WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfrowej

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
nkp123

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: nkp123 »

Ale niestety często tak się zaczyna - niewinny dokument, niby burza w szklance wody, a potem rzeczywiście się okaże, że odbierze się radiodyfuzji podane wyżej kanały :/

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: Dariusz Wiecek »

Nikt obecnie nie zabiera kanałów TV - ani w Polsce ani w Europie. Ta decyzja WRC12 wynikała wyłącznie z tego, że tak jak na Konferencji mówili przedstawiciele krajów afrykańskich i arabskich w obliczu cyfryzacji nie mają oni dziś tak dużych potrzeb widmowych dla telewizji - zwłaszcza, że wiele z tych krajów ma mało programów i wystartuje od razu w DVB-T2 i wystarczą im teraz 1 czy max. 2 pokrycia na kraj. Natomiast mają spore potrzeby dużych zasięgów dla sieci dostępu do Internetu stąd pasmo 700 MHz byłoby tu świetnym rozwiązaniem. Zresztą w pozostałych regionach (Azja, Ameryki) pasmo 700 MHz było przeznaczane pod systemy IMT (LTE) więc nie będzie problemu z terminalami i sprzętem nadawczym i łatwo będzie można tam uruchomić np. sieci LTE. Europa natomiast występowała głosami poszczególnych krajów (i EBU) głównie w obronie tego pasma dla celów telewizyjnych. Niestety Regulamin Radiokomunikacyjny ITU jest tak skonstruowany że tzw. Region 1 obejmuje razem Europę, Afrykę i Bliski Wschód - tak więc zapis w RR w Tabeli Przeznaczeń musi być przeznaczony łącznie dla całego Regionu, stąd decyzja dotycząca głównie Afryki i krajów arabskich formalnie dotyczy też Europy (pozostałe Regiony już miały tam przeznaczenie mobilne). Z tym, że nic się wskutek tego zapisu w Europie nie dzieje - nikt nie wyrzuca telewizji, dopuszcza jedynie współużytkowania pasma przez systemy mobilne i to głównie dla celów Afryki i krajów arabskich. Na pewno w Europie teraz będą intensywne prace, analizy i dyskusje co z tym zrobić - zwłaszcza koordynacje z Afryką i krajami arabskimi, jednak po tym co kraje europejskie mówiły na Konferencji nie sądzę żeby w najbliższym czasie Europa wprowadziła tam systemy mobilne, choć w dłuższym terminie nie można niczego wykluczyć, zwłaszcza że powszechne będą terminale i sprzęt na 700 MHz a niektóre europejskie kraje mogą być pod presją operatorów mobilnych. Trzeba by tu jednak zwrócić uwagę, że całe pasmo telewizyjne mogłoby być współużytkowane już dziś przez systemy mobilne bez konieczności wyłączeń kanałów TV przez tzw. systemy radia kognitywnego, które działają w tzw. białych przestrzeniach widma radiowego jako systemy drugiej ważności i nie zakłócają systemów pierwszej ważności (telewizji) pracując na tzw. zasadzie oportunistycznej. Te systemy są obecnie w intensywnej fazie badawczej i przedwdrożeniowej ale już za kilka lat mogłyby wejść do użytku i rozwiązać problem koordynacji prac europejskich związanych z udostępnianiem w niektórych krajach pasma 700 MHz - bo zamiast zwalniać pasmo można wdrożyć dodatkowe systemy nikomu nie zabierając kanałów. Zobaczymy co z tego wyjdzie, na razie na miejscu operatorów i nadawców nie przejmowałbym się zbytnio ewentualną możliwością utraty pasma 700 MHz - na pewno nie będzie to takie proste jak w przypadku pasma 800 MHz i wymagałoby sporo czasu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: Max van Org »

A czy nie będzie nacisku ze strony państwa i operatorów sieci mobilnej/komórkowej żeby zwolnić pasmo 700 MHz. UE zacznie na pewno za parę lat wymagać zwolnienie nie tylko pasma 800 MHz a też pasma 700 MHz. Już dzisiaj możemy dyskutować na ten temat.

Czy nie powinniśmy już dzisiaj planować sieci tak, żeby używać jak najwięcej SFNów a jak najmniej kanałów? W końcu przy użyciu DVB-T2 obszary SFN będą większe i może użyjemy jeden kanał w całym kraju, co robią Niemcy w DAB na kanale 5C. Zyski z cyfrowej dywidendy 2 dla budżetu państwa to nie mała kwota. W końcu rozdaje państwo dobra prawie wirtualne, wprawdzie można je zmierzyć, ale ani dotknąć ani smakować a są wartę dużo pieniędzy.
Za parę lat wzrośnie nacisk na operatorów sieci DVB-T, żeby wprowadzili DVB-T2 i oddali pasmo 700 MHz.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: Dariusz Wiecek »

