DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
dkl80

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: dkl80 »

Witajcie czyli musze antene skierowac na Kłodzko innej morzliwosci nie mam bo mam antene skierowaną na czarna góre

drt

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: drt »

w strone Boguszyna skieruj, moze odbierzesz Trutnov/Cerna Hora (kanaly 40,60,61)
Profil masz dobry
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 9097500772

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Peter_CA pisze:Pozostaje już tylko MUX 3 z nadajnika Pardubice/Krásné, gdzie ma być po wyłączeniu analogu w Polsce (okolice Kłodzka) zwiększona moc z 10 kW na docelowe 20 kW ERP.
Oprócz tego Pardubice/Krásné MUX 1 CZ K32 z 25 na 100KW (po wyłączeniu TVP2 Chełmiec) oraz
K39 Pardubice/Krásné MUX 2 z 25 na 100KW (po wyłączeniu dokrywaczy w byłym Wałbrzyskim).

Wspomniany już MUX 3 K34 koliduje z TVP1 G.Parkowa w Kudowie.

Po zwiększeniu mocy do docelowej sygnał z Pardubic spokojnie dotrze do Kotliny Kłodzkiej i nie tylko.
dkl80 pisze:Witajcie czyli musze antene skierowac na Kłodzko innej morzliwosci nie mam bo mam antene skierowaną na czarna góre
Jeśli chcesz odebrać czeskie to pozostaje tobie zakup drugiej anteny, albo skierować obecną na Trutnov i liczyć na to że sygnał MUX 2 PL wejdzie "bokiem anteny" . Jest na to duża szansa bo z jednej strony masz Czarną Górę a z drugiej Ślężę i nie są zbytnio przysłonięte górami.

Na pewno odbije się to na jakości i stabilności sygnału ale najpierw sprawdź czy odbiór z Trutnova na twojej antenie będzie możliwy.

dkl80

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: dkl80 »

Dzieki za odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie odnosnie sprzetu jaki tuner byscie mi polecili i jaka antene odnosnie mojego terenu jak polaczyc dwie anteny 1 na czarną gore a 2 na klodzko skierowama

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Podaje przykład instalacji
Antena na Trutnov:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm
Antena na Czarną Górę:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm
sumator:
http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizy ... _C0910.htm
W sumatorze musisz obciąć jedną zworkę od strony anteny na Czarnej Góry Kłodzko (żeby napięcie DC 12V nie dochodziło do symetryzatora) oraz założyć zasilacz od strony TV.

Jest to najprostsze rozwiązania ale ma pewne wady sygnały analogowych stacji z dwóch anten mogą nachodzić na siebie.

Profesionalne rozwiązania wykonuje się na zwrotnicach ale to już oddzielny temat.

Jednak na początek proponuje tobie sprawdzić czy w ogóle odbierzesz Trutnov na posiadanej antenie, zanim zainwestujesz w nową instalacje antenową.

Symulacja na dvbtmap jest ok ale nie uwzględnia lokalnych przeszkód terenowych.

Co do odbiorników to mamy "dziki zachód" ciężko coś polecić kwestia gustu i zasobności portfela , ja osobiście preferuje rozwiązania Combo w połączeniu z TV Sat, można uzyskać w ten sposób ok. 30 polskich programów + setka zagranicznych z Hotbirda.

dkl80

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: dkl80 »

Dzieki za pomoc

Peter_CA

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Peter_CA »

SAT-COM pisze:Oprócz tego Pardubice/Krásné MUX 1 CZ K32 z 25 na 100KW (po wyłączeniu TVP2 Chełmiec) oraz
K39 Pardubice/Krásné MUX 2 z 25 na 100KW (po wyłączeniu dokrywaczy w byłym Wałbrzyskim).

Wspomniany już MUX 3 K34 koliduje z TVP1 G.Parkowa w Kudowie.

Po zwiększeniu mocy do docelowej sygnał z Pardubic spokojnie dotrze do Kotliny Kłodzkiej i nie tylko.
Strona ČRa głosi już 100 kW. W ubiegłym roku były testy ze zwiększeniem mocy i wykonaniem pomiarów. Jednak pozwolenie na 100 kW było wydane tylko na 1 miesiąc, potem sprawa ucichła.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Miejmy nadzieje że temat powróci, z tego co zauważyłem małe miejscowości na Rychnovsk-u (na południe od Kudowy) w kotlinach górskich mają ustawione anteny na Pardubice i jest dużo talerzy płatnych platform cyfrowych .

