Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Chemical Attack

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Chemical Attack »

Jeśli uważasz że złamane zostało prawo i potrafisz to udowodnić, to zachęcam Cię do powiadomienia prokuratury.. w końcu od tego ona jest. Mam nadzieję że rzetelnie i merytorycznie rozpatrzy Twój wniosek. I oby go nie odrzuciła, bo to będzie znaczyło że Cię dyskryminuje przecież:D A może tez jest ateistą. Telewizja, która ma w szczytowym okresie oglądalność na poziomie 45000 widzów, to nie jest telewizja publiczna. Przy dobrych wiatrach jest to oglądalność jaką ma jedno duże miasto. Nie ma tutaj nad czym debatować. Przyznaje.. nagonka medialna jaka się wytworzyła jest dobrze zorganizowana.. tak to już jest że łatwiej się skrzyknąć radykalnym w poglądach grupom, niż ludziom o poglądach umiarkowanych. Poza tym oferta jest wybierana dla ludzi. Kilkadziesiąt tysięcy osób nie może narzucać swojej woli 40 milionowemu narodowi. Zresztą jak sam Rydzyk mówił.. nikt mu krzywdy nie wyrządza, tym że koncesji TV Trwam nie przyznano, tylko Polakom. Nie widzę żeby naród się upominał o TV Trwam więc chyba się nie czuje pokrzywdzony. Brednie o katolickim kraju itp. można włożyć miedzy bajki.. dziwna to wiara skoro upadnie jak jej telewizji nie dadzą. A nawet gdyby to był fakt to jako Państwo świeckie ani KRRiT, ani UKE, ani nikt inny nie jest zobowiązany do przyznania z automatu miejsca dla TV Trwam (ani żadnej innej TV)w MUXie. Poza tym jak zauważyli przedstawiciele KRRiT fundacja Lux Veritatis nie przedstawiła wszystkich dokumentów jak należy. Chodziło o dokumenty źródeł finansowania. Dlaczego tego nie zrobili, skoro inni mogli? I jeszcze jedna sprawa.. konkurs był rozpatrzony z dobry rok temu, wyniki były znane.. nagle ktoś teraz się obudził że mu miejsca na multipleksie nie przydzielono! Niech sobie jednego ... zatrudnią, tylko złoży im dokumenty na czas i powie im kiedy co jest robione, zamiast afery szukać na każdym kroku i opowiadać o jakiś kierowaniach przez partię poczynaniami KRRiT.
Czyżbyś kolego nie wierzył w wolną wolę członków KRRiT?

I żadnej sugestii w tym co napisałem nie ma. Przeciwnie sam ostatnio często oglądałem TV Trwam:D Bo to niezłe źródło informacji o cyfryzacji:D

edit/
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2012, o 15:54 przez Chemical Attack, łącznie zmieniany 1 raz.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pivo »

Co myślicie o tym aby jedno z planowanych miejsc w MUX-1 zajęło TVR? Rolnicza telewizja, do tego dynamiczna, byłaby atrakcyjniejsza od tego w tematyce "misyjnej" oferuje siermiężne TVP1. Oglądam ich programy przez internet i myślę, że gdyby dostali miejsce mogliby rozwinąć skrzydła na dobre. Bo oni są ambitni i naprawdę fascynujący. Napisałem maila do nich z zapytaniem czy zastanawiają się nad emisją w MUX-1. Czekam na odpowiedź. Wy też możecie pisać do nich maila (kontakt@tvr24.pl). Może się ugną i zgłoszą do konkursu, bo Bogiem a prawdą lepszy Trwam a tym bardziej TVR od Polo.

Wiking

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Wiking »

Nie widzę sensu pisania do TVR i zachęcania ich do udziału w konkursie na miejsca po Telewizji Polskiej w pierwszym multipleksie. Jako nadawca telewizyjny chyba wiedzą, że istnieje coś takiego jak Naziemna Telewizja Cyfrowa? Jeżeli stwierdzą, że chcą to i wystartują w tym konkursie!

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pivo »

Skoro tak to czemu nie zgłosili się za pierwszym razem? Była ku temu ogromna okazja. Stracili ją.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: zsk »

Wiking pisze: A nawet jak jest to dla Ciebie i tak nie ma znaczenia.
Przejnaczasz to co napisałem, a ponieważ to forum nie jest na temat tego jak kiepskiej jakości mamy sądownictwo w Polsce (osadzone jeszcze w PRLu), dlatego ucinam dalszą dyskusje w tym obszarze.
Każdy może wyrobić sobie opinie o tym co zrobiła KRRIT, WAŻE ŻEBY LUDZIE MIELI DOSTĘP DO INFORMACJI O TYM CO KRRIT ZROBIŁA, a to już nie jest takie oczywiste w mainstreamowych mediach - jakoś nie widzę tego w Faktach TVN czy Wydarzeniach Polsatu, aby zrobiono krytyczny reportaż o poczynaniach KRRIT w wyborze nowych nadawców do MUX1, bo obydwie stacje są beneficjenatmi tego co się stało.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2012, o 16:00 przez zsk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: RAPIOTR »

Tak czytam ten wątek i zastanawiam się co trzeba napisać aby lud zrozumiał ,że data włączenia to ostatni dzień maja lub pierwszy dzień czerwca.
Po jaką cholerę wałkować ten problem?. Nadajniki muszą zostać wyprodukowane,przetransportowane i fizycznie zainstalowane na obiektach. Test plujki robiony jest najpierw na "sztuczne obciążenie" więc nie napalajcie się.

