[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mamrot1993 »

Witam, jestem nowy na forum i mam pewien problem. Mieszkam w dość nietypowym miejscu i potrzebuję dobrać odpowiednią antenę. Sygnał mogę odbierać z Suchej Góry lub Komin EC Gorlice.Aktualnie odbieram na siatkówce MUX 2 z Suchej Góry (100kW), a MUX 1 z Komina EC (20kW). Niestety gdy pogoda się psuję sygnał spada i zanika obraz, dzieje się tak na MUX 1 z Gorlic jak i na MUX 2 z Suchej Góry, tylko że z Suchej Góry rzadziej.Chciałbym się nastawić na odbiór z jednego nadajnika i dobrać pod ten nadajnik antenę (dodam że sygnał będzie rozdzielany na 2 TV).
Mój profil terenu:
-Gorlice komin EC http://w857.wrzuta.pl/obraz/0onVvjmcaBu/komin
-Sucha Góra http://w857.wrzuta.pl/obraz/8P7dMpvCA5S/sucha_gora

Proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniej anteny
Np Yagi 16 lub Dipol 19

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Mux-2 z Gorlic ( k.61) nie odbierasz ? Aby łatwiej było Ci pomóc uzupełnij swój profil. W którym mniej więcej miejscu mieszkasz ? Antena ze wzmacniaczem czy bez ? Rozdzielacz aktywny czy pasywny (z zasilaczem czy bez)? Przy tak bliskiej odległości od komina powinienes odbierac obydwa mux-y na symetryzatorze. Choć znam w Gorlicach miejsce gdzie 1 km od nadajnika jest odbiór na siatce z LNA-177 !

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mamrot1993 »

Mieszkam w Ropicy Polskiej około 3 km od centrum, odbieram MUX 2 na kanale 61 lecz zaprogramowany mam z Suchej Góry gdyż odbiór jest lepszy z Suchej Góry przy złej pogodzie.
Niestety nie widzę komina EC gdyż zasłania mi górka i drzewa.Aktualna siatka posiada jakiś standardowy wzmacniacz.Co do anteny czy aktywna czy pasywna jest mi to obojętne, rozgałęźnik dostosuje do owej anteny.Odbiornik jaki aktualnie posiadam to jakaś karta PCI w kompie która sygnał i jakoś pokazuje strasznie dziwacznie więc tym się nie sugeruje.
Zapomniałem dodać że długość kabla od anteny do odbiornika wynosi około 10/15 metrów, więc nie wiem czy lepsza by była antena z mocnym wzmacniaczem czy jakaś dobra antena z dużym zyskiem bez wzmacniacza.
Zależało by mi bardziej na odbiorze z Suchej Góry lecz nie wiem z jaką mocą docelową będzie nadawać wszystkie MUXy, zapewne nie wszystkie będą z mocą 100kW...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

