[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Nietypowa Antena.

Post autor: m@rtops »

myślę że zakaz montowania anteny na elewacji jest spowodowany ociepleniem bloku
ale przy framudze okna jest zapewne tylko otynkowany bok muru więc prawidłowe zamontowanie czegoś takiego rozwiąże sprawę (oczywiście z zachowaniem odpowiedniej odległości od brzegu muru aby się nie "odłupał") :oops:
http://images.kangoo.pl/49501179/682/la ... _42_25.jpg

tomkaw

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: tomkaw »

Drodzy Państwo,
Niedawno zakupilem telewizor z wbudowanym tunerem dvb-t. Zdecydowalem sie na Samsunga u46es6570. Dotychczas posiadalem jedynie antene pokojowa Anprel Electronics z wzmacniaczem. Niestety obraz z niej jest bardzo slaby, nie mowiac o zakloceniach podczas chodzenia po pokoju. Mieszkam na poddaszu domu jednorodzinnego na Wawrze (radosc)w Warszawie. Chcialbym prosic o pomoc w wyborze odpowiedniej anteny- najlepiej pokojowej albo zewnetrznej. Nie znam sie na tym, jestem laikiem, wiec prosze Panstwa o pomoc.Pozdrawiam,Tomasz

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

tomkaw pisze:posiadalem jedynie antene pokojowa Anprel Electronics z wzmacniaczem.
dużo to nie mówi :? - jedna z tych?
http://www.anprel-electronics.pl/index. ... 0&Itemid=5
tomkaw pisze:Niestety obraz z niej jest bardzo slaby,
no w NTC albo jest obraz lub nie - ewentualnie są "przycięcia" obrazu
"słaby obraz" odnosi się raczej do telewizji analogowej
na pewno wyszukało ci kanały tv cyfrowej? :?
może wyszukało tylko analog?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ tomkaw:
do nowego tv przydałaby się odpowiednia antena, ale trzeba odpowiedzieć na parę pytań:
- czy wchodzi w grę montaż na dachu czy raczej za oknem? Wariant z ant. pokojową na razie odpuszczamy.
- jaki masz widok na nadajniki z miejsca możliwego montażu? Chodzi o PKiN i Raszyn, kąt miedzy nimi wypada ok 50 st. Czy są jakieś bliskie przeszkody ?
- i tradycyjnie odp. na pytanie @mortopsa, czyli co właściwie odbierasz. Najlepiej: skasuj obecny wybór, ustaw rodzaj emisji -tv cyfrowa i próbuj zaprogramować kanały ręcznie. Nry: 48, 58, 55, 53.

tomkaw

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: tomkaw »

Tak to napisalem nieudolnie, ale są cyfrowe (analogowe tez ustawilem, ale to nie tyczy sie tej sprawy). Obraaz jest ale wiesza sie i taka pikseloza sie robi. Anteny dokladnei te. model pierwszy albo drugi.
Moge zamontowac antene na dachu. do raszyna mam tak samo daleko jak do pkin.to jest wawer radość.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ tomkaw: jeśli możesz, wystaw anteną na chwilę za okno i napisz, co się okazało oraz podaj wartości poziomu sygnału i jego jakości (albo ilości błędów lub BRE-U - zależy, co pokazuje odbiornik).

Dobrze by było wymienić na próbę zamontowany w antenie wzmacniacz na symetryzator antenowy, a wtyczkę - separator od zasilacza antenowego na zwykła wtyczkę antenową.

W Wawrze różnie bywa, ale generalnie to antena zewnętrzna bez wzmacniacza.

Jak masz trochę zacięcia w klimacie zrób to sam, to możesz wydłubać bi-quada. Są skuteczne. Tam jest wszystko opisane: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

tomkaw pisze:Anteny dokladnei te. model pierwszy albo drugi.
to do anteny nie można się przyczepić bo jest to nie zbyt estetyczna ale skuteczna konstrukcja (1/4 anteny siatkowej) :D
jak napisał @_chris_ - sprawdź działanie na zewnątrz
tomkaw pisze:Chcialbym prosic o pomoc w wyborze odpowiedniej anteny- najlepiej pokojowej albo zewnetrznej.
ale może warto pomyśleć od razu o zewnętrznej unikając zbędnego szukania sygnału wewnątrz pomieszczenia? :roll:

Neraxes

Przebudowa sieci antenowej

Post autor: Neraxes »

Witam.

