DVB-T z RTCN KRAKÓW CHORĄGWICA (Arch.)

uggp

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: uggp »

SATKurier 2009-11-06 15:03:06
"Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to o zawsze jest mowa o kasie, a Emitel nie chciał dłużej wydawać pieniędzy na testy DVB-T z Chorągwicy, skoro nadawcy nie mają po kilka tysięcy złotych na miesiąc."

Że jak? Takie są koszty testów? Te kilka tysięcy?
To niech Emitel wystawi skarbonkę na którymś skrzyżowaniu, każdy z mieszkańców Kraka rzuci złotówkę to będzie na kilka lat testów. A i od razu można drugą tak na zapas dla MUX2.

...zaraz mnie chyba trafi :evil:

lpm11

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: lpm11 »

Jeszcze działa. Ostatnia godzina..

D4r3k

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: D4r3k »

Ujnia na maxa, przecie na analog nie da się patrzyć, kupiłem TV o 2 lata za wcześnie, a miało być tak łądnie, emisja nadal jako testowa aż do 2011 roku. Pie....nie!
Wogóle zwinąć te działy na forum poświęcone DVB-T bo to ani nie poparte żadną ustawą, a wszystkimi harmonogramami można się podetrzeć. Tak sobie myślę że jedyny kto skorzystał na tym całym zamieszaniu do tej pory to Emitel, kilka lat testów, opinii użytkowników, zmiany configów i co tam jeszcze potrzebne aby się dobrze przygotować, myślę że konkurencja dla Emitela na dzień dzisiejszy nie istnieje w Polsce.
Czekam na test na Chorągwicy MUX2 i MUX3 TVP - talerza na dachu i tak nie powieszę. Do siego roku :).

lpm11

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: lpm11 »

Już po wszystkim.

piotr2802

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: piotr2802 »

Wstydzę się że Dyrekcja TP Emitel jest w Krakowie. Tylko kasa sie dla nich liczy. Żeby we wdrażaniu DVB -T byli tacy szybcy jak w wyłączaniu nadajników. Tysiace osób kupiło TV LCD z dekoderem mpg- 4 aby oglądać telewizję, a oni beszczelnie wyłączyli. :x

spn

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: spn »

piotr2802 pisze:Wstydzę się że Dyrekcja TP Emitel jest w Krakowie. Tylko kasa sie dla nich liczy. Żeby we wdrażaniu DVB -T byli tacy szybcy jak w wyłączaniu nadajników. Tysiace osób kupiło TV LCD z dekoderem mpg- 4 aby oglądać telewizję, a oni beszczelnie wyłączyli. :x
I teraz pewnie wszyscy będą się dziwić dlaczego to Polacy nie wiedzą nic o cyfryzacji i nie chcą słyszeć o kupnie nowego sprzętu. Pomijam fakt, że ktoś kupił nowy sprzęt specjalnie po to, żeby mieć wreszcie normalny odbiór tv naziemnej. Jednym słowem żenada. Nie jest dla mnie żadnym wytłumaczeniem, że ktoś nie chciał za coś płacić. Bo w sumie dlaczego dziwimy się nadawcom skoro nie ma nawet ustawy, regulacji i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle DVB-T w Polsce ruszy, jeśli narodowy nadawca blokuje wszystko jak leci.

Demon

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Demon »

piotr2802 pisze:Wstydzę się że Dyrekcja TP Emitel jest w Krakowie. Tylko kasa sie dla nich liczy. Żeby we wdrażaniu DVB -T byli tacy szybcy jak w wyłączaniu nadajników. Tysiace osób kupiło TV LCD z dekoderem mpg- 4 aby oglądać telewizję, a oni beszczelnie wyłączyli. :x
Dziwię się Tobie i nie rozumiem twojego toku myślenia. Musisz być ekstremalnym egoistą. Ja, ja, i tylko ja. Firma EmiTel ma prawo sama decydować o tym, na co wydaje swoje pieniądze. Tak jak Ty masz swoją wolność podejmowania decyzji i wydawania swoich pieniędzy według swojego uznania, tak EmiTel ma prawo decydowania o tym, jak wydaje swoje. Żądasz od firmy nielegalnych czynów bo przecież skończyło się pozwolenie na używanie częstotliwości. Wręcz próbujesz zmusić! Wiesz, że gdyby twoje działanie było skuteczne, to byś wpadł do pierdla i tyle? Na szczęście nie jest skuteczne i powinieneś się z tego bardzo cieszyć.

Innym aspektem takich wypowiedzi jak twoja jest rozmycie problemu. Technika stosowana przez pewną opcję polityczną. Zamiast skupienia wszystkich na rzeczywistej przyczynie obecnej sytuacji, pieniacze wzbudzają szum i burzę dookoła. To tylko szkodzi praworządnym i uczciwym, dążącym do wyjaśnienia prawdy. Jak już uderzać, to w tych, którzy rzeczywiście zawinili. Szczególnie, że zagadnienie było poruszane na tym forum wielokrotnie w wielu wątkach. Cierpliwie poczytaj ze zrozumieniem te wypowiedzi.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę, że Twoja wypowiedź nie niesie żadnych ciekawych informacji ani konstruktywnych propozycji rozwiązań problemów. Aż miło się czyta posty z zapytaniami o problemy a następnie rzeczowe odpowiedzi rozwiązujące je. Spróbuj napisać ładne i grzeczne pismo do TVP, UKE, KRRiT lub innej organizacji i podziel się z nami wiedzą, jaką od nich otrzymasz. To będzie coś!

uggp

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: uggp »

Pytania do Emitela.

