SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Proste pytanie do Emitela. Kiedy jest planowana zmiana częstotliwości (kanału) na docelowy dla PKiN i Raszyna? Jaki będzie docelowy numer kanału dla tej emisji (MUX1)?
Mam nadziej, że moderatorzy zrobią porządek w tym wątku, ostatnie posty znacznie odbiegają od tematu.

Greeg2
Posty: 23
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Ariva T-750i
Instalacja antenowa: AX1000+ LTE Combo VHF + UHF Wzmacniacz 20dB . 1 piętro. 12 km od PKiN
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg2 »

Sporadyczne przycinki pojawiły się wczoraj na TVP1 i TVP2 w godzinach 12:00- 13:30 oraz na programie TVP2 między 15:00 a 17:00
Wieczorem od 19:00 do 21:00 jedynks i dwójka OK, bez zakłóceń
W dalszym ciągu DD AC3 dźwięk nie nadąża za obrazem stero 2CH OK .

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Greeg2 pisze:Sporadyczne przycinki pojawiły się wczoraj na TVP1 i TVP2 w godzinach 12:00- 13:30 oraz na programie TVP2 między 15:00 a 17:00
Wieczorem od 19:00 do 21:00 jedyna i dwójka OK, bez zakłóceń
W dalszym ciągu DD AC3 dźwięk nie nadąża za obrazem stero 2CH OK .
Gdzie odbierasz DVB-T i na jakim sprzęcie (antena, odbiornik).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

bartekm pisze:Panie Jarku mam 3 pytania:
1. Czy i kiedy będzie wymieniany nadajnik w Raszynie na docelowy(chyba że już takowy jest) i czy moc nadajnika ma mieć 100kW
2. Kiedy zostanie nadawanie zostanie przeniesione na docelowy kanał
3. W związku z opóźnieniem cyfryzacji kiedy jest planowane zakończenie etapu testów i rozpoczęcie oficjalnego nadawania

Dziękuję i pozdrawiam
Bartek
Ad.1+2 za ok. 2 tygodnie
Ad.3 nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

Czyli za 2, 3 tygodnie będzie jeszcze lepiej ale już teraz:
Wola/Bemowo - panelowa antena pokojowa (bez wzmacniaczy itp) wewnątrz pomieszczenia - GRA !!
Ursus - panelowa antena pokojowa w pobliżu okna - GRA !!
Do niedawna w obydwu lokalizacjach oglądać się nie dało, czasem zdarzało się 'złapać' sygnał na krótką chwilę.

Zaczynam wierzyć, że w wielu lokalizacjach dobra antena pokojowa może okazać się wystarczająca, a średnia antena zaokienna czy dachowa to będzie po prostu rewelacja. Byle bez cudownych wzmacniaczy typu "+50dB dedykowany do DVB-T" !

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

Jarosław Bałuka pisze:W najbliższych dniach proszę spodziewać się przerw w emisji w Warszawie, spowodowanych instalacją nowego nadajnika i zmianą kanału nadawczego.
Rozumiem ze kanałem na który odbędą sie te przenosiny jest docelowy dla MUX1 z tej lokalizacji kanał 58 z mocą ERP 100kW. W tej sytuacji zastanawia mnie czy będę miał u siebie dalej poprawny odbiór tego muxa ponieważ na tym samym kanale 58 ze Św. Krzyża można w mojej okolicy odbierać TVP Kielce. Odległość w linii prostej ode mnie do Raszyna to 92km a do Św. Krzyża 82km.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

BadBoy475 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:W najbliższych dniach proszę spodziewać się przerw w emisji w Warszawie, spowodowanych instalacją nowego nadajnika i zmianą kanału nadawczego.
Rozumiem ze kanałem na który odbędą sie te przenosiny jest docelowy dla MUX1 z tej lokalizacji kanał 58 z mocą ERP 100kW. W tej sytuacji zastanawia mnie czy będę miał u siebie dalej poprawny odbiór tego muxa ponieważ na tym samym kanale 58 ze Św. Krzyża można w mojej okolicy odbierać TVP Kielce. Odległość w linii prostej ode mnie do Raszyna to 92km a do Św. Krzyża 82km.
Prace rozpoczną się po 23 listopada, dokładne terminy podamy na forum.
Tak, mowa o instalacji nowego nadajnika w Raszynie dla emisji w kanale 58 z mocą ERP 100kW. Równolegle nastąpi również zmiana kanału w PKIN.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: RAPIOTR »

Panie Jarosławie jakiej firmy bedzie nadajnik w Łazach??

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

RAPIOTR pisze:Panie Jarosławie jakiej firmy bedzie nadajnik w Łazach??
Proszę zauważyć, że unikamy podawania na forum tego typu informacji i tego będę się trzymał ;)

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Jarosław Bałuka pisze:quote]
Prace rozpoczną się po 23 listopada, dokładne terminy podamy na forum.
Tak, mowa o instalacji nowego nadajnika w Raszynie dla emisji w kanale 58 z mocą ERP 100kW. Równolegle nastąpi również zmiana kanału w PKIN.