Niedawno zakupiłem tuner DVB-T Wiwa HD-100 MC. Jestem całkiem zadowolony, jednak tuner nie odbiera mi MUX-3. MUX-1 roaz MUX-2 na każdym programie tuner pokazuje jakość i sygnał 100%. Trzeciego multiplexu nie znajduje.

Otóż korzystam z anteny siatkowej, zasilanej 12V zasilaczem. Dodam, że bez zasilacza tuner nie znajduje absolutnie niczego.

Dane nadajników:

MUX-1, MUX-2 Łódź EC-4 100kW, odległość ode mnie to 15,9 km.
MUX-3 Łódź ul. Sienkiewicza 0,4 kW, odległość 9,9 km.

Jeśli chodzi o różnicę w położeniu, to wynosi ona 1,3 stopnia, więc z powodzeniem można nakierować antenę na słabszy nadajnik, przy bezproblemowym odbiorze z tego mocniejszego. Zresztą wątpię czy jestem w stanie tak precyzyjnie to ustawić :)

Wg map pokrycia miejsce w którym mieszkam jest pokryte zasięgiem tego nadajnika z Sienkiewicza, jednak tuner MUX-3 nie odnajduje.

Braku sygnału dopatruje się oczywiście w antenie no i małej mocy nadawczej. Tak czy inaczej, planuję przebudowę domowej instalacji.

Wygląda to mniej więcej tak:

Antena UHF ATX-91 (zysk do 18 dB) > Symetryzator antenowy SA IV-V (nie wiem czy jest konieczny?) > Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat > Wzmacniacz antenowy sygnału DVB-T AC18 5V (powinien być przed czy za rozdzielaczem?) >Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 Signal > Gniazdo antenowe w ścianie > tuner WIWA

Bardzo podoba mi się idea 5-Voltowego wzmacniacza, bo może być on zasilany z tunera. Do tego zestawu kupię jeszcze nowy kabel żelowy, no i oczywiście złącza F do łączenia przewodów.
Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz: co prawda praktycznie na 100% będzie używany tylko jeden odbiornik TV, ale jeśli chciałbym podłączyć drugi, to czy mając drugi taki sam tuner dający zasilanie 5V, przy uruchomionych dwóch tunerach (czyli oba dają zasilanie) nie stanie się nic złego (nie znam się za bardzo na tym, przy łączeniu baterii napięcia się dodają).

Proszę, w miarę możliwości ocenić czy ten schemat instalacji ma sens, czy ma szansę odebrać trzeci multiplex.

_chris_

Re: Przebudowa sieci antenowej

Post autor: _chris_ »

Neraxes pisze:> Wzmacniacz antenowy sygnału DVB-T AC18 5V (powinien być przed czy za rozdzielaczem?) >Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 Signal > Gniazdo antenowe w ścianie > tuner WIWA
co by działało, rozgałęźnik musi być z przeniesieniem napięcia w jednej gałęzi, np. RDZ-211.
Neraxes pisze:to czy mając drugi taki sam tuner dający zasilanie 5V, przy uruchomionych dwóch tunerach (czyli oba dają zasilanie) nie stanie się nic złego
Są dwie opcje:
  1. użycie rozgałęźnika SAT, który przenosi napięcie zasilania i separuje od siebie zasilacze obu dekoderów. Ale, na rozgałęźniku takim występuje spadek napięcia (rzędu 0,6V), więc wzmacniacz byłby zasilany z napięcia ~4,4V. Pytanie, czy i jak by pracował.
  2. użycie sumatora antenowego przenoszącego zasilanie w obu gałęziach (np. RDZ-212). NA takim sumatorze nie ma spadków napięć, więc zasilacz zasilany jest nominalnie z +5V.
    Ale, nie ma też żadnej separacji między zasilaczami dekoderów, czyli takie połączenie jest wbrew zasadom i możesz to robić wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Alternatywnie, możesz użyć zasilacza ze zintegrowanym rozdzielaczem, np. Al-105.
Neraxes pisze:Dodam, że bez zasilacza tuner nie znajduje absolutnie niczego.
To normalne, ale znaczy też, że prawdopodobnie masz dobry kabel antenowy... :D

Neraxes

Re: Przebudowa sieci antenowej

Post autor: Neraxes »

No to w takim razie nie zastosuję po prostu rozdzielacza i będzie szło na jeden odbiornik bezpośrednio. Tylko czy mam użyć tego symetryzatora doantenowego?