Czy teoretycznie możliwe są jeszcze testy DVB-T, czy jednak na ten moment nie ma już możliwości uzyskania zgody. Chodzi mi o sam sygnał DVB-T. Olać tych którzy nie chcą cyfrówki i po prostu zapytać innych (konkurencję).
Czy Emitel ma możliwości techniczne transkodować sygnał z satelity, kanałów nie kodowanych i zbudować eksperymentalnie zupełnie nowy MUX? Oczywiście jeśli była by taka wola nadawców.

Bo ja to widzę tak. Analog jaki mamy ale mamy, natomiast nie mamy żadnej możliwości sprawdzenia kupowanego nowego sprzętu pod względem cyfówki. Teraz to będą ludziom wciskać kity w marketach.

Jeśli powiedzmy, Emitel występuje o kolejny okres testowy i robi taki mały konkurs. Kto chce testów w Krakowie to niech się zgłasza. Zgłaszają się wszyscy włącznie z TV TRWAM, POLONIĄ (ich programy to na pewno nie potrzebują żadnych licencji :) ) i co tam jeszcze. I jedziemy z zupełnie eksperymentalnym MUXem. Daję sobie głowę uciąć, że ci co teraz blokują jak by się dowiedzieli że TV ojca dyr. ma iść na małopolskę w MPEG4 to by ich nieźle przycisnęło. A tak to specjalnie blokują.

Podsumowując same plusy:
- Mamy DVB-T
- Emitel nie musiałby być Świętym Mikołajem
- Ci co teraz blokują zorientowali by się że konkurencja nadaje lepszy sygnał(!) i coś by musieli zrobić ;)
- Ponieważ w przyszłości planowane jest więcej MUXów, to była by okazja do sprawdzenia samych zainteresowanych, czy są gotowi

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: Jarosław Bałuka »

Z technicznego punktu widzenia oczywiście jest to możliwe, natomiast z formalno-prawnego całkowicie nie. Dość blisko tej propozycji jest multipleks II, gdzie przynajmniej część składu programowego może być wybrana przez potencjalnego operatora tak, aby zaoferować jak najbardziej atrakcyjny zestaw programów. Jednak konkurs na operatora mux II jest jeszcze wciąż gdzieś daleko przed nami.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: markus 69 »

Troszkę szkoda że nie bardzo jest możliwość obejścia tych aspektów formalno-prawnych, bo jak by tak dopuścić dziś niszowych nadawców w DVB T to myślę że rzeczywiście duży gracze na tym rynku szybko by się zmobilizowali że im widz i rynek reklam a co za tym idzie to niezłe wpływy uciekają to chyba by była tzw zdrowa konkurencja na rynku medialnym. Ja puki co jestem w tej sytuacji i mam możliwość testów jeszcze DVB T ale już od dawna powinna to być komercja.
Pozdrawiam i życzę jak najszybszego wznowienia chociaż testów.

stanny

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: stanny »

reasumując:
1.okres nadawania testowego minął - na dalsze potrzeba zgody (UKE?)
2.okres działalności nie do końca charytatywnej (bo przecież doświadczenie Emitel zdobył )też minął?
3.nadawcom nie zależy na emisji ich programów w DVB-T?
4.złożenie "nowego" mux-a jest niemożliwe bo brak podstawy prawnej?
na stronie sat-kuriera podano,że koszt miesięcznej emisji to kilka tys. złotych..panie Jarosławie ile konkretnie wynosi to "kilka"?i czy to tylko kwestia pieniędzy?

uggp

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: uggp »

Jarosław Bałuka pisze:... Jednak konkurs na operatora mux II jest jeszcze wciąż gdzieś daleko przed nami.
A czy przed MUX II będą prowadzone jakieś testy? Czy od razu wejście "na ostro"?

muszyna2

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: muszyna2 »

No to teraz zaczynam testować czerń w moim sony :) dziwny ten kraj.

markez

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: markez »

stanny pisze:reasumując:
(...)
na stronie sat-kuriera podano,że koszt miesięcznej emisji to kilka tys. złotych..panie Jarosławie ile konkretnie wynosi to "kilka"?i czy to tylko kwestia pieniędzy?
Emitel Ci nie odpowie na to pytanie bo idę o zakład stanowi to tajemnicę firmy.
Pozwolenie wygasło a Emitel o nowe nie wystąpił.