To czy antena ma wzmacniacz czy tez nie, nie powinno być Ci obojętne. W wypadku odbioru z Gorlic wzmacniacz może okazać się zbędny, natomiast jeżeli chodzi o Suchą Górę to jednak trzeba chyba będzie pomyśleć o lepszej antenie, najlepiej kierunkowej z dobrym zyskiem. Byc może niezbędny okaże się wzmacniacz. Ja S.G. odbieram z 55 km na antenie kierunkowej z dosyc dużym zyskiem i ze wzmacniaczem. Dobrymi wynikami odbioru z S.G w Gorlicach. chwalił sie na tym forum kolega @kemi73
kemi73 pisze:... ostatnio wymieniłem wzmacniacz na symetryzator i okazało się że bez problemu odbieram MUX1 z Suchej Góry w odległości 56km. Inna sprawa że wymieniłem też antenę na Tri-Digit co mogło też spowodować polepszenie sygnału. Dlatego w większości przypadków wywalenie wzmacniacza i wstawienie symetryzatora może okazać się najlepszym wyjściem.
Swoją drogą ciekawe dlaczego stawiasz na odbiór z Suchej Góry, skoro pod nosem masz nadajnik z którego dużo łatwiej będzie uzyskac stabilny odbiór. Chyba, ze zależy Ci na TVPinfo Rzeszów. Docelowo mux-1 ma być przeniesiony na k.52 i gdyby nawet nadawał z taką mocą jak mux-2, to jego odbiór będzie trudniejszy ze względu na wysoki kanał.
Jezeli Twoja antena ma wzmacniacz, to byc może on jest winowajcą zaników odbioru. Zastąp go symetryzatorem (ok. 5 zł), a zasilacz wtyczką antenową i oceń efekty odbioru z Gorlic. Jeżeli pogorszenie odbioru następuje przy złej pogodzie (jakiej - pochmurno czy deszczowo ?), dobrze by było przyjrzeć sie całej instalacji - także kablowi i jakości wszystkich połączeń.
Jarosław Bałuka pisze:Warunki atmosferyczne nie mają bezpośredniego wpływu na propagację fal radiowych w paśmie telewizyjnym. W tym zakresie częstotliwości opady deszczu, śniegu nie stanowią praktycznie żadnej przeszkody dla fal radiowych.
Mogą natomiast mieć wpływ pośredni, np.:
- w trakcie wyładowań atmosferycznych mogą powstawać zakłócenia we wzmacniaczach,
- chmury burzowe mogą indukować napięcie w antenie co z kolei może wpływać na wzmacniacz czy sam odbiornik,
- opady deszczu, śniegu, poprzez zmianę właściwości otoczenia (podatności terenu na odbicia fal radiowych), mogą powodować wzrost sygnałów zakłócających co w przypadku odbioru "na granicy zasięgu", szczególnie w górach, może skutkować wzrostem błędów transmisji i zakłóceniem odbioru

Posiadając poprawnie wykonaną instalację antenową, zapewniającą odpowiedni "margines" poziomu sygnału, nie mamy powodów do obaw jeśli chodzi o odbiór NTC podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Gdy juz uzyskasz stabilne warunki odbioru, wówczas możesz eksperymentować z podziałem sygnału na odbiorniki - przez rozgałęznik pasywny lub aktywny. Wszystko zależy od parametrów odbieranego sygnału i instalacji.

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mamrot1993 »

głownie sygnał spada jak zaczyna padać deszcz/śnieg lub jest mgła. Zależy mi bardziej na odbiorze z Suchej Góry, ponieważ wtedy będę mógł ustawić antenę bliżej odbiornika a chcący ustawić na Gorlice to muszę ciągnąć kabel aż na róg domu.
Antenę tak czy siak muszę zmienić. Jaką polecasz??????
czy yagi 16/21-69 z symetryzatorem byłą by dobra?? czy może lepiej dipol 19/21-69????

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: qwerty »


Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Być może nie obejdzie sie bez eksperymentów z kilkoma antenami, więc wówczas najlepiej bazować na tych dostępnych na lokalnym rynku (mozliwość zwrotu lub wymiany). W gorlickich sklepach najczęściej widuję Dipol 19/21-69 i TriDigit-a. Ale można czasami spotkać także inne. Myśląc o Suchej Górze szukaj takiej o największym zysku - może którąś z tzw. "krokodyli" - Maximum UHF200, Telmor Digit DT, Opticum AX1000 lub wspomniany TriDigit. Sprzedawcy niejednokrotnie czerpią wiedzę od klientów, więc powinni trochę orientować się na czym i gdzie można coś odebrać - może coś doradzą.

mamrot1993
Posty: 22
Rejestracja: 12 marca 2013, o 10:12
Odbiornik: tv LG
Instalacja antenowa: DIPOL 19 21/69+ symetryzator, rozgałęźnik 3 tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mamrot1993 »

A jeśli chodzi o odbiór z komina Gorlickiego to dipol 19 będzie odpowiedni?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Powinien wystarczyć.

robertk2001

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: robertk2001 »

Szukam anteny, która by miała dobre charakterystyki dla kanału 24.
Moja obecna antena to:
ANTENA KIERUNKOWA OPTICUM AX 1000 DVB-T UHF 2280 - bez wzmacniacza, z symetryzatorem.
Kanał 46 odbiera perfekcyjnie zawsze - siła 70%, jakość 100%
Kanał 24 raz dobrze, raz źle - teraz jest siła 10%, jakość 18% - na ekranie kolorowa mozaika.
MUX-3 nie łapie w ogóle (no ale to inna lokalizacja i moc minimalna).

