Teletekst telegazeta

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
nkp123

Teletekst telegazeta

Post autor: nkp123 »

Witam.

Co się stanie z teletextem po wyłączeniu telewizji analogowej? Słyszałem, że przestanie on być nadawany, ale nie wiem, czy to nie są tylko plotki ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: qwerty »

Czemu mają wyłączyć?

nkp123

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: nkp123 »

Właśnie nie wiem czemu ;) . Słyszałem gdzieś o tym - chyba dlatego, że jest on raczej nieatrakcyjny wizualnie i przestarzały - tak, to był ten powód o którym słyszałem - a co z teletekstem interaktywnym (MHP?) . Ma ona jakąś przyszłość?

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: ks41 »

Myślę że w Polsce nie ma on przyszłości. Wcześniej myślałem inaczej do póki nie dowiedziałem się ze z moich 2 odbiorników żaden nie obsługuje standardu MHP lub MHEG-5. (taką dostałem odpowiedź od LG)
Są one obsługiwane we Włoszech i jeszcze jakimś kraju (nie pamiętam już jakim) Nawet zmiana kraju w ustawieniach nic nie da.

Bartosz Czach

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: Bartosz Czach »

Może kiedyś i zniknie. Ale na razie w wielu przypadkach jest źródłem napisów. Choć np. Rosja od teletekstu odeszła.
Usługa w oparciu o MHP czy MHEG-5 jest rozwiązaniem przyszłościowym, ale większość sprzętu nie obsługuje tego typu usług.

nkp123

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: nkp123 »

Aha, dziękuję informacje ;)

_chris_

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: _chris_ »

dopóki będą reklamy w teletekście, dopóty będzie istniał... a na razie nic nie wskazuje, żeby znikły... :D

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: giaur500 »

Tam jest nadawany sam syf i powinno to zniknąć. Reklamy (nawet w zegarku trzeba dodać info że napalona laska na mnie czeka pod telefonem), kontakty do napalonych pań (0-700), naciąganie na smsy, głupoty, bzdety uaktualniane raz na rok albo rzadziej oraz nieaktualna z d... wzięta prognoza pogody. Jedyna przydatna rzecz to program tv (ale przecież jest epg) i napisy (ale przecież są napisy dvb).

Jednak, dopóki emitowanie tego syfu przynosi chociaż trochę zysku - a przynosi, bo nadawanie jest tanie, a zawsze ktoś tego smsa wyśle albo na te 0-700 zadzwoni, będzie to emitowane dalej.

Bartosz Czach

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: Bartosz Czach »

Te reklamy 0700 to rzeczywiście przegięcie. Myślicie, że w usłudze MHP czy MHEG-5 tego nie będzie? Otóż będzie. I to gadające animowane!

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: giaur500 »

Dobrze że w epg nie da sie tego wcisnąć, bo gdyby się dało to by na pewno wcisnęli.

DVBManiak

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: DVBManiak »

Niestety też mnie to dobija, dlatego nie chcę telegazety w ogóle. Dobrze, że nowo powstające kanały już txt nie wprowadzają.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

MHP faktycznie umiera.
MHEG-5 jest standardem szeroko stosowanym w Wielkiej Brytanii i wielu krajach będących byłymi koloniami brytyjskimi. Wiekszość telewizorów obsługuje ten standard po przełączniu na lokalizację UK.
Obecnie hitem jest HbbTV wprowadzane w głównie we Francji i Niemczech.
Wszyskie te rozwiąznaia maja na celu oferowanie udług multimedialnych i nie zastępują bezpośrednio teletekstu.

A wracając do teletekstu. Okazuje się, że jest spora ilość widzów regularnie korzystających z TXT, dlatego na razie nie ma planów wyłączania teletekstu w przekazach DVB-T.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: pgrzes »

Zawsze można spróbować jeszcze zastosować wersję 2.5 teletekstu. Świetnie to wygląda na ZDF, trudno jednak stwierdzić, jak ze zgodnością dzisiejszych dekoderów z tym standardem.

Bartosz Czach

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: Bartosz Czach »

JaroslawMroczkowski pisze:MHP faktycznie umiera.
Tu się z Panem nie zgodzę. MHP jest bardziej dopracowane ze względu na oparcie o HTML i Java. Ma o wiele większe możliwości opisu danych i ich reprezentacji. MHEG-5 jest stosunkowo mało rozpowszechniony. A poza tym, chyba w Polsce przewiduje się właśnie MHP. I bardzo dobrze. N prowadzi EPG i usługi w MHP, UPC (z tego co pamiętam) też. MHP przecież wywodzi się z DVB. NTC dziala w oparciu o standard DVB, więc warto wdrażać w pełni kompatybilne rozwiązania.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dopracowane, oparte na Javie, OK. Tyle że bardzo wymagające jeśli chodzi odbiornik. Wymaga sporej mocy obliczeniowej. Potrzebuje sporo pasma w multipleksie. Poza tym obarczone dość wysokimi opłatami licencyjnymi, czasowo zawieszanymi, ale jednak. O ile wykorzystanie MHP w sieciach zamkniętych, kablowych, czy satelitarnych (telewizja N) ma się dobrze, to w DVB-T kolejne kraje wycofują się z jego stosowania wyłączając te usługi w swoich sieciach. Z kompatybilnością też może być problem, szczególnie, gdy nadawca/operator nie kontroluje rynku odbiorników. Z tego co mi wiadomo pełne procedury testowe zostały opracowane dla wersji 1.1.3. Dla wyższych nie ma. Trudno więc wykonywać pełne testy zgodności nie będąc operatorem danej sieci i nie wiedząc jakie usługi i aplikacje są planowane.
W polskiej specyfikacji odbiornika wpisano opcjonalne wyposażanie odbiornika w MHP 1.2. Tyle że taki standard nigdy nie powstał. Prace wstrzymano od razu wprowadzając MHP 1.2.2.

