Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: drugi multipleks

Post autor: DanielK »

Widzę, że oznaczenia wiekowe ładnie działają na TVN, TVN Siedem, TV Puls i TV 6. Gdy włączę w tunerze blokadę rodzicielską, to prawidłowo załącza się żądanie kodu pin.

krystianb

Re: drugi multipleks

Post autor: krystianb »

Co do wymuszenia wpisywania pinu zawsze przy kanałach 18+, to pomysł jest kompletnie niedorzeczny. Choćby gdy użytkownikami TV są tylko osoby dorosłe, co też za każdym razem miały by klepać pin, durność nad durnościami. Na szczęście jest on awykonalny, bo ta funkcja zależy tylko od oprogramowania odbiornika. Nadawcy wysyłają tylko marker i nie mogą nic więcej zrobić.
Co najwyżej można by wymusić na producentach włączenie informacji przy pierwszym uruchomieniu TV, w celu uświadomienia ignorantów nie zaglądających do manuala. Choć i te zabezpieczenia są marne, bo praktycznie każdy odbiornik ma mastercode zapisane w instrukcji.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: zesepo »

No przecież o dzieciaki chodzi, jak które pójdą spać to można wyłączyć (ew.ustawić wiek 16)
A te samo ograniczenie nie działa u mnie na wszystkich kanałach TVP.

loleklolek

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: loleklolek »

@zesepo
Dzieje się tak, ponieważ na chwilę obecną ograniczenie wyświetlane na ekranie mogą być inne od tych zaszytych w strumieniu (czasem w górę, czasem w dół). Tuner sugeruje się tymi drugimi, podczas gdy dla człowieka w większości przypadków lepiej widoczne są te pierwsze (nie każdy tuner pokazauje, co siedzi w strumieniu, a jak pokazuje to czasem w sposób zaszyty gdzieś w menu albo na krótko przy zmianie kanału w formie małej ikonki).

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: zesepo »

Dziękuję :)
Dziś sprawdziłem i już działa - wiek ustawilem na 4 lata ( najmniej) i dokument z zieloną buźką na TVP1 obejrzałem :) Polsat Sport niczego nie ogranicza. I co ciekawe TVP Info też nie można oglądać, wie ktoś może jaki dają tam wiek? Aktualnie był Serwis Info

nkp123

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: nkp123 »

Na TVP Info jest nadawane chyba ograniczenie od 7 lat.

Ok, usunąłem cytat ;)

Pаtryk
Posty: 19
Rejestracja: 14 września 2012, o 12:16

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Pаtryk »