Jeśli chodzi o okablowanie, to mam w ścianach pod tynkiem i tego nie przeskoczę - biały kabel antenowy, miedziana żyła > plastikowa izolacja > jakaś folijka i na niej oplot i izolacja biała, cóż no kabel jak kabel 8-) Jedynie zewnętrzną część mogę wymienić, czyli jakieś 10-15 metrów, a wtedy tego starego kabla zostaną jakieś 3 metry, aż tak tragicznie chyba nie wytłumi sygnału?

No i czy z taką mocą da radę odbierać z tegoż odbiornika czy nie, są jakieś przeliczniki zysku od odległości i mocy nadajnika?

_chris_

Re: Przebudowa sieci antenowej

Post autor: _chris_ »

@ Neraxes:
3 metry kabla antenowego to nie jest żaden problem. W ogóle, jeśli kabel antenowy wygląda dobrze, czyli nie jest popękany, porowaty, pozaginany, etc, to można jeszcze spróbować na nim popracować. Chyba, że ma średnice ~5mm, wtedy powinno się go wymienić z definicji.

Gdybyś go wymieniał, to zwróć uwagę na:
  • średnice złącz F - one powinny zawsze pasować do kabla, zwłaszcza jeśli użyjesz kabli typu Triset-11PE a w ścianie masz kabel o średnicy ~5mm.
  • jeśli połączenie kabli antenowych byłoby na zewnątrz, trzeba je jakoś zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Najlepiej, najprostsza zewnętrzna, hermetyzowana, puszka elektryczna.
  • połączenie kabli antenowych realizuje się na bazie złącz F na kablach oraz przejścia FF-FF (popularna "beczka"). Dobrze jest okręcić połączenie elektryczną taśmą izolacyjną lub nałożyć koszulkę termokurczliwą, aby połączenie się nie rozkręciło.
    UWAGA! taśma ani zwykła koszulka termokurczliwa nie zabezpieczają przed penetracją wody.
Mux-3 nadaje z małą mocą, więc tak czy inaczej, może masz taką lokalizację, że go po prostu nie ma. Poczytaj wątki: http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=22

Anteny ATX są sprzedawane albo bez, albo z symetryzatorem. Trzeba się zapytać sprzedawcy.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Przebudowa sieci antenowej

Post autor: m@rtops »

Neraxes pisze:tylko czy mam użyć tego symetryzatora doantenowego?
tak - zasadniczo w puszce anteny montujesz przedwzmacniacz (wzmacniacz) do puszkowy jeżeli nie to zakładamy płytkę symetryzatora - wzmacniacze do puszkowe posiadają symetryzator "w sobie" a inne potrzebują na wejściu impedancję 75 ohm którą zmienia właśnie symetryzator z ok 300 ohm (jakoś tak :D )

opis pewnego producenta ;)
Typowa antena posiada wyjście symetryczne o impedancji 300 omów, natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji 75 omów. Dlatego, aby połączyć antenę z kablem koncentrycznym zachowując dopasowanie (stosowanie w całym systemie urządzeń o tej samej impedancji) należy zastosować element pośredniczący, czyli symetryzator. Symetryzator jest urządzeniem pasywnym wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną.

Neraxes

Re: Przebudowa sieci antenowej

Post autor: Neraxes »

Bardzo dziękuję za pomoc. Znalazłem jeden post, mówiący że z taką anteną i 20dB wzmacniaczem MUX-3 daje radę w Aleksandrowie bez problemu. Szykuję się do zamówienia, jak zainstaluję, to pochwalę się czy wszystko działa :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Przebudowa sieci antenowej

Post autor: adac »

Neraxes pisze: Proszę, w miarę możliwości ocenić czy ten schemat instalacji ma sens
Właśnie do tego nie jestem przekonany.

- Po co Ci taka antena w odległości 16 km od siilnego nadajnika ? 2,30 metra długości, waga, i do tego musi być solidny maszt.
- to samo odn. wzmacniacza w tej instalacji.

Być może chcesz na siłę odebrać śladowy mux-3, ale propnuję dać sobie z tym spokój i poczekać do wdrożenia. Kiedyś ono nadejdzie.