Zastanawiam się na co niektórzy będą narzekać ,gdy już te trzy multipleksy pokryją łez-padół? 8-)
Chyba wiem :!: Zacznie się wojna o wykluczaniu i ciemiężeniu luda bo analogowe pudła przestaną odbierać TVP1 i TVP info :lol: Znowu będzie o złodziejach,złym rządzie i wrednym bezdusznym Emitelu.. hehe :lol: . Polska w pigułce...

Chemical Attack

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Chemical Attack »

zsk pisze:
Wiking pisze: A nawet jak jest to dla Ciebie i tak nie ma znaczenia.
Przejnaczasz to co napisałem, a ponieważ to forum nie jest na temat tego jak kiepskiej jakości mamy sądownictwo w Polsce (osadzone jeszcze w PRLu), dlatego ucinam dalszą dyskusje w tym obszarze.
Każdy może wyrobić sobie opinie o tym co zrobiła KRRIT, WAŻE ŻEBY LUDZIE MIELI DOSTĘP DO INFORMACJI O TYM CO KRRIT ZROBIŁA, a to już nie jest takie oczywiste w mainstreamowych mediach - jakoś nie widzę tego w Faktach TVN czy Wydarzeniach Polsatu, aby zrobiono krytyczny reportaż o poczynaniach KRRIT w wyborze nowych nadawców do MUX1, bo obydwie stacje są beneficjenatmi tego co się stało.
O przepraszam, na TVNie podawali info o tym ze jest źle bo lecą 2 plansze testowe, na TVP1 tez o tym słyszałem. TVTrwam nie jest jedyna, zapewniam Cię. Przełącz czasem kanał i przekonaj się co inne telewizje podają. To rozsądne oglądać więcej niż jedną stację i mieć info z wielu źródeł, a nie tylko z jedynej słusznej stacji..

ik26

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: ik26 »

Witam. Ja do admina aby uciął te antysemickie dyskusje ,kilka stron tego ziania ogniem jest. Ja za wykropkowanie d..a dostałem ostrzeżenie . Więcej tolerancji .Pozdrawiam

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pivo »

Nie moja wina w tym, że ktoś zrobił nadzieję pokazując zdjęcia z komisji sejmowej i dając informację o przyspieszeniu startu nadajników. Ja zbytnio w to nie wierzyłem aczkolwiek chciałoby się zobaczyć w cyfrowej jakości TVP Bydgoszcz, TTV którym wielu się podnieca (w sumie lepsze to od TV6 a tm bardziej drugiego Pulsu :lol: ) i Eskę zanim spadną z treścią w dół (a spadną znając życie, patrz MTV, Viva PL). Trudno, ja poczekam, czas zleci piorunem. Nadajniki są robione m.in. w Japonii dotkniętej Fukushimą i tsunami. Nie wiem, czy fabryki wróciły do stanu sprzed 11 marca 2011 r. Obawiam się, że przy masowości procesu włączeń i przy ew. problemach ze sprzętem dojdzie do opóźnień.

Tak nawiasem mówiąc mimo koliberskich poglądów TVN oglądam i to nierzadko i jakoś nie wpłynęło to na pozytywną zmianę moich sympatii do rządu.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: RAPIOTR »

pivo pisze: Nadajniki są robione m.in. w Japonii dotkniętej Fukushimą i tsunami. Nie wiem, czy fabryki wróciły do stanu sprzed 11 marca 2011 r. Obawiam się, że przy masowości procesu włączeń i przy ew. problemach ze sprzętem dojdzie do opóźnień.
]
1.Nadajniki nie sa robione w Japonii.
2. Nie dojdzie do opóźnień

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pivo »

Tak mi się skojarzyła Japonia bo latem przy okazji Trzeciewca ktoś siał defetyzm mówiąc że wymiana zniszczonego w wypadku sprzętu na nowy się opóźni "bo Japonia i fabryki dopiero wznawiają prace".

Wiking

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Wiking »

RAPIOTR pisze:Po jaką cholerę wałkować ten problem?.
No, właśnie. Po co wałkujesz ten temat?
pivo pisze:Skoro tak to czemu nie zgłosili się za pierwszym razem? Była ku temu ogromna okazja. Stracili ją.
Nie wiem dlaczego. Może stwierdzili, że ich nie stać na to? Ale wątpię, że z nie wiedzy na temat Naziemnej Telewizji Cyfrowej.
zsk pisze:Każdy może wyrobić sobie opinie o tym co zrobiła KRRIT, WAŻE ŻEBY LUDZIE MIELI DOSTĘP DO INFORMACJI O TYM CO KRRIT ZROBIŁA, a to już nie jest takie oczywiste w mainstreamowych mediach - jakoś nie widzę tego w Faktach TVN czy Wydarzeniach Polsatu, aby zrobiono krytyczny reportaż o poczynaniach KRRIT w wyborze nowych nadawców do MUX1, bo obydwie stacje są beneficjenatmi tego co się stało.
Ale tylko zwolennicy TV Trwam twierdzą, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złamała prawo i zasady zagospodarowując wolne miejsca w pierwszym multipleksie.
Przypomnę, że Polsat oraz TVN otrzymali miejsce w Naziemnej Telewizji Cyfrowej za czasów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarządzanej przez osoby powiązane z prawicowymi ugrupowaniami, które to z kolei są przychylne TV Trwam.

