Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Mirek71 »

witam
mam dekoder z zasilaniem 5 V (not only tv 6) i szukam niedużej anteny zewnętrznej z takim zasilaniem - mam ok 15 km do nadajnika i odbieram od fal odbitych (niem mam możliwości skierowania anteny z balkonu na maszt) co byście zaproponowali ???
pozdrawiam Mirek

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: qwerty »

Mirek71 pisze:witam
mam dekoder z zasilaniem 5 V (not only tv 6) i szukam niedużej anteny zewnętrznej z takim zasilaniem - mam ok 15 km do nadajnika i odbieram od fal odbitych (niem mam możliwości skierowania anteny z balkonu na maszt) co byście zaproponowali ???
pozdrawiam Mirek
Anteny się nie zasila.

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Szymon_Zy »

romanodepalma pisze:Poszukaj ,bo kilka dni temu ktoś podał link do opisu anten ATX, który wiele wyjaśnia.Sprawdź też profil terenu od Ciebie do nadajnika http://www.dvbtmap.eu/map.html .Może się okazać tak jak w moim przypadku,że zasłania mi wzniesienie i sygnał jest lepszy na antenie siatkowej,bo dociera fala odbita .
Ok, ale brakuje tam nadajników np. jest Wręczyca/Klepaczka, ale już Częstochowa/Błeszno nie ma. Czy można w jakiś sposób dodać samodzielnie nadajnik do bazy na tej stronie? W końcu ani jeden, ani drugi nie prowadzą emisji w dvb-t.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Mirek71 »

chodziło mi o antenę ze wzmacniaczem zasilanym napięciem 5 V która sprawdzi się w moich warunkach??? albo wzmacniacz wewnętrzny na 5 V (zasilany z tunera) do pasywnej anteny telmora digit max hd
Mirek

romanodepalma

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: romanodepalma »

Ok, ale brakuje tam nadajników np. jest Wręczyca/Klepaczka, ale już Częstochowa/Błeszno nie ma. Czy można w jakiś sposób dodać samodzielnie nadajnik do bazy na tej stronie? W końcu ani jeden, ani drugi nie prowadzą emisji w dvb-t.
Dodać nie można, ale na tej mapie "Two points terrain map" możesz zaznaczyć dowolne dwa punkty i sprawdzić profil terenu miedzy nimi. Suwakiem z lewej stronu zaznacz wysokość Twojej anteny nad poziomem terenu, a suwakiem z prawej zaznacz wysokość anteny nadawczej. Usytuowanie nadajnika i wysokość anten nadawczych znajdziesz na "radiopolska".

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: mathome »

Jakie wzmacniacze antenowe polecacie na kanały 60-69, na których jak wiemy nadają m.in słowackie MUX-y)?

Wiem, że nie ma specjalnych wzmacniaczy na górne pasmo ale może istnieją takie, które wśród innych wzmacniaczy mają największe wzmocnienie powyżej k.60?

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

mathome pisze:Wiem, że nie ma specjalnych wzmacniaczy na górne pasmo ale może istnieją takie, które wśród innych wzmacniaczy mają największe wzmocnienie powyżej k.60?
to nie takie proste. Liczy się nie tylko deklarowane przez producenta wzmocnienie wzmacniacza w paśmie pracy, ale również złożenie się wzmacniacza z anteną i kablem antenowym. A z tym bywa bardzo, bardzo różnie - parametry elektryczne anten, wzmacniaczy i kabli bywają bardzo, bardzo różne... Sumując, może się zdarzyć tak, że złożenie wszystkich tych elementów da mniejsze wzmocnienia sumaryczne niż wynikałoby z parametrów pisanych, a może się i tak zdarzyć, że przypadkiem będzie lepiej...

A więc dobra antena, która na pewno nie ma spadku zysku powyżej k55 + dobry wzmacniacz z przynajmniej płaską charakterystyką do k69 + dobry kabel.
"Dobre" oznacza w tym przypadku wyroby, dla których producenci podają parametr "Return Loss" >12dB.

