Odbiór daleki TROPO - DVB-T

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Odbieram w Legnicy z Berlina tropo na kanałach 27 , 44 , 33 .
Na razie odbiór jest niestabilny ale według mapy odbioru to najsilniejsze ma być jutro .
Jeśli ktoś złapie dalekie odbiór tropo niech napisze na forum a to link do prognozy tego zjawiska . http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Odbieram tropo w Legnicy z Berlina na kanałach 27 , 44 , 33 i z Czech Ústí nad Labem na kanałach 58 , 55
Na razie odbiór jest bardzo stabilny . :D

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: derwalski »

Dzisiaj ok. 17 odbierałem na kanale 44 mux berliński a tyłem anteny Raszyn. Lokalizacja ok. 10 km. na wschód od Konina. Antena skierowana na RTCN Śrem.

markus31

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: markus31 »

odbieram dosc regularne tropo , zwykle w godzinach przedpoludniowych oraz wieczorem od 18tej z BERLINA-kanal 53(DAS ERSTE,PHOENIX,EINSEXTRA,RBB BERLIN,RBB BRANDENBURG) oraz z DREZNA kanal -36(ZDF,ZDF INFOKANAL,3SAT,KIKA/ZDF NEO) lokalizacja KARPACZ.PZDR

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Z Berlina nie odbierasz ale w tą stronę są nadajniki w
Boossen Frankfurt / Oder na kanałach 33 53 57 pol. V z mocą 50 kW lub z nadajnika Cottbus na 36 53 57 pol. H z mocą 100 kW .
Z Berlina nadają na kanałach 5 ,7 , 25 , 27 , 33 , 44 , 56 , 59 , ( 39 ? )
Kanał 27 i 44 nadaje a mocą 120 kW , 25, 33 nadaje a mocą 50 kW
Mapy zasięgu z Drezna
http://dvbt-servis.cz/mapy/dresden_dvbt.png :(
Lobau koło Zgorzelca
http://dvbt-servis.cz/mapy/loebau_dvbt.png :D

markus31

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: markus31 »

@APK- dziekuje za informacje. tak sie sklada ze akurat dzis sa dobre warunki, po raz pierwszy udalo mi sie zlapac kanaly 44,33 oraz 27. nie tak dawno bo 1.listopada panowaly swietne warunki- zaprogramowalem wtedy okolo 68 stacji tv w tym z danii oraz polnocnej czesci szwecji. tv szwedzka niestety w duzej czesci kodowana.probuje zlapac cokolwiek z terenu republiki czeskiej ale jak do tej pory bezskutecznie. pzdr

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Odbieram tropo w Legnicy z Berlina na kanałach 27 , 44 , 33
Na razie odbiór jest nie stabilny ale do czwatrku będzie można złapać sygał z odległych nadajników . :D

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Wczoraj wieczorem telewizor wyszukał mi 32 kanały cyfrowe i TVP INFO Szczecin w analogu a według map zjawisko TROPO będzie utrzymywać się przez ok. tydzień z różnym nasileniem . :D

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »


Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Tom345 »

Poczekaj do 15 sierpnia, wtedy dopiero będzie tropo. Poza tym, tropo było tylko rano.

lpm11

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: lpm11 »

I jak efekty panowie?:)

blebleble

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: blebleble »

lpm11 pisze:I jak efekty panowie?:)
Latem 2010 roku za pomocą anteny siatkowej w Koszalinie można odebrać wiele programów nadawanych w MPEG2 oraz MPEG4 - szczególnie DRTV HD. Oczywiście żadnych polskich stacji nie udało się odebrać ale proszę zobaczyć ile niemieckich, szwedzkich i duńskich http://dvbt.cba.pl/

daro

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: daro »

Witam.
W Głogowie cały czas odbieram trzy muxy z loebau odbiór cały czas stabilny.

bar3003

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: bar3003 »

derwalski pisze:Dzisiaj ok. 17 odbierałem na kanale 44 mux berliński a tyłem anteny Raszyn. Lokalizacja ok. 10 km. na wschód od Konina. Antena skierowana na RTCN Śrem.
Cześć Derwalski.

Jakiej anteny, wzmacniacza używasz?,
jak długi jest kabel antenowy od anteny do odbiornika TV?
Stosujesz dodatkowo maszcik?
Na jakiej wysokości n.p.m mieszkasz?