Odbiór z Trutnova i Jesenika jest tam bardzo utrudniony a ilość dokrywaczy też jest ograniczony umowami międzynarodowymi i finansami.

Zwiększenie mocy na pewno polepszyło by ich sytuację a mieszkańcom Kotliny Kłodzkiej da kolejną alternatywę do odbioru Czeskich Mux-ów.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

K32 i K39 ma z nadajnika Pardubice - Krásné - ERP 100kW.

Codino18

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Codino18 »

Od jakichś 2-3 tygodni po przeskanowaniu pojawił się u mnie mux4 z Czech (CT HD, Nova HD, Ocko) i o dziwo działa naprawdę stabilnie, np. wczoraj i dziś zero zacięć. Ale ten mux wiem skąd jest. Natomiast nie wiem skąd na kanale 46 są programy LTV i Noe. Do tej pory czasami miałem LTV ale na kanale 28 z Klimkovic. Ciekawi mnie skąd są nadawane.

fakultak

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: fakultak »

CZ mux 4 - vysílač Ostrava 1. máje, 0.8 kW

CZ mux LTV vysílač - K59 Klimkovice (250W) a K59 Hrabyně (63W) a také
K46 DVB-T/H:

Pozice: LAT 49°49'54" , LON 18°09'30"
Frekvence: 674MHz (46.TV kanál)
Šiřka kanálu: 8MHz
Výkon: 200W ERP
FFT mód: 8k

Specifické parametry datového toku vysoké priority:
Modulační schéma: QPSK
Guard Interval: 1/32
FEC: 1/2
MPE-FEC: 3/4
Užitečný datový tok: 4.5Mbps
Interleaver: native

Specifické parametry datového toku nízké priority:
Modulační schéma: 64QAM
Guard Interval: 1/32
FEC: 3/4
Užitečný datový tok: 18.1Mbps
Interleaver: native

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

K28 (ERP 10W) jest OFF, byl on nadawany z Klimkovice - Hýlov, K46 to experyment, nadajnik jest na kampusu VŠB v Ostravě Porubě (ERP 200W) i jest tam nadawanie v systemie DVB-H/DVB-T (hierarchický mód), K59 (ERP 250W) jest nadawany z Klimkovice - Jódové lázně. MPX4 na K63 (ERP 791W) jest nadawany z budynku centraly telefonnej v Ostravě Mar. Horách, ul. 1. máje.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Bez sensu takie nadawanie w Ostrawie z minimalnymi mocami z byle budynku i mikro nadajników, to juz jest chyba specjalnośc Ostravy, bo ja juz duzo wczesniej temu zobaczylem na mapie ze w Ostravie jest sporo takich niby nadajników DVB-T bardzo niskiej mocy i byle gdzie w miescie. POWINNI TO ZAKAZAC, ZAMKNAC w Ostrawie, I ZROBIC W ZAMIAN ZA TO TELEWIZJE KABLOWE w Ostrawie, a nie zasmiecac eteru takimi mikro nadajnikami na budynkach majacymi znikomy zasieg, doslownie do dzielnic Ostrawy, czasem gdzies dalej ale zwykle niestabilnie.

W ten sposob (po zmknieciu tych mikro nadajników) byloby miejsce na nadawanie z wieksza moca i z konkretnych lokalizacji np Lysa Hora, czy Ostrawa-Hostakowice sygnalu DVB-T (mux3, mux4 itp) z duza moca na duze odleglosci tak jak ta telewizaja jest projektowana, w ten sposob moze tez cos by dotarlo w wiekszej porcji do Polski. Zwlaszcza ze Czechy juz od dzisiaj wylaczyli sygnal analogowy wiec miejsca jest wiecej na nadawanie mux3 z duza moca takze z Lysej Hory kolo Ostravy i Frydek Mistek :lol:

Ostrava powinna tez pomyslec cos wiecej o swoich wspolbraciach w Polsce, nadawac nie z mikro nadajników ale z nadajników duzej mocy i wysoko wtedy w Polsku cos odbierzemy :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »

Czeskie programy są dla Czechów nie Polaków!

