[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jak wyszukac kanly NTC w LG 42PN450B

Post autor: Robert03 »

nawadsama pisze:Dziękuję za odpowiedź. Czy moglibyście jako eksperci polecić mi "w miarę" dobrą antenę w granicach 100 zł? Ew. coś bezprzewodowego? Mój telewizor stoi na środku pokoju. Dosłownie :P
Dobra antena kosztuje 30-50 PLN i nic droższego zazwyczaj nie trzeba kupować. Ale skoro sam napisałeś że się na tym nie znasz to radzę się za to nie zabierać. Zapiszemy całe forum a odbioru TV może nie być :-).
Bezprzewodowa to może być myszka albo klawiatura anten póki co nie ma :-).
Skoro masz w pokoju gniazdko i masz z tego gniazdka internet (telewizję też tylko prawdopodobnie jest zablokowana) proponuję udać się do operatora od którego ten internet masz i zapytać o możliwości odbioru telewizji. Tam wszystkiego się dowiesz co i za ile z tego gniazdka możesz mieć, dlaczego tak drogo i wtedy sam ocenisz czy chcesz telewizję z gniazdka czy wzywać fachowca od anten.
Konkretnej anteny nikt Ci teraz nie wskaże bo nie wiadomo gdzie mieszkasz ( piętro, kierunek do nadajnika, odległość od nadajnika, otoczenie bloku, inne budynki, drzewa, możliwość montażu anteny itp..) a więc nie wiadomo jaką antenę polecić.

kontii

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kontii »

Doradźcie jaka antenę i podzespoły wybrać.
Mieszkam w okolicach Strzelna i chciałbym odbierać sygnał z Żółwieńca, w lini prostej ok 27 km. Antena zamontowana będzie ok 8,5 metra nad ziemia lecz w odległości ok 25 metrów przed anteną w kierunku nadajnika znajduje się drzewo które zasłania część pola. Antena musi "obsłużyć" 6 odbiorników z czego do starego wzmacniacza antenowego wewnętrznego AWS-144S dochodzą tylko 4ry przewody( nie można pociągnąć dodatkowych przewodów, musi tak pozostać, niestety )
Myślałem o antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm i rozgałęźniku http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60104.htm lecz gdyby nie dawało to rady chciałbym wpiąć w to wzmacniacz np http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_budy ... R82292.htm to sa tylko moje pomysły....może Wy macie inne, lepsze.
Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Wzmacniacz do: antena(symetryzator) + rozgałęźnik + 2 x TV

Post autor: maryś »

Witam,
Instalacja jak poniżej:
1. Lokalizacja: 4 piętro budynku, wolny kierunek na Ostavę i Jesenik
2. Antena Dipol Uda-Yagi 19 el. symetryzator
3. Rozgałęźnik sygnału TV 1/2 tłumienie <4dB
4. TV Samsung z wbudowanym dekoderem dvb-t (odległość od anteny 3m)
5. TV Panasonic (kineskop) + dekoder dvb-t (odlełość od anteny 8m)
6. Odbiór czeskich programów z Jesenika MUX1, MUX2, MUX3 i Opava MUX4
Chciałbym wzmocnić sygnał przede wszystkim dla MUX4 z Opavy (niekiedy są zakłócenia)
poprzez zastosowanie wewnętrznego wzmacniacza przed rozgałęźnikiem.
Jakie są Wasze doświadczenia i co możecie zaproponować ?
Tak przy okazji : Odbiera Ktoś z rejony południowych Katowic RS8, k50, zaledwie 2kW ?

Pozdrawiam : Marian

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Wzmacniacz do: antena(symetryzator) + rozgałęźnik + 2 x

Post autor: Robert03 »

Sprawdź jakie masz poziomy sygnału na tych odbiornikach (samsung i dekoder) i czy nie ma błędów.
Do wzmocnienia sygnału polecam takie sprzęty:
1. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11688.htm
Możesz zastosować zamiast Twojego odgałęźnika
2. http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11687.htm
Stosujesz przed rozgałęźnikiem.
Zaletą obu jest możliwość płynnej regulacji wzmocnienia.
Ja posiadam od kilku lat ten drugi. Zbiera i wyrównuje sygnał z 2 anten TV i anteny UKF. Zasila w sygnał 4 odbiorniki TV i 3 odbiorniki UKF (wieżowe). Całość podłączona za pomocą odgałęźników. Żadnych kłopotów.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: Wzmacniacz do: antena(symetryzator) + rozgałęźnik + 2 x

