Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: rotalplus »

Do Euro 2012 najprawdopobniej już wszyscy wybrani w drodze konkursu jak i po przyjacielsku (patrz: POLO TV) zapełnią multipleks, więc raczej na pewno tu się HD nie pojawi . Pozostaje MUX 3 a on jak wiadomo będzie dostępny nadal na niewielkim obszarze kraju

a więc HD dla wybranych i jak już to na okres testowy np. około 1 m-ca i to najpewniej TVP HD

andiks

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: andiks »

Jezeli nie zostanie rostrzygniety konkurs na Operatora po mimo ze Emiel wygral to jednak były odwołania i cała procedura sie wydłużyła w czasie to do tego czasu mux 1 nie ruszy

efekt

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: efekt »

W najbliższych dniach kanały Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV otrzymają koncesje na nadawanie w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Następnie nadawcy, którzy znajdą się w mux 1 obok 3 kanałów TVP, zwrócą się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o rezerwację częstotliwości. Start mux 1 będzie wtedy zależeć od nadawców i operatora technicznego tego multipleksu. Będzie to prawdopodobnie III kwartał br. (w niektórych regionach Polski).

Mux 1 będzie uruchamiany stopniowo w różnych regionach Polski. Celem jest pełne wdrożenie mux 1 na Euro 2012.

W mux 1 znajdą się: TVP1, TVP2 i TVP INFO, Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.


zródło Satkurier.pl
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2011, o 23:15 przez efekt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: qwerty »

Wypadałoby podlinkować źródło z satkuriera. :P

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Z tego m.in. wynika że w MUX I znajdzie się 8 kanałów tak samo jak w MUX II i III.

Co do muzyki etnicznej... mają dosyć oryginalny pogląd na to co to jest muzyka etniczna :D
Na pewno jest to muzyka polska ale czy disco polo ma reprezentować nasz kraj? Bardziej bym określił to jako muzyka taneczna a etniczna to:
muzyka związana ze zwyczajami, obrzędami, rytuałem, charakterystyczna dla określonych grup etnicznych, np. oryginalne nagrania Nigeryjczyków, Aborygenów, Eskimosów, Kurpiów itp.;

mon100

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: mon100 »

to docelowo na mux nie będzie kanałów TVP? Będzie tylko 8 komercyjnych...a paczka tvp na mux 3?

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: mac_33 »

zrodło http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... awcow.html

jest kilka ciekawych zdan o harmonogramie
a dyskusje o gustach muzycznych prosze przeniesc do watku o zawart program mux1 bo sa osoby ktorych to naprawde nie interesuje- szczegolnie Ci co obecnie otrzymali cyfrowo mux2 i juz tesknią za cyfr jakoscia tvp a picipolo tv im lata

kiedys tez bylem w tej sytuacji to wiem jak sie czuja - nam naszczesie włacz mux3 z wisly po ciezkich bojach i na 12 kanałow polskich ogladam tylko 5-6 wiec jak dojdzie to polo czy jak mu tam zajmie pozycje na liscie tuz obok tv6 i to ja w dłuzszym okresie czau zadecyduje ze wypadnie ono z mux1 lub podniesie jakosc swojego programu a zrobie to pilotem a nie na forum emitela ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

mon100 pisze:to docelowo na mux nie będzie kanałów TVP? Będzie tylko 8 komercyjnych...a paczka tvp na mux 3?
To było wiadomo od dawna, na MUX I nie będzie docelowo kanałów TVP a będą tylko na MUX III.