Niestety Emitel ma w Polsce monopol, mało tego to jest TPSA a jak działa TPSA i inne spółki córki od niej zależne to każdy widzi. Dopóki będzie w Polsce monopol i dopóki u góry się nie będą potrafili dogadać bo na pierwszym miejscu będą stawiać kasę i polityczne przepychanki, to tak będzie jak obecnie. Wiadomo, winę za obecną sytuację ponosi TVP, lecz Emitel jakby chciał to by wystąpił o pozwolenie finansując dalej emisję. Przez ostatnie pół roku setki osób "pomogły" Emitelowi dostarczając bardzo cennych informacji o odbiorze - to forum właśnie po to zostało przez Emitel stworzone. Kiedy nagle pojawiła się żądza kasy (z biznesowego punktu widzenia priorytet firmy i jest to jak najbardziej oczywiste), to Emitel postanowił tak podziękować tym ludziom że emisję zakończył.
Dziwne jest tylko że na testy DVB-H i radia oraz poprzednie wieloletnie testy DVB-T m.in. we Wrocławiu czy Warszawie pieniądze były a teraz nagle ich nie ma. Ale co siedzi w głowie prezesowi Emitela p.Przemysławowi Kurczewskiemu i co on chce osiągnąć wyłączając nadajniki to już on tylko wie.

stanny

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: stanny »

URZĄD KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa



tel. 22 53 49 190

fax 22 53 49 162

e-mail: uke@uke.gov.pl

komunikator Gadu-Gadu: 853
inne rozsądne propozycje poza pisaniem pod w/w adresy?
48 stron "naszych" postów na tym forum przy 2 z Wrocławia i 20 z Poznania.....to znaczy ,że jakieś zainteresowanie losem zdigitalizowania ;) obrazu jest....ciekawe ilu ludzi jest naprawdę zawiedzionych?1000?10000?

PanGie
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: PanGie »

A może EmiTel wystąpiłby o pozwolenie na krótkie i okresowe testy z Chorągwicy? Np. na testy w dniach 24 grudnia - 3 stycznia? Czas świąt więc zwykły ludź mógłby sobie rzucić okiem co to ta DVB-T.

uggp

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: uggp »

Urząd Miasta Krakowa umk@um.krakow.pl

Można też zaszarżować i walnąć:
Prezydent Jacek Majchrowski - prezydent@um.krakow.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Inwestycji Strategicznych - czepiepr@um.krakow.pl
Zastępca Prezydenta ds. Infrastruktury Miasta - Wieslaw.Starowicz@um.krakow.pl

piotr2802

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: piotr2802 »

PanGie pisze:A może EmiTel wystąpiłby o pozwolenie na krótkie i okresowe testy z Chorągwicy? Np. na testy w dniach 24 grudnia - 3 stycznia? Czas świąt więc zwykły ludź mógłby sobie rzucić okiem co to ta DVB-T.

Takie okresowe nadawanie to pomysł bez sensu.

Jak już mają nadawać to niech nadawanie będzie normalne i to z mocą dookólną 100 KW , aby na wschód od Chorągwicy też ludzie mogli oglądać.
Polska jest w szarym końcu w Europie, jeśli chodzi o wdrażanie DVB-T.
Tutatj szczególnie trzeba naciskać na nadawców programów, a szczególnie TVP, bo oni opóźniają i robią problemy przy prawidłowym wdrażaniu teleewizji cyfrowej w Polsce.
Początkowo byłem wkurzony na TP Emittel , ale teraz widzę że to wina nadawców, bo nie chcą się dogadać.

stanny

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: stanny »

widzę uggp ,że się rozumiemy...czy wzór pisma może być taki:
Szanowni Państwo słowa jakie cisną mi się na usta z powodu zaprzestania nadawania sygnału DVB-T z nadajnika Kraków -Chorągwica nie nadają się do druku ale niniejszym wyrażam swoje niezadowolenie.?

uggp

Re: DVB-T Kraków Chorągwica

Post autor: uggp »

No ja już pomailowałem, do urzędów, TV i portali (interia/onet/wp)

Proponuje przyjąć formę zapytania. Jeżeli jest zapytanie to mają obowiązek odpowiedzieć. W pytaniu można wykluczyć oczywistą odpowiedź.
Przykład napiszemy:
1. Wy sk......ny włączcie mi sygnał TV - oleją i nie będzie odpowiedzi
2. Dlaczego wyłączony sygnał cyfrowy? - na pewno będzie odpowiedź "Zakończono testy ble ble ble"

Ale jak zapytamy:
np do TVP "Dlaczego TVP nie jest zainteresowana nadawaniem komercyjnym DVB-T w Małopolsce, jeżeli wszystkie testy wypadły pomyślnie? Zgodnie z dostępną informacją pozytywne testy kwalifikują obszar Małopolski do I etapu" - wtedy sugerujemy złą wolę i niech się tłumaczą

do urzędu kraka proponuję:
"Czy Urząd Miasta Krakowa podjął w imieniu mieszkańców Małopolski jakieś kroki w celu umożliwienia odbioru sygnału cyfrowego DVB-T? Dzisiaj zaobserwowałem brak sygnału."

Pytania można mnożyć. Wiadomo, że po kilku mailach przygotują sobie jakąś gotową odpowiedź. Wtedy trzeba ułożyć nowe pytanie, które wyklucza tego gotowca. I tak do bólu, aż "zaświeci".

Zablokowany