DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

W Rawiczu wszystko po staremu. Kanał 39 z paczką TVP dalej transmituje TVP HD (mam nadzieje, że ktoś się zlituje w zarządzie TVP  i tak zostanie). Zauważyłem natomiast już wczoraj problemy z emisją POT na kanale 23. Występują błędy ciągłości co widać na obrazku. Nie jest to wina instalacji odbiorczej, czy zakłóceń bo kanał 39 działa wyśmienicie. Coś z sygnałem dzieje się niedobrego i dodatkowo błędy CRC. przykład z kanału 23http://www.wrzuta.pl/obraz/q8zaiF4flk/kanał 39 działa perfekcyjnie http://www.wrzuta.pl/obraz/h7x57gT6HM/i dodatkowo Leszno na kanale 55http://www.wrzuta.pl/obraz/hjpm27rL8C/

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Sprawdziłem na odłączonym zasilaniu wzmacniacza  MRD Televes (działa wtedy jak symetryzator) i faktycznie coś jest nie tak. Leszno działa wtedy ok, oczywiście moc sygnału spada, natomiast Śrem zawsze wskazywał tą samą moc bez względu na to czy był załączony wzmacniacz, czy nie. Obecnie przy odłączonym wzmacniaczu w DAT 75 Televes na kanale 39 można jedynie wyszukać kanały, podobnie jak na kanale 23. To że działa paczka TVP jest chyba zasługą lepszej korekcji błędówNetwork Name: POT
Network ID: 2 (0x0002)
Transport Stream ID: 2 (0x0002)
Original Network ID: 2 (0x0002) Version: 1
Descriptor: Network Name Descriptor
DVB-T Frequency 690.000 MHz
Bandwidth: 8 MHz Constellation: 64-QAM
Hierarchy: non-hierarchical, native interleaver Guard Interval 1/8
Code Rate: 5/6
Current Network: TrueNetwork Name: TP Emitel
Network ID: 1 (0x0001)
Transport Stream ID: 2 (0x0002)
Original Network ID: 1 (0x0001) Version: 4
Descriptor: Network Name Descriptor
DVB-T Frequency 618.000 MHz
Bandwidth: 8 MHz Constellation: 64-QAM
Hierarchy: non-hierarchical, native interleaver Guard Interval 1/8
Code Rate: 3/4
Current Network: TrueZaznaczyłem ten parametr "tłustym" drukiem.Obecnie mocniejszy sygnał na terenie Rawicza mam na kanale 45 z Zielonej Góry niż ze Śremu (mówię o pracy anteny w trybie symetryzator)

greg

DVB-t Poznań

Post autor: greg »

Previously wrote:[quote]Mam pytanie czy brak odbioru sygnalu DVB z RTCN POZNAN-Srem na k.39 i k.27 jest spowodowany rekonfiguracja po "zdjeciu" TVP HD?
Czy ktos ma podobnie?
(wroclaw_okolice-brak odbioru od 3:20 w nocy)

[/quote]Leszno. Zniknęły kanały z Emitela i Pot ze Śremu mam z Zielonki ( Żagań) .Włączyłem  dekoder koło 9:30 i okazało się że na 490 ani  618 MHz sygnał ni  stąd ni z owąd zero. Godzina 20:30 nadal brak. pozdrawiam  

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Obecnie oba Muxy działają ze wzmacniaczem perfekcyjnie, bez na granicy odbioru. Poprawa pewnie wynika z lepszej propagacji fal nocą. Jak jesteś z Leszna, to powinieneś odbierać Śrem na ATX'ie ze wzmacniaczem. Ja mieszkam w Rawiczu i bez problemu łapie na chwilę obecną Śrem i Leszno i Zieloną na tej antenie http://www.hollex.pl/index.php?page=pro ... 02&rel=793 z tym wzmacniaczem http://www.hollex.pl/index.php?page=pro ... 02&rel=887 i takim kablem http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=31&rel=952 . Obecnie po włączeniu wzmacniacza Śrem działa idealnie. W dzień kanał 39 też działał idealnie, natomiast 23 dość często przerywał ( zanik wizji i foni na ok 1s co 30-60s.

niszczot

DVB-t Poznań

Post autor: niszczot »

Zgadza sie uzywam tej anteny i wzmacniacza pełni swoją role idealnie. Polecam.

soulafein
Posty: 21
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: soulafein »

