Co dalej z kanałami TVP w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: hadam »

Ja to widzę tak: cyfryzacja w Polsce się opóźniła, do czerwca MUX-1 będzie miał większe pokrycie, niż MUX-3, a mecze euro 2012 na żywo będą transmitowane na TVP 1 HD, dlatego skład MUX-1 tak wygląda, oczywiście do przetargu który będzie już po euro.
Docelowo według planów i map na stronie Emitela MUX-1 ma mieć 95% pokrycia ludności kraju, a MUX-3, 98%, widać to wyraźnie na mapach zasięgu Emitela. Z kolei TVP 1 HD i TVP 2 HD to flagowe kanały telewizji publicznej, więc docelowo będą je chcieli umieścić w 2014r. w MUX-3. Jeśli nałożyć na to plany TVP odnośnie kanałów regionalnych, a także to o jakie koncesje wystąpili to moim zdaniem oczywiście docelowo MUX-3 będzie wyglądał tak:

TVP-1 HD
TVP-2 HD
TVP Info
TVP Regionalna
TVP Dokument
TVP Rozrywka

To będzie trzon kanałów TVP, a jeśli wygrają przetarg na MUX-1 , to mogą tam umieścić inne swoje kanały. Oczywiście to są tylko moje przypuszczenia. ;)

Ps: Trochę inny temat ale powiązany, znalazłem coś takiego: http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/n ... ku,1762366

przemekprzemkos2

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: przemekprzemkos2 »

Nie przesadzasz trochę?Tak Cię interesują kanały informacyjne?

kadriano58

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: kadriano58 »

ŻADEN inny kanał nie zastąpi TVP Sport, bo to ich najlepszy kanał i dlatego go nie chcą dać.A ciągle wymyślają jakieś nowe kanały.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: Poland »

ObywatelDVB-T pisze:Ja to widzę tak: cyfryzacja w Polsce się opóźniła, do czerwca MUX-1 będzie miał większe pokrycie, niż MUX-3, a mecze euro 2012 na żywo będą transmitowane na TVP 1 HD, dlatego skład MUX-1 tak wygląda, oczywiście do przetargu który będzie już po euro.
Docelowo według planów i map na stronie Emitela MUX-1 ma mieć 95% pokrycia ludności kraju, a MUX-3, 98%, widać to wyraźnie na mapach zasięgu Emitela. Z kolei TVP 1 HD i TVP 2 HD to flagowe kanały telewizji publicznej, więc docelowo będą je chcieli umieścić w 2014r. w MUX-3. Jeśli nałożyć na to plany TVP odnośnie kanałów regionalnych, a także to o jakie koncesje wystąpili to moim zdaniem oczywiście docelowo MUX-3 będzie wyglądał tak:

TVP-1 HD
TVP-2 HD
TVP Info
TVP Regionalna
TVP Dokument
TVP Rozrywka

To będzie trzon kanałów TVP, a jeśli wygrają przetarg na MUX-1 , to mogą tam umieścić inne swoje kanały. Oczywiście to są tylko moje przypuszczenia. ;)

Ps: Trochę inny temat ale powiązany, znalazłem coś takiego: http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/n ... ku,1762366
Moim zdaniem emisja w HD kanałów będzie tylko okazjonalna (Olimpiada a wcześniej Euro) gdyż nie wszyscy posiadają aż tak rozwiniętę dekodery z obsługą HD. Ludzi interesuje bardziej odbiór anieżeli nowinki technologiczne :)

DVBManiak

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

Ale obowiązuje przecież ustawa, że dekoder ma obsługiwać HD, dźwięk DD+ i inne. To nie jest w końcu wprowadzone ot tak żeby sobie było. Kanały HD moim zdaniem zostaną, może w końcu coś się ruszy, a nie ciągle stoimy w miejscu. Totalny bezsens dawać HD i wracać do SD, skoro i tak każdy dekoder ma to obsłużyć. Czy my zawsze zamiast iść do przodu musimy się cofać?

tomekogg

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: tomekogg »

No to jak będą kanały hd w obu muxach to będą się dublować z SD?
Czyli że będą TVP1 HD i TVP1 na mux-1 i analogicznie dwójka na mux-3?