Wzmacniacze Terry i Alcada są przykładowo generalnie "płaskie" do k69.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Nardis »

mathome pisze:... Liczy się nie tylko deklarowane przez producenta wzmocnienie wzmacniacza w paśmie pracy, ale również złożenie się wzmacniacza z anteną i kablem antenowym. A z tym bywa bardzo, bardzo różnie - parametry elektryczne anten, wzmacniaczy i kabli bywają bardzo, bardzo różne... Sumując, może się zdarzyć tak, że złożenie wszystkich tych elementów da mniejsze wzmocnienia sumaryczne niż wynikałoby z parametrów pisanych, a może się i tak zdarzyć, że przypadkiem będzie lepiej...
Racja. Przykładowo do anten ATX stosowanie popularnych wzmacniaczy z symetryzatorami 300 [Ohm] jest obarczone ponad 50% niedopasowaniem ponieważ anteny ATX z elementem wibratora X
(X-dipol) mają impedancję w zakresie 1000-5000 Ohm. Kto podłącza wzmacniacz albo symetryzator 300 [Ohm] na jej wejście traci z góry 3-5db. Tak piszą specjaliści i firma Fuba, która wynalazła tę antenę. Do niej powinno się stosować inny typ symetryzatora lub też układ bezpośredniego wzmocnienia poprzez tranzystory z elementami LC typu "Pi" na wejściu. Mimo to antena działa lepiej niż inne.
cyber pisze: Witam , czy ma ktoś doświadczenie lub teoretyczną wiedzę jeśli chodzi o wzmacniacze zasilane napięciem 5 V z tunera TV (DVB-T)...bez użycia dodatkowego zasilania tj. 12V ?...
Igorlan pisze: Pisałem o tym w innym wątku, u mnie jest spora różnica jeśli np. LNA-177 jest zasilany z tunera 5V a zewnętrznym zasilaczem 12V. Widzę to zwłaszcza na słabszych sygnałach. MUX2 ze Słowacji z zasilaniem 5V daje mi wynik współczynnika C/N 17-18 dB natomiast z zasilaniem 12V 19-20 dB. Zatem 5 a 12 robi sporą różnicę.
To prawda, ale nie do końca stosowanie większych napięć pracy (10-15V) wzmacniaczy jest dobre. Z punktu widzenia elektroniki lepsze parametry szumowe tranzystorów są dla napięć niskich, tj. 3,5V-7V - wtedy uzyskuje się najlepszy stosunek sygnał/szum (S/F). Podwyższając napięcie wprowadza się dodatkowe szumy do systemu odbiorczego i zwykle traci się na jakości odbioru DVB-t. Zwiększone napięcie podnosi wzmocnienie wzmacniacza ale prawie zawsze pogarsza ten stosunek S/F. Duże wzmocnienie wnosi dodatkowo zniekształcenia do sygnału i grozi powstaniem modulacji skrośnej. Przykładowo kolega Igorlan ma zastosowane ok. 36m kabla o tłumienności 0,45db/m, który wnosi mu tłumienie rzędu 16 db, dlatego też musi stosować wzmacniacze, które dają co najmniej 18-25db wzmocnienia. Takie wzmacniacze muszą być zasilane 12V, bo przy 5-7V wzmocnienie będzie poniżej tego progu 16-18db i nici z dobrego odbioru. Ale gdyby Igorlan zastosował kabel o tłumienności 0,12db/m to strata w kablu byłaby tylko 4db i mógłby obniżyć napięcie zasilające wzmacniacza do 6V co polepszyłoby mu S/F w takim stopniu, że wskaźnik jakości w tunerze DVB-t poszedłby do góry
o co najmniej 10%.

Jak chcecie się przekonać w praktyce że piszę prawdę, to sprawdźcie sobie takie wzmacniacze
DAVBOL DVB-T4 typ: SWA955-5D TURBO-QUADRO
lub ANPREL typ: SWA MGF-01,

oczywiście na krótkich kablach 5-10m.

Tak więc wniosek z tego jest taki że przy odbiorze słabych sygnałów TV należy stosować zawsze kable o jak najmniejszych stratach (tłumienności) i stosować wzmacniacze o małym wzmocnieniu (1-tranzystorowe) lub wzmacniacze z regulacją wzmocnienia za pomocą zmiany napięcia.

Pozdrawiam,
Nardis

vxz

Wzmacniacz przelotowy.

Post autor: vxz »

jaki wybrac wzmacniacz przelotowy do anteny logarytmicznej .Tzn jaki jest najlepszy duzego wyboru nie ma moze podpowiecie.

wildborn

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: wildborn »

polecam artykuł ze strony
http://www.naziemna.pl/index.php?option ... &Itemid=43

w szczególności "Porady ogólne" ja mam antenę tri digit ze wzmacniaczem i działa rewelacyjnie

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: m@rtops »

wyczytałem że lna-101 wystarczy zasilić 5v z dekodera-czy po jego wył wzmacniacz będzie pełnił rolę symetryzatora-z tej samej anteny rodzice mają analog i czy wł/wył dekodera będzie miało wpływ na sygnał na ich tv?(zakłucenia itp...)
czy lna-101 bez zasilania to symetryzator?
pytam aby w razie czego nie przepinać dwa razy

Maciey

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Maciey »

Wzmacniacz bez zasilania nie działa.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: m@rtops »

dzięki za odpowiedź

ogromny

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: ogromny »