Czy cos stalo sie z kanalem TVP?? Bo nie moge znalezc na czestotliwosci 618 nic

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Napisz gdzie mieszkasz? Obecnie na kanale 23 obraz szarpie non stop i to z włączonym wzmacniaczem, na 39 jest lepiej, lecz i tak sporadycznie pojawia się pikseloza. Coś jest nie tak z mocą nadajników, bo odbiór analogowej TVP1 w Rawiczu jest tragiczny. Wygląda jak obraz uzyskany na antenie pokojowej umieszczonej w piwnicy.

jkrzyszt

DVB-t Poznań

Post autor: jkrzyszt »

Previously JarekM wrote:[quote]Jak widać staramy się reagować na zgłaszane problemy.

>...

>Prosimy o więcej uwag i analiz. [/quote]

Poznań Sołacz, od wczoraj na obu kanałach sygnał tak słaby, że niemożliwością jest poprawne zdekodowanie czegokolwiek.

Panowie z Emitela,

Już drugi dzień forumowicze wymieniają między sobą uwagi o tym, że od poniedziałku są problemy z poprawnym odbiorem multipleksów, a wy Panowie ciągle milczycie. Czy naprawdę nic Panowie na ten temat nie wiedzieliście przed poniedziałkiem? I nadal nie wiecie? To nie Wy obniżyliście moc nadajników? W takim razie ktoś Wam chyba zrobił psikusa.

Wprawdzie wypowiadam się na tym forum po raz pierwszy, lecz czytam je nie od dziś, więc pozwolę sobie powtórzyć to, co już wcześniej inni mówili: bardzo prosimy o poważne traktowanie.

Janusz

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Wydaje mi się, że emisja jest obecnie prowadzona z mocą ok. 1 kW max, bo do Śremu mam ok 50-60 km i muszę ustawić idealnie antenę, aby dobrze odbierać oba muxy, natomiast w Lesznie jest nadajnik ok. 0,25 kW i przy odległości ok. 30 km bez problemu odbieram ten przekaz. Niestety do tej pory antena była precyzyjnie ustawiona na Leszno i odbierała Śrem bokiem bez problemu. Obecnie trzeba precyzyjnie ją ustawić na Śrem, aby odbierać bezbłędnie przekaz, ale wiąże się to z brakiem odbioru z Leszna na jednej antenie. Może emisja wróciła na poprzednie nadajniki, które były na samym początku przed "oficjalnym" startem testów w Śremie? Proszę niech ktoś z TP Emitel zajmie stanowisko w tej sprawie, bo nie wiadomo, czy powoli kończą się testy, czy to awaria lub konserwacja. Dodatkowo na kanale 9 TVP 1 odbierana jest fatalnie, jedynie trochę lepiej niż TVN z Poznania! na kanale 47, a gorzej niż TVN z Żórawiny na kanale 56. Dodatkowo wczoraj zrobiłem test na zwykłym tv i anteną ustawioną na Ślęże ustawiłem kanał 23 (POT) i zauważyłem przebicia z CT1, czego nie było po włączeniu nadajnika 50 kW w Śremie, który skutecznie tłumił ten sygnał, zatem nie ma się co dziwić, ze dalej na południe w okolicach Wrocławia nic nie odbiera, bo pewnie jest tam już odbiór analogowej tv południowych sąsiadów. Podobnie było z muxem z Leszna na samym początku, gdy nadawano na kanale 53, co skutecznie powodowało zaniki sygnału spowodowane przez TV Nova.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-t Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

W obiekcie RTCN Poznań / Śrem trwa wymiana głównego nadawczego systemu antenowego. Obecnie emisje prowadzone są z zastępczego tymczasowego systemu antenowego. Planowane zakończenie prac - do końca września. Do momentu zakończenia prac remontowych odbiór sygnałów DVB-T będzie niestety utrudniony.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: scanya »

U mnie odbiór też się trochę pogorszył, parę razy w ciągu pięciu minut zaobserwowałem zakłócenia, błędy "Discontinuities" również występują. Ale odbieram na samej antenie bez wzmacniacza więc tak bardzo mocy chyba nie zmniejszyli... A do nadajnika mam 65 km.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Previously Jarosław Bałuka wrote:[quote]W obiekcie RTCN Poznań / Śrem trwa wymiana głównego nadawczego systemu antenowego. Obecnie emisje prowadzone są z zastępczego tymczasowego systemu antenowego. Planowane zakończenie prac - do końca września. Do momentu zakończenia prac remontowych odbiór sygnałów DVB-T będzie niestety utrudniony.[/quote]Czy można wiedzieć jakie moce są teraz dla emisji DVB-T i tv analogowej?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

DVB-t Poznań

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously Janusz Krzysztofik wrote:
[quote]Previously JarekM wrote:[quote]Jak widać staramy się reagować na zgłaszane problemy.


