TSR Nowy Sącz/Chruślice

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: kubus.kul »

Chciałbym się spytać kogoś z emitel-a czy to prawda że w miejscu poprzedniego masztu ma powstać nowy wyższy obiekt :?: :?: Jeśli tak to czy ma to związek z naziemną telewizją cyfrową lub cyfrowym radiem :?: A jak nie to z czym :?:


Z góry dziękuje za odpowiedź.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: kroczek12 »

Jeśli to prawda że będzie w tym samym miejscu to dziwi mnie to bardzo. Lokalizacja jest bardzo niekorzystna, dobra jest jedynie dla samego miasta Nowy Sącz. Jest przecież tyle o niebo wyższych wzniesień w promieniu do 10km, np Jaworze 882m n.p.m. (miejscowość Ptaszkowa) a te Chruślice marne 438m n.p.m. Zawsze mnie dziwiło dlaczego tam niema nadajnika, jakiegoś RTCN-u lub coś podobnego. Jeśli są jakieś plany budowy nadajnika na tym terenie to uważam że ta lokalizacja byłaby dużo lepsza.

druy
Posty: 102
Rejestracja: 6 marca 2009, o 21:46

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: druy »

kroczek12 pisze:Jeśli to prawda że będzie w tym samym miejscu to dziwi mnie to bardzo. Lokalizacja jest bardzo niekorzystna, dobra jest jedynie dla samego miasta Nowy Sącz. Jest przecież tyle o niebo wyższych wzniesień w promieniu do 10km, np Jaworze 882m n.p.m. (miejscowość Ptaszkowa) a te Chruślice marne 438m n.p.m. Zawsze mnie dziwiło dlaczego tam niema nadajnika, jakiegoś RTCN-u lub coś podobnego. Jeśli są jakieś plany budowy nadajnika na tym terenie to uważam że ta lokalizacja byłaby dużo lepsza.
Lokalizacja nie jest taka zła, ja z tego obiektu odbieram Radio Eska 40 km w linii prostej w czystym stereo ( i to w dodatku przez góry ), ale szczerze nie chciałbym, żeby z niego nadawało DVB-T.

Kafar

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: Kafar »

Budowa takiego obiektu to nie tylko maszt. Trzeba zrobić drogę dojazdową, podciągnąć światłowód i zasilanie najlepiej podwójne, niezależne. Wysokie wzniesienie, to także łatwość dotarcia sygnału za granice, a u nas nadawcy nie są tak tolerancyjnie jak w Czechach czy Słowacji.

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: kubus.kul »

Kafar pisze:Budowa takiego obiektu to nie tylko maszt. Trzeba zrobić drogę dojazdową, podciągnąć światłowód i zasilanie najlepiej podwójne, niezależne. Wysokie wzniesienie, to także łatwość dotarcia sygnału za granice, a u nas nadawcy nie są tak tolerancyjnie jak w Czechach czy Słowacji.
Kafar. Tyle że w tej lokalizacji istnieje już maszt i mały budynek. Coś takiego:

Obrazek

Myślę też że odpowiednie łącze światłowodowe i zasilanie istnieje w tym miejscu. Droga dojazdowa do tego miejsca jest i to w dobrym stanie (asfalt prawie do samego masztu). Wydaje mi się że ta lokalizacja dla miasta Nowy Sącz jest odpowiednia. Interesuje mnie tylko czy powstanie w tym miejscu nowy wyższy maszt a jak tak to w jakim celu (DVB-T, T-DAB itp.) :?:

Kafar

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: Kafar »

O prosze - myślałem, że to goły szczyt. Emitel zajmuje się nie tylko transmisją RTV ze swoich obiektów. Na brak klientów nie narzekają.

Tomasz Berezowski

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: Tomasz Berezowski »

Jak widzę, to wiszą tam dwie tzw.trumienki czyli jakaś emisja telewizyjna jest z tego obiektu prowadzona.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: Jarosław Bałuka »

PULS leci.

