DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

W Poznaniu można zauważyć że w niektórych lokalizacjach występuje problem z odbiorem VHF.
Twój kłopot to brak odpowiedniej anteny do odbioru tego pasma.
Posiadasz dwie anteny dla pasma UHF.

Dla zapewnienia sobie bezproblemowego odbioru najkorzystniej jest.
Pozostawienie wzdłużne-kierunkowej klasycznej Yagi przestawionej na szczyt masztu.
Boczno- kierunkową siatkę lepiej zachować,jeżeli pojawiło by się coś lokalnego.
Poniżej w odległości 60 cm antenę VHF http://inel.sklep.pl/pl/p/ANTENA-ATZ-5-8-10/511 -dużo lepsze parametry niż uniwersalna Dipola..
Pomiędzy antenami zwrotnica http://inel.sklep.pl/pl/p/ZWROTNICA-BAD ... 221-60/247
Do tego symetryzatory http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... .21-60/207 http://inel.sklep.pl/pl/p/SYMETRYZATOR- ... K.1-12/300
Do podziału sygnału istniejący rozgałęźnik lub nowy.
Jeżeli po podziale sygnał byłby za słaby rozgałęźnik aktywny lub mikrowzmacniacz.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MarioPL »

@Ikey i @poxipol, wielkie dzięki. Czyli generalnie problem leży w niewłaściwej antenie. Czy te symetryzatory (jestem kompletnym laikiem), czy tych symatryzatorów nie ma w tych antenach? Bo rozumiem, że te urządzenie montujemy w istniejących puszkach antenowych i o ile wymiana (no chyba, że w tej mojej kierunkowej jest tylko pusta puszka) w mojej starej ma sens, to co jest w tej nowej? Jest pusta?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Antena posiada uniwersalną puszkę w której można zamontować odpowiedni symetryzator lub przedwzmacniacz antenowy.
Co posiadasz w istniejącej antenie nie wiadomo.
Najlepiej jest wyczyścić w niej styki i zamontować nowy symetryzator SA 21-60

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MarioPL »

Rozumiem. Pytanko. Będę tez wymieniał kable i czy zostawić to ustrojstwo, które widać na zdjęciu "c" podłączone bezpośrednio do splittera z prawej strony (nad splitterem)? Nie mam pojęcia co to jest.
I pytanie drugie.
W sumie, to zadałem je w głównym temacie, trochę zawoalowane...
Czy cała ta zmiana/wymiana, która zwiększy jakość i moc sygnału, zlikwiduje problem zakłóceń?
Jak czytam inne tematy/posty, to ma się wrażenie, że mux 8 jest podatny na wszystko, co nie dotyczy pozostałych muxów. Od wiejącego wiatru, do przejeżdżających samochodów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

Jeszcze niedawno antena ATZ-5 była sprzedawana bez symetryzatora. Nie wiem jak jest teraz.
MarioPL pisze:czy zostawić to ustrojstwo, które widać na zdjęciu "c" podłączone bezpośrednio do splittera z prawej strony (nad splitterem)? Nie mam pojęcia co to jest.
Trudno ocenić co to, bo zapaprane jest silikonem. Może jakiś tłumik lub wzmacniacz? Oczyszczenie mogłoby dać odpowiedź.
MarioPL pisze:Czy cała ta zmiana/wymiana, która zwiększy jakość i moc sygnału, zlikwiduje problem zakłóceń?
Na dobrą sprawę obecnie nie posiadasz anteny do odbioru mux-8. Zastosowanie anteny pasmowej lub wąskopasmowej VHF powinno rozwiązać problem. Ponadto na zdjęciu D widać że sygnał jest dzielony na 3 odbiorniki przy pomocy dwóch rozgałęźników - RI-2/1F i RI-3/1 F. Rozwiązanie trochę bezsensowne skoro jedno wyjście RI-3/1F jest wolne, a niepotrzebny rozgałęźnik 1/2 wprowadza dodatkowe tłumienie sygnału. Do podziału na 3 wystarczy tylko RI-3/1F.
Sprawdź co masz w obydwu puszkach antenowych. Czy przy którymś odbiorniku jest zasilacz?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Instalacja została wykonana do wymogów analogu.
Były różne moce sygnałów.
Przy dużej mocy nadawczej istniejąca siatka jakoś sobie radziła.
Obecnie była i jest w nieodpowiednim rezonansie i pracuje z dużym osłabieniem z podatnością na zakłócenia co powoduje dużą stopę bitową błędów.