>...


>Prosimy o więcej uwag i analiz. [/quote]



Poznań Sołacz, od wczoraj na obu kanałach sygnał tak słaby, że niemożliwością jest poprawne zdekodowanie czegokolwiek.



Panowie z Emitela,



Już drugi dzień forumowicze wymieniają między sobą uwagi o tym, że od poniedziałku są problemy z poprawnym odbiorem multipleksów, a wy Panowie ciągle milczycie. Czy naprawdę nic Panowie na ten temat nie wiedzieliście przed poniedziałkiem? I nadal nie wiecie? To nie Wy obniżyliście moc nadajników? W takim razie ktoś Wam chyba zrobił psikusa.



Wprawdzie wypowiadam się na tym forum po raz pierwszy, lecz czytam je nie od dziś, więc pozwolę sobie powtórzyć to, co już wcześniej inni mówili: bardzo prosimy o poważne traktowanie.



Janusz

[/quote]


Panie Januszu, forum to dedykowane jest wymianie doświadczeń technicznych z naszych emisji DVB i różnych informacji o DVB, jednakże nie jest to miejsce do zgłaszania nagłych przypadków. Idea forum dyskusyjnego z zasady nie licuje z awaryjną "hot-line".
Staramy sie często, nawet kilka razy dziennie, czytać zamieszczane tu informacje, które w większości są dla nas cenne i pomocne. Zapewniam, że każdą poważną informację traktujemy z należytą powagą, zatem Pańskie obawy wyżej sformuowane uważam za bezzasadne.
Ze względu na obowiazki służbowe niestety nie mamy możliwości czasowych na stałe monitorowanie informacji tu pojawiajacych się, stąd wydaje mi się sensowniejszą drogą komunikacyjną w nagłych przypadkach jest kontakt drogą oficjalną, np. zgodnie z informacją zamieszczoną tu: http://www.emitel.pl/kontakty


orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

DVB-t Poznań

Post autor: orin »

Previously Przemysław Wawrzynaik wrote:[quote]Previously Jarosław Bałuka wrote:[quote]W obiekcie RTCN Poznań / Śrem trwa wymiana głównego nadawczego systemu antenowego. Obecnie emisje prowadzone są z zastępczego tymczasowego systemu antenowego. Planowane zakończenie prac - do końca września. Do momentu zakończenia prac remontowych odbiór sygnałów DVB-T będzie niestety utrudniony.[/quote]Czy można wiedzieć jakie moce są teraz dla emisji DVB-T i tv analogowej?[/quote]

jkrzyszt

DVB-t Poznań

Post autor: jkrzyszt »

Previously Jarosław Bałuka wrote:[quote]W obiekcie RTCN Poznań / Śrem trwa wymiana głównego nadawczego systemu antenowego. Obecnie emisje prowadzone są z zastępczego tymczasowego systemu antenowego. Planowane zakończenie prac - do końca września. Do momentu zakończenia prac remontowych odbiór sygnałów DVB-T będzie niestety utrudniony.[/quote]

Dziękuję, o tego rodzaju informację mi chodziło, teraz wszystko jasne, nue trzeba wchodzić na komin.

