DVB-T z RTON RZESZÓW / BARANÓWKA

juniorow

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: juniorow »

Ja tak cały czas walczę z tą anteną pokojową z swóch powodów:

1. Nie chcę do czasu ostatecznego ukształtowania się sieci nadawczej DVB-T inwestować w anteny zewnętrzne, ponieważ jest to dla mnie alternatywne źródło odbioru.

2. Nie wiem czy pamiętacie, ale kilka lat temu, jak zaczęto mówić o naziemnej TV cyfrowej, to była wielka "podnieta" ze strony naszych władz, że każdy będzie mógł oglądać TV na tzw. kawałku drutu a co dopiero na zwykłej antenie pokojowej. Jak się jednak okazało, rzeczywistość przyniosła coś innego.

_chris_

Re: DVB-T Rzeszów/Baranówka

Post autor: _chris_ »

niestety, zsyłka na Sybir już nie funkcjonuje, a paru osobom by się przydały tam "wczasy" - inni byliby już zapewne rozsądniejsi w mówieniu i pisaniu... :D

Gregory

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Gregory »

Mógł by się ktoś pochwalić z jakich odległości odbieracie MUX3, najbardziej interesują mnie większe odległości rzędu 30/50km. Czy w ogóle ktoś dał rade? Wiadomo, moc wypromieniowana malutka.
Bo ja mam profil terenu dobry, tylko że 48km i nie wiem czy się dalej bawić w anteny etc.

Bartt

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Bartt »

Ja robiłem w lecie eksperymenty z ATX91 ze wzmacniaczem. Lokalizacja 20km na południe od Rzeszowa, po drodze sygnału 2 górki (około 30-40m wyżej od anteny). Kanały analogowe z Baranówki za dość dużym śniegiem, cyfrówka działała jako tako, choć zdarzały się przycięcia. Ponieważ ten nadajnik to w naszej okolicy jedyne źródło ewentualnej TVP2 HD, więc przydałoby się trochę więcej mocy ;). A ponieważ była ona zwiększana w innych lokalizacjach to może i u nas jest szansa. Według wykazu pozwoleń UKE pracuje tam nadajnik TDV3105 którego maksymalna moc wyjściowa to 1600W do anteny, a obecnie do anteny idzie tylko 260W, co przy systemie antenowym na Baranówce daje moc wypromieniowywaną 500W . Tak więc jeśli to prawda co pisze w tym wykazie to możliwości zwiększenia mocy są do ponad 3kW mocy wypromieniowywanej i raczej ta moc nie powinna wpłynąć na emisje TVP1 z Soliny ;).

Gregory

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Gregory »

Dzięki za info, wcześniej pisali też, że z Markowej odbierają dobrze, jakieś 25km i profil średni bo jakaś górka jest po drodze.
Z kanału 35 jest:
Kraków *Chorągwica* Czwórka 35 20,000 H
Lublin *Piaski* Polsat 35 100,000 H
+ Solina o której pisałeś
Czy możliwe że ten Polsat mi zakłóca i Baranówki nie odbiorę?
Polsatu z Piask nie odbieram, ale MUX już tak.

Bartt

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Bartt »

Najlepiej sprawdzić na analogu co jest u ciebie na 35 kanale. Jeżeli jest jakiś obraz to to może być przyczyną. Ale ja obstawiam że przy tej odległości po prostu ten sygnał i wysokość nadajnika to za mało aby odebrać. Jeśli masz jakieś przebłyski analogów z Baranówki to możesz spróbować na lepszej antenie np ATX91 ATX107, ale to już loteria przy tej mocy sygnału ;).

zavvada

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: zavvada »

Rzecza jasna jest, ze dla mieszkancow Rzeszowa i okolic najlepiej byloby, gdyby z Baranowki z moca 1 kW poszly wszystkie muxy i na to wszyscy licza po calkowitym wylaczeniu analogu. Wiadomo, ze ciezko o wieksza moc z nadajnika w "centrum", ale 1, a nawet 2 kW dla MUX I, II i III jest do zrobienia. W samym Rzeszowie jak i w okolicach (10km) raczej nikt by nie mial problemu z odbiorem.

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: viva0 »

1KW to za mało pasowało by 20 lub co najmnniej 10KW,ponieważ najgorzej jest z południa okolice Tyczyna okolice Błażowej Kielnarowej Chmielnika Borka i okolice Hyżnego,Dynowa tu są spore Górki doliny.Przykładem jestem ja bo tzw dziurze mieszkam i nic lub rzadko u mnie mieszkańcy to ledwo odbierają z baranówki lub wcale ja analogową ściągam tylko z Krosna.Pasowało by zwiekszyć ten nadajnik lub poczekać na nadajniki z InfoTVFM.

Bartt

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Bartt »

Z obiektów Info-tv-fm nic nie będzie (przynajmniej jeśli chodzi o mux 1-3), Emitel musi wybudować swój maszt w tamtych okolicach. Co zaś się tyczy Baranówki to wielokrotnie pisałem że to zła lokalizacja (nadajnik w środku osiedla). Bardziej skuteczny byłby nadajnik na Magdalence (wysokość prawie 400m) gdzie radio Via z tego nadajnika odbiera tam gdzie inne radia nie działają. No ale nie jest to obiekt Emitela. Mimo wszystko twierdzę, że każde zwiększenie mocy z Baranówki poprawiłoby sytuacje ;).