MHEG-5 wprowadziły ( http://www.impala.org/deployments ): Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Hong Kong, Irlandia. Przymierzą się do wprowadzania: RPA i Indie.


To jak dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.
Dlatego dajmy spokój z MHP, MHEG-5.

Teletekst na razie zostaje :!: , a ewentualne usługi interaktywne jeśli będą wprowadzane zostaną wprowadzone w takim standardzie jaki będzie potrzebny do ich technicznej realizacji i jaki będzie najbardziej obiecujący/przyszłościowy w momencie wdrażania tych usług.

Bartosz Czach

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: Bartosz Czach »

JaroslawMroczkowski pisze:Potrzebuje sporo pasma w multipleksie.
Sporo, czyli ile? Proszę o konkretne liczby.
JaroslawMroczkowski pisze:Z tego co mi wiadomo pełne procedury testowe zostały opracowane dla wersji 1.1.3. Dla wyższych nie ma. Trudno więc wykonywać pełne testy zgodności nie będąc operatorem danej sieci i nie wiedząc jakie usługi i aplikacje są planowane.
W polskiej specyfikacji odbiornika wpisano opcjonalne wyposażanie odbiornika w MHP 1.2. Tyle że taki standard nigdy nie powstał. Prace wstrzymano od razu wprowadzając MHP 1.2.2.
Co za problem wdrożyć 1.1.3? Kompatybilność w dół musi istnieć.
JaroslawMroczkowski pisze:MHEG-5 wprowadziły ( http://www.impala.org/deployments ): Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Hong Kong, Irlandia. Przymierzą się do wprowadzania: RPA i Indie.
Dziwnym trafem (czyż nie jest to zastanawiające?) wymienił Pan kraje będące pod brytyjskimi wpływami w przeszłości lub teraz. Nie jest tajemnicą ojczyzna MHEG-5. To Wielka Brytania.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czy nie za bardzo odbiegamy od tematu wątku?

W zależności od wielkości i złożoności aplikacji oraz wymaganych przez nią danych oraz dopuszczalnego czasu jaki może czekać użytkownik na załadowanie danych aplikacja MHP wymaga od stu kilkudziesięciu kb/s do ponad 1Mb/s dla każdej aplikacji. (Zgodnie z załącznikiem do "Rekomendacji iTV-1 V0.1.7" Grupy ds. Techniki i Sprzętu Zespołu Międzyresortowego ds. Wprowadzenia Radiofonii i Telewizji Cyfrowej w Polsce, Podgrupa ds. Usług Telewizji Interaktywnej). Aplikacje MHEG-5 są z reguły trochę mniejsze.

Kompatybilność w dół czego? Nadawanych aplikacji czy odbiorników?
Starszy standard nie obsługuje wielu funkcji, które mogą być niezbędne do wdrożenia nowoczesnych aplikacji. Dlatego napisałem, jak będzie ktoś chciał wdrożyć usługi interaktywne to dobierze sobie odpowiednie rozwiązanie techniczne ... a i tak żeby to odebrać trzeba będzie kupić (lub dostać od operatora) odpowiedni odbiornik.

Przecież jasno napisałem w poprzednim poście "MHEG-5 jest standardem szeroko stosowanym w Wielkiej Brytanii i wielu krajach będących byłymi koloniami brytyjskimi". Żadne odkrycie.
To jeszcze dodam, że obsługa CI+ jest zrealizowana na bazie elementów specyfikacji MHPEG-5, więc na upartego każdy nowy TV ma w sobie kawałek tego rozwiązania. ;)

Na tym koniec dyskusji o API w tym wątku.

Teletekst na razie zostaje !

kritiker

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: kritiker »

Tak na marginesie to czy ktoś jeszcze w ogóle korzysta z Teletekstu? :)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: Puma »

Sporu ludzi korzysta, młodzi pewnie coraz mniej bo mają internet.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Co dalej z TeleTextem?

Post autor: TomW »

Korzystam bardzo sporadycznie, ale zdarza mi się. Fakt, że jest Internet i EPG ale czasami coś zobaczyć można w TeleText-cie. Swój udział oceniam na 1-2 procent, więc niewiele.

Zablokowany