Oglądanie telewizji to moja wieloletnia pasja. Niestety w Polsce, choć w szlachetnej intencji ochrony nieletnich, bardzo utrudnia się życie telewidza. Zaczęło się w marcu 2000 roku, kiedy to po raz pierwszy zaczęto umieszczać na ekranie oznaczenia wiekowe. Ich wprowadzenie było poprzedzone spotami reklamowymi i informacją w serwisach informacyjnych. Oczywiście bardzo mi się to nie podało, ponieważ ekran i tak już zasłaniany przez logo stacji zaczął być zasłaniany jeszcze kolejnym znakiem. Na domiar złego oznaczenia te były w bardzo intensywnych kolorach i bez nawet minimalnej przezroczystości, przez co zbyt bardzo zwracały na siebie uwagę i tym samym przeszkadzały w spokojnym oglądaniu. Na szczęście ich czas wyświetlania wynosił 3 minuty i po upływie tego czasu można było znowu normalnie oglądać telewizję. Z racji, że system tych oznaczeń wiekowych nie był umocowany prawnie, większość nadawców na początku lub po pewnym czasie zrezygnowała z nic nieograniczającego oznaczenia "Dla wszystkich", tak więc w praktyce wyświetlanie przeszkadzających znaków były ograniczone do audycji zawierających znaczną ilość treści negatywnych. Niestety, rządzący i tak ten zły z punktu komfortu oglądania system postanowili jeszcze bardziej pogorszyć. 14 sierpnia 2005 roku oglądając wieczorem TVN zobaczyłem, że w zapowiedziach na obrazie znajdują się żółte trójkąty z liczbami w środku. Kompletnie nie wiedziałem o co chodzi i co mają niby oznaczać te znaki. Następnego dnia, 15 sierpnia 2005 roku, włączyłem jak co dzień telewizor. Właśnie leciał film na TVN-ie Stalowy gigant, ale to co przykuło moją uwagę to ohydny, wielki, żółty trójkąt z liczbą 7 w środku. Myślę sobie co jest, jakieś siódme urodziny stacji czy co. Później zacząłem przełączać kanały i doznałem szoku jak zobaczyłem, że te paskudne znaki były na wszystkich stacjach. Zastanawiałem się, co one oznaczają i w końcu skapnąłem się, że chodzi o wiek widza. Jednak to co było najgorsze i budziło moje największe niezadowolenie, to skrajnie długi czas wyświetlania tych nowych oznaczeń wiekowych oraz to, że występują na prawie wszystkich audycjach, zamiast tylko na tych zawierających znaczną ilość treści negatywnych. Byłem z tego powodu bardzo zmartwiony i zdenerwowany, jednak zdawałem sobie sprawę, że najprawdopodobniej ciężko będzie cofnąć tę reformę. Niestety nie pomyliłem się, gdyż nieprawidłowość ta trwa do dnia dzisiejszego. Część nadawców rozumiejąc, że te wyświetlane nieprzerwanie na ekranie oznaczenia wiekowe przeszkadzają części widzom w oglądaniu, postanowiła dokonać ich poprawki graficznej, polegającej na wycięciu liczby i dodaniu przezroczystości, co trochę zmniejszyło odczuwany dyskomfort. Jako pierwsze uczyniły to kanały Canal+ i Polsatu. Dziwiło mnie, że inni nadawcy tak nie robią, a szczególnie TVN, gdzie takie przezroczyste i wycięte oznaczenia wiekowe nie tylko poprawiłyby warunki do oglądania, ale również komponowałoby się z logo kanału. Jednak w końcu, po dość długim czasie, bo aż pięciu latach, 3 stycznia 2011 roku, TVN dokonał wreszcie poprawki graficznej oznaczeń wiekowych. Przez cały okres funkcjonowania tego nieszczęsnego systemu, zawsze miałem nadzieję, że kiedyś wreszcie ta niedogodność w oglądaniu zostanie zlikwidowana. 23 lipca 2011 roku odwiedziłem sobie stronę z newsami medialnymi satkurier.pl i ogarnęła mnie frustracja, gdy przeczytałem artykuł, że KRRiT zamiast wreszcie naprawić błąd sprzed lat, zamierza jeszcze zmienić te znaki na jeszcze brzydsze i bardziej natarczywe. Po przeczytaniu tej wiadomości normalnie się załamałem. Jedyne co było pozytywne to to, że większość osób wypowiadających się w komentarzach pod artykułem również była przeciwna takiemu sposobowi informowania o wieku widza. Jako pierwsze stacje nowe oznaczenia wiekowe wprowadziły TVR i ITV. Wyglądało to katastrofalnie, znaki były bardzo duże, nieprzezroczyste i niewycięte. 27 sierpnia 2011 roku nowe oznaczenia wiekowe zostały wprowadzone na kanałach TVN-u. Nadawca ten lepiej się postarał, gdyż poddał znaki poprawce graficznej polegającej na wycięciu liczby i dodaniu lekkiej przezroczystości, rozmiar znaków był średni. 28 sierpnia 2011 roku był oficjalnym terminem wprowadzania nowych oznaczeń wiekowych i wtedy zostały one wprowadzone przez większość kanałów. Na większości z nich wyglądało to tragicznie, stacje nie wzięły przykładu z TVN-u i znaki były gigantyczne, bez wycięcia i nawet minimalnej przezroczystości. Canal+ jako tako się nie skompromitował, ponieważ na swoich kanałach dał oznaczenia wiekowe nie zbyt dużej wielkości i przezroczyste, choć początkowo bez wyciętego środka. Polsat, który jako jeden z pierwszych nadawców wprowadził standard przezroczystych i wyciętych oznaczeń wiekowych, przy wprowadzeniu nowej wersji znaków bardzo negatywnie zaskoczył, gdyż nie wiedzieć czemu nie zastosował już tej poprawki graficznej. W początkowym okresie funkcjonowania nowych oznaczeń wiekowych był dramat, prawie się w ogóle telewizji nie dało oglądać. 13 września 2011 roku włączając w nocy TVP przeżyłem szok, tym razem na szczęście pozytywny, stał się cud i publiczny nadawca poprawił graficznie oznaczenia wiekowe na bardziej przyjazne telewidzom – znaki zostały pomniejszone, została wycięta liczba i dodana przezroczystość, nawet większa niż na kanałach TVN-u. Z czasem coraz więcej nadawców zaczęło brać pozytywny przykład z TVP i poprawiać graficznie oznaczenia wiekowe. Uczyniła to nawet, uważana za zacofaną technicznie TV Trwam. Każda tego typu pozytywna zmiana wywoływała uśmiech na mojej twarzy. Obecnie przezroczyste i wycięte oznaczenia wiekowe stały się standardem. Jednak przestało mnie to już cieszyć, gdyż to tylko zmniejsza problem, a nie go likwiduje. Po tych poprawkach graficznych oznaczenia wiekowe choć mniej, to jednak nadal przeszkadzają w oglądaniu. W większości państw na świecie funkcjonuje taki system, że oznaczenia wiekowe są wyświetlane na ekranie tylko przez chwilę na początku audycji i po wznowieniu emisji po przerwie reklamowej, lub w formie planszy wraz z czytaniem lektora przed audycją, a jak ktoś przyłączy się do oglądania w innym momencie, to widzi informację o oznaczeniu w EPG – widz przy każdym przełączeniu kanału widzi pasek, na który znajdują się nazwa kanału, nazwa aktualnie emitowanej audycji i właśnie jej oznaczenie wiekowe. Emitel pomimo braku obowiązku już dodał oznaczenia wiekowe do EPG. 23 lipca 2013 roku nastąpi ostateczne zaprzestanie emisji sygnału analogowego w Polsce. Po tej dacie powinno się wreszcie zmienić sposób informowania odbiorców polskiej telewizji o wieku widza. Wszystkie urządzenia do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 roku w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych powinny obsługiwać oznaczenia wiekowe w EPG. W związku z tym nie ma przeciwwskazań, aby zrezygnować z obecnej, przeszkadzającego części widzom w oglądaniu metody informowania o wieku widza, a system ten oprzeć głównie o technologię EPG. Jest to banalnie prosta w obsłudze technika, jeśli jednak ktoś z rządzących uważa, że ktoś z widzów nie będzie potrafił tego obsługiwać, to można by puszczać spoty douczające społeczeństwo o nowym sposobie informowania o oznaczeniach wiekowych.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Anduraki »