Bartosz Czach

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Bartosz Czach »

Puma pisze:To było wiadomo od dawna, na MUX I nie będzie docelowo kanałów TVP
Kanały TVP będą mogły wystartowaćw konkursie. Jeśli wygrają, to będą w MUX1.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: biopar »

to ja już strasznie zgłupiałem... czy mógłby ktoś zarzucić linkiem do aktualnych docelowych zawartości MUX 1 i MUX 3. Bo nie rozumiem. W MUX 1 miałbyć pewne miejsce tylko dla TVP, ostatnio wyłoniono 4 dodatkowe stacje, a teraz czytam, że TVP tez ma startować w konkursie... to o co tu chodzi?
Co wtedy ma być w MUX 3? Jeżeli w MUX 1 będą kanały TVP (1 i 2 na pewno, i czyżby Historia i Kultura?), to co wtedy z wolnym 3 multipleksem? Kanały regionalne? TVP ma ich bodajże 8 i wszystkie 8 kanałów zajmowałoby TVP?
Sorki trochę za OT ale na prawdę mieszają mi się już zawartości tych dwóch multipleksów. Niech mnie ktoś oświeci.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

TVP1, TVP2 i TVP INFO, Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.
Skład do wyłączenia analogu, potem kanały TVP przeniosą się do MUX III a raczej znikną z MUX I bo tam będą zdublowane.
Po opuszczeniu MUX I przez TVP zostanie ogłoszony konkurs na cztery kanały, w konkursie może brać udział TVP.

A co będzie w MUX III pozostaje tajemnicą TVP, można się domyślać że TVP 1, 2, Info, kultura, historia i coś jeszcze (kanał regionalny).

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Muzyczny kanał telewizyjny Eska TV zdobywa popularność, niemal podwajając w ciągu roku swoją widownię. Na początku 2012 roku stacja planuje rozpocząć nadawanie w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).
http://media2.pl/media/81446-eska-tv:-r ... -roku.html

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: voitek »

Wszystko fajnie fajnie, ale na razie na wodzie pisane, bo MUX1 dopiero w planach - jeszcze nie nadaje.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Emitel będzie miał sporo pracy, MUX I ruszy w tym roku a plany są że do Euro 2012 obejmie cały kraj.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Ale Emitel da radę jestem tego pewny. Ich wykonania to profeska i dokładność w każdym calu. W tym etapie MUX-2 było do uruchomienia aż 22 nadajniki i z lekkimi obsuwami, ale do 31 lipca wszystkie zostały/będą włączone. Jeszcze 2 nadajniki za 3 dni.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Nie liczyłem ile jest nadajników ale jeżeli będzie 10 miesięcznie to będzie aż za dużo czasu :D

Swoją drogą jestem pod wrażeniem, 22 nadajniki w tym miesiącu... szacunek :)

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: BiTCity »

Puma pisze:Nie liczyłem ile jest nadajników ale jeżeli będzie 10 miesięcznie to będzie aż za dużo czasu :D
Na terenie kraju są/będą 44 obiekty nadawcze MUX1-MUX6 http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/Pl ... nikBIP.pdf :)

czyli można śmiało zaryzykować, że Emitel powinien się wyrobić spokojnie w 4 miesiące. Nie mówię, że w 2 bo wiadomo zawsze może coś wypaść.

andiks

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: andiks »

Emitel wykazał sie duża profesjonalnoscia to jednak życze im aby tych nadajników wiecej uruchomili dla operatora tez jest jakis zarobek

Tomasz Berezowski

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tomasz Berezowski »

Puma pisze:Nie liczyłem ile jest nadajników ale jeżeli będzie 10 miesięcznie to będzie aż za dużo czasu :D

Swoją drogą jestem pod wrażeniem, 22 nadajniki w tym miesiącu... szacunek :)
Na razie nie 22 tylko 20 ;-)

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: biopar »

dzięki @puma! A czy to przypadkiem nie wypada tak, że mux 3 planowany jest na wyższych częstotliwościach niż mux1? Przecież wyższe częstotliwości są bardziej podatne na zniekształcenia a wydaje mi się, że rządowi powinno zależeć na tym, by TVP docierało do jak największego grona odbiorców, bo taka jest misja. Wyprowadźcie mnie z błędu, jeżeli się mylę.

Zablokowany