Post autor: maryś »

Witam,
Robert03 Dziękuję za zainteresowanie tematem.
1. AWS-142SE 1/2 dobre rozwiązanie (odpada rozdzielacz, brak preampu)
2. AWS-141S 1/1 trochę gorzej (rozdzielacz zostaje a zatem i szumy, preamp)
3. AWS-1242 1/2 też dobrze (odpada rozdzielacz, jest preamp)
Piszę tak o tym zasilaniu przedwzmacniacza bo może się przydać, ale trzeba uważać
aby nie przesterować polskich sygnałów (a Kosztowy niedaleko 12 km).
Trochę za dużo kombinuję, ale Robert03 wskazał sprawdzone przez siebie rozwiązanie.
Najlepsza powinna być propozycja nr 1 choć biorę jeszcze pod uwagę nr 3 jednak może
za daleko idące.

Pozdrawiam : Marian

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: zephyr77 »

Hej,
Chciałbym się poradzić w kwestii wyboru anteny do odbioru DVB-T.
Sygnał odbieram z nadajnika na Świętym Krzyżu.
Moja odległość to ~32,85 km a moc nadajnika dla MUX1 100000[kW], MUX2 50000[kW] a MUX 150000[kW]. Profil terenu na zdjęciu niżej:
Obrazek

Myślałem nad tymi modelami anten:

Kod: Zaznacz cały

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_dvb-t_A1911.htm
lub

Kod: Zaznacz cały

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_eco_A2660.htm
Chciałbym się też dowiedzieć czy do takich anten potrzebny będzie zasilacz np. taki:

Kod: Zaznacz cały

http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacniaczy_antenowych_zs_12v_100ma_z_gniazdem_f_D0011.htm
bo do obecnej siatkówki jest potrzebny. A może wystarczy, że w antenie będzie symetryzator i zasilacz jest zbędny?
Czy może jednak wystarczy zasilacz dopuszkowy np. taki:

Kod: Zaznacz cały

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

I oczywiście z symetryzatorem, czyli bez zasilacza.

zephyr77
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:09
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: zephyr77 »

wielkie dzięki za pomoc :)

karol12345

Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Witam, wczoraj kupiłem sprzęt w Media Markt do odbioru naziemnej tv. Jednak jak się okazuje, nie mogę złapać żadnego programu. Z anteną próbowałem na kilka sposobów, również bawiłem się pokrętłem wzmacniacza i nic.

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... =_AQFIQZmr

Co może być przyczyną ? Lokalizację względnie mam dobrą, może profil terenu zły ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: K63 »

Nie masz odbioru, czy nie masz sygnału ? Przy zbyt mocnym sygnale można nie odbierać żadnego programu. Sprawdź w menu instalacyjnym dekodera, czy np. na kanałach 35,37,48 masz jakiekolwiek wskazania na pasku siły i jakości.
Nie wiem czy zakup tej anteny był dobrą decyzją.

karol12345

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Zakup anteny był podyktowany wynajęciem mieszkania. Z drugiej strony jeśli nie Chwaszczyno to chociaż Jaśkowa Kopa powinna działać... Co do siły... W moim dekoderze nie ma paska siły sygnału, jakości jest, jest on cały jednego koloru jednak nie wiem czy to oznacza 0 czy 100.. pewnie to 1 :/

karol12345

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Bardzo proszę o jakieś wskazówki :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: K63 »

