Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Oczywiście że się z Tobą zgodzę że DAB+ nie musi być marnowaniem pieniędzy ale niestety jest.
Twoje propozycje odnośnie przepływności są prawidłowe do dość przyzwoitej jakości.
Najprawdopodobniej kiedyś będą 3 muxy i podobna ilość stacji do dzisiejszej w FM z tym że nie na 20MHz tylko na około 60MHz.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: janusz44 »

DVB-T/S pisze:Porównanie oderwane od rzeczywistości.
max-bit
Porównanie było co do odległości odbieranej stacji na UKF/DAB+ oraz porównanie jakości dźwięku z amplitunera czysto analogowego w stosunku do cyfrowego tunera UKF/DAB+.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze:Oczywiście że się z Tobą zgodzę że DAB+ nie musi być marnowaniem pieniędzy ale niestety jest.
Twoje propozycje odnośnie przepływności są prawidłowe do dość przyzwoitej jakości.
Najprawdopodobniej kiedyś będą 3 muxy i podobna ilość stacji do dzisiejszej w FM z tym że nie na 20MHz tylko na około 60MHz.
Nie bardzo zrozumiałem. Czy chodzi o szerokość pasma UKF CCIR, która wynosi ok. 20,5 MHz?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Tak.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Przepraszam za pytanie: czy wszystkie programy regionalne nadają aktualnie 112 kbps ?
Miałem okazję słuchać tylko RDC które cały czas nadawało 112 kbps, a teraz odbieram PR Szczecin 112 kbps (a kiedyś było mniej) i nie wiem czy to wszystkie rozgłośnie regionalne się przestawiły na 112 kbps ?
Z jaką jakością są aktualnie nadawane "drugie kanały lokalne" ?
Radio 94i4 fm nadaje aktualnie 72 kbps.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

To może Szczecin od zeszłego roku podskoczył z 104 kbps, bo tak to odbierałem w sierpniu 2014.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

Byłem w Szczecinie 2 tygodnie września i przez cały ten czas PR Szczecin nadawało 112 kbps. Nie zauważyłem aby jakość była gorsza niż na FM, może jakby nieznacznie inaczej brzmiało na FM i DAB, ale było to na tyle słabe, że bardzo prawdopodobne iż było to złudzenie. Aczkolwiek nie miałem zewnętrznych głośników a na DUAL 4 głośniki są na tyle słabe, że mogły różne efekty umknąć. Na Radio 94i4 też nie słyszałem zniekształceń, ale słuchałem jedynie na wbudowanych monofonicznych głośnikach i nadawali tylko muzykę z cd, pewnie jakby dali trzeszczącą muzykę z winyli albo szelaków lub klasyczną to by się dało więcej usłyszeć, ale takowa się nie pojawiła (chyba nawet nie trafiłem na spikerów).
A jak to jest z innymi rozgłośniami regionalnymi - nadają nadal 104 czy też 112 kbps ?
W jakiej kompresji nadają Off Kraków, Wrocław Kultura i Radio Opole 2 ?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

ziutek4444 pisze: Nie zauważyłem aby jakość była gorsza niż na FM, może jakby nieznacznie inaczej brzmiało na FM i DAB,
Nie jakby tylko na pewno inaczej. Ale kiepski odbiornik z kiepskimi głośnikami świetnie maskuje wszelkie niedostatki stąd odczucie a raczej brak odczucia różnicy między dab+ i fm.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: ziutek4444 »

< Ale kiepski odbiornik z kiepskimi głośnikami świetnie maskuje wszelkie niedostatki stąd odczucie a raczej brak odczucia różnicy między dab+ i fm.