Trochę jest tam namieszane z osprzętem.
Rozgałęźnik może pracować jako podział sygnału,a jego odwrotność to sumator.Przy czy stosowanie go jako sumatora do łączenia anten nie jest wskazane z wielu niekorzystnych względów.Do tego celu służy zwrotnica pasmowa.
Jeżeli chodzi o kabel to najlepiej zew.przeważnie w kolorze czarnym.
Nie polecam światłowodu,gdyż konieczne jest ostrzeganie sąsiadów przed szkodliwym promieniowaniem.

Obrazek

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MarioPL »

Ok. Oczywiście jak pisałem wcześniej instalacja była wykonana jakieś 15 lat temu do ówczesnego "systemu".
1. Zasilikonowanie miało zabezpieczyć całość, co też się udało. Widać to podczas rozkręcania poszczególnych elementów. Można powiedzieć "cewka nówka", aczkolwiek silikon wszedł w reakcję z "napisami" i na niektórych elementach trudno odczytać co to jest. Niestety w przypadku tego ustrojstwa przed splitterem jest to niemożliwe.
2. Żadna antena/element nie jest zasilany.
3. W antenie kierunkowej jest (tak mi się wydaje) właśnie taki symetryzator. I ze względu na "wydaje", to wymienię, bo koszt 3 pln, to żaden, a będę miał pewność.
4. Zdjęcie "d" rzeczywiście pokazuje rozdzielenie (dwa rozdzielacze). Takie połączenie jest spowodowane tym, że najpierw były podłączone dwa TV do rozdzielacza na kominie. Później kiedy doszedł trzeci odbiornik, kupiłem następny rozdzielacz (na trzy), ale nie chcąc ruszać czegoś co już działa, dokręciłem pod pierwszy rozg. drugi (ten z białymi kablami).
Racja, że rozwiązanie trochę dziwne, ale... jakoś działa :roll:

Z racji tej, że mamy w miarę ładną pogodę, wszedłem na dach i kombinowałem.
- Odłączenie anteny siatkowej i bezpośrednie podłączenie kierunkowej bez "dziwnej puszki" i wszystkich "rozdzielaczo- sumatorów" powoduje, że sygnał z mux 1-2-3 jest o ~10 (czegoś) słabszy, a mux-4 jest nieodbieralny :o
- Odłączenie anteny siatkowej i bezpośrednie podłączenie kierunkowej z "dziwną puszką" i tak jak poprzednio bez wszystkich "rozdzielaczo- sumatorów" powoduje, że sygnał z mux 1-2-3 jest o ~10 (czegoś) słabszy, a mux-4 ma moc 17-25 i masę błędów. Praktycznie cały czas są piksele.
- Z anteną siatkową, kierunkową i ustrojstwem, czyli tak jak było, poziom/jakość sygnału jest taki jak opisałem w pierwszym poście.

Wynika z tego (tak myślę, ale jestem laikiem w tej kwestii), że za wysoki poziom sygnału oraz odbiór mux 4 odpowiada "siatka".

Poczekam *trochę i zmienię całość z wyjątkiem kierunkowej, według tego co napisał @poxipol, bo jak widać kombinacje na nic się zdadzą z tym co mam, a wydatek ~60 pln, to nie majątek ;) . Choć patrząc na ramówkę programową, to... ale to już inny temat :roll:

A tak przy okazji.
1. Oglądając **Polsat, TVN... czasami widzę dziwne przesunięcie, choć bardzie odpowiednim określeniem byłoby "cofnięcia". Co jakiś czas, może 1-4 razy na godzinę, ale nie każdego dnia (a są dni gdzie to nie występuje) obraz jakby się "cofał" na ułamek sekundy (a może się zatrzymuje?). Czym to może być spowodowane? Instalacja antenowa (już wiem, że do wymiany), telewizor, czy może coś z sygnałem (zakłócenia)?

2. Co zrobić aby przy włączaniu i wyłączaniu np. lodówki, nie pokazywały się piksele / zakłócenia?

3. A jak już polecacie różnego rodzaju urządzenia, to może jakiś rozdzielacz na trzy TV? No chyba, ze 2 w 1, czyli zwrotnica z rozdzielaczem jeśli coś takiego istnieje?

