Monitor komputerowy jako odbiornik DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
iknowsomething

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: iknowsomething »

telemarek pisze: Czy możecie mi polecić jakiś tuner z z analogowym złączem audio (tak do 150 zł) ?
Z każdego tunera z wyjściem SCART wyciągniesz fonię ze złącza SCART, robiąc to ręcznie (patrz nóżki 1/3/4 na tym schemacie) lub z pomocą przelotki SCART/chinch.

bebzol

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: bebzol »

iknowsomething pisze: podejrzewam, że każdy MSTAR tak ma
No właśnie, być może tak jest na MSTAR, ale ja bym chciał podpiąć monitor pod Fergusona Arivę 120, a z tego co wyczytałem gdzieś jest on na ALI, więc może to lepiej zadziała. Czy może ktoś to potwierdzić? (bądź zaprzeczyć)

Marek1971

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: Marek1971 »

Kupiłem tuner Manta DVBT02 ver.2 i podłączyłem poprzez HDMI <=> DVI-D. Monitor Samsung SyncMaster 940B. Manta posiada wyjście typu jack dla audio, więc podłączenie głośników nie robi problemów.

I fajnie, świetnie, tylko czasami działa, a czasami nie. Jak wyjmę kabel z gniazda HDMI i włożę, to za którymś razem chwyta i dopóki nie wyłączę wszystko działa ok. Ale jak wyłączę (standby) i włączę, to już kicha. Jest fonia, ale nie ma obrazu. Znowu jak wyjmę kabel i wsadzę, to jest ok.

Ustawienia tunera: 1080p, NTSC, 60Hz
Monitor ustawił się na: 67,4kHz 60Hz PN 1920x1080

(na 720p, PAL na tunerze + 37,5kHz 50Mhz PP 1280x720 na monitorze tez działa)

Czy można na to coś poradzić, aby po wybudzeniu z tunera ze standby, monitor normalnie by działał (bez potrzeby wyciągania wtyczki i jej ponownego wsadzenia)? Bo nie wiem, czy to elektronika tunera jakoś się "zatyka" i jak wyjmę i wsadzę ponownie kabel do gniazda HDMI w tunerze, to coś się resetuje? Dodam tylko, że wyciągnięcie wtyczki i ponowne wsadzenie działa tylko po wybudzeniu już standby i usłyszeniu w głośnikach fonii z TV.

Jedak nie jest idealnie. Jednak po przeczytaniu tego wątku mam dziwne wrażenie, że to niestety normalne :( A może ktoś potrafi coś poradzić?

Pozdrawiam
Marek

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: @GUTEK@ »

Miałeś przeczytać, a nie pisać w tym temacie. Bo już były takie przypadki opisywane i co je powoduje.

Problem pewnie jest w tym, że podczas startu tunera - logo startowe - tuner wyświetla obraz w rozdzielczości 1080i@50Hz. Której monitor nie obsługuje. Niestety nic z tą rozdzielczością przy starcie nie da się zrobić.
Sprawdź czy jak najpierw włączysz tuner a potem monitor to obraz będzie ok.

Marek1971

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: Marek1971 »

Sprawdziłem, po przeczytaniu własnie tego wątku. Niestety nie działa.

Jedyne wyjście, to tuner cały czas musi być włączony. To ogólnie rozwiązanie do d... Szkoda.

Już chciałem oddać tuner jako uszkodzony, ale z tego co czytam, to problem raczej monitorów. Sprawdzę jutro na Eizo FlexScan L768.

Pozdrawiam
Marek

Piterek

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: Piterek »

Witam
Posiadam monitor z rozdzielczością 1920x1200, (DELL U2412m) który nie posiada automatycznego skalowania do rozdzielczości Full HD tak więc wysłana rozdzielczość będzie automatycznie rozszerzana.
Jaki tuner stacjonarny muszę zakupić aby umożliwił skalowanie wysyłanego sygnału do 1920x1080 i tym samym monitor nie rozszerzał obrazu ?