Antenę ustawiałem/przestawiałem wielokrotnie. Zawsze przez moment jest dobrze, a później się psuje. Przypuszczam że teraz dodatkowo robi swoje pogoda. Niemniej jednak kanał 46 łapie świetnie.

Oba kanały nadawane są z tego samego miejsca i z tą samą mocą, więc problem chyba leży w antenie. Gdyby instalacja była wadliwa, to kanał 46 też by nie dawał rady (tak sądzę).

Miejscowość: Łagiewniki Nowe
Odległość do nadajnika w Łodzi EC4: ok 16km
Teren trudny: pagórki, drzewa
Antena zawieszona najwyżej jak to możliwe

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: penknife »

http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark28255 ~twój profil
Jaki jest stan kabla antenowego, jaki kabel i jaka jego długość :?: (Zakładając, że kabel z anteny jest podłączony bezpośrednio do odbiornika. W innym przypadku opisz swoją instalację antenową :!: )
Antena zawieszona najwyżej jak to możliwe
Ile m nad zimią/gruntem?

:idea: A może masz jeszcze starą antenę typu siatka żeby na niej przetestować(ewentualnie kup kawałek drutu miedzianego i wygnij biquada z sąsiedniego wątku), może nań znalazło by więcej odbić sygnału użytecznego.

robertk2001

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: robertk2001 »

Dzięki za odpowiedź.
penknife pisze:Jaki jest stan kabla antenowego, jaki kabel i jaka jego długość :?: (Zakładając, że kabel z anteny jest podłączony bezpośrednio do odbiornika. W innym przypadku opisz swoją instalację antenową :!: )
Kabel antenowy ma długość ok. 20 metrów, do symetryzatora przypięty wtyczką F, z drugiej strony wtyczka F, i drugi krótki kabelek bezpośrednio do odbiornika. Brak trójników.
Kabelek ma jakieś 3 lata, jest dość gruby, przez 2,5 roku chodziła na nim instalacja satelitarna bez absolutnie żadnych problemów - sygnał zawsze mocny i bezbłędny.
Ile m nad zimią/gruntem?
Jakieś 6,5 metra.
A może masz jeszcze starą antenę typu siatka żeby na niej przetestować(ewentualnie kup kawałek drutu miedzianego i wygnij biquada z sąsiedniego wątku), może nań znalazło by więcej odbić sygnału użytecznego.
Właśnie chciałem zrobić taką próbę. Niestety antenę siatkową muszę kupić, w castoramie widziałem za kilkanaście złotych, ale nie wiem czy taka antena ma jakikolwiek sens, czy lepiej poszukać czegoś droższego.

vanishHD

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: vanishHD »

Witam wszystkich.

Na początek podam moje warunki odbiorcze:
- najwyższe piętro w bloku, blok nie osłonięty innymi
- lokalizacja: Sanok
- nadajnik: Solina - 30km,
- doświetlacz: Sanok - 1km
- TV: stary Samsung 21 cali bez tunera tu antena będzie łapała programy bez tych HD (dobrze rozumuję?)
- komputer: jak będę chciał pooglądać coś w HD to podłączę antenę przez tuner USB

I teraz kwestia najważniejsza: wybór anteny. Chciałbym odbierać DVB-T anteną pokojową (czy dla podanych warunków jest to możliwe?). Prosze o podanie dobrych sprawdzonych modeli np. z Allegro lub specyfikacji jaką powinna posiadać (np. symetryzator itp.) taka antena.

Jeśli koniecznie musi być zewnętrzna to również prosze o wskazówki jaką kupić.

Mam nadzieję, że podałem wystarczająco dużo danych, abyście mogli mi doradzić jaki sprzęt wybrać.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Ilość danych na styk, bo w Sanoku są miejsca gdzie z Soliny może być problem z odbiorem ale zakładam, że nie mieszkasz w w płd-wsch. części miasta. Anten wewnętrznych nikt tu nie poleci jako pewnych do odbioru, zwłaszcza z odległości 30km. Z pokojowych najczęściej polecana jest Apok która wygląda jak 1/4 normalnej anteny siatkowej. Można w niej swobodnie wymieniać symetryzator na wzmacniacze dopuszkowe i odwrotnie, można ją zamontować na zewnątrz.
Jeśli chodzi o anteny zewnętrzne to zacząłbym od czegoś takiego http://images.dipol.com.pl/pict/a1610+.jpg oczywiście w wersji pasywnej lub zwykłej pasywnej siatki.

vanishHD

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: vanishHD »

Dziękuję za szybką reakcję.