Może niech PKIN jednak zostanie na tym kanale co teraz a Raszyn na 58?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

lukaszc2 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:quote]
Prace rozpoczną się po 23 listopada, dokładne terminy podamy na forum.
Tak, mowa o instalacji nowego nadajnika w Raszynie dla emisji w kanale 58 z mocą ERP 100kW. Równolegle nastąpi również zmiana kanału w PKIN.
Może niech PKIN jednak zostanie na tym kanale co teraz a Raszyn na 58?
Nie żartuj, emisja SFN jest faktem a dla Warszawy jest przeznaczony tylko jeden kanał nadawczy dla MUX1.Być może po zwiększeniu mocy w Raszynie, będzie możliwość testowego wyłączenia PKiN.Jednak nie sądzę aby PKiN wyłączony został na stałe.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: RAPIOTR »

Jarosław Bałuka pisze:
RAPIOTR pisze:Panie Jarosławie jakiej firmy bedzie nadajnik w Łazach??
Proszę zauważyć, że unikamy podawania na forum tego typu informacji i tego będę się trzymał ;)
Wiem wiem tajemnica wojskowa.Może jednak kiedyś po piwku się wyda hehe...

pozdrawiam

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

orin pisze:
lukaszc2 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:quote]
Prace rozpoczną się po 23 listopada, dokładne terminy podamy na forum.
Tak, mowa o instalacji nowego nadajnika w Raszynie dla emisji w kanale 58 z mocą ERP 100kW. Równolegle nastąpi również zmiana kanału w PKIN.
Może niech PKIN jednak zostanie na tym kanale co teraz a Raszyn na 58?
Nie żartuj, emisja SFN jest faktem a dla Warszawy jest przeznaczony tylko jeden kanał nadawczy dla MUX1.Być może po zwiększeniu mocy w Raszynie, będzie możliwość testowego wyłączenia PKiN.Jednak nie sądzę aby PKiN wyłączony został na stałe.
Mam cichą nadzieję, że po zwiększeniu mocy w Raszynie sygnał PKIN zostanie przykryty przez Raszyn. Bo w chwili obecnej tak jak Ci pisałem na priv nawet stosując metodę na „odstrojenie” gdzieś od 10 listopada nie mogę nic odebrac chyba zwiększyli moc na PKIN bo mam sieczkę na 690 MHz ale i na 689,5; 690,5 MHz kiedyś po odstrojeniu szło coś obejrzeć a teraz …………………. . Fakt, że czytając forum widać że kilku ludziom coś pomogły ostatnie zmiany no niestety mi pogorszyły . Może 100 KW zrobi swoje a jak nie to 10 km kabla i antena za Warszawę :)

Kątek z Grodziska

Powrót sygnału na 1 dzień

Post autor: Kątek z Grodziska »

A u mnie - Białołęka wschodnia - sygnał wrócił na jeden dzień, 12 albo 13 listopada - poziom niższy niż poprzednio tzn. przed remontem PKiN (z ok. 65% spadł na około 45% ze sporymi wahaniami), jakość też słabsza, 85%, było 95%-99%. No, ale potem sygnał całkiem przepadł, więc w pewnym sensie problem zniknął ;)

klocek0707

Re: Powrót sygnału na 1 dzień

Post autor: klocek0707 »

Kątek z Grodziska pisze:A u mnie - Białołęka wschodnia - sygnał wrócił na jeden dzień, 12 albo 13 listopada - poziom niższy niż poprzednio tzn. przed remontem PKiN (z ok. 65% spadł na około 45% ze sporymi wahaniami), jakość też słabsza, 85%, było 95%-99%. No, ale potem sygnał całkiem przepadł, więc w pewnym sensie problem zniknął ;)
A to ciekawe? - bo Kolega widać sąsiad całkiem blisko umiejscowiony, a u mnie utrzymuje się cały syganł czas na wysokim poziomie (zielony stabilny); i dalej pozostałe parametry: pre vetrib: ok. 3-5 e-4; 5s: 3.2-4; UEC: 0 (stabilne) post vetrib: 0 (stabilne); 5s 0 (stabilne) ; COFDM: -420 do -452 (niestabilne).
Nie ma pikselozy, zaników, czkawek itp.. :)

ewerel

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ewerel »

