Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Góra

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Tomasz Berezowski

Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Góra

Post autor: Tomasz Berezowski »

Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami w przyszłym tygodniu powinna nastąpić zmiana kanału MUX-2 nadawanego z RTCN Sucha Góra na k32 z jednoczesnym podwyższeniem mocy promieniowanej na 100kW. Trzymajcie kciuki, jeśli wszystko pójdzie dobrze, to powinno sie to zdarzyć 10 lutego. Przeszkody moga być formalno-biurokratyczne lub pogodowe :-) więc proszę nie traktowac tego terminu jako obowiązującego. Będę informował w miarę rozwoju sytuacji.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Super informacja Panie Tomaszu. Będę monitorował sytuację :D. Jak to mówią nie ma tego złego (brak Leżajska) co by na dobre nie wyszło (wcześniejsza Sucha Góra z docelową mocą) :). I pomysleć że poczatkowo ten wcześniejszy start Suchej na 32 kanale wydawał się niemożliwy ;).

Tomasz Berezowski

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Tomasz Berezowski »

Bartt pisze:Super informacja Panie Tomaszu. Będę monitorował sytuację :D. Jak to mówią nie ma tego złego (brak Leżajska) co by na dobre nie wyszło (wcześniejsza Sucha Góra z docelową mocą) :). I pomysleć że poczatkowo ten wcześniejszy start Suchej na 32 kanale wydawał się niemożliwy ;).
Jak się to uda (bo jak wiadomo zawsze są dwa uda, albo się uda , albo się nie uda) to przedstawię listę osób i instytucji, które się pochyliły nad problemem i pomogły w rozwiązaniu tegoż. A na razie módlmy się, aby w przyszłym tygodniu nie było -35C, zamieci i zawieji śnieżnych, i żeby ekipy Emitela dojechały do przemienników TVP (które trzeba przestroić na nowe kanały) i nie zamarzły :-)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: twmichal »

Niestety ale od południowego wschodu zaczną wchodzić śnieżyce i silny wiatr, a mróz wcale tak bardzo nie zelżeje. Weekend ma być podobno śnieżny i wietrzny na południowym wschodzie.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

A więc pozostaje życzyć powodzenia i trzymamy kciuki by mrozy odpuściły i nie napadało za dużo tego śniegu ;).

PS
Obecna temperatura w mojej okolicy -23 stopnie :|

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: kemi73 »

Czy u nas nigdy nic nie może zostać zrobione normalnie, jak zwykle wysyłanie ekipy i to przy takim mrozie jak by nie można było tego zrobić wcześniej. Ech ja bym chętnie wysłał urzędników w taki mróz na masz niech zobaczą jak to jest :).

lukass

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: lukass »

Bo to Polska właśnie u nas najpierw kładzie sie asfalt a potem przypomina sobie ze trzeba rury wymienić :),

Wracając do tematu to z niecierpliwością czekam na wzmocnienie tego nadajnika bo jak na razie w Rzeszowiem MUX-2 nie istnieje.

PS. Panie Tomaszu przeszperałem kilkadziesiąt stron na temat tego nadajnika i nigdzie nie natrafiłem na jakiekolwiek info na temat zwiększenia mocy tego nadajnika poza Pańskimi :P Z całym szacunkiem ale na czym Pan te informację opiera ?:)

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: bogdanzieba »

Mam nadzieję, że sygnał "doleci" do Nowej Dęby.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Drekan »

Panie Tomaszu, czy fakt zmiany właściciela przez spółkę Info TV FM, może coś zmienić w kwestii obiektów z których będzie nadawany 2 multipleks? :?:

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: tm78 »


Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

lukass pisze:
PS. Panie Tomaszu przeszperałem kilkadziesiąt stron na temat tego nadajnika i nigdzie nie natrafiłem na jakiekolwiek info na temat zwiększenia mocy tego nadajnika poza Pańskimi :P Z całym szacunkiem ale na czym Pan te informację opiera ?:)
Pisałem o tym 32 kanale dla MUX2 od czasu do czasu w wątku o Suchej Górze (i nie tylko) z uporem maniaka :lol:.
Jak ci się chce to możesz czytac od tego momentu (30 lipiec 2011):
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 233#p51233

A tu już cytowałem konkretną odpowiedź od Pana Tomasza (14 grudzien 2011) :D:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 332#p79332

Tu od Pana Adama:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 300#p81300

A tutaj pod moim postem jest odpowiedź Pana Jarosława:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 728#p82728

To tak w telegraficznym skrócie ;).