* No chyba, że wcześniej doświetlą Poznań z AE TON i od razu skieruję w dobrą stronę.
** nie dam sobie głowy uciąć, że tylko na tych kanałach, ale tych jestem pewien.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: poxipol »

Jak po tylu latach bez konserwacji coś się ruszy,to parametry odbioru nieznacznie mogą się zmienić.Nawet niewielka zmiana ułożenia kabla.
Każde źródło energii generuje promieniowanie i może powodować zakłócenia dostające się poprzez antenę,kabel odbiornik.

Zastosowanie dodatkowej anteny połączonej zwrotnicą daje możliwość jej odpowiedniego ukierunkowania i w dowolnej polaryzacji
MUX-4 emitowany jest z sieci SFN w odmiennej polaryzacji -pionowej ( antena UHF odwrócona o 180 stopni )
Jeżeli chodzi o rozgałęźnik to powinien wystarczyć pasywny np.http://inel.sklep.pl/pl/p/ROZGALEZNIK-B ... NETIX/1096

Walka z zakłóceniami nie jest łatwa.
W pierwszej kolejności to antena o dobrych parametrach dyskryminujących.
Kabel o dobrym ekranowaniu.
Odbiornik też powinien mieć odpowiednie ekranowanie.

U siebie jak córka wymieniła halogen 12 V na leda w podświetlanej szafce w kuchni ,to radio FM zaczęło buczeć na wszystkich stacjach..

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

MarioPL pisze:Oglądając **Polsat, TVN... czasami widzę dziwne przesunięcie, choć bardzie odpowiednim określeniem byłoby "cofnięcia". Co jakiś czas, może 1-4 razy na godzinę, ale nie każdego dnia (a są dni gdzie to nie występuje) obraz jakby się "cofał" na ułamek sekundy (a może się zatrzymuje?). Czym to może być spowodowane?
Wygląda na to że nie tylko Ty masz takie obserwacje
viewtopic.php?f=17&t=7484#p224375

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MarioPL »

@K63. Dzięki wielkie. Na początku myślałem, ze coś z moimi oczami jest nie tak. Później, ze telewizor... Na "szczęście", to tylko mux ;)
No nic Panowie, wielkie dzieki za pomoc, a przede wszystkim za wyjaśnienie kilku spraw technicznych. Szkoda tylko, ze wszystkiego nie można kupić w jednym sklepie (np brak wskazanej zwrotnicy, rozdzielacza). Za jednym zamiwueniem byłby spokój, bo i ceny przyzwoite.
Jeszcze raz dziękuję.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: K63 »

MarioPL pisze:Szkoda tylko, ze wszystkiego nie można kupić w jednym sklepie
Masz w Poznaniu DIPOL (DELTA) lub Eltrox.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MarioPL »

Dzieki.
Faktycznie zapomniałem o Eltroxie.
********
Edit
********
Kupiłem antene VHF w Eltrox i spełnia swoje zadanie.
Zwrotnica/sumator Telmoru.
Wymieniłem przewody (przy okazji) na odcinku anteny-zwrotnica-rozgałęźnik.
Rozgałęźnik (-i) zostawiłem stare.

Poziom sygnału 78-80 i zero błędów.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim.

caponeal
Posty: 3
Rejestracja: 28 marca 2017, o 10:55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem"

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: caponeal »

Witam,
Mam pytanie odnoście szans na odbiór sygnału ze Śremu.
Moja lokalizacja to Poznań ul. Siewna 7. Bardzo blisko mnie znajduję się nadajnik Piątkowo (2 km) lecz mam go ze sobą względem nadajnika ze Śremu (36 km). Antena będzie zamocowana na wysokości ok 10m Jaką antenę powinienem kupić aby mieć szansę na odbiór sygnału ze Śremu. Wystarczy kierunkowa o dużym zysku ?
Z góry bardzo dziękuje za pomoc

Obrazek

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: MarioPL »

