TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
nkp123

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: nkp123 »

@TVRuda: Tu gra role kompresja oraz mala rozdzielczosc pozioma (480 pikseli, podczas gdy standardowo uzywa sie 720!).

@Bartosz: Musze Cie zmartwic. 1080/50i (uzywane w hd poprzez DVB [T/S]) jest rownoznaczne (pod warunkiem w miare sprawnego deinterlacera w telewizorze) z 1080/25p (uzywane na dyskach Blue-Ray). Dlaczego? Poniewaz i tak 90% materialow HD jest krecone w 25p, ktory jest potem rozkladany na dwa polobrazy i przesylany w trybie interlaced. Podobnie jest przy przesylaniu obrazu PAL w telewizji analogowej (aczkolwiek tu jest wiecej wyjatkow).
Oczywiscie wiadomo, ze material wideo z BD bedzie duzo lepszy, poniewaz kompresja obrazu jest znacznie mniejsza.

Dodatkowo odtwarzacz dyskow BD... rowniez czasem konwertuje material wideo o framerate 25p (24p) do trybu 50i.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Drekan »

daruncio1 pisze:a to jak skomentujecie? http://satkurier.pl/news/72813/krrit-ko ... mux-1.html
Może ktoś w TVP policzył koszty nadawania w dwóch multipleksach jednocześnie i dodatkowo utrzymanie nadawania całego dotychczasowego analogu i wyszło, że przerasta to możliwości finansowe TVP. :!:

TVP musi być dostępna w 1 multipleksie więc, widzę tylko dwie możliwości:

1. Wersja prawdopodobniejsza. TVP nie będzie zwlekała z opuszczeniem 1 multipleksu do połowy 2014 roku. Wraz ze startem docelowych nadajników 3 multipleksu, wybrani nowi nadawcy, będą automatycznie zastępowali kanały TVP w 1 multipleksie. :)

2. Wersja mniej prawdopodobna. TVP udostępni nowym nadawcom tymczasowo miejsce w 3 multipleksie (połowę 3 multipleksu), do czasu przeniesienia na 1 multipleks. Wymaga to wyłączenia zbędnych kanałów, czyli zniknie TVP Polonia, TVP1 i oba przekazy TVP Info (TVP1 HD i TVP Info z 1 multipleksu będą miały lepszy zasięg). Pozostaną tylko TVP2 HD, TVP Kultura i TVP Historia, nadawanie w ramach 3 multipleksu + TVP1 HD, TVP2 i TVP Info w ramach 1 multipleksu. :roll:

liki

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: liki »

Nie ma nawet cienia szansy, by TVP udostępniła tymczasowo miejsce w MUX3 dla prywatnych stacji. Pomijając już procedury i komplikacje, to wątpię, by jakakolwiek stacja prywatna chciała nadawać w tymczasowo w MUX3.

Zasięg tego MUXa jest mizerny, a tym samym ewentualne dochody z reklam. Z drugiej strony nadawca musiałby zapłacić za koncesję ogólnokrajową.

Powiem szczerze, że prędzej spodziewałbym się upchnięcia dodatkowych 4 stacji do MUX1 niż kombinacji z MUX3.

10 SD + 1 HD 720i, czyli 10x2Mb/s i 1x4Mb/s. Dla h264 to wcale nie jest jakoś przesadnie niski bitrate.

Mam w domu łącze DSL 2 Mb/s (więcej nie da rady) i jakość np. IPLA na TV jest lepsza niż to co można zobaczyć w MUX2, co jest bardzo dziwne...

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ploomba »

Żartujesz z tymi 10 SD + 1 HD w jednym muxie? :P

p.s AVC mpeg-4 stosowany w DVB-T to nie jest to samo co h264/x264 w filmach MKV 8-)

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: hellhammer1 »

@ploomba masz racje bo bedzie znacznie niżej niż w bluray. Zobacz sobie ile maks np wyciągaja Polskie kanałay HD. Maks 10 i tyle pewnie bedzie i tu.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: rotalplus »

Drekan pisze:
daruncio1 pisze:a to jak skomentujecie? http://satkurier.pl/news/72813/krrit-ko ... mux-1.html
Może ktoś w TVP policzył koszty nadawania w dwóch multipleksach jednocześnie i dodatkowo utrzymanie nadawania całego dotychczasowego analogu i wyszło, że przerasta to możliwości finansowe TVP. :!:

TVP musi być dostępna w 1 multipleksie więc, widzę tylko dwie możliwości:

1. Wersja prawdopodobniejsza. TVP nie będzie zwlekała z opuszczeniem 1 multipleksu do połowy 2014 roku. Wraz ze startem docelowych nadajników 3 multipleksu, wybrani nowi nadawcy, będą automatycznie zastępowali kanały TVP w 1 multipleksie. :)