Zoidberg

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Zoidberg »

Bardzo dobra wiadomość ;) . Jak tylko to ruszy to już lecę na dach i przestawiam antenę.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Przecin »

Jak wiadomo będzie to nowy nadajnik, a nie przestrojenie starego nadajnika. Więc nam pytanie czy nadawanie na kanale 61 zostanie wyłączone wraz ze startem nadawania na kanale 32, czy może przez jakiś okres będziecie nadawać na obu kanałach :?:

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

A to ciekawe, faktycznie jest taka możliwość ;). Przez ten czas kablówki mogłyby się przystosować do k32 :idea:. Pytanie czy tak będzie :?:.

Dig Dug

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Dig Dug »

Jak już kiedyś sugerowałem, moze by eksperymentalnie MUX 3 wrócił na zwolniony kanał 61, przeciez to juz było przerobione i super działało. Pozwoliłoby to na czas EURO dać TVP 1 i 2 w HD, po jednym dla każdego MUX-a ?? :) Mam nadzieje, żę 10 ruszy większa moc :) 12 mam urodziny, fajny prezent. ;)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: twmichal »

To raczej niemożliwe że MUX-3 pojawi się na kanale 61. Wokół jest mnóstwo nadajników MUX-2 na tym kanale.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

No właśnie to jest wada nadawania SFN że na 61 kanale z Suchej może być tylko MUX2 albo nic. Z drugiej strony w przypadku chwilowego jednoczesnego nadawania MUX2 na 61 i 32 kanale z S.G. mielibyśmy 2 SFN-y. Jeden z nadajnikami pracującymi na k61, a drugi z Soliną/Górą Jawor pracującą na k32. Niezły galimatias :lol:.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: a.d. »

Przecin pisze:Jak wiadomo będzie to nowy nadajnik, a nie przestrojenie starego nadajnika. Więc czy nadawanie na kanale 61 zostanie wyłączone wraz ze startem nadawania na kanale 32, czy może przez jakiś okres będziecie nadawać na obu kanałach :?:
Po zamontowaniu nowego nadajnika 4-5KW na obiekcie Sucha Gora i uruchomieniu emisji na K32 z moca wypromieniowania 100KW ERP najlepszym rozwiazaniem jest calkowite zaprzestanie emisji Mux-2 z dotychczasowego nadajnika 0.38KW na K61(moc wyprom.10KW ERP) i pozostawienie K61 na emisje dla dwoch pracujacych niezaleznie sieci SFN:
  • 1.Gubalowka,Lubon Wlk,Przehyba,Komin EC
  • 2.Lezajsk,Tatarska Gora
Po wylaczeniu K61 na Suchej Gorze ulegnie poprawie nieporownywalnie zasieg(parametry odbioru) z nadajnika Przehyba we wschodniej Malopolsce i zachodniej czesci Podkarpacia Mux-2 na K61, nadajnik ten(mimo niskiej mocy emisji 5KW ERP) z racji wysokiej lokalizacji(wys.ant.nadawczych-1240m.n.p.m.) i braku zaklocen natezenia pola z nadajnika Sucha Gora(po wylaczeniu K61) zapewni zdecydowanie lepsze parametry odbioru na wyzej wspomnianych przezemnie obszarach.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Przecin »

To, że Sucha Góra przestanie nadawać na kanale 61 to ja wiem.
Pytam tylko czy będzie nadawany mux2 równolegle na kanale 32 i 61 przez jakiś czas np. dwa dni, żeby przeprogramować sprzęt odbiorczy, bo nie wszyscy sami potrafią to zrobić.

Bartt

Re: Zmiana kanału i podwyższenie mocy MUX-2 z RTCN Sucha Gór

Post autor: Bartt »

Ciekawe czy gdzieś już w historii DVB-T miał miejsce taki przypadek jednoczesnego nadawania tego samego mux z 1 nadajnika na 2 kanałach :?:. Czy np. Czesi albo Słowacy stosowali coś takiego, czy po prostu przełączali nadawanie na inny kanał :?:.
A jak będzie w tym przypadku? Może Panowie Tomasz lub Adam coś wiedzą, albo Pan Jarosław ;).

Zablokowany