DVBManiak

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

No właśnie nie wiem jak to będzie. Mam nadzieję, że TVP wywali to SD, bo jeżeli będzie dublowane to wyjdzie z tego wszystkiego pseudo HD. Ja sobie osobiście tego nie wyobrażam.
TVP1 HD
TVP1
TVP2
INFO
ESKA, POLO, TTV, ATM = kaszanka na ekranie. Sorry, ale za takie HD to ja dziękuję i już bym wolał normalnie SD.
W MUX-3 to może wyłączą chociaż drugie TVP INFO i wtedy będzie 6 kanałów SD i 1 HD, co jeszcze da się zaakceptować.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: blockbuster »

DVBManiak pisze:Kanały HD moim zdaniem zostaną, może w końcu coś się ruszy, a nie ciągle stoimy w miejscu.
Uważasz, że TVP będzie gotowa tak łatwo oddać swoje kanały HD za darmo platformom cyfrowym?
tomekogg pisze:No to jak będą kanały hd w obu muxach to będą się dublować z SD?
Czyli że będą TVP1 HD i TVP1 na mux-1 i analogicznie dwójka na mux-3?
Kanały w MUX nie będą się dublować, tzn, w MUX1 będzie jedna TVP1 a w MUX3 jedna TVP2

DVBManiak

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

Oby tak było. Czyli z moich wyliczeń będzie ostatecznie tak:
MUX-1
TVP1 HD
TVP2
TVP INFO
4 kanały komercyjne = 6 SD + HD
MUX-3
TVP1
TVP2 HD
TVP INFO x2
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Polonia = 6 SD + HD co daje przyzwoite HD, a może wyłączą drugie TVP INFO i wtedy będzie 5 SD + HD i byłoby nawet niezłe HD.

Czyli wychodzi w miarę po równo - i tu i tu 6 SD + HD lub w przypadku wyłączenia drugiego TVP INFO lub może Polonii 5 SD + HD. Tragedii nie ma, gorzej mogło być.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: Poland »

Ja wolałbym taki układ że na nadchodzące wydarzenia sportowe TVP1,TVP2 i TVP Info w SD mogłyby być w MUX1 a TVP1 i TVP2 w HD w MUX3. Następnie po zakończeniu tych wydarzeń wszystko wróciłoby do poprzedniego stanu z tym wyjątkiem że za TVP1 i TVP2 i TVP Info (głównego) w MUX3 byłoby TVP HD. Sytuacja mogłaby się zaczynać od listopada tego roku wtedy to wraz z powolnym wyłączeniem analogu TVP1,TVP2 i TVP Info (główny) w SD przeprowadziło by się na MUX3 a miejsce kanałów TVP pojawiłyby się 4 nowe kanały. Zaś w ewentualności dwa kanały HD pojawiły by się co najwyżej w MUX5 a wcześniej na platformach cyfrowych.

DVBManiak

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: DVBManiak »

Ale ty nie rozumiesz tego, że MUX-3 ma mały zasięg a MUX-1 będzie prawie ogólnopolski? TVP1 HD musi być w MUX-1, aby każdy miał dostęp chociaż do 1 kanału HD. A tak ci, którzy nie odbierają MUX-3 nie mieliby HD wcale.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: Poland »

Moim zdaniem to HD to w ogóle powinno być nadawanie eksperymentalnie w MUX3 a w przewadze powinno być nadawanie w SD przynajmniej do czasu kiedy MUX1 i MUX3 zrównają się zasięgiem. Dzięki czemu będzie można wybierać pomiędzy nadawaniem SD a HD. Dzięki czemu nawet mający (a tak jak ja ma je sporo ludzi) podstawowe tunery będą mogli odbierać kanały TVP.