Specjalistą nie jestem, bo sam szukałem tu porady, ale...
Patrząc na Twój budynek i licząc te 10m, to chcesz zamontować antene na dachu (+ maszt). Ja bym zamontował dobrą kierunkową (ja wykorzystałem starą, którą miałem skierowaną na Poznań), albo spróbował podłączyć się do którejś będącej na dachu, skierowanej na Śrem. Może się sąsiedzi / rodzina zgodzi choćby na próbę. No chyba, że nie ma tam już żadnej anteny (zdjęcia z 2014). Patrząc po okolicy, to sąsiedzi "jadą" na siatkowych i zwykłych kierunkowych. Niestety to rozwiązuje problem z mux 1-2-3, na mux-8 musi być inna antena, aczkolwiek z "ósemką" możesz mieć duzy problem, aż do... czerwca/lipca kiedy to Poznań będzie doświetlony (mux 8) z Akademii Ekonomicznej. Tak czy siak ;-) , chcąc korzystać z wszystkich mux'ów konieczny będzie zakup dwóch anten. UHF (mux 1,2,3) i VHF(mux 8).
Wg tego wpisu:
https://www.emitel.pl/telewizja/naziemn ... ac-antene/
spokojnie brałbym kierunkowa z dużym zyskiem, ale tak jak pisałem, specjalistą nie jestem i konkretnego modelu nie podam.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

A masz jakieś przeszkody na trasie odbioru? np. wysokie bloki itp?.

caponeal
Posty: 3
Rejestracja: 28 marca 2017, o 10:55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem"

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: caponeal »

MarioPL pisze:Specjalistą nie jestem, bo sam szukałem tu porady, ale...
Patrząc na Twój budynek i licząc te 10m, to chcesz zamontować antene na dachu (+ maszt). Ja bym zamontował dobrą kierunkową (ja wykorzystałem starą, którą miałem skierowaną na Poznań), albo spróbował podłączyć się do którejś będącej na dachu, skierowanej na Śrem. Może się sąsiedzi / rodzina zgodzi choćby na próbę. No chyba, że nie ma tam już żadnej anteny (zdjęcia z 2014). Patrząc po okolicy, to sąsiedzi "jadą" na siatkowych i zwykłych kierunkowych. Niestety to rozwiązuje problem z mux 1-2-3, na mux-8 musi być inna antena, aczkolwiek z "ósemką" możesz mieć duzy problem, aż do... czerwca/lipca kiedy to Poznań będzie doświetlony (mux 8) z Akademii Ekonomicznej. Tak czy siak ;-) , chcąc korzystać z wszystkich mux'ów konieczny będzie zakup dwóch anten. UHF (mux 1,2,3) i VHF(mux 8).
Wg tego wpisu:
https://www.emitel.pl/telewizja/naziemn ... ac-antene/
spokojnie brałbym kierunkowa z dużym zyskiem, ale tak jak pisałem, specjalistą nie jestem i konkretnego modelu nie podam.
Dzięki za odpowiedź.

Wchodząc na dach nie mam w pobliżu wysokich budynków (zabudowa raczej domków).
Budynki 10-cio piętrowe i wyższe mam z plecami tzn. w kierunku wieży nadawczej Piątkowo

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

A co chcesz odbierać? MUX-8 czy MUX-1,2 ?

caponeal
Posty: 3
Rejestracja: 28 marca 2017, o 10:55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem"

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: caponeal »

Na MUX 8 to mi tak średnio zależy...bardziej na MUX 1,2,3. Chociaż w Śremie są wszystkie multiplexy, więc jak już bym miał kupować antenę to taką żeby ściągnęła MUX-8 również.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Marek 3 »

Antena do wszystkiego w twoim miejscu może się nie sprawdzić. Do MUX-8 Najlepiej by było zastosować osobną antenę i zwrotnicę jak już byś chciał tego MUX-a. MUX-1,2,3 Możesz odbierać ze Śremu natomiast MUX-3 jest również nadawany z piątkowa na tym samym kanale jak ze Śremu. Do odbioru ze Śremu myślę że by wystarczyła ta antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

Michal2301
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, o 06:31

DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Michal2301 »

Witam, mam antenę kierunkowa zewnętrzna skierowaną na ŚREM, od jakiegoś czasu obserwuje zakłócenia w odbiorze MUX 1 straszna pikseloza i masa błędów przeważnie po 20.00 czasami w ciągu dnia. Mieszkam na osiedlu Lecha. Do tej pory nie było problemów ale np. wczoraj już nie dało się oglądać. Najlepsze jest to ze po przełączeniu np. na fokusTV obraz tracę dopiero po 10 minutach. Nie wiem co może być nie tak. Podzielcie się pomysłami. Pozdrawiam.
P. S. Na mux 2 i 3 nie mam problemu.

Zablokowany