Chciałbym przeznaczyć maksymalnie do 300 zł.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: @GUTEK@ »

Przeczytaj ten temat. Większość tunerów ma rozdzielczość 1080p oraz obsługę NTFS - tak by tuner pracował na 60Hz.
Jedyny problem przy niektórych tunerach że gdy wyświetlają logo startowe to jest ono wyświetlane w rozdzielczościach z przeplotem i monitory wtedy nie chcą wyświetlać obrazu.

Awatar użytkownika
Yaper
Posty: 48
Rejestracja: 4 października 2010, o 18:35
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: MeCool KII Pro, Xiaomi Mi TV 4A
Instalacja antenowa: MLog 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa / PKiN

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: Yaper »

Jemu chyba chodzi o to że ma monitor 16:10 a tuner wysyła obraz w proporcjach 16:9 i obraz będzie rozciągnięty. Z tego co kojarzę to chyba jakiś tuner od Manty miał w opcjach tryb 16:10.

bebzol

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: bebzol »

bebzol pisze:
iknowsomething pisze: podejrzewam, że każdy MSTAR tak ma
No właśnie, być może tak jest na MSTAR, ale ja bym chciał podpiąć monitor pod Fergusona Arivę 120, a z tego co wyczytałem gdzieś jest on na ALI, więc może to lepiej zadziała. Czy może ktoś to potwierdzić? (bądź zaprzeczyć)
Ponieważ nikt nie potrafił odpowiedzieć na moje pytanie, odpowiadam sobie sam:
Podpięcie Arivy 120 pod monitor BenQ HD2220G pod DVI-HDMI działa jak najbardziej poprawnie. Po uruchomieniu dekodera (ok. 20sek) monitor włącza się z logo startowym, a po przejściu w stan czuwania dekodera monitor również wyłącza się do Stand-By. Tak więc w jednym pilocie mamy obsługę zarówno dekodera jak i monitora - prawie jak TV. Nic nie trzeba odłączać, podłączać - oba te urządzenia potrafią dogadać się bez problemu, a obraz jest świetny (720p). Szkoda tylko że moja Ariva padła po 10 dniach użytkowania :( Jutro leci na serwis.

golem14
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 12:10
Odbiornik: WIWA SD-308
MediaTech MT-4168
Instalacja antenowa: Jeszce żadna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz / Trzeciewiec

Tuner do monitora komputerowego ze złączami DVI i RGB

Post autor: golem14 »

Czy ktoś spotkał się z tunerem do DVB-T, który można by podłączyć do monitora komputerowego ze złączem DVI i RGB?
Zastanawiam się nad tunerem USB do kompa ale być może w mej nieświadomości tematu pomijam rozwiązanie które pomija komputer i umożliwia wyświetlanie na monitorze, który niestety nie ma złącza HDMI.
Ewentualnie można by pomyśleć o jakiejś przejściówce HDMI do DVI?
W obu przypadkach tuner musiałby mieć wyjście na głośniki.
Co o tym myślicie?

<edit>
ps. Dzięki za przeniesienie posta do właściwego tematu!!!
</edit>
Ostatnio zmieniony 31 marca 2012, o 20:40 przez golem14, łącznie zmieniany 1 raz.

nkp123

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: nkp123 »

Cały ten temat tego się tyczy. Proszę, przeczytaj go w całości.

iknowsomething

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: iknowsomething »

bebzol pisze:Po uruchomieniu dekodera (ok. 20sek) monitor włącza się z logo startowym, a po przejściu w stan czuwania dekodera monitor również wyłącza się do Stand-By. Tak więc w jednym pilocie mamy obsługę zarówno dekodera jak i monitora - prawie jak TV. Nic nie trzeba odłączać, podłączać - oba te urządzenia potrafią dogadać się bez problemu, a obraz jest świetny (720p).
... czyli standardowo.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Tuner do monitora komputerowego ze złączami DVI i RGB

Post autor: Kpc21 »

golem14 pisze:Czy ktoś spotkał się z tunerem do DVB-T, który można by podłączyć do monitora komputerowego ze złączem DVI i RGB?
Każdy tuner spełniający wymogi ministerialne. HDMI i DVI to to samo, z tym że HDMI ma więcej funkcji.