nie chce mi się czytać tego nawet ....
doszedłem do 1/3 tego posta - i stwierdzę następująco jeśli oznaczenia w lewym górnym rogu ci przeszkadzają zgłoś to do stosownej organizacji może zmienią to, ale uważam, że znacznej większości polaków to nie przeszkadza, co więcej - po to jest to stworzone, aby było zauważalne.

Ja bym jeszcze dodatkowo umieścił to na reklamach: środków na potencję, szamponów, płynów do kąpieli, bielizny, podpasek, papierosów, napojów energetycznych, niektórych lekarstw - ponieważ te reklamy aż ciekną seksem i mogą mieć negatywny wpływ na rozwój nastoletniej młodzieży. Czasami mam ochotę wysłać list do rady etyki reklamy w tej sprawie.
Powinni zabronić sprzedawania produktów seksem.

Pаtryk
Posty: 19
Rejestracja: 14 września 2012, o 12:16

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Pаtryk »

Post jest długi, ponieważ problem uważam za ważny i zależało mi na szczegółowym jego omówieniu. Postaram się w skrócie podsumować najważniejsze wnioski z mojej wypowiedzi:

Obecna forma informowania o wieku widza jest zła, ponieważ:
● Traci się przez to część informacji z obrazu
● Obraz ogólnie wygląda przez to mniej estetycznie
● Znaki te przez to, że są kolorowe i jednocześnie przy tym najczęściej tylko minimalnie przezroczyste za bardzo zwracają na siebie uwagę, przez co rozpraszają w oglądaniu programu. Zdarza się, że wzrok zamiast skupić się na treści programu leci mimowolnie w lewy górny róg ekranu. Ten problem występuje szczególnie przy ciemniejszych scenach, kiedy to oznaczenie wiekowe jest najjaśniejszym punktem na obrazie (przykład)
● Przez to, że są umieszczane na górze ekranu zdarza się, że zasłaniają fragmenty twarzy bohaterów (przykład)

