Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Anduraki »

Panie Jaroslawie, watek odnosnie TV Trwam dotyczy posrednio takze pierwszego MUX'a, poniewaz TV Trwam startowal do konkursu na miejsce na multipleksie (wlasnie tym). Jezeli Pan nadal uznaje, iz nie trzymamy sie tematu to przepraszam, ja tylko chcialem sprostowac i wyjasnic troche nieuczciwe zarzuty nie podparte dowodami pana Chemical Attack. Wczoraj zglaszalem jego posta, zeby uniknac tej niepotrzebnej dyskusji, ale nic z tym nie zrobiliscie.

Wiking

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Wiking »

@Jarosław Bałuka
Akurat dyskusja na temat TV Trwam ma wiele wspólnego z przyszłością pierwszego multipleksu. Ostatnie decyzja nadawcy TV Trwam mogą zaważyć nad przyszłym składem czy nawet przyszłością pierwszego multipleksu.

@Anduraki
Dla mnie bardziej wiarygodny od Naszego Dziennika jest organ konstytucyjny, tj. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Kto ma rację, to okaże się po wydaniu wyroku. ;)

Jeżeli nadawca TV Trwam uważa, że zostało złamane prawo to nie wystarczy podać do sądu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji? Trzeba wytaczać dodatkowe działa w postaci protestów, polityków, podpisów? Po co to wszystko?

Tedde

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tedde »

@Wiking na tym właśnie polega demokracja że ludzie mogą protestować,zrzeszać się ,wyrażać swoje poglądy,żądać czegoś. Mamy społeczeństwo obywatelskie i każdy ma prawo słuchać,oglądać,czytać co chce i kiedy chce. Nikt nikogo na siłę nie będzie zmuszał do oglądania np. Trwam, i tak ostatecznie widz wybierze pilotem-chodzi o to żeby taką możliwość wyboru miał w łatwy i przystępny sposób.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Myślę, że już wszystkie sprostowania i argumenty pojawiły się w tym wątku i dalsza dyskusja jest jedynie odbieganiem od tematu. Podtrzymuję to co powiedziałem, rozmawiamy o MUX1 w takiej postaci jaką on obecnie posiada. Przypominam, że forum ma charakter techniczny i w tym kontekście oczekujemy wypowiedzi.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: zsk »

yougo pisze: ... Jeżeli jacyś ludzie mają i oglądają tą stację to robią to, właśnie przy pomocy anteny satelitarnej lub za pośrednictwem "kablówki" ... Nic się dla tych ludzi nie zmieni po wyłączeniu analogu naziemnego ... Kto będzie chciał, nadal będzie "TO" oglądać ...
Robiłem już sporo instalacji indywidualnych pod DVB-T i byłem bardzo zaskoczony, że bardzo często osoby mnie pytały: a czy będę miał/miała możliwość oglądania Trwam TV (i to jeszcze zanim zaczęło być głośno o sposobie wyłonienia nadawców przez KRRIT). Jak odpowiadałem, że nie ma ich w MUX'ach , to było spore rozczarowanie.
Duża część ludzi którzy chcieliby oglądać TRWAM TV nie ogląda tej stacji ponieważ przerasta ich sprawa zakupu i montażu satelity. Dodatkowo pojawia się problem, tego, że trzeba mieć zgodę na montaż satelity na elewacji bloku itd. Chyba nie muszę tu udowadniać faktu o wiele większej łatwości dostępu do danego programu w DVB-T niż na satelicie.
Na marginesie: proszę zauważyć że jedna z najwiekszych kablówek w Polsce UPC już kilka lat temu wyłączyła ludziom z pakietu analogowego kanał TRWAM TV, zastępując go jakiś innym programem.
TVP Historia też była tylko na satelicie i mimo, że jest to bardzo ciekawy kanał, to wielu ludzi nie kupowało specjalnie satelity, a teraz jak jest na DVB-T, to od razu skoczyła im bardzo oglądalność i zbiera pochwały ten kanał (nawet prezes TVP zmienił decyzje likwidującą TVP Historia).