Dopytam jeszcze:
- czy dla Apoka (jest duża) dobrą alternatywa jest mniejsza ta - najmocniejsza-pokojowa-antena-dvb-t-45-dbi-full-hd-i3056249741.html ?
- a może warto kupić nieco słabszą i tańszą pokojowa-antena-dvb-t-zasieg-110km-najtaniej-i3077210569.html ?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Nigdy nie kupuj tych "najmocniejszych, full HD", takie coś sam zrobisz z:
1, dwa kawałki drutu miedzianego o długości 34cm - 0,5zł
2, wzmacniacz 30-40dB - 8-10zł
3, zasilacz antenowy z separatorem - 8-10 zł
4, 2m kabla antenowego - 2-3 zł
5, trzy styropianowe tacki do warzyw - 0 zł (zostają po ugotowaniu kilku obiadów)
Drut wyginasz w kształt litery V i mocujesz do wzmacniacza, do tego mocujesz kabel, z drugiej strony separator, zamykasz wzmacniacz i druty w dwóch tackach i stawiasz na trzeciej jako podstawce. Razem ok. 20 zł a efekt taki sam, czyli brak pewności co do odbioru. Lepszy Apok bo możesz wymieniać w nim separator czy wzmacniacz. Najlepsze anteny to wszystkie zewnętrzne.

vanishHD

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: vanishHD »

Klarownie to wyjaśniłeś. Dzięki.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Acha! Apok i te mydelniczki opierają się na tej samej koncepcji odbioru czyli mają podobne dipole tyle, że Apok ma ekran który w teorii daje podwojenie zysku. Same dipole mają ok. 3dB a z ekranem około 6dB. Mydelniczki nie mają ekranu a ramiona dipola trochę krótsze przez co zakres pracy mają zbliżony do dolnego GSM przez co mogą zbierać zakłócenia właśnie od GSM dodatkowo kierunkowość tych "anten" jest gorsza niż przykladowego Apoka. Są też inni producenci podobnych do Apoka anten i są to konstrukcje podobnie sprawne odbiorczo. Osobiście wolałbym wystawić za okno pełnowymiarową siatkę ale w ostateczności może być i taka mała. Na twoim miejscu przetestowałbym biquada. Zrobisz go za około 5 zł nawet bez lutownicy.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

vanishHD pisze:- TV: stary Samsung 21 cali bez tunera tu antena będzie łapała programy bez tych HD (dobrze rozumuję?)
- komputer: jak będę chciał pooglądać coś w HD to podłączę antenę przez tuner USB
źle rozumujesz - stary tv będzie ci odbierał tylko tv analogową czyli jak do tej pory :oops:
do odbioru wszystkich kanałów NTC będziesz potrzebował tuner DVB-T - kanały "HD" w tym przypadku telewizor ci wyświetli tylko przeskalowane do rozdzielczości "SD" 576i :D

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ vanishHD:
Małe podsumowanie:
tv bez tunera dvb-t - więc chyba jasne że od tego trzeba zacząć.
Po wyłączeniu analogów w Twoim rejonie (czerwiec) na ekranie starego tv nastąpi ciemność.
Kanały HD czy SD masz do wyboru tylko w telewizji cyfrowej.

Antena do kompletu: nastaw się od razu na antenę zewnętrzną żeby uniknąć kłopotów z szukaniem sygnału na pokojowej, wymianą u sprzedawcy itp.

Niestety nie podałeś wystarczająco dużo danych, więc jeżeli chcesz dalszych porad to uzupełnij:
- czu decydujesz się na antenę na zewnątrz ?
- czy wchodzi w grę montaż na dachu czy tylko za oknem albo na balkonie ?
- na którą stronę wychodzą okna (balkon) ? Solina jest na Płd- wsch, a w którym miejscu stoi doświetlacz nie wiem.
Czy ten doświetlacz jest przewidziany do DVB-t czy analogowy do wyłączenia ?
- czy z Twojej lokalizacji są przeszkody na kierunku nadajnika i czy były jakieś kłopoty z odbiorem analogu ?

Zablokowany