Czytałem wiele opinii na ten temat na forach i w komentarzach pod artykułami i części widzom to przeszkadza w oglądaniu. Oczywiście istotna bardzo jest jakość graficzna znaku, przykładowo na kanałach HD TVP, gdzie są one nieduże i blisko krawędzi ekranu przeszkadzają trochę, natomiast na takim TV4, gdzie są nie dość, że bardzo duże, daleko oddalone od krawędzi ekranu, mają prawie zerowa przezroczystość, to jeszcze na domiar złego dodano do nich nie wiadomo po co cień, który wzmaga natarczywość – w takim wypadku oznaczenia są bardzo dokuczliwe. Oczywiście to czy to przeszkadza czy nie i w jakim stopniu jest odczuciem subiektywnym każdego widza.

Kiedyś nadawcy emitowali tylko sam obraz i aby przekazać widzom jakieś informacje trzeba było koniecznie w niego ingerować. Jednak czasy się zmieniły, technika poszła na przód. Nie żyjemy już w czasach, w których nadawcy emitowali tylko sam obraz. Mamy erę telewizji cyfrowej i oprócz obrazu są emitowane także usługi dodatkowe, jak EPG, gdzie można zawrzeć różne informacje, w tym oznaczenia wiekowe audycji. Powinno być tak, że oznaczenie wiekowe wyświetlane jest na ekranie przez maksymalnie 30 sekund na początku audycji i po reklamach, a jak ktoś przyłączy się do oglądania w innym momencie to widzi informacje o oznaczeniu w EPG. Taki system funkcjonuje w bardzo wielu państwach na świecie. Nie widzę powodu dlaczego miałoby się to nie sprawdzić w naszym kraju. Dlatego, że my polscy telewidzowie jesteśmy głupsi od reszty świata i naciskanie jednego przycisku na pilocie przekracza nasze zdolności intelektualne? Jak tak nie uważam. Zresztą w przypadku wielu urządzeń DVB nawet nie trzeba nic dodatkowo wciskać, bowiem ta informacja wyświetlana jest automatycznie przy przełączaniu kanałów – widz widzi przez chwilę pasek, na którym są umieszczone: nazwa kanału, nazwa i pora emisji aktualnej i przyszłej audycji, no i właśnie ich oznaczenia wiekowe. Przyjmując nawet założenie, że część polskich telewidzów mogłaby faktycznie mieć problem z odczytywaniem oznaczeń wiekowych z EPG można, o czym pisałem w swoim poprzednim poście, puszczać krótkie spoty edukacyjne o nowym sposobie informowania o oznaczeniach wiekowych, podobnie jak miało to miejsce w przypadku cyfryzacji sygnału.


Natomiast odnosząc się do Twoich pomysłów z końca wypowiedzi: Jeśli chodzi o zakazanie stosowania motywów seksualnych w reklamach to osobiście nie mam nic przeciwko. Nie wiem skąd Ci się wzięły te papierosy, ponieważ ich reklamowanie jest zabronione od 1995 roku. Ten zakaz uważam za słuszny. Nie miałbym również nic przeciwko całkowitemu zakazowi reklamy alkoholu. Natomiast pomysł ingerowania w obraz reklamy poprzez umieszczanie na nim przez cały czas kolorowego oznaczenia wiekowego oczywiście bardzo mi się nie podoba. Nigdzie na świecie nie funkcjonuje coś takiego. Aby przekaz reklamowy był jak najskuteczniejszy, widz powinien mieć jak najlepsze warunki do jego oglądania. Właśnie między innymi z tego powodu reklamy najczęściej emituje się z całkowicie czystym ekranem, bez nawet logo stacji.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Anduraki »

Wiesz co, ja Twój sprzeciw tym znaczkom rozumiem w ten sposób: zakrywają ci dużą część ekranu - kiedy to zakrywa maksymalnie 2% powierzchni ekranu. Mnie bardziej przeszkadzają podwójne paski na PSN, bo one zabierają 20% powierzchni jak nie więcej.
Dla mnie te oznaczenia muszą być półprzezroczyste podobnie jak loga stacji, bo powodują wypalanie się ekranu.