Wszyscy moi znajomi słuchają radia na znacznie gorszych odbiornikach, które rzeczywiście strasznie pierdzą ze względu na kiepską selektywność (że o innych parametrach nie wspomnę) i oni na pewno nie zauważą żadnej różnicy, a jeśli to tylko na plus.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Jeśli "jakościowy" postęp w radiu ma być porównywany na głośniczkach jak ze smatfona to nie ma o czym dyskutować. Mogę to porównać do początków radia kiedy wszystko pierdziało. To krok nawet nie w tył a podróż do przeszłości. Czyżby radio zatoczyło koło?
Jak widać masz niewybrednych znajomych.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Widocznie podwyższyli przepływność Radia Szczecin od czasów, kiedy słuchałem go nad morzem w sierpniu 2014 roku. Wtedy wyraźnie słyszałem audycje pełną artefaktów kompresji i FM z Kołowa zdecydowanie był lepszy niż DAB+ z tej samej stacji. Różnicę slychać było na przenośnym Sangeanie ( nie takich małych rozmiarów).

DVB-T/S
Weź pod uwagę, że odbiorniki z marnym głośniczkiem grają znacznie lepiej na słuchawki i nic nie przeszkadza ocenić takie radio przy zastosowaniu dobrych słuchawek. Jest wtedy nawet odbiór stereo. :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: DVB-T/S »

Słuchawki za 2 zł a słuchawki za 2 stówy...
Nie wiem o jakich piszesz ale jak ktoś wykosztuje się na ten szmelc 2 stówy to raczej nie da drugie tyle na słuchawki.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: tranzystor »

Nowe radio chopin ma bitrate identyczne jak dwójka 128 z czego na audio idzie 108 kbps. jak na razie nie jest źle z muzyką ale w czasie mowy jest nie najlepiej sepleni nie wiem czy znów powodem nie jest kiepski materiał źródłowy :? :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

Pewnie materiał źródłowy i "mielenie" dźwięku kolejnymi kompresjami i rekompresjami. Muzyka nie zawsze też idzie we właściwej tonacji (wysokość dźwięku). W przypadku, gdy puszczane są bardzo dawne nagrania analogowe, przy ich digitalizacji mogła być odchyłka prędkości taśmy lub płyty winylowej, ale w przypadku nowszych - cyfrowych "od początku" to pewnie sprawa kodeków.
Jakość mowy czasem bardzo słaba.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

Radio Opole-2 nadaje w mono 80 kbps, jakość dźwięku beznadziejna.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

Do mono potrzeba aż 80 kbps ? I pomimo to źle brzmi ?
A ja chyba wiem dlaczego dla mnie DAB brzmi dobrze - na jakieś 10 lat mój odbiornik globalny ICF-SW7600G wrzuciłem na strych znajomego i przez ten czas nie słuchałem wcale radia, zacząłem ponownie słuchać dopiero półtora roku temu przez internet, a rok temu zacząłem słuchać ponownie przez odbiornik - PR24, Poland, PR1, RdC, PR2 - wszystko w DABie. Prawdopodobnie gdybym uprzednio przez kilka lat słuchał FM to brzmienie DABu by mnie przeszkadzało, a tak - w ogóle mnie nie przeszkadza. Tzn. słyszę, że to brzmi trochę inaczej, ale mi to nie przeszkadza. Może tylko jak w Słodkim Radiu Retro szła jakaś trzeszcząca płyta to w DABie te trzaski brzmiały dość dziwnie. Szczególnie jak słuchałem Radia 94i4 72 kbps to smakowało to dla mnie jak owocowe gumy rozpuszczalne na sztucznych aromatach - intensywny, ale plastikowy smak - nie znaczy to, że zły, ale mający niezbyt dużo wspólnego ze smakiem prawdziwych owoców; choć nie powiem żeby mi to przeszkadzało, ale to pewnie dlatego, że zapomniałem jak brzmi FM i od razu wskoczyłem do DABu. Z FM-u słucham głównie Tok FM i ono brzmi znacznie dziwniej od DABu (głównie mowa brzmi dziwniej, a nie muzyka). Chyba w drugiej połowie lat 90-tych Sekcja Polska BBC i Sekcja Polska RWE na FM-ie stosowały procesory dźwięku na użytek serwisów, bo głosy brzmiały bardzo sterylnie i plastikowo w porównaniu do innych stacji, ale chyba nawet mi się to wtedy podobało, bo zwracałem uwagę na to abym łatwo rozumiał treść słów, a nie na brzmienie sygnałów muzycznych. Przy słuchaniu z internetu lubię lekko podkręcać wysokie tony bo to nieco poprawia czytelność mowy i z tego samego powodu nie lubię AM - właśnie ze względu na trudność z rozpoznawaniem słów.
Jak dla mnie DAB brzmi niezbyt dobrze na słuchawkach, na wbudowanych głośnikach - to zależy od modelu (na DUAL 2 - średnio, na DUAL 4 - dobrze) i bardzo dobrze na głośnikach komputerowych.
Natomiast nie rozumiem po co komu obrazki w DABie - jak PR robi wszystko pod najtańsze odbiorniki, to one chyba obrazków nie wyświetlają ? Jak dla mnie - zbędny bajer. Nie lepiej wykorzystać tę przestrzeń na polepszenie jakości dźwięku np. Trójki ?
PS. A Radio Opole i inne rozgłośnie regionalne nadają aktualnie 104 czy 112 kbps ? Bo RDC i PR Szczecin nadają 112 kbps, natomiast nie miałem okazji sprawdzić jak aktualnie nadają pozostałe rozgłośnie regionalne.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