I tak jak już niektórzy o tym pisali, bardzo duża wartością dla samego wdrożenia DVB-T w Polsce byłoby pojawienie się tej stacji w DVB-T.
Już, dzięki tym protestom, jest dużo większa świadomość i zainteresowanie "szarych" ludzi tym, że można BEZPŁANIE, cyfrowo oglądać programy TV z normlanej anteny i ludzie obecnie sami oddolnie dopytują się co potrzebne jest żeby to u siebie w domu uruchomić. I do tego nie potrzebne są badziewne spoty w TV typu "Adam Słodowy", "Smok Analog" czy "Karamba" które nic konkretnego nie przekazują a kosztują podatników miliony. Obecnie przewidziane jest przez rząd kolejne 2 mln na kampanie informacyjna o DVB-T, której efektywność będzie o wiele mniejsza niż to co może zrobić Fundacja Lux (gdyby była w DVB-T).

yougo

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: yougo »

zsk pisze:Robiłem już sporo instalacji indywidualnych pod DVB-T i byłem bardzo zaskoczony, że bardzo często osoby mnie pytały: a czy będę miał/miała możliwość oglądania Trwam TV ... Dodatkowo pojawia się problem, tego, że trzeba mieć zgodę na montaż satelity na elewacji bloku itd.



Widzę brak konsekwencji w wypowiedzi ... Jeżeli ktoś zatrudnia montera do DVB-T to równie dobrze może zainstalować w taki sposób "miskę" ... Mówienie, że Administracja zabrania jest słabe, bo po kilku podobnych sprawach sądowych (w całej Polsce) Administracje odstąpiły od tego zakazu ...
Są różne "kablówki", np. STREAM - oferuje TV Trwam w pakiecie podstawowym ...

A tak z innej nieco beczki - mnie nie przeszkadza brak TV Rydzyk, ale jeżeli kiedyś będzie to też nie szkodzi - niech sobie będzie ... Tylko skończmy ten groteskowy temat, bo niczego nie wnosi w obecnym wątku, jakim jest (przypomnę): Co dalej z MUX1? ... Będzie "ten" kanał w ofercie to wtedy rozmawiajmy ...

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

@zsk masz rację , z racji moich zainteresowań czasem zdarza mi się pomagać przy montażu instalacji do odbioru NTC jak i SAT w kręgu moich znajomych.
I potwierdzam iż wiele osób starszych było i jest zainteresowanych (łatwiejszym) odbiorem TV Trwam w NTC .
Takich osób faktycznie mogą być miliony w Polsce i bez względu czy komuś się to podoba ,czy też nie -mają one prawo do TV Trwam w NTC.
Ostatnio zmieniony 24 lutego 2012, o 16:49 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: zsk »

yougo pisze:... Jeżeli ktoś zatrudnia montera do DVB-T to równie dobrze może zainstalować w taki sposób "miskę" ...
No właśnie chodzi o to, że ludzie ci nie musieliby zamawiac montera tylko poradziliby sobie już sami z podłączeniem standardowej antenki (w niektórych przypadkach wystarcza pokojowa antena) do telewizora w ramach pomocy rodzinnej/sąsiedzkiej.
Tak jak już pisałem, że co jak co ale chyba ludziom na tym forum nie trzeba udowaniać łatwości odbioru (i instalacji) poprzez DVB-T aniżeli poprzez satelitę ;-).
Ostatnio zmieniony 24 lutego 2012, o 16:46 przez zsk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: hadam »

Jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził. Każdy z nas chciałby oglądać co innego, mnie wystarczy jak z żoną sprzeczamy się o pilota.
Przypuszczam że gdyby chodziło o zebranie podpisów w sprawie np. TVP Sport to może by było nawet więcej chętnych niż o TV Trwam, choć ja osobiście nie jestem ani za jednym ani za drugim. Całe szczęście że nie my decydujemy co ma się znaleźć NTC bo byśmy się nigdy nie dogadali. Co się zaś tyczy konkretnie TV Trwam to ta telewizja ma wielu zwolenników, zwłaszcza starszych, ale zastanawiam się czy nie więcej przeciwników ze względów politycznych i jakie by było oburzenie tych drugich gdyby ta stacja jednak znalazła się w NTC. Albo jakie by było oburzenie tych pierwszych gdyby przetarg wygrała Superstacja TV. Także trudny ma orzech do zgryzienia KRRiT, źle się dzieje że dyskusja na tyn forum przyjęła charakter polityczny a nie merytoryczny.

Wiking

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Wiking »

zsk pisze: Robiłem już sporo instalacji indywidualnych pod DVB-T i byłem bardzo zaskoczony, że bardzo często osoby mnie pytały: a czy będę miał/miała możliwość oglądania Trwam TV (i to jeszcze zanim zaczęło być głośno o sposobie wyłonienia nadawców przez KRRIT). Jak odpowiadałem, że nie ma ich w MUX'ach , to było spore rozczarowanie.
Gdy dowiedziałem się, że w Naziemnej Telewizji Cyfrowej nie będzie TVP Sport oraz Polsatu Newsu to także byłem rozczarowany. I co z tego? Nic!
zsk pisze:TVP Historia też była tylko na satelicie i mimo, że jest to bardzo ciekawy kanał, to wielu ludzi nie kupowało specjalnie satelity, a teraz jak jest na DVB-T, to od razu skoczyła im bardzo oglądalność i zbiera pochwały ten kanał (nawet prezes TVP zmienił decyzje likwidującą TVP Historia).
Przyczyna wzrostu oglądalności TVP Historia była zupełnie inna. Kanał ten trafił do oferty Cyfrowego Polsatu, a dobrze wiemy, że jeśli chodzi o widzów to Cyfrowy Polsat ma największy potencjał. :P

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: kupon »

O ile się nie mylę to nie wszyscy abonenci CP maja dostęp do TVP Historia .Dostęp mają tylko posiadacze tunerów z głowicą DVB-S2
Co innego z astry.
Moja wypowiedź kompletnie jest nie na temat związany z wątkiem,za co przepraszam.
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2012, o 06:11 przez kupon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: hadam »

Przyczyna wzrostu oglądalności TVP Historia była zupełnie inna. Kanał ten trafił do oferty Cyfrowego Polsatu, a dobrze wiemy, że jeśli chodzi o widzów to Cyfrowy Polsat ma największy potencjał. :P


Święta racja, gdyby przyjąć jak niewielki procent widzów obecnie korzysta z NTC i do tego jeszcze trzeba przyjąć że tylko jakiś procent tego procenta ogląda TVP Historia, to bez CP wynik byłby mizerny.

romanodepalma

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: romanodepalma »

Anduraki pisze:(telewizory z lat 80- wczesnych 90 bez euro, bez composite, i HDMI/ w telewizorze nie ma opcji wejscie AV) Zeby cokolwiek odbierac po wylaczeniu analogow jedyne wyjscie to nowy odbiornik.
Nie mów ,że jest cała masa telewizorów ( działających ) z lat 80. Po 15 latach w większości telewizorów siadały kineskopy i oglądanie stawało się ... bolesne dla wzroku ( nie mówię o wyciągniętych z szafy). Ja spotkałem się tylko z TV Orion 14" który nie miał zadnych wejść ,ale już od dawna nie istnieje. W latach 80 na pewno ich było więcej , ale czy jeszcze widać coś na ekranie?

nkp123

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: nkp123 »

A nawet jak juz sie trafi taki sprawny TV, to nie bez powodu istnieja domowe zewnetrzne modulatory analogowe:
W wejscie podlaczasz kabel EURO (CVBS) lub kabel Composite + audio (chinch), oraz kabel antenowy z instalacji antenowej; zas na wyjsciu otrzymujesz na wybranym kanale sygnal z STB + sygnal z anteny.
Dla biedniejszych osob lepiej wydac (oczywiscie jezeli posiadamy w pelni sprawny TV, ktory nie padnie po roku) 150zl na STB i 70 zl na modulator, niz min. 400zl na nowy telewizor.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Co dalej z MUX1?