Z tym oznaczeniach w reklamach to miała być ironia. ;P

Pаtryk
Posty: 19
Rejestracja: 14 września 2012, o 12:16

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Pаtryk »

Z tym, że te paski na Polsat Sport News bardziej przeszkadzają to oczywiście pełna zgoda. Natomiast dla mnie osobiście nie jest to problemem, ponieważ nie oglądam tego kanału. Oczywiste również jest to, że oznaczenia wiekowe jak i loga stacji powinny być przezroczyste. Kiedyś oznaczenia wiekowe nie były przezroczyste i przez to niektórym widzom wypalił się przez nie ekran. Na szczęście stacje dostrzegły problem i już teraz na wszystkich kanałach są przezroczyste. Niestety, najczęściej tylko minimalnie. Weźmy przykładowo taki TVN HD – logo przezroczyste w 50%, zaś oznaczenie wiekowe tylko minimalnie. Nie rozumiem dlaczego nie ustawią intensywności świecenia oznaczenia wiekowego również na 50% – nie kułoby tak w oczy, a jednocześnie czytelność byłaby taka sama. Rozporządzenie KRRiT nie reguluje tego parametru. Zaś jeśli chodzi o loga stacji, to również na szczęście obecnie większość nadawców ma je już przezroczyste i w przeciwieństwie do oznaczeń wiekowych tutaj w przypadku niektórych kanałów przezroczystość ta jest spora. Jednak zdarzają się negatywne wyjątki i jest nim np. Puls 2 – logo intensywnie czerwone bez nawet minimalnej przezroczystości. Według mnie KRRiT powinna wydać zarządzenie dotyczące maksymalnego dopuszczalnego rozmiaru i intensywności świecenia logo ekranowego. W Australii odpowiednik KRRiT wprowadził nakaz używania przezroczystości w logo ekranowym.

Jeśli chodzi o grafikę ekranową na polskich kanałach telewizyjnych, to oprócz wyświetlanych non stop na ekranie kolorowych oznaczeń wiekowych czy też natarczywych logo niektórym kanałów, jak np. Puls 2, za istotny problem uważam również powiększanie logo w 16:9 na części kanałów TVP. Ten problem występuje na kanałach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Polonia , TVP Historia i TVP Rozrywka. Podczas emisji w formacie 4:3 logo ma standardową i akceptowalną wielkość, zaś w 16:9 jest powiększane i przez to jest zbyt wielkie. Jeśli chodzi o dwa pierwsze kanały – TVP1 i TVP2 – to tutaj powiększanie logo w 16:9 nie jest dużym problem, dlatego że istnieją dodatkowo wersje HD tych kanałów, które nadają przez cały czas z niedużym logo. Gorzej sytuacja ma się w przypadku pozostałych – TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia i TVP Rozrywka – tutaj niestety nie ma wyjścia i podczas emisji w 16:9 trzeba się męczyć z takimi kolosami na ekranie. Kiedyś jak format 16:9 raczkował to sporo stacji podczas w nim emisji powiększało swoje logo, jednak z czasem zrezygnowano z tego. Jednak został jeden negatywny wyjątek i jest nim właśnie nasz publiczny nadawca. Ciekawi mnie, kiedy wreszcie TVP łaskawie zaprzestanie powiększania logo w 16:9 na części kanałów SD.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Anduraki »

Ja bym proponował wprowadzić rewolucyjny nowy system, aby logo programu pojawiało się tylko po przełączeniu na dana stację załóżmy jesteś na TVP1 to ani logo ani oznaczenia wiekowego nie ma skoro już oglądany jest ten program. Przełączam na kanał 5 który w moim przypadku to Polsat: przez 5 sek pojawia się logo Polsatu oraz oznaczenie wiekowe, po czym znika.

Pojawianie i znikanie loga oraz ograniczenia wiekowego jest uzależnione od:
[*]momentu kiedy wejdziemy na tą stację(telewizor pobiera logo ze specjalnego pasma przeznaczonego na logo programu) i wyświetla przez 5 sekund razem z oznaczeniem wiekowym.
[*]kolejnego programu który właśnie się rozpoczyna

Przełączenie w momencie wyświetlania reklam - pojawia się logo stacji(Normalnie nigdy się nie pojawia) na 5 sekund oraz oznaczenie wiekowe aktualnie przerwanego programu przez reklamy.