Poza tym byłbym za tym nadawaniem ale pod warunkiem przeniesienia MUX3 na lepszą częstotliwość w Krakowie np: w rejon dywidendy cyfrowej co pozwoliłoby na zwiększenie mocy tego multipleksu i docieranie do większej grupy odbiorców.
Dodatkowo jak już wspomniałem w innym miejscu razem z wyłączeniem nadajników w listopadzie Emitel powinien razem z Telewizją Polską włączać MUX3 tak by pokryć wyłączony obszar nadawaniem cyfrowym. Takie wyłączanie powoli by zwalniało 4 miejsca w MUX1 pod nowych nadawców.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: Miodzik »

Kolego: ja bym na twoim miejscu zaczął zbierać na nowy STB, bo wierz mi lub nie: nikt się nie będzie przejmował tobą (i być może jeszcze jakąś grupką, co kupiła chiński szmelc 15 zł taniej) i nie będzie dublowania kanałów w HD i SD. Zapamiętaj ten post i skorzystaj z czasu jaki został do czerwca - zapamiętaj, bo jak będą dublować to odszczekam co tu napisałem ;)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: pawelll »

Temat tunerów SD był już wałkowany milion razy i proponuję do niego nie wracać. Tuner musi dekodować HD i tyle. A jednoczesne nadawanie HD i SD byłoby po prostu chore, to "oczywista oczywistość".

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: Robert03 »

Poland pisze:Moim zdaniem to HD to w ogóle powinno być nadawanie eksperymentalnie w MUX3 a w przewadze powinno być nadawanie w SD przynajmniej do czasu kiedy MUX1 i MUX3 zrównają się zasięgiem. Dzięki czemu będzie można wybierać pomiędzy nadawaniem SD a HD. Dzięki czemu nawet mający (a tak jak ja ma je sporo ludzi) podstawowe tunery będą mogli odbierać kanały TVP.
Nie powinno być podwójnej emisji SD i HD. Albo ta albo ta. Takie działanie to marnowanie częstotliwości. Na eksperymenty było już sporo czasu a Polska jest rekordzistą w dziedzinie testów, testów i ciągłych testów. Czas w końcu rozpocząć normalna emisję.
Podstawowy tuner to taki który odbiera w standardzie HD.

nkp123

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: nkp123 »

Dokladnie. Tak, jak juz ktos wczesniej napisal: nikt nie bedzie marnowal pieniedzy oraz przepustowosci w multipleksach na jednoczesna emisje HD i SD dla tych osob, ktore kupily TV/STB niezgodne z wymogami dt. DVB-T w Polsce.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z TVP w NTC

Post autor: hadam »

Posiedzenie rady nadzorczej TVP

źródło Interia:
http://biznes.interia.pl/media/news/tvp ... ku,1775435

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: TVP: Szykują się poważne zmiany w ośrodkach regionalnych

Post autor: pikaczu »

czy jest szansa, zeby tvp dala tvp info i oddzialy regionalne, jako osobne w mux 3, po wylaczeniu analoga?

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: TVP: Szykują się poważne zmiany w ośrodkach regionalnych

Post autor: Kpc21 »

Tak, jest szansa. Nawet tak chcieli zrobić. I pewnie chcą nadal. Tylko słabo to widzę biorąc pod uwagę, że po wyłączeniu TV analogowej TVP zostanie tylko MUX3. 2 kanały HD (TVP1 i TVP2) to 4 miejsca, TVP Info i program regionalny to następne 2 miejsca. Zostają 3 na kanały tematyczne. A tych mamy więcej. TVP Kultura, TVP Historia, będzie TVP Dokument, w planach jest TVP Film, TVP Dzieci, jak wygasną umowy z platformami, to dojdą jeszcze TVP Sport i TVP Seriale (o ile nie wpadną na genialny pomysł ich przedłużenia, ale to samo może stać się z pozostałymi kanałami, szczególnie tymi nowymi). Brakuje 4 miejsc. Biorąc pod uwagę, że teraz tak naprawdę wszystko powinno być nadawane w HD, TVP musiałaby mieć jeszcze 2 multipleksy żeby to wszystko pomieścić.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: TVP: Szykują się poważne zmiany w ośrodkach regionalnych

Post autor: pikaczu »

jeszcze jest nie potrzebna polonia oraz drugi kanal od tvp info(w kazdym miejscu w polsce). to juz 2 wolne miejsca.

Zablokowany