@ Ziutek 4444. Jak Kolega słuchał kiedyś FM na kiepskiej jakości tunerze, amplitunerze oraz antenie z kawałku drutu, to nie mógł być zadowolony z jakości odbioru. Ja zrobiłem specjalnie dłuższą przerwę w słuchaniu programów DAB i po tym czasie włączyłem nowe Radio Opole-2, usłyszałem dźwięk metaliczny, blaszany, męczący przy dłuższym słuchaniu. Przy przenośnych odbiornikach mających zawężone pasmo, kiepskie przetworniki D/A, miniaturowe tanie głośniki w małej plastikowej obudowie, z tego powodu ocena może być mniej krytyczna. Na podstawie takiego odsłuchu nie można oceniać prawidłowo nadawanego dźwięku. DAB wymyślono do słuchania radia w samochodzie, przy obecnych narzuconych parametrach nie nadaje się specjalnie do słuchania w mieszkaniu na dobrej jakości sprzęcie audio. Dźwięk jest tak zdegradowany i pozbawiony życia, że odchodzi chęć słuchania radia.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: ziutek4444 »

Pewnie tak, myślę że sprzęt audiofilski zawsze był poza moim zasięgiem finansowym, więc nie mam z czym porównać. Dla mnie główna zaleta DABu to nowe kanały. Na zasięg DAB w Warszawie na Wilanowie i w Szczecinie na Niebuszewie nie mogę narzekać - jest bardzo dobry (nie wiem jak w innych dzielnicach). Natomiast jakość jest przereklamowana. PR powinno nadawać dla audiofili przez internet aac+ 320 kbps (nie można tego wymagać od odbioru mobilnego, ale w domu ci z lepszym słuchem powinni mieć prawo do dobrej jakości skoro muszą płacić abonament), tymczasem za 128 kbps każą sobie płacić piano 20 zł / miesiąc, a i te 128 kbps jest fatalne technicznie (coś jest nie tak z głosami spikerów - jakby jakieś sprzężenia) na wszystkich kanałach.
Dla mnie fatalnie brzmią "jamniki" (z kiepską selektywnością), a niektórzy moi znajomi przy radiu lubią obcinać wysokie tony, aby FM brzmiało bez szumów jak AM - ten DAB to chyba dla nich :)

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: janusz44 »

@ ziutek4444. AM analogowy nie można porównywać z jakością FM, ostatnia jest lepsza. W zasadzie nie chodzi o audiofilski czy High End sprzęt audio, słuchając na wzmacniaczu i kolumnach HI-FI można ocenić beznadziejny posiekany przez "Vistulę" dźwięk w DAB. Nie wiem na co się zdają wysiłki red muzycznych puszczania płyt winylowych, CD. W takim układzie wystarczy zupełnie serwer z utworami z kompresją w Mp3, lub zwykły laptop. Możliwe, że za dużo wymagamy, jednak pragnę przypomnieć, że żyjemy już w XXI wieku, z jakością cyfrową jest dużo gorzej jak przy transmisji analogowej FM.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompresji.