System wymaga dostosowania sprzętu odbiorczego oraz wydzielenia minimalnego pasma do przesyłania logotypów stacji(tutaj można wprowadzić ograniczenia - wielkość, jakość), ograniczenia wiekowe są generowane na podstawie kodu również przesyłanego i wyświetlane na ekranie razem z logotypem.

Dodatkowo w przypadku treści dla osób pełnoletnich ograniczenie wiekowe powinno mrugać przez 5 sekund.



--------------------
w ten sposób loga programów będą się pojawiały wyłącznie podczas przełączania programów - dopóki nie skończy się program lub nie przełączymy na inny(lub nie naciśniemy przycisku "info" )- logo i oznaczenie wiekowe nie będzie widoczne na ekranie.
W razie coś: zastosowanie powyższego pomysłu autorskiego oznacza mój udział w projekcie.
Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Pаtryk
Posty: 19
Rejestracja: 14 września 2012, o 12:16

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Pаtryk »

Również od dawna zastanawiam się nad trochę podobną technologią. Nie pisałem o tym, ponieważ uznałem, że i tak niestety nie ma szans na wprowadzenie w życie tego rozwiązania technicznego, choć po Twoim poście uznałem, że w sumie nie zaszkodzi napisać.

Mianowicie w telewizji cyfrowej brakuje rozwiązania technicznego, które pozwalałoby na opcjonalność grafik wyświetlanych na ekranie.

W telewizji cyfrowej wzięto pod uwagę, że jedni odbiorcy wolą oglądać audycje z lektorem a inni z napisami i rozwiązano ten problem wprowadzając możliwość wyboru między lektorem a napisami. Jednak niestety nikt nie wziął pod uwagę, że dana grafika wyświetlana na ekranie jednym odbiorcom może ułatwiać oglądanie, a innym przeszkadzać i je utrudniać.

Ostatnio przeglądałem na Forum SAT Kuriera wpisy dotyczące stacji STARS.TV i jedni użytkownicy chcieli, aby była wyświetlana na ekranie belka NEXT, a inni byli przeciwko. To samo było z propozycją wyświetlania na ekranie zegara. Po przeczytaniu tych opinii zdałem sobie sprawę, że obecnie z takich sytuacji nie ma idealnego wyjścia. Nadawca ma wybór czy wyświetlać daną grafikę na ekranie czy nie. Obecnie w telewizji cyfrowej nie da się przysyłać grafik ekranowych opcjonalnie tak, aby każdy telewidz sam mógł wybrać według osobistych preferencji, czy chce daną grafikę mieć wyświetlaną na ekranie czy nie.

Natomiast taka genialna technologia funkcjonuje już od dawna w najpopularniejszym serwisie VOD na świecie – YouTube.

Przykładowo tutaj mamy filmik z kolorowym logo na obrazie:
http://img18.imageshack.us/img18/4728/y ... nelogo.png

Jednak wystarczy kliknąć przycisk chmurki na odtwarzaczu, aby wyłączyć znak z obrazu:
http://imageshack.us/a/img831/8028/yout ... nelogo.png


Tutaj inny przykład – filmik z belkami autopromocyjnymi na obrazie:
http://imageshack.us/a/img826/3164/4fp.png

Jednak wystarczy kliknąć przycisk chmurki na odtwarzaczu, aby wyłączyć belki z obrazu:
http://imageshack.us/a/img18/3052/blrk.png

Przydałoby się rozważyć możliwość wprowadzenia podobnego rozwiązania technicznego do tradycyjnej telewizji, tylko zamiast przycisku na odtwarzaczu byłoby ustawienie w menu lub przycisk na pilocie. Oczywiście, gdyby teoretycznie udało się wprowadzić tę technologię, to niekoniecznie musiałoby to oznaczać, że każdą grafikę widz mógłby dowolnie włączać i wyłączać według własnych upodobań. Przykładowo logo oprócz informowania o nazwie aktualnego wybranego kanału pełni też funkcję marketingową i niektórym nadawcom mogłoby się nie podobać, aby widz mógł ten znak sobie wyłączać z obrazu. Natomiast jeśli chodzi o takie grafiki jak: oznaczenia wiekowe, belki lub napisy z tytułem aktualnie emitowanej audycji, paski informacyjne, zegar, napisy premiera, na żywo, powtórka, belki autopromocyjne i.t.p. to tutaj raczej nikt nie miałby nic przeciwko temu, aby widz sam mógł decydować o obecności tych grafik na swoim ekranie.