Janusz

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

Witam - też mieszkam w Rawiczu i nawet przy zmniejszonej mocy bezproblemowo odbieram kanały  ze Sremu oraz z Leszna - przy antenie wycelowanej na Leszno.Antena Yagi ze wzmacniaczem.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Previously Marek wrote:[quote]Witam - też mieszkam w Rawiczu i nawet przy zmniejszonej mocy bezproblemowo odbieram kanały  ze Sremu oraz z Leszna - przy antenie wycelowanej na Leszno.Antena Yagi ze wzmacniaczem.
[/quote]Ja jakoś tyle szczęścia nie mam. Obecnie kanał 23 działa w miarę poprawnie, a 39 idealnie, natomiast ok 10-16 w dzień była tragedia z POT, natomiast kanał 39 działał ok, czasami tylko występowały przywieszki. Antena skierowana podobnie na Leszno. Obecnie na godzinę 20:40 odbieram prawidłowo Kanał 39, kanał 55 i 45, natomiast czasami występują minimalne błędy na kanale 23 i to wszystko przy antenie ustawionej na Leszno ok 7m nad ziemią, bez widocznych przeszkód terenowych. Być może posiada Pan krótszą antenę kierunkową, która lepiej radzi sobie z sygnałem z boku ok. 30-40* różnicy między Śremem, a Lesznem i przez to odbiera przekaz bez problemów, lub antena jest osłonięta od południa i nie występują zakłócenia z analogowej CT1 na kanale 23, który w dzień bardzo szatkuje co kilkanaście sekund. Może też i tuner, a właściwie karta PCI do komputera jaką posiadam nie jest najlepsza i przez to jest jak jest. Prawdą jest jednak, że na południe od Rawicza odbiór ze Śremu jest w chwili obecnej bardzo utrudniony, lub nawet niemożliwy.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

DVB-t Poznań

Post autor: mm4738 »

Mieszkam  w  Masłowie - a więc niżej niż Rawicz. Od południa mam czysto. Natomiast od północy - prawie czysto. Antena ma chyba jednak większy kąt widzenia niż ta w linku powyżej. K.23, 39, 45 i 55 śmigają OK. Prawda, że sygnał ze Śremu jest gorszy ale nie powoduje on u mnie szatkowania (na tunerze do laptopa i stacjonarnym).A tak jako ciekawostkę - to mieszkańcy Leszna są chyba dzień dzisiejszy w najlepszej sytuacji w kraju. Wziąłem laptopa i sprawdziłem jak w Lesznie chodzi DVB-T na 5 cm antence dołączanej do zestawów do PC. Ww. kanały śmigają bez problemu nawet w gęstej zabudowie. Pozazdrościć.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-t Poznań

Post autor: Przemo »

Previously Marek wrote:[quote]Mieszkam  w  Masłowie - a więc niżej niż Rawicz. Od południa mam czysto. Natomiast od północy - prawie czysto. Antena ma chyba jednak większy kąt widzenia niż ta w linku powyżej. K.23, 39, 45 i 55 śmigają OK. Prawda, że sygnał ze Śremu jest gorszy ale nie powoduje on u mnie szatkowania (na tunerze do laptopa i stacjonarnym).A tak jako ciekawostkę - to mieszkańcy Leszna są chyba dzień dzisiejszy w najlepszej sytuacji w kraju. Wziąłem laptopa i sprawdziłem jak w Lesznie chodzi DVB-T na 5 cm antence dołączanej do zestawów do PC. Ww. kanały śmigają bez problemu nawet w gęstej zabudowie. Pozazdrościć.
[/quote]Zapewne chodzi o transmisje DVB-T na kanale 55 prowadzona z komina elektrociepłowni? Nic dziwnego, że jest prawidłowy odbiór w całym mieście, gdyż dotychczas stosują modulacje 16-QAM, więc tak jak stacje niemieckie, kosztem przepustowości. Pamiętam jak ze Śremu nadawano tak na kanale 39 paczkę TVP, gdzie całkowita pojemność muxu wynosiła ok. 18 Mbit/s, ale za to można było oglądać na przysłowiowym kawałku drutu za oknem, czy antenie ustawionej na Ślęże, natomiast z POT było gorzej, bo przy modulacji 64-QAM posiada przepływowość ponad 27 Mbit/s (pytanie, po co jak i tak ponad 10 leży odłogiem?). Czy może Pan podąć, jaką kartę posiada w komputerze i czy pokazuje ona poziom sygnału prawidłowo porównując do tunera stacjonarnego, bo obecnie posiadam wymienionego już Winfasta, ale jego wskaźnik sygnału delikatnie mówiąc nie jest najlepszy?

nobody

DVB-t Poznań

Post autor: nobody »

Witam, proszę o informacje w jakiej maksymalnej odległości od nadajnika śremskiego można teoretycznie oglądać programy dvb-t, a jak wygląda to w praktyce. Prosiłbym również o opisanie na jakim zestawie antenowym można odbierać te programy (w maksymalnej odległości od nadajnika ze Śremu).

Zablokowany