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze:Do mono potrzeba aż 80 kbps ? I pomimo to źle brzmi ?
Może źle brzmieć, jeśli "gadaninę"przepuszczą przez jakieś niedor...ane procesory.
ziutek4444 pisze: A ja chyba wiem dlaczego dla mnie DAB brzmi dobrze - na jakieś 10 lat mój odbiornik globalny ICF-SW7600G wrzuciłem na strych znajomego i przez ten czas nie słuchałem wcale radia, zacząłem ponownie słuchać dopiero półtora roku temu przez internet, a rok temu zacząłem słuchać ponownie przez odbiornik - PR24, Poland, PR1, RdC, PR2 - wszystko w DABie. Prawdopodobnie gdybym uprzednio przez kilka lat słuchał FM to brzmienie DABu by mnie przeszkadzało, a tak - w ogóle mnie nie przeszkadza.
Popelina. Obniżasz standardy!
ziutek4444 pisze:Szczególnie jak słuchałem Radia 94i4 72 kbps to smakowało to dla mnie jak owocowe gumy rozpuszczalne na sztucznych aromatach - intensywny, ale plastikowy smak - nie znaczy to, że zły, ale mający niezbyt dużo wspólnego ze smakiem prawdziwych owoców; choć nie powiem żeby mi to przeszkadzało, ale to pewnie dlatego, że zapomniałem jak brzmi FM i od razu wskoczyłem do DABu.
Dziękuję za gumę, nawet owocową, w radiu. Wolę już iść do Biedronki.
ziutek4444 pisze:Z FM-u słucham głównie Tok FM i ono brzmi znacznie dziwniej od DABu (głównie mowa brzmi dziwniej, a nie muzyka).
A ktoś tam ma pojęcie o naturalności przekazu mowy?
ziutek4444 pisze: Jak dla mnie DAB brzmi niezbyt dobrze na słuchawkach, na wbudowanych głośnikach - to zależy od modelu (na DUAL 2 - średnio, na DUAL 4 - dobrze) i bardzo dobrze na głośnikach komputerowych.
Dwójka PR, której pewnie nie słuchasz, brzmi nieźle. Słuchawki, zwłaszcza lepsze, uwypuklają wady przekazu.
ziutek4444 pisze: Natomiast nie rozumiem po co komu obrazki w DABie - jak PR robi wszystko pod najtańsze odbiorniki, to one chyba obrazków nie wyświetlają ? Jak dla mnie - zbędny bajer. Nie lepiej wykorzystać tę przestrzeń na polepszenie jakości dźwięku np. Trójki ?
Zgadzam się w pełni, ale menedżerowie PR traktują nas jak prymitywnych buszmenów, którym podobają się świecidełka.
janusz44 pisze:. W zasadzie nie chodzi o audiofilski czy High End sprzęt audio, słuchając na wzmacniaczu i kolumnach HI-FI można ocenić beznadziejny posiekany przez "Vistulę" dźwięk w DAB.
Nie wiedziałem, że Wisła (Vistula) sieka dźwięk. Myślałem, że ona sobie po prostu płynie. :D
Nie jest on beznadziejny na wzmacniaczu i kolumnach. Jest nadziejny! Gdyby odstąpiono od uruchamiania następnych programów i skasowano Radio Poland w muxie, zaistniałaby możliwość do polepszenia jakości w DAB+!
MUX jest jak dętka rowerowa- dałby się jeszcze troszkę napompować. Ale PR nie chce przejść na EEP 2B.

Zablokowany