z Tarnowa i Czwórka z Chorągwicy.
No, czyli te parę kW z Baranówki by nie zaszkodziło innym emisjom, ale tak jak pisałem wcześniej, problemem jest pewnie lokalizacja nadajnika w centrum osiedla. Przykładowo kiedyś analogowa TVP2 z Baranówki miała 10kW teraz ma 500W.
Chociaż z drugiej strony w Łodzi, w samym mieście, maja MUX2 z mocą 100kW i analogi z podobną mocą, tyle że obiekt wyższy bo ma 250m a nie 65m jak wieża na Baranówce :(. Sygnał MUX2 jest tam tak mocny że tamtejsze kablówki muszą przenosić swoje kanały :mrgreen:, ale z kolei moc MUX3 maja porównywalną do naszej (400W). Zresztą z powodu tych dysproporcji mocy też mają tam problemy z DVB-T ;).

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Tom345 »

Nie ma znaczenia lokalizacja. Najwidoczniej jednak według ustaleń UKE nie można zwiększyć mocy. Dodatkowo nadawca o to nie zabiega.

matti2011

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: matti2011 »

Panie Jarku

Co można zrobić z Państwa bądź strony widzów, aby zwiększyć moc i mux nadajnika z Baranówki?

Czy to 2 razy nie jest nieodwołalne?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Jarosław Bałuka »

Z Baranówki nadawany jest MUX3. Zasięg MUX3 wydatnie zwiększy się w momencie uruchomienia etapu docelowego, więc wówczas problem zniknie.

Bartt

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Bartt »

A to oznacza że najwcześniej będzie to w marcu 2013 (wersja bardzo optymistyczna). Czyli po Euro 2012 i po Igrzyskach Olimpijskich 2012, dwóch najważniejszych emisjach TVP w najbliższych latach :!:
Nie mam tu pretensji do Emitela, ale dziwię się że TVP nie zależy na jak największej widowni zwłaszcza kanałów HD. Ktoś może powiedzieć że jesteśmy bardzo uprzywilejowani bo mamy MUX 1, 2 i 3, owszem, zgoda, ale z jakimi śmiesznymi mocami. Wprawdzie moc MUX2 będzie zwiększona niebawem, ale tam nie ma kanałów TVP i w HD.
A jeśli chodzi o dużą część Podkarpacia to w przypadku kanałów TVP do wyłączenia analogu nic się nie zmieni. Z powodu problemów z Info-tv-fm nie ma MUX2 z Leżajsk/Giedlarowa i pewnie nie będzie tam też MUX1. Nie wiadomo też co z MUX1 z obiektu Tarnobrzeg/Machów który też jest własnością Info-tv-fm, też go nie będzie :?:.

Czy Emitel pracuje wraz z TVP nad rozwiązaniem tej sytuacji :?:.
Być może podobnie jak w przypadku MUX2 z Suchej Góry trzeba postąpić z MUX1 czyli zwiększyć moc, ewentualnie zmienic kanał bo inaczej szykuje nam się w centrum Podkarpacia niezła "cyfrowa dziura" :evil:.

juniorow

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: juniorow »

Ciekawa sprawa jest z tą Baranówką.
Odbieram na antenie pokojowej na Nowym Mieście z 8 piętra MUX 2 z jakością ok 60 %,
MUX 1 100 % a MUX 3 z Baranówki ok 10-20 %.
Odbiór MUX 3 praktycznie niemożliwy.
Ciekawy jestem co może być problemem, ponieważ żadne usttawienie anteney nie daje mi sygnału w jakości powyżej 40-50 % dla Baranówki.

Czy ktoś z Rzeszowa zaobserwował też takie problemy?

Bartt

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Bartt »

A czy w antenie pokojowej jest wzmacniacz :?:. Jesli tak to on może powodować problemy. Ja testowałem odbiór MUX3 na wysokości ok 1 piętra na ul. Krzyżanowskiego (brak przeszkód od strony nadajnika) na samym dipolu X z symetryzatorem - odbiór bezproblemowy mimo złych analogów z Baranówki.
Z drugiej strony, myślę że trudno znaleźć w tej części miasta takie ustawienie dla anteny (zwłaczcza pokojowej), aby dobrze odbierału 3 muxy ;).

juniorow

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: juniorow »

Jest wzmacniacz ale jak go wyłączę to w ogóle nie ma sygnału. Przez okno widzę nawet nadajnik.
Trzeba sobie wprost powiedzieć, że antemy pokojowe na chwilę obecną się nie sprawdzą.
Nawet przy 100 % jakości MUX 1 zdarzają mi się stopklatki.

Bartt

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Bartt »

W zwykłej antenie poleciłbym wymianę wzmacniacza na inny, ale w pokojowych nie wiem czy jest to mozliwe, ewentualnie mozna zastosować zasilacz z regulacja napięcia zasilającego wzmacniacz (obniżenie napięcia zmniejszy wzmocnienie wzmacniacza).

_chris_

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: _chris_ »

juniorow pisze:Jest wzmacniacz ale jak go wyłączę to w ogóle nie ma sygnału. Przez okno widzę nawet nadajnik.
jeśli wyłączysz zasilanie wzmacniacza, to przestaje on działać i antena nic nie odbiera.
juniorow pisze:Trzeba sobie wprost powiedzieć, że antemy pokojowe na chwilę obecną się nie sprawdzą.
Nawet przy 100 % jakości MUX 1 zdarzają mi się stopklatki.
przy parametrach polskiej DVB-T (QAM-64, FEC 3/4 lub 5/6) zawsze mogą wystąpić zakłócenia w odbiorze na antenie pokojowej. Nie ma na to praktycznie siły.

Co do 100% wskazywanych przez dekodery / TV. Wskaźniki te posiadają typową dużą bezwładność wskazań i nie są w stanie wychwycić szybkich zakłóceń impulsowych, niezależnie czy przychodzą zz okna, czy też generowane są przez wewnątrzdomowe sprzęty i urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Tedde

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: Tedde »

Na dekoderze który posiadam jest oprócz wskaźników siły i mocy sygnału,jest wskaźnik bierzący ber . pokazujący zapewne poziom błędów na bierząco. Najczęściej występują na K.61 najrzadziej na 35.

Zablokowany