DVBManiak

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie! My i tak mamy naprawdę świetne pokrycie czeskimi MUX-ami i to za free.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »

Każdy kraj by chciał tak nadawać aby ani trochę nie pokrywać terenu obcego kraju - co niestety nie jest możliwe - ale jak by tak się dało nie było by choćby problemu z k51 Pradziad i Katowice.

grzegor99

Dvb-t

Post autor: grzegor99 »

MAm antene skierowana na leżajsk i odbieram tylko MUX-1.Orientyje sie ktoś czy moge odbierac inne kanaly np. z Czech . Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. pozdrawiam:]

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

"Gregor99" Zobacz sobie na mapie zasiegu http://www.dvbtmap.eu/ tam jest duzo opcji ale mozesz znalesc mapy zasiegu z pobliskich nadajników polskich i zagranicznych. Jak jest chociaz troche koloru zółtego w twojej okolicy nawet z dokladnoscia do twojego domu to jest szansa cos odebrac z tych nadajnikow np czeskich, jak nie ma to tez jest jakas szansa ale zwykle duzo mniejsza.

Na tej mapie http://www.dvbtmap.eu/ masz duzo opcji i wszyscy tu bodaj na forum z niej korzystali. Sa nadajniki DVB-T ich moce,muxy, programy zasiegi na mapach, oraz mozesz sobie sprawdzic czy anteny sie widza wg przekroju ziemi od twojego domu do nadajnika, jaka jest odleglosc itp np od wybranego nadajnika w Czechach. Jak to opanujesz to wroc na forum i zapytaj o cos konkretnie, moze znajdziesz jakies interesujac wskazowki z forum. Na Czechy z dalasza wymagane sa prawie zawsze anteny o duzym zysku, ustawione gdzies w dobrym miejscu. Sygnal jest zwykle niejednorodny na dalekim dystansie i slaby wiec przestawienie anteny o pare metrow tez moze miec znaczenie, ponadto odbior tez zalezy od pogody.

Nie zgadzam sie z przedmowcami
Owszem "programy czeskie sa dla Czechów" glownie, ale takze dla Slazaków, a Slask lezy i w Slezkomorawskim kraju takze gdzie jest Ostrava jak i w Polsku na Slasku. W Europie regionow z tego punktu widzenia programy czeskie sa takze dla Polaków. Podobnie jak programy polskie odbierane w np w Ostrawie dla Czechów. A tak naprawde dla ludnosci Euroregionu Slaska i Moraw w Europie, chodzi tu oczywiscie gl o programy regionalne nadawane np z Katowic czy Ostravy, ale takze wogole programow o Ślasku i Morawach, a kiedys Morawy siegaly pod Kraków.
Ponadto kanal 51 to jak wiadomo nalezy do Czech w tym rejonie i Polska tylko tymczasowo nadaje na nim z minimalna moca, co nie zaszkodzi raczej Czecha, ale i w Polsce odbior zwykle slaby tego mux3 polskiego. Nie ma co narzekac na Czechow z Pradziada bo oni nadaja zgodnie z przepisami na kanale 51 w tym regionie. A Polska powinna czym predzej wylaczyc TVP2 kanal 41 analogowy z Wisly i przeniesc ten mux3 z Kosztowy ma ten kanal 41 z duza moca. Czechy juz wylaczyly w poniedz wszystkie analogi, sa czyste od smiecenia, moze i w Polsce sie posprzata wczesniej niz 2013 r po smoku analogu.

Mamy wiec prawo ogladac programy czeskie, jak i oni programy polskie DVB-T w Euroregionie Slaska, Wielkich Moraw i okolicach przynajmniej. Dobrowolne oplaty za telewizje sa przyjmowane i mile widziane zarowno w Polsce jak i Czechach.

Tylko chetnych dobrowolnych do placenia troche brakuje. Jak zaplacic i konta znajdziecie w Internecie. Ja do Czech bez problemu robie przelew np z mBanku jako przelew zagraniczny lub po UE w czeskich koronach automatycznie przeliczanych ze zlotowek takze to nie problem, podobnie za TVP zaplacicie jak nie placicie jeszcze tez klikajac z komputera. Moja rodzina troche czesko-polska, placi i wymaga, co innym tez polecam :)

jedrek
Posty: 37
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 20:24
Odbiornik: Sony KDL-40HX800
Instalacja antenowa: antena siatkowa + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Chrzelice

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jedrek »

polsatowicz pisze:A czeskie programy chciałbym odbierać poniewarz ciekawy jestem transmisji hd a tam jest test.
Transmisja HD jest tylko w MUX4, który bardzo trudno odebrać nawet przy samej granicy.

polsatowicz

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: polsatowicz »

Możliwe że mux4 jest trudno dostepny.

Zablokowany