2. Wersja mniej prawdopodobna. TVP udostępni nowym nadawcom tymczasowo miejsce w 3 multipleksie (połowę 3 multipleksu), do czasu przeniesienia na 1 multipleks. Wymaga to wyłączenia zbędnych kanałów, czyli zniknie TVP Polonia, TVP1 i oba przekazy TVP Info (TVP1 HD i TVP Info z 1 multipleksu będą miały lepszy zasięg). Pozostaną tylko TVP2 HD, TVP Kultura i TVP Historia, nadawanie w ramach 3 multipleksu + TVP1 HD, TVP2 i TVP Info w ramach 1 multipleksu. :roll:

Kanały TVP1 HD i TVP2 HD będą TYLKO na czas EURO i Olimpiady- później znikna.
Utrzymanie tego jest zbyt drogie, chyba że sam będziesz płacił.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ploomba »

Przecież TVP zapowiedziała, ze Jedynka i Dwójka będą na stałe w HD.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: hadam »

Ja też słyszałem że TVP 1 i 2 HD na stałe. Utrzymanie może i drogie, ale prawdopodobnie będą to jedyne kanały NTC w HD o zasięgu ogólnopolskim, w dodatku darmowe więc i przychody z reklam większe, poza tym TVP w przypadku MUX-3 prawdopodobnie płaci za całość bez względu na to ile kanałów umieści, a nawet obecnie ten MUX nie jest w całości wykorzystany.

telewizorek

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: telewizorek »

Witam
Tu jest odpowiedz
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1760

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pańskiego maila informuję, iż kanał TVP1 HD będzie
nadawany w MUX1, natomiast TVP2 HD w MUX3 od 1 czerwca 2012 r. Uruchomienie
ma charakter stały, tj. kanały nie zostaną wyłączone po mistrzostwach.
Natomiast TVP ma obecnie rezerwację na MUX1 do 27 kwietnia 2014 r."

loker

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: loker »

Jeżeli TVP1 i TVP2 mają być na stałe w HD, to zajmą miejsce nawet 6 kanałów SD w MUX-3. Czyli zostawią tylko TVP INFO, ew. ten nowy TVP REG.?
Jeżeli tak, to niech TVP dostanie jeszcze jakieś miejsca w MUX'ach na:
TVP HISTORIA
TVP KULTURA
TVP SPORT
TVP DOKUMENT

To może lepiej niech zostanie im ta połowa MUX1?

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Railroad »

Raczej na jeden kanał HD nie przeznaczą więcej pojemności niż na dwa SD. Nie ma na razie miejsca na taką rozrzutność. Miejmy nadzieje, że jakość będzie w miarę przyzwoita.

yougo

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: yougo »

Podobno 1080i.

nkp123

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: nkp123 »

Przy przepustowości 2 programów SD moim zdaniem najlepszą jakość obrazu zaoferowałby tryb 720p, jednak niestety to nie my o tym decydujemy ;)

DVBManiak

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVBManiak »

Oczywiście, że 720p. Do sportu najlepsze, ale ogólnie uważam lepsze niż 1080i i mniej zajmuje. Ale gdzieś już chyba czytałem, że będzie 1080i.

Matteo87

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Matteo87 »

Liczę, że będzie to 720p. Tak jak podczas testów MUX3 w Poznaniu było TVP HD. Tylko tam było 1HD + 5 SD a w MUX1 będzie 1 HD + 6 SD.

przemekprzemkos2

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: przemekprzemkos2 »

może lepiej żeby kanałów było więcej w słabszej jakości,niż w jakości HD i było ich mało

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVB-T/S »

Jestem za - 320x200 i 30 programów ;)
A na serio to niech te "popularne" stacje będą w HD, a potem inne niech dołączą jak Polsat, TVN...

DVBManiak

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVBManiak »

przemekprzemkos2 pisze:może lepiej żeby kanałów było więcej w słabszej jakości,niż w jakości HD i było ich mało
Temu panu już dziękujemy. :D

yougo

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: yougo »

Do przemekprzemkos2: Był już ten temat przerabiany ... są dwa "obozy": jedni wolą mniej, ale wartościowych kanałów w HD (to między innymi ja) i są tacy jak Ty, mój przedmówco, którzy wolą wiele (często chłamu) w jakości SD ...
Ja czekam z utęsknieniem na czerwiec - na TVP 1 HD i TVP 2 HD ...

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Poland »

yougo pisze:Do przemekprzemkos2: Był już ten temat przerabiany ... są dwa "obozy": jedni wolą mniej, ale wartościowych kanałów w HD (to między innymi ja) i są tacy jak Ty, mój przedmówco, którzy wolą wiele (często chłamu) w jakości SD ...
Ja czekam z utęsknieniem na czerwiec - na TVP 1 HD i TVP 2 HD ...
Czyli wychodzi na to że ja jestem w tym drugim obozie bo ja w zasadzie jestem anty-HD w DVB-T - zmieniłbym jednak zdanie gdyby Emitel zaspokoił mnie większym zasięgiem trzeciego multipeksu z "Chorągwicy" przykładowo jak wspomniałem w innym temacie z kanału 27 (podmiana z analogowym TV Pulsem) a nie 48 :)

Zablokowany