Z technicznego punktu widzenia, przynajmniej jeśli chodzi o takie proste grafiki ekranowe (statyczne, nieanimowane) to wydaje mi się, że dałoby radę wprowadzić technikę pozwalającą na ich opcjonalność. Trzeba by opracować standard ich emitowania i odbioru. Należałoby wydzielić minimalne pasmo do ich emitowania (przykładowo takie oznaczenie wiekowe w rozdzielczości 421×421 w formacie PNG zajmuje 6,55 KB, zmniejszając rozdzielczość do 100×100 plik zajmuje jeszcze mniej, bowiem tylko 3,25 KB – to chyba nie jest dużo). Należałoby również dostosować odbiorniki pisząc do nich nowe oprogramowanie. Jednak najtrudniejszą rzeczą byłoby w ogóle zainicjowanie prac nad wprowadzaniem tego rozwiązania technicznego w życie. Nie mam pojęcia do kogo należałoby zgłosić ten pomysł.

Ta technologia byłaby najlepszym rozwiązaniem problemu wszelakich grafik ekranowych, ale z racji, że obecnie w przypadku telewizji nie jest wdrożona i nie wiadomo czy nawet w ogóle dożyjemy czasu jej wprowadzenia, to w związku z tym obecnie pozostaję przy swoim, czyli żeby grafik wyświetlanych na ekranie było jak najmniej, zaś jeśli chodzi o oznaczenia wiekowe, które są głównym tematem tego wątku, to jestem za tym, aby tak jak w innych państwach sposób informowania o nich opierał się głównie na technologii EPG, zaś na ekranie znak był wyświetlany tylko przez chwilę na początku audycji i po reklamach.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Stefan_KR »

Pаtryk pisze: dotyczące stacji STARS.TV i jedni użytkownicy chcieli, aby była wyświetlana na ekranie belka NEXT, a inni byli przeciwko.
Nawet przy aktualnych możliwościach jest to bardzo proste do wykonania, wystarczy aby nadawca wprowadził dane to tablic EIT dla informacji present/following i za pomocą zwykłego EPG w odbiorniku można sobie samodzielnie wyświetlać na ekranie informację o obecnym i kolejnym utworze wciskając klawisz Info na pilocie. Akurat w przypadku stacji Stars.TV (lub innych tego rodzaju np. Polo TV) byłoby to bezproblemowe ze względu na fakt, że audycja (piosenki) odtwarzane są z plików w z góry określonej kolejności.
Innym rozwiązaniem może być HbbTV, gdzie wygląd ekranu i jego elementów, funkcje włączania/wyłączania i setka innych, to kwestia oprogramowania aplikacji.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ale przecież tak to działa. W EPG jest przesyłana informacja wieku odbiorcy. Odbiornik powinien to pokazywać. Funkcja kontroli rodzicielskiej jest wpisana do wymagań krajowych na odbiorniki DVB-T, więc po odpowiedniej konfiguracji odbiornik zgodny z wymaganiami krajowymi może nie pokazywać programów przeznaczonych dla widzów starszych niż ustawiony limit.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: Anduraki »

przykładowo takie oznaczenie wiekowe w rozdzielczości 421×421 w formacie PNG zajmuje 6,55 KB
to może przecież być realizowane sprzętowo - wystarczy odebrać kod wieku, a odbiornik sam sobie wygeneruje odpowiednie oznaczenie wiekowe. Jedynie kwestia logo stacji które powinny być przesyłane za pomocą multipleksu oddzielnym pasmem.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Nowe oznaczenia programów w radiu i tv

Post autor: belzebiusz »

JaroslawMroczkowski pisze:po odpowiedniej konfiguracji odbiornik zgodny z wymaganiami krajowymi może nie pokazywać programów przeznaczonych dla widzów starszych niż ustawiony limit.
Raczej widzów młodszych. ;)

Zablokowany