Oprogramowanie tunera, wygląd menu czy też podstawowe funkcje nie różnią się praktycznie od tych, znanych nam już z innych tunerów, np. Wiwa. Pierwsze modele Wiwy także nie posiadały paska siły, tylko pasek jakości. Poprawiono to w kolejnych wersjach softu.
Po prostu ustaw menu instalacyjne tunera na konkretnym kanale i obserwując pasek jakości, szukaj najlepszej lokalizacji dla anteny i odpowiedniego wzmocnienia.
Nie podważałem zasadności użycia anteny wewnętrznej. Chodziło mi o ten, a nie inny jej model. Miałem z nią raz do czynienia, gdy klient zgłosił problemy z bardzo niestabilnym odbiorem. Odległość ok. 5 km od nadajnika 20 kW. Telewizji praktycznie nie dało się oglądać. Zmiana lokalizacji i regulacja wzmocnienia nic nie dały. Pomogło po prostu wyłączenie zasilania. Pomimo że sygnał nadal nie był idealny, nie było już problemu ze stabilnością odbioru.
W Twoim wypadku także może być problem ze zbyt mocnym sygnałem. Antena jednak nie umożliwia wymiany wzmacniacza na symetryzator, ani np. wymiany kabla na lepszy i dłuższy.
Dlatego sugerowałbym zastosowanie - posiadającej na tym forum dobrą opinię - anteny tego typu. W razie potrzeby można zastosować symetryzator lub słabszy wzmacniacz.
Anteny najlepiej jest kupować w sklepach, gdzie można je zwrócić lub wymienić na inny model.

karol12345

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Czyli rozumiem, że najlepiej mam dać sobie spokój z tą anteną. Z drugiej strony proponujesz również antenę ze wzmacniaczem i zastanawiam się, czy to byłoby w praktyce to samo ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: K63 »

Zanim dasz sobie spokój, zrób co Ci radziłem. Spróbuj coś na niej złapać.
W sumie trudno to "coś" nazwać anteną. Zapewne jest to kawałek drutu zamknięty w ładnej obudowie.
Antena typu APOK ma na pewno lepsze parametry odbiorcze, ale w sprzedaży najczęściej - niestety - występuje ze wzmacniaczem. Ale jak pisałem - w razie potrzeby - można go łatwo wymienić. Równocześnie nikt nie da Ci gwarancji, że jej zastosowanie to będzie dobre rozwiązanie. Dobór anteny zależy od warunków odbiorczych w danej lokalizacji. Nawiasem mówiąc, zawsze lepsze efekty uzyskasz stosując antenę zewnętrzną.

karol12345

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Widocznie antena jest do kitu, bo nawet jaśkową kopę, gdzie sygnał jest słabszy nie łapie. Zupełnie nic. Idę jutro zwrócić i antenę i dekoder. Zobaczę do dalej. Żeby w gdańsku nie mieć tv ehh ;) PS. Powalczyłem znowu i nic, pasek jakości ni drgnie. Ani na kanale 35 ani na 48 (kopa). Nic!

Zależy mi na czasie. http://www.mediamarkt.pl/antena-dpm-hp22,id-177413 nada się, chyba jest taka sama jaką podałeś.

A czy zastosowanie zewnętrznej da mi takową gwarancję ? I czy jest jakiś inny sposób niż dziura w ścianiie na taką instalację :)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: K63 »

Spróbuj jeszcze poszukać z odłączonym od anteny zasilaniem. W wypadku zbyt mocnego sygnału - jak wspomniałem - może to zdać egzamin.
Ta antena DPM HP22 to właśnie antena typu APOK. MM dosyć wysoko ją wycenił, bo takie anteny "chodzą" najczęściej za ok.30 zł.
Zastosowanie zewnętrznej nie da gwarancji, ale poważnie zwiększy szanse na odbiór. Wiercenia unikniesz stosując taki patent :lol:

karol12345

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Ciągle szukałem z odłączonym zasilaniem. Antenę zasilam dekoderem.

O i jest to jakieś rozwiązanie! :) Czy kupując antenę zewnętrzną (tak na przyszłość pytam póki Pana mam :)) muszę dokupić coś jeszcze ? Mają one kabel w zestawie ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: K63 »

Nie pamiętam, ale chyba ta antena nie ma możliwości zasilania wzmacniacza z dekodera przez kabel antenowy. Więc tutaj może być przyczyna braku odbioru. Niezasilony wzmacniacz w antenie działa jak tłumik, więc w wypadku słabego sygnału możesz nic nie złapać.
Wyłącz zasilanie w menu instalacyjnym tunera i włącz zasilacz dołączony do anteny.

karol12345

Re: Brak jakiegokolwiek sygnału

Post autor: karol12345 »

Owszem ma, potwierdza to nawet diodia, która jest jakby za pokrętłem wzmacniacza.

Zablokowany