Taką metodą jak to wymyśliłeś nie uda się odebrać sygnałów o rozpiętości mocy 1: 250 w punkcie wyjścia, a u Ciebie to już może być 1:500. Potrzebna by była technika podziału i wzmacniania, albo 2 anteny (mimo że ten sam kierunek).
To koszty i spora trudność w wykonaniu dlatego odradzam.
Proponuję zamiast tego wykonać prostą instalację na mux 1,2 dostosowaną do warunków na miejscu, czyli do profilu terenu i ew. przeszkód.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

adac pisze:Być może chcesz na siłę odebrać śladowy mux-3, ale propnuję dać sobie z tym spokój i poczekać do wdrożenia.
a na koniec się okaże że masz mux 3 a nie będzie 1,2 (przesterowanie) :(

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Wzmacniacz odpada. Jeśli masz oba nadajniki prawie na tym samym kierunku, to przy proporcji 1:250 mux1:mux3 to możesz niczego nie odebrać bo przesterujesz układ. Jeżeli pasywnie nie odbierzesz to pewnie dopiero zestaw anten sobie poradzi. Być może sam tego nie dasz rady wykonać i tylko fachowiec ze sprzętem a i to nic pewnego.
Edit: zapomnieliśmy o jednej rzeczy. Bez zasilacza siatką nie może mieć wzmacniacza tylko symetryzator. Przy tych odległościach spróbuj ja siatce z symetryzatorem i zwykłym wtykiem antenowym (nie tym który jest od zasilacza sieciowego).

Neraxes

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Neraxes »

No dobrze, ale czy pasywnie odbiorę ten 100kW nadajniek z anteną ATX91? Jeśli tak to mnie urządza, bo teraz spróbuję ze wzmacniaczem odebrać mux-3. Jeśli się przesteruje/nie da rady odebrać mux3 to trudno, to wtedy pasywnie poleci mux 1 i mux2, a po wdrożeniu myślę, że z muxem3 nie będzie już problemu. Strata będzie 18zł za wzmacniacz. Tak to widzę, mylę się?

qwees

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: qwees »

Witam. Proszę o pomoc w doborze anteny, albo w zmodyfikowaniu istniejącej. Mieszkam w Lodzi w lokalizacji jak na rys:
Obrazek
Blok usytuowany w orientacji polnoc-poludnie, balkon od zachodu. Nadajnik EC4 od wschodu ok.3 km w linii prostej, nadajnik sienkiewicza od zachodu ~3km.
Używam teraz anteny siatkowej skierowanej jak pokazuje czerwona strzałka ze wzmacniaczem dopuszkowym.
Problemy jakie mam z odbiorem:
- w ciagu dnia, rano, popoludnie obraz potrafi rwać tak, że się nie da oglądać. Nie dzieje sie tak cały czas, ale czesto (siła jakość 20-30%, skacze do 70)
- wieczorami jest super - sygnał praktycznie 90-100 % siła/jakość z obu nadajnkow. MUX 1 2 3,
- wieczorami zdarzalo sie, że sygnal przerywal na 10s i pokazywalo brak sygnału. Okazało się, że powodem były lądujące samoloty na lublinku. Ścieżka podejścia do lądowania przecina kierunek ustawienia antenty. Poradziłem sobie metodą prób i błędów przez zdemontowanie tylnej siatki anteny.
Czy możecie podpowiedzieć co jeszcze można zrobić z anteną, ewentualnie polecic jakąś inna antenę, która by dała radę łapać sygnał z odbicia. Podejrzewam że ta siatka prócz sygnału ściaga wiele zakłóceń.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Jeśli siatką zbierasz też zakłócenia to spróbuj podwójnego biquada obliczonego na kanał 47 i wstawionego do obecnej siatki w miejsce X-ów. Zysk takiej anteny to tyle co siatkowej ale tylko w wąskim paśmie. Poniżej i powyżej jest mniejszy i może nie łapać zakłóceń. Koszt wykonania niewielki a efokt może być doskonały.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Trochę z innej beczki. Od paru dni nie działają mi niektóre opcje na dvbtmap.eu, np. mapki zasięgu, najbliższe nadajniki. Próbowałem na różnych przeglądarkach i nic. Czy macie tak samo ?

Zablokowany