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: kubus.kul »

Widzę że pan Jarosław Bałuka się odezwał. :) Więc jak z tą budową nowego masztu :?:

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: 121167 »

Nowy Sącz ma już swój nadajnik na Przehybie. Nie widzę sensu uruchamiać przekazu w mieście podobnie jak w Warszawie, gdzie "doświetlają" z Pałacu tak jakby nie dochodził sygnał ze 100kW nadajnika w Raszynie. Poczytajcie forum. Same kłopoty z tym.

andiks

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: andiks »

Nie wiem czy jest potrzeba dblowania emisji DVB-t z tej lokalizacji lepiej gdyby ruchomiona nadawanie z Małsanej Góry Gorlice a nie z EC Glinik tu sie emitel powinien zastanowić

andiks

Czemu EC Glinik a nie Maślana góra Goorlice

Post autor: andiks »

Z komina EC Glinik zasięg bedzie ograniczony tylko do Gorlic niższy maszt niz na Maślanej Górze pierwotnie Maslana Góra miała być wykorzystana dla potrzeb telewizji analogowej a pozniej cyfrowe. Decyzja nie zbyt fortunna jesli chodzi o nadawanie z komina EC glinik

andiks

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: andiks »

UKE mogło zrobić pomiary w województwie Małopolskim bo na razie wiecej nadajników nie bedzie uruchamianych a tym samym zasięgi dało sie określić na tej podstawie trzeba było ustalić gdzie sa potrzebne uzupełnienia. Z drugiej strony nie ma sensu budowanie nowych stacji tam gdzie odbiór jest dobry. W większości obszarach jest możliwe odebranie mux2 to jednak są tereny gdzie jest brak odbioru i w tym kierunku powinny iść działania

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: twmichal »

Spokojnie. Powoli zaczynają pojawiać się informacje, że przemienniki będą używane. Tak np. w temacie o woj. Świętokrzyskim będzie używanych kilka obiektów (nie licząc tych, co obecnie pracują).
TSR Chruślice to lokalizacja typowo miejska. A jeśli ktoś odbiera Eskę 106.8 na północ od Sącza, to zapewne jest to z nadajnika w Bochni - tam Eska używała tej częstotliwości jako pierwsza, wcześniej było tam Radio Maks. Eskę z Bochni bardzo ładnie słychać w południowej części Świętokrzyskiego a także w samym Krakowie.

Oczywiście na razie brak informacji nt. IV etapu MUX-3 ale wszystko będzie wiadomo gdy będzie wyłączany analog. Na razie będzie pojawiać się pełno nieoficjalnych informacji, być może coś pojawi się wcześniej, ale właściwie można tylko gdybać. W zeszłym roku odbierałem jakiś szczątkowy sygnał MUX-2 na k.27, prawdopodobnie był to jakiś test z któreś lokalizacji we wschodniej Małopolsce lub Podkarpaciu.

andiks

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: andiks »

Uzupełnienia są konieczne nie tylko dla mux 3 ale mux 1 i mux2 bo wiadomo że nie wszędzie na obecnym etapie wdrażania mux 2 można już bez żadnych problemów ustalić gdzie będą konieczne doświetlenia bo takie miejsca są w Małopolsce i Podkarpaciu Z Chruślic nadaje Rmf MAXX oraz Eska

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: 121167 »

RMF Maxxx nadaje z Wysokiej

andiks

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: andiks »

lepsza lokalizacja Wysokie od Chruślic

kubus.kul
Posty: 48
Rejestracja: 2 marca 2009, o 16:20
Odbiornik: TV SAMSUNG LE37B651
Instalacja antenowa: Antena pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Szczawnica/G.Prehyba

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: kubus.kul »

Z tego obiektu po ASO (wyłączeniu 22 kwietnia emisji sygnału analogowego) zostanie włączony gapfiller MUX 3 na kanale 34. Czas przerwy to 13 godzin. Jednak wystartuje emisja główna z Przechyby i w Nowym Sączu zaraz po ASO pojawi się MUX3. A tak właściwie TSR Nowy Sącz/Chruślice co będzie doświetlał, bo chyba nie Nowy Sącz, dla miasta wystarczająca jest emisja główna z Przechyby.
Ja mieszkam zaraz "pod tym nadajnikiem" i np. TV Puls analogowy odbierał u mnie ze strasznym odbiciem i czy emisja z Chruślic nie będzie zakłócać Przechyby dla mnie.

Informacja o tej emisji - TVP Wrocław: http://---------/news.php?readmore=691

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: TSR Nowy Sącz/Chruślice

Post autor: K63 »

Przed kilkoma dniami przejeżdżając przez Nowy Sącz, zauważyłem na osiedlu Chruślice nową - wyższą - wieżę nadawczą.
Panie Jarosławie - czy nowa wieża już działa? Jeżeli tak, to z jakimi parametrami?
Obrazek

Zablokowany