Witam. Czy jest pewien sposob by sprawdzic czy wzmacniacz nie jest za mocny? mam antene kierunkowa zysk 10db obecnie wzmacníacz phílips based components i dvbt chula do opadow deszczu snieg nieprzeszkadza. jak pada deszcz to obraz kicha. dvbt lapie ze slezy w prostej lini 70km

.

reptile

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: reptile »

Wzmacniacz może być zbyt mocny kiedy na wskaźnikach siła sygnału jest na max, a jakość mizerna. Jeśli siła sygnału nie zmienia się podczas deszczu a jakość mocno spada, można próbować na symetryzatorze, w razie potrzeby kupić wzmacniacz z regulacją wzmocnienia.

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

ogromny pisze:Witam. Czy jest pewien sposob by sprawdzic czy wzmacniacz nie jest za mocny?
mozna próbować. Kwestia, czy jest przesterowany wzmacniacz i produkuje zakłócenia czy przesterowana jest głowica odbiornika za wysokimi sygnałami i to ona wprowadza zakłócenia. Trudne do jednoznacznej identyfikacji w warunkach domowych,ale można próbować.

1. trzeba odkręcić antenę od ustawionego kierunku i sprawdzić czy w takim przypadku uzyskuje się w jakimś położeniu wzrost jakości. Jeśli tak, może to świadczyć o przesterowaniu wzmacniacza. Dobrze, jeśli sprzęt ma podgląd na siłę i jakość sygnału, wtedy jest łatwiej zaobserwować taki efekt, jeśli przy zmniejszaniu siły sygnału wzrasta jakość. Ale nie zawsze będzie to wiarygodne.

2. włożyć na wejściu odbiornika tłumik regulowany i zobaczyć, czy wraz ze wzrostem tłumienia (czyli zmniejszania się sygnału wejściowego) nie nastąpi wzrost jakości sygnału. Jeśli tak, to będzie to najprawdopodobniej przesterowanie wejścia odbiornika.

3. wymienić na podobny wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu (np. 10dB). Nie ruszać anteny. Po pomiarze porównawczym dokonać ponownego ustawienia anteny.

ogromny pisze:jak pada deszcz to obraz kicha. dvbt lapie ze slezy w prostej lini 70km
może to kwestia zmiennych warunków propagacji sygnału w warunkach deszczu, a może reakcji twojej instalacji na deszcz. Zmocz instalację porządnie (dużo wody i długo) - wszystkie elementy mające styczność z deszczem: antena, puszka antenowa, kable, zwrotnice, etc... Jeśli to instalacja - powinieneś zobaczyć reakcję.

Jeśli nie będzie reakcji - to będzie znaczyło, że instalacja ma za mały margines na zmiany sygnałów (tu spowodowane opadami deszczu) i trzeba ją poprawić.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: Tharazi »

Witam!
W pewnej instalacji jest wzmacniacz i kabel od niego idzie do rozgałęźnika 4-wyjściowego i jeden przewód idzie do innego budynku i tu znowu jest rozgałęźnik i teraz sygnał jest trochę za słaby już. I teraz pytanie lepiej założyć wzmacniacz wewnętrzny czy rozgałęźnik aktywny przed tym drugim rozgałęźnikiem ?

_chris_

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Tharazi:
zasada jest taka, że wzmacniacz staramy się umieścić jak najbliżej źródła sygnału, czyli anteny. U ciebie byłoby to przed / po pierwszym rozgałęźniku. Aczkolwiek, jeśli sygnał jest dobrej jakości i ma względnie duży poziom na drugim rozgałęźniku to można próbować zastosować rozgałęźnik aktywny. Ale, tu potrzebny jest miernik, albo próby.

Ewentualnie jako pierwszy rozgałęźnik zastosować układ niesymetryczny, ale to też wymaga wiedzy ile poziomu w rzeczywistości jest.

chris18404

Połaczenie zasilacza do TV

Post autor: chris18404 »

Witam, niedawni kupiłem dekoder Ferguson Ariva t65 na początku wszystko było ok ale ostatnio na niektórych programach obraz się zacina i sygnał spada poniżej 50%....

Mam pytanie zasilacz mam zwykły http://www.max4.com.pl/allegro_products ... _BIG_3.JPG czy jest możliwość aby ten zasilacz gdy będzie podpięty do dekodera się nie ruszał ??? O co chodzi z tymi złączkami F ???

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Wzmacniacz do odbioru DVB-T

Post autor: m@rtops »

nie wiem o co chodzi -"się nie ruszał" -może go dobij?! ;)
tu masz podpowiedź
http://www.dipol.com.pl/oferta-tv-tv-sa ... f,4455.htm

Zablokowany