Większe obszary SFN to oczywiście mniej potrzebnych kanałów, mogłyby one być realizowane zresztą już dziś także w DVB-T i na pewno będzie to jakiś sposób na redukcję pasma potrzebnego dla telewizji. Wymagałyby one jednak sporych zabiegów koordynacyjnych (rewizja GE06 w obszarach przygranicznych) i co najmniej kilku lat uzgodnień. Ale są w Europie kraje, które nawet mimo takiego powiększania SFN i nawet zakładając całkowite przejście na DVB-T2 nie będą w stanie w najbliższych latach zwolnić 700 MHz bez uszczerbku dla telewizji (np. Francja, Włochy, Litwa, Łotwa, UK) natomiast są też takie kraje w których mogłoby się to udać. Zobaczymy, Europa, CEPT i KE będą mieć teraz niezły orzech do zgryzienia, widać że Afryka zaczyna wyprzedzać Europę w stosowaniu nowych pasm dla operatorów mobilnych i w Europie zwiększą się naciski na to samo. Ale tu nie będzie łatwo i na pewno nie uda się tego zrobić w ciągu najbliższych lat. Ale z czasem może się to zmienić.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: Krosnoludek »

DVB-T zagrożona po 2015 roku?
Niemiecki, techniczny operator usług Media Broadcast opowiada się za zachowaniem status quo, jeśli chodzi o naziemną telewizją cyfrową DVB-T w Europie. Wymaga to długoterminowego zagwarantowania pasm częstotliwości, które obecnie są wykorzystywane do transmisji z nadajników DVB-T. Po decyzji na ostatniej konferencji WRC w Genewie, częstotliwości te są częściowo zagrożone - twierdzi Broadcast Media. Od 2015 roku około 1/3 pasma aktualnie wykorzystywanego dla DVB-T w częstotliwościach 694-790 MHz może być przypisana równolegle dla sieci komórkowych. W opinii wielu uczestników rynku, zagraża to rozwojowi cyfrowej telewizji naziemnej. Byłoby to również zagrożenie dla niekodowanego odbioru sygnałów DVB-T.

Bernd Kraus, dyrektor generalny Media Broadcast, wypowiedział się dość ostro na temat zagrożeń dla NTC:

- Innowacja wymaga wiarygodności planowania. Pilnie potrzebne jest potwierdzenie długotrwałego wykorzystania obecnych częstotliwości transmisji. Wzywamy instytucje europejskie, niemiecki rząd i niemieckie kraje związkowe do wstrzymania realizacji postanowień konferencji WRC-12 dotyczących częstotliwości radiowych. Z umowami zawartymi w Genewie, sygnatariusze uderzą siekierą w korzenie cyfrowego sektora tv naziemnej - ostrzegł Kraus.

- Dostępne pasmo częstotliwości zostało już obcięte kosztem niemieckich nadawców telewizji w 2009 roku, bo około 20% częstotliwości nadawczych zostało przekazanych do sieci komórkowych w Niemczech. Dalsze przekazywanie częstotliwości będzie stronnicze i niewłaściwe
- twierdzi Broadcast Media.

NTC jest ważnym elementem w cyfrowej dystrybucji programów telewizyjnych.

Technologia ta umożliwia telewidzom dotarcie do najczęściej oglądanych kanałów telewizyjnych przy niskich kosztach, do tego w poruszających się pojazdach i na urządzeniach przenośnych. Dodatkowe straty częstotliwości(według WRC-12), które są potrzebne dla NTC byłoby nie tylko niedopuszczalne z punktu widzenia konsumentów, ale byłoby >także sprzeczne z zasadami polityki konkurencji wymaganej infrastruktury.

Media Broadcast twierdzi, że nadal chce wnosić ważny wkład w rozszerzenie perspektywy naziemnej telewizji cyfrowej w przyszłości. Nowy standard DVB-T2 oferuje możliwość znacznego zwiększenia liczby kanałów i jakości transmisji. Ponadto, hybrydowe oferty są już możliwe do zastosowania, przenosząc treści z Internetu na ekran telewizora, co umożliwia włączenie dodatkowych usług telewizyjnych.
źródło: http://satkurier.pl/news/73027/dvb-t-za ... -roku.html

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: hadam »

Cała Polska żyje uruchamianą obecnie naziemną telewizją cyfrową. Może się jednak okazać, że zanim w naszym kraju na dobre uruchomione zostaną wszystkie nadajniki, to już trzeba będzie się żegnać ze standardem DVB-T.

źródło Interia:
http://nt.interia.pl/audio-wideo/news/d ... na,1765752

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: Artek Ł. »

pod tym linkiem to jest tak sformułowane, żeby ludzi postraszyć . bo interia należy do Polsat-u. a Polsat ma własną płatną telewizję .

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: qrzy »

Interia należy do RMF-u (do grupy Bauer).

DVBManiak

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: DVBManiak »

Teraz jak tak na to patrzę z perspektywy czasu, to myślę, że można było jednak w Polsce wprowadzać od razu DVB-T2.

Cietrzewiec Rusinowy

Re: WRC-12: Brak kanałów dla dalszych MUX-ów telewizji cyfro

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

A i tak był sprzeciw, gdy zamiast MPEG-2 zdecydowano się na MPEG-4.

Zablokowany