To w teorii. W praktyce były problemy z częstotliwością odświeżania. Monitory działają z częstotliwością 60 Hz, tuner musi wypuszczać taki sygnał. Z popularnymi tunerami na chipsecie MStar jest taki problem, że logo startowe wyświetlają w 50Hz, potem przełączają się na 60 Hz. Trzeba najpierw włączać tuner, potem monitor.

iknowsomething

Re: Tuner do monitora komputerowego ze złączami DVI i RGB

Post autor: iknowsomething »

To nie jest nawet 50Hz... i nie trzeba najpierw włączać tunera. Moje Dell i NEC same się podnoszą po zapodaniu sygnału na DVI.

yarecki16

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: yarecki16 »

Witam.
Posiadam monitor LCD 24 cale firmy LG z wyjściami DVI,HDMI, D-Sub
Pożyczyłem od kolegi tuner Wiwa HD-80 i podłączyłem go za pomocą kabla hdmi z tunerem. Monitor nie ma wbudowanych głośników i pytanie skąd wziąć dźwięk? Tuner posiada wyjście hdmi, scart, i coaxial.
Chciałbym do niego podłączyć głośniki komputerowe które mają męski wtyk mini jack.
Czy istnieje jakaś przejściówka scart-mini jack bądź też coaxial-mini jack abym mógł podłączyć głośniki?

Czy może lepiej poszukać tunera z wyjściem minijack?
Moje pytanie brzmi, czy po podłączeniu kabla hdmi, w wyjściu scart będzie dźwięk?
Dodam że z obrazu jestem zadowolony, tylko brak dźwięku mnie nie zadowala.
Widziałem że nowe wersje wiwy hd-85 i hd-90 mają wyjście mini jack. Pytanie tylko czy jest w tym wyjściu dzwięk po podłączeniu kabla hdmi? Czytałem cały temat ale nie znalazłem odpowiedzi.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: @GUTEK@ »

Nie wiem czy są przejściówki SCART -> jack 3,5mm, możliwe że trzeba będzie zrobić samemu.

Wszystkie tunery WIWA z serii NEW mają dodatkowo wyjście audio stereo. Przykładowo WIWA HD90 NEW ma dodatkowe wyjście jack 3,5mm z dźwiękiem stereo. Więc jeśli szukasz takiego tuner to ten powinien działać ok.

yarecki16

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: yarecki16 »

A czy obraz z wyjścia hdmi i dźwięk z tego wyjścia stereo 3.5 mm będą ze sobą zsynchronizowane? Żeby nie było czegoś takiego że dźwięk jest opóźniony w stosunku do obrazu lub odwrotnie.

DVBManiak

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Nie powinno być takiej sytuacji. Dźwięk idzie równo z obrazem ze wszystkich wyjść. Nie ma opóźnień.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: m@rtops »

@GUTEK@ pisze:Nie wiem czy są przejściówki SCART -> jack 3,5mm,
Obrazek

yarecki16

Re: Monitor komputerowy z DVI jako monitor do tunera DVB-T

Post autor: yarecki16 »

Poradziłem już sobie z tym problemem.
Podłączyłem tuner przez hdmi do monitora. Dźwięk wyprowadziłem z gniazda scart, za pomocą kabla scart- 3 x chinch, a do tego kabla dałem kabel 2 x chinch-mini jack.
Aczkolwiek lepsza by była taka przejściówka jak tutaj powyżej wstawiłeś ale zrobiłem przejściówkę z tych kabli co miałem, ale taką przejściówkę chyba kupię żeby było mniej tych kabli. Dodam ze obraz i dźwięk są ze sobą w pełni zsynchronizowane i można się cieszyć telewizorem zrobionym z monitora i głośników komputerowych.

Mam teraz takie pytanie, czy podłączał ktoś tuner dvb-t z wyjściem hdmi do monitora mającego złącze display port? Bo planuję zmianę monitora, i ten który chcę nabyć ( DELL 2412m) nie ma hdmi tylko zamiast niego display port. Czy to zadziała?

Zablokowany