Witam

Ja w zwiazku z planowanym zwiększeniem mocy nadajnika w Raszynie mam pytanie czy mając ustawioną antenę kierunkową na nadajnik w Przysusze/Kozłowcu przy dość duzym kącie padania sygnału na antenę z Raszyna będe miał szanse ujżeć DVB-T na swoim odbiorniku TV. Mieszkam w Opocznie
W odbiorze analogowym odbiera mi TVP 2 (kiepsko ale odbiera) Czy podniesienie mocy nadajnika pozwoli na testowanie DVB-T w Opocznie, czy ktoś z ma podobne doświadzczenia w mojej okolicy?
Przekierowanie anteny w obecnych warunkach pogodowych nie wchodzi w grę.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

ewerel pisze:Witam

Ja w zwiazku z planowanym zwiększeniem mocy nadajnika w Raszynie mam pytanie czy mając ustawioną antenę kierunkową na nadajnik w Przysusze/Kozłowcu przy dość duzym kącie padania sygnału na antenę z Raszyna będe miał szanse ujżeć DVB-T na swoim odbiorniku TV. Mieszkam w Opocznie
Myślę że bez zmiany kierunku raczej marne szanse na to szczególnie że ze Św. Krzyża na tym samym kanale idzie TVP Kielce. Jednak przy ustawieniu na Raszyn powinno być OK. Ja mam ustawioną antenę ATX-91 dokładnie na Raszyn i DVB-T śmiga jak do tej pory perfekcyjnie, analogi też jak najbardziej przyzwoicie. Poza tym wszystkie kanały z Przysuchy idą bardzo dobrze mimo że antena jest odchylona od tego kierunku o około 60 stopni.

buzzer11

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: buzzer11 »

witam,

od dzisiejszego popołudnia mam problem z poprawnym odbiorem programów z Raszyna. Obraz się zacina, zatrzymuje, pokazują się "krzaczki" a także zatrzymuje się dźwięk. Odbieram z Piaseczna k.Wawy. Wcześniej wszystko było w porządku. Zarówno na kanale TVP1 oraz TVN obraz wyświetlany jest w innym formacie (ikona TVP1 oraz TVN jest duża), obraz np na tvn jest na całym ekranie a w analogu na tvn są czarne pasy u góry jak i u dołu ekranu.


Czy możecie potwierdzić występowanie u siebie tej niedogodności, czy może u was wszystko jest ok?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo82 »

BadBoy475 pisze:
ewerel pisze:Witam

Ja w zwiazku z planowanym zwiększeniem mocy nadajnika w Raszynie mam pytanie czy mając ustawioną antenę kierunkową na nadajnik w Przysusze/Kozłowcu przy dość duzym kącie padania sygnału na antenę z Raszyna będe miał szanse ujżeć DVB-T na swoim odbiorniku TV. Mieszkam w Opocznie
Myślę że bez zmiany kierunku raczej marne szanse na to szczególnie że ze Św. Krzyża na tym samym kanale idzie TVP Kielce. Jednak przy ustawieniu na Raszyn powinno być OK. Ja mam ustawioną antenę ATX-91 dokładnie na Raszyn i DVB-T śmiga jak do tej pory perfekcyjnie, analogi też jak najbardziej przyzwoicie. Poza tym wszystkie kanały z Przysuchy idą bardzo dobrze mimo że antena jest odchylona od tego kierunku o około 60 stopni.
Ja również sprawdzę, czy uda mi się w Skarżysku odebrać cyfrowo DVB-T z Raszyna na kanale 58 mimo,iż na tym samym kanale nadaje TVP Kielce ze Św. Krzyża. Jak na razie nie udało mi się odebrać DVB-T z Raszyna z mocą 70kW na kanale 48 mimo, że silne programy analogowe z Raszyna, takie jak TVP1, TVP2 i Polsat odbieram ze "śniegiem" ale da się je obejrzeć, zaś z DVB-T "nici".
PS. Do odbioru używam antenę kierunkową ATX-91, wzmacniacz LNA-177 oraz tv Sony Bravia z wbudowanym tunerem MPEG-4.
Czy uda mi się cokolwiek odebrać w DVB-T po zwiększeniu mocy z Raszyna na 100kW (mimo kolidującego w analogu TVP Kielce na tym samym kanale -58), postaram się sprawdzić i tutaj na forum napisze moje spostrzeżenia na temat odbioru.
Do nadajnika w Raszynie jest ode mnie w linii prostej 107km zaś do nadajnika na Św. Krzyżu mam 32km

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: RAPIOTR »

pablo82 pisze:
BadBoy475 pisze:
ewerel pisze:Witam
Czy uda mi się cokolwiek odebrać w DVB-T po zwiększeniu mocy z Raszyna na 100kW (mimo kolidującego w analogu TVP Kielce na tym samym kanale -58), postaram się sprawdzić i tutaj na forum napisze moje spostrzeżenia na temat odbioru.
Do nadajnika w Raszynie jest ode mnie w linii prostej 107km zaś do nadajnika na Św. Krzyżu mam 32km
Moim zdaniem jesteś bez szans jeśli za plecami 32 km masz silny nadajnik analogowy pracujący na tym samym kanale. Po drugie kanał 58 jest już wysoko i propagacja będzie słabsza niż na k 48. Swoją drogą zupełną głupotą jest przydzielanie tych samych kanałów na sąsiadujących bezpośrednio obszarach. Będą problemy....

Zablokowany