Ja odbieram DVB-T w Poznaniu z wysokości 104m n.p.m i też jestem zainteresowany odbiorem tropo z Berlina.

pozdr.
Bar3003

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: marks74 »

Wczoraj późnym wieczorem po 23.oo było dobre tropo w okolicach Bielska-Białej. Na kanale 39 mozna było odebrać MUX 2 DVB-t Czechy , NOVA, BARRANDOV itp. Nie wiem jak długo to potrwa? 8-)

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Według prognozy zjawisko tropo będzie występowało nad Polską od dzisiejszego wieczora aż do piątku i telewizor najlepiej skanować ok. 23 i między 6 – 8 rano . :)

Awatar użytkownika
pjotrekm
Posty: 19
Rejestracja: 15 marca 2010, o 09:22
Odbiornik: Synaps THD-2800s,Technisat CableStar Combo,DiGYBOXX T4, inne
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczno-periodyczna Fracarro LPV345F (choinka)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Trutnov

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: pjotrekm »

Mam pytanie. Czy jest mozliwe, że zjawisko tropo zakłóca odbiór programów? Odbieram sygnał z Wichowa w śweiradowie i Karpaczu. W ciągu dnia jest super. Ale wieczorem zaczyna sie pikseloza, az do calkowitego braku obrazu. Rano wszystko wraca do normy. zaczeło sie to pod koniec zeszłego tygodnia. Jesli to tropo to czy mozna sie jakoś zabezpieczyc przed tym? Antena zainstalowana to Televes V-Range. Poziom sygnału w dzień 55-60dB, BER przed korekcja 10-5. W nocy nie wiem, bo nie mierzyłem.

_chris_

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: _chris_ »

pjotrekm pisze:Mam pytanie. Czy jest mozliwe, że zjawisko tropo zakłóca odbiór programów?
Może być. Patrząc na mapę i charakterystykę kierunkową anteny to listek boczny anteny patrzy prosto na Niemcy / Czechy, a tylny prosto na Czechy. Listki są dość silne więc spokojnie mogą coś okresowo wyłapywać (niekoniecznie tropo). Możesz popróbować trochę skręcić antenę - jeśli to z kierunku Niemiec powinno pomóc (listek boczny jest dość ostry), ale jak to jest z tyłu, to mała szansa - chyba, że przestawiłbyś odbiór z Wiechów na listek boczny - ale spadłby ci poziom o jakieś 15dB.

Chyba, że to coś w ogóle innego, lokalnego...

varicap

(tropo) "odbiór" Jemiołowa na wyspie Wolin

Post autor: varicap »

Crosspost z Forum RadioPolska.
Właśnie w tej chwili leci u mnie (Wyspa Wolin 3km od brzegu morza) Polsat z Jemiołowa na kanale 26 w IDENTYCZNEJ JAKOŚCI jak TVN z Kołowa na kanale 36, który odbieram na codzień tak jak i dziś.
Jeśli TVN ma 10 kW a planowany MUX3 startujący u mnie za trzy tygodnie ma mieć tyle samo, to w świetle tego iż odbiornik cyfrowy TERAZ wogóle bez zatrzymywania mija kanał 46, na którym podobno leci z Jemiołowa MUX2 z mocą 100 kW (niektóre źródła podają 80 kW) to czego się spodziewać po planowanym MUX3 z Kołowa z mocą 10 KW, identyczną jak teraz zaśnieżony TVN, identycznie zaśnieżony jak Polsat na kanale 26 z Jemiołowa ?
Można spodziewać się "czarnej d**y" !
70 km od nadajnika, mieszkając na górce z anteną Polaris, precyzyjnie ustawioną na Kołowo...
vari
A teraz specjalnie tu: POlsat z Jemiołowa idzie ze 100 kW. DVB-T też ze 100 kW (niektórzy mówią, że 80 kW ale jako elektronik wiem, że to żadna różnica).
To czemuż ja do cholery nie odbieram tego DVB-T na kanale 46 skoro przelicznik ma być jak 1:5.
To znaczy że 80 kW w DVB-T odpowiada 400 kW analogu.
vari

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: (tropo) "odbiór" Jemiołowa na wyspie Wolin

Post autor: DanielK »

Powiem Ci, że w Zielonej Górze niemal codziennie rano całkiem przyzwoicie widać TVP Info z Kołowa na k.38 ;) na antenie Yagi 19-el z symetryzatorem.

DVB-T jakoś inaczej się zachowuje przy tropo. Analog odbierałem znacznie częściej. Np. u moich rodziców jest zainstalowany Dipol 19-elementowy i skierowany na południe z niewielkim odchyleniem na zachód, optymalnie żeby działały kanały z Czech i Niemiec. I np. CT2 k.43 w analogu był całą dobę, zaśnieżony ale kolor i dźwięk czysty. A cyfrówka to tylko późnym wieczorem i na dodatek przy sprzyjających warunkach. Niemieckie też z całodobowych zrobiły się tylko poranno-wieczorne.

edit:
@vari - czy Ty naprawdę w tym miesiącu znikasz z internetu?

Zablokowany