@viva0
A odbierasz teraz mux 2 z Suchej Góry po zmianie kanału na 32 :?:

viva0
Posty: 67
Rejestracja: 25 września 2011, o 22:17
Odbiornik: NBO lub TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha góra

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: viva0 »

No tak też tak pomyślałem,istnieje też nadajnik z jednym z radiem z Tyczyna z radiem WAWA Rzeszów,ale to też znikłe ale gdyby przynajmniej do 10KW razem Magdzlenką z okolic Malawy ndawali no to problemu by niebyło razem z zasięgiem.Trzeba mieć dobrą nadzieje na zasieg i sytuacje Krosna jak się rozwiąże wiekszą mocą do przynajmniej 50KW lub czekać w tym roku na Kolbuszową i Tarnobrzeg.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: bogdanzieba »

Witam jakie wersje TVP Info są nadawane w MUX-3 z Baranówki?

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: axelmateuss »

Rzeszów i Lublin :)

Gregory

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Gregory »

Bartt pisze:Najlepiej sprawdzić na analogu co jest u ciebie na 35 kanale. Jeżeli jest jakiś obraz to to może być przyczyną. Ale ja obstawiam że przy tej odległości po prostu ten sygnał i wysokość nadajnika to za mało aby odebrać. Jeśli masz jakieś przebłyski analogów z Baranówki to możesz spróbować na lepszej antenie np ATX91 ATX107, ale to już loteria przy tej mocy sygnału ;).
No u mnie jest tak:
-na analogu K35 odbieram polsat z Piask bardzo słabo, ale da się oglądać i u mnie chyba to właśnie zakłóca
- MUX 3 K35 nawet nie wyszukuje ilości programów
-z Baranówki analog TV 4 K27 oraz TVP INFO Rzeszów K40 na tyle dobrze, że jest kolor, czysty głos, dużo śnieżenia ale na upartego da się oglądać, pozostałe z Baranówki bardzo słabiutko albo wcale.

I pytanie :oops: , czy można z tyłu anteny dać, ekran(promiennik) z blachy w celu wytłumienia sygnału z Lublina ? Jak wtedy z ch-ka anteny ? Rozumiem że w antenach UKF reflektor jest takim Ekranem w celu ograniczenia promieniowania w tył, boki, a wzmocnienia skupienia wiązki w przód.
Bo ja w trochę wyższych częstotliwościach siedzę 2.4GHz, 5GHz ;) a UHV nie ogarniam.

Bartt

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Bartt »

Jeśli antena nie jest narażona na działanie wiatru to można popróbować, innym rozwiazaniem jest np. bardziej gęsta siatka z tyłu takiej anteny. Ale lepszym rozwiązaniem jest naturalna przeszkoda na drodze takiego zakłócenia np. ściana, dach, komin. Niestety do anteny docierają także fale odbite, dlatego nie da się tego do końca wyeliminować. Najlepsze rozwiązanie to wieloelementowa antena na kierunek pożądany i dodatkowa na kierunek zakłócający połączone tak, że antena z sygnałem zakłócającym jest połączona w przeciwfazie z tą właściwą i po dobraniu poziomu sygnałów następuje całkowita eliminacja zakłócenia. Ale to już zabawa dla hobbystów mających dużo miejsca, czasu, i pieniędzy ;). Z tego co wiem (nie sprawdzałem w praktyce) największe tłumienie sygnałów wstecznych mają anteny logarytmiczno-periodyczne np. coś takiego http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-2-65 ale nie mają z kolei dużego zysku, a u ciebie potrzebny jest duży zysk i duże tłumienie sygnałów wstecznych.

Mateusz_

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Mateusz_ »

Pytanie do Techników:
Nie dałoby się coś zrobić, aby zasięg 3MUXa "dolatywał" trochę dalej niż za Sokołów Małopolski :?: ;)

Gregory

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Gregory »

Trochę to znaczy ile? 1km 20km, ja za Sokołowem mieszkam 30km, ale będę walczył z MUX-3 na dniach. Napisz dokładnie lokalizacje GPS albo zrób profil terenu to może coś się wymyśli, dużo zależy czy mieszkasz na górce czy dolince.

Ps. ma ktoś pożyczyć na testy antenę dipol tri digit albo odpowiednik ? :)

Mateusz_

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Mateusz_ »

15 km za Sokołowem można powiedzieć, że w takim dole. :D
Ostatnio zmieniony 5 marca 2012, o 20:28 przez Mateusz_, łącznie zmieniany 1 raz.

Gregory

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Gregory »

To co ty na Prusinie mieszkasz? napisz dokładniej, nie wstydź się :) troszkę znam te strony ;)

Mateusz_

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Mateusz_ »

Takie sprawy to PW przenieśmy ;)

Gregory

Re: DVB-T z RTON RZESZÓW BARANÓWKA

Post autor: Gregory »

Jutro będę robił testy odbioru MUX-3 z Baranówki z 48 km, już posiadam co trzeba: antena tri digit w wersji ECO, wzm symetryzator etc. Od razu porównanie dla SG zrobię, siatka wzm i bez, tri digit wzm i bez.

Zablokowany