Kanały TVP w formacie 16:9

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Matteo87

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Matteo87 »

Przed chwilą na TVP1 leciały reklamy w 16:9 :) Na TVP2 i TVP Info nadal 4:3

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Kamilx »

Ja widziałem w wtorek wieczorem i czasami w dzień od tego tygodnia idą reklamy w 16:9.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Ja właśnie oglądam TVP1 widzę reklamy w letterboxie nadal lecą.

fanboy 16:9

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: fanboy 16:9 »

Zgadza się, od kilku dni niektóre bloki reklamowe na kanałach TVP są nadawane w 16:9. Ale tylko niektóre, więc trzeba mieć szczęście, żeby na takie trafić. Ja już na kilka trafiłem.

Wszystkie bloki reklamowe TVP będą na stałe w 16:9 od 1 marca.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

No to się dzisiaj przyglądnę bardziej, hehe.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: TVRuda »

Analogowy Polsat i TVN już nadają serwisy informacyjne w 16:9 a TVP nie chce najwyraźniej nadawać informacji w 16:9. Nawet analogowa TV NOVA przed TVNem zaczęła nadawać 16:9. Kiedy zatem TVP tp uczyni i dogoni peleton?

fanboy 16:9

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: fanboy 16:9 »

Na tym forum na ogół dyskutuje się o telewizji cyfrowej, a w cyfrze serwisy informacyjne TVP są przecież nadawane w 16:9 :)

Przypuszczam, że w analogu już do końca jego istnienia Wiadomości, Teleexpress i Panorama będą przycięte do 4:3. Ale na szczęście jeszcze tylko rok z małym haczkiem i będzie po analogu :twisted:

Bardziej niż serwisy informacyjne przycięte do 4:3 w analogu, wkurza mnie to, że większość filmów TVP emituje też w wersji przyciętej do 4:3, nawet w cyfrze :x O ile nowsze filmy polskie są emitowane w 16:9, to z filmów zagranicznych absolutna większość leci w 4:3 :| To MUSI się skończyć :!:

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Faktycznie, to jest najgorsze. Niedawno Piraci z Karaibów z 2007 r. leciały w 4:3. Wszystko przez analog i założenie żeby ludzie nie mieli pasów a pełny ekran na tv 4:3. Po analogu już przynajmniej nikomu nie wcisną takich bzdur, bo będzie można manipulować proporcjami jak się chce i na siłę nie będą mnie katować obrazem 4:3.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: TVRuda »

Skoro TVP taki załosny tok działania wybrała to niech na cyfrze loga nie są bliżej sródka tylko w rogu. Zauważyłem, że Sport po Panoramie jest w analogu nadawany panoramicznie co na cyfrze daje logo we właściwym miejscu.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

No właśnie dałoby się osobno zrobić dla analogu i cyfry? W analogu niech sobie będzie ten PanScan i safe area, ale w cyfrze niech będzie normalnie na swoim miejscu. Da się coś takiego zrobić? Czy jest jedno zródło obrazu i wszędzie musi być tak samo? Jak to jest? Z tego co ja się orientuję, to DVB-T chyba nie ma nic wspólnego z analogiem. Obraz ze studia idzie do multipleksera i światłowodami do nadajników DVB-T. Jedynie SAT jest dosyłem analogu. W ogóle ten analog wszystko blokuje. Niech już znika...

fanboy 16:9

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: fanboy 16:9 »

Myślę, że TVP produkuje teraz jedno źródło obrazu (z logiem w safe-area). W DVB-T i na platformy satelitarne puszcza pełny obraz, a w dosyle do nadajników analogowych ten obraz jest pan&scanowany do 4:3.

Żeby było tak, jak proponujecie, TVP musiałaby tworzyć dwa źrodła obrazu (dla cyfry i dla analogu) i na każdy z tych obrazów oddzielnie nakładać logo we właściwe miejsce. Na pewno da się coś takiego zrobić, technicznie taki bajer jest możliwy. Ale znowu: ktoś musiałby najpierw tego chcieć i się troszkę wysilić. TVP widocznie woli iść po linii najmniejszego oporu i katować odbiorców cyfry tym logiem w syf-area :evil: Mnie też trochę denerwują te logotypy w syf-area (jak ja to nazywam :D), nie prezentuje się to estetycznie, wolę logotypy jak najbliżej rogu ekranu. Ale cóż, chyba jeszcze przez półtora roku się pomęczymy :cry:

PS. Gdyby to ode mnie zależało, po prostu puściłbym Wiadomości, Teleexpress i Panoramę w analogu w letterboxie i byłoby po problemie...

Bartosz Czach

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

fanboy 16:9 pisze:Gdyby to ode mnie zależało, po prostu puściłbym Wiadomości, Teleexpress i Panoramę w analogu w letterboxie i byłoby po problemie...
I tak być powinno. Niepotrzebnie kastrują obraz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: giaur500 »

Tak właśnie jest w TVN od dawna i od niedawna w Polsacie.

Kingston87

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Kingston87 »

Zauważyłem dzisiaj iż TVP1 i TVP2 analogowo z nadajnika RTCN Suwałki / Krzemianucha nadaje Wiadomości Panoramę i niektóre inne programy nie przycięte nie w letterboxie tylko obraz 16:9 jest rozciągnięty do proporcji 4:3.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

Czyli wydłużone w pionie ludziki. Z dwojga złego wolę to niż Pan&Scan, bo w tych nowszych tv 4:3 jest opcja 16:9, która spłaszcza obraz, czyli dodaje czarne pasy.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: maniek357 »

Kingston87 pisze:Zauważyłem dzisiaj iż TVP1 i TVP2 analogowo z nadajnika RTCN Suwałki / Krzemianucha nadaje Wiadomości Panoramę i niektóre inne programy nie przycięte nie w letterboxie tylko obraz 16:9 jest rozciągnięty do proporcji 4:3.
Białystok/Krynice identyczna sytuacja w analogu.

nkp123

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: nkp123 »

Analogowy TVP 1 z Warszawa/Raszyn: Klasyczny Pan&Scan w Wiadomościach, na TVP2 leci jakiś film więc nie sprawdzę ;)

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Kamilx »

W poniedziałek po godz. 20 nie było analogowej TVP1 z Białegostoku, czyli czarny ekran był.
Ok.21 na TVP2 wyświetlił się napis "zakodowane", ale później działało. Więc coś już kombinowali, a już wczoraj było wiadomo co kombinowali.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

U mnie dziś po 18 na TVP1 i 2 napis zakodowane.
http://wt07.wrzuc.to/obrazek/Z5EfxKKyR/DSC00003.JPG

nkp123

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: nkp123 »

Takie rzeczy to typowe problemy dosyłu satelitarnego do nadajników analogowych (a takich nadajników jest bardzo dużo - szczególnie przed ASO = Analog Switch Off) [zwykły dekoder satelitarny z kartą dostępu jest podłączany pod modulator i zmodulowany sygnał potem jest nadawany] - pewnie im karta warunkowego dostępu nawaliła ;)

Zablokowany