Post autor: kb997 »

Ktoś pisał na forum o stb z wbudowanym modulatorem więc to jeszcze taniej wyjdzie

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

romanodepalma pisze:Nie mów ,że jest cała masa telewizorów ( działających ) z lat 80. Po 15 latach w większości telewizorów siadały kineskopy i oglądanie stawało się ... bolesne dla wzroku ( nie mówię o wyciągniętych z szafy). Ja spotkałem się tylko z TV Orion 14" który nie miał zadnych wejść ,ale już od dawna nie istnieje. W latach 80 na pewno ich było więcej , ale czy jeszcze widać coś na ekranie?
U mnie właśnie taki 14'' Orion stoi w pokoju, bo sąsiad przyniósł, niemiecki, bo fonia B/G i trzeba wymienić. Ale w ogóle ciężko jest go ustawić na dany kanał. Udało mi się nastawić DVB-T, bo mam modulator, ale jakość obrazu wyglądała jak analog. Jeszcze spotkałem się kiedyś z jakimś tv bez żadnych wyjść, ale nie pamiętam jaki to był. Ogólnie ciężko spotkać.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: TomW »

Jarosław Bałuka pisze: rozmawiamy o MUX1 w takiej postaci jaką on obecnie posiada. Przypominam, że forum ma charakter techniczny i w tym kontekście oczekujemy wypowiedzi.
@Krasnoludek
Mnie również interesuje MUX-1 i merytoryczna dyskusja, a nie kolejna próba "bicia piany". Pozdrawiam.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: zesepo »

Najlepiej by było, gdyby ten temat zamknięto. Albo gadało o programach KTÓRE SĄ w NTC.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Anduraki »

Ale nazwa tematu jest niejednoznaczna, ja np moge interpretowac to w ten sposob: Jak w przyszlosci bedzie wygladala oferta programowa w pierwszym multipleksie, bo nie jest to sprawa zamknieta. Jesli to ma byc watek techniczny to wedlug mnie caly ten temat powinien zostac zamkniety za niezgodny z zasadami forum. Jesli ktos zinterpretuje to jako: "Kiedy kolejny etap mux1", albo "kiedy nastapia kolejne wlaczenia" (bo tez mozna tak to zinterpretowac) to ten temat tez jest zbyteczny bo jest juz temat "Harmonogram wdrazania .."
rozmawiamy o MUX1 w takiej postaci jaką on obecnie posiada. Przypominam, że forum ma charakter techniczny i w tym kontekście oczekujemy wypowiedzi.
no wlasnie nazwa tematu nie ma nic do tego co Pan napisal, dlatego mysle ze temat powinien zostac zamkniety, albo nazwa stosownie zmieniona.

mikar1

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: mikar1 »

A ja mam pytanie do osób które tak bardzo się rzucają że nie ma TV Trwam w NTC. Czy wam chodzi zasadniczo o brak stacji o profilu społeczno-religijnym czy konkretnie TV Trwam.

Załóżmy, że w MUX miała by się pojawić stacja o takim profilu. Do konkursu startuje Trwam Religia.Tv, powiedzmy franciszkanie ze swoją Franciszkanie.TV albo reaktywowanym Niepokalanów 2. Może kilka innych podmiotów ze swoimi projektami i TV Trwam ponownie przegrywa. Dostaje się dowolna inna stacja, np Religia.tv. Nadal będzie to manipulacja kolesiostwo i wykluczenie wolnych mediów oraz marginalizowanie społeczeństwa katolickiego, czy może wtedy było by już OK bo stacja o takim profilu by się pojawiła.

Zablokowany