I tak na koniec.
Załóżmy taką sytuację, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zagospodarowując wolne miejsca w pierwszym multipleksie złamała prawo i zasady, ale wśród kanałów, które dostały miejsce w Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest także TV Trwam. Czy uważasz, że TV Trwam w takiej sytuacji wszczynałaby protesty i podawała Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do sądu?

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: zsk »

Chemical Attack pisze: O przepraszam, na TVNie podawali info o tym ze jest źle bo lecą 2 plansze testowe, na TVP1 tez o tym słyszałem. TVTrwam nie jest jedyna, zapewniam Cię. Przełącz czasem kanał i przekonaj się co inne telewizje podają. To rozsądne oglądać więcej niż jedną stację i mieć info z wielu źródeł, a nie tylko z jedynej słusznej stacji..
Ja nie piszę o plansza testowych tylko o procesie wyboru nadawców przez KRRIT a to nie to samo. Nie oglądam Trwam TV, bo stacji tej nie ma w nadawaniu naziemnym.
Wiking pisze: Ale tylko zwolennicy TV Trwam twierdzą, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złamała prawo i zasady zagospodarowując wolne miejsca w pierwszym multipleksie.
Przypomnę, że Polsat oraz TVN otrzymali miejsce w Naziemnej Telewizji Cyfrowej za czasów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarządzanej przez osoby powiązane z prawicowymi ugrupowaniami, które to z kolei są przychylne TV Trwam.
Ale nikt tu nie neguje ustaleń ustawy cyfryzacyjnej dotyczącej MUX2 - wake up ;-) piszemy tu o MUX1 i wyborze nadawców przez KRRIT Dworaka
Wiking pisze: I tak na koniec.
Załóżmy taką sytuację, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zagospodarowując wolne miejsca w pierwszym multipleksie złamała prawo i zasady, ale wśród kanałów, które dostały miejsce w Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest także TV Trwam. Czy uważasz, że TV Trwam w takiej sytuacji wszczynałaby protesty i podawała Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do sądu?
Nikt nie oczekuje że Walter czy Solorz będzie protestował, ale jeśli KRRIT Dworaka zrobiłaby to samo co zrobiła i wśród tych 4 nadawców do MUX1 byłaby Trwam TV to konkurs powinien być POWTÓRZONY, a osoby odpowiedzialne w KRRIT za to powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

A co do zgłoszenia na prokuraturę (bo się przewijała ta kwestia), to z tego co już czytałem to zostało zgłoszone do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez członków KRRIT.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2012, o 16:26 przez zsk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T/S »

Chcecie coś zrobić to piszcie do KRRiT, a nie kłapcie dziobami na forum, bo to na pewno nic nie zmieni.

Wiking

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Wiking »

zsk pisze: ale jeśli KRRIT Dworaka zrobiłaby to samo co zrobiła i wśród tych 4 nadawców do MUX1 byłaby Trwam TV to konkurs powinien być POWTÓRZONY, a osoby odpowiedzialne w KRRIT za to powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności.
I uważasz, że tak postąpiłaby TV Trwam? :lol:
zsk pisze: piszemy tu o MUX1 i wyborze nadawców przez KRRIT Dworaka
W czasie wyboru nadawców, ani Polsat, ani TVN nie byli beneficjentami tego wyboru. Polsat do tej pory nie jest, a TVN jest od niedawna i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie miała na to wpływu. A jeżeli według Ciebie miała to jaki? Poproszę konkrety, a nie teksty typu ustawka, itp.
Jeżeli zależy Ci na poznaniu mojego zdania ;) na temat przejęcia TTV przez TVN to uważam, żę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna odebrać koncesję TTV.
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2012, o 16:43 przez Wiking, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: kasia »

RAPIOTR pisze: 1.Nadajniki nie sa robione w Japonii.
2. Nie dojdzie do opóźnień
Część nadajników jest od nec z Japonii (DTU...).

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2012, o 16:43 przez kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: zsk »

Chemical Attack pisze: I jeszcze jedna sprawa.. konkurs był rozpatrzony z dobry rok temu, wyniki były znane.. nagle ktoś teraz się obudził że mu miejsca na multipleksie nie przydzielono! Niech sobie jednego ateistę zatrudnią, to nie będzie czasu na modlitwy tracił, tylko złoży im dokumenty na czas i powie im kiedy co jest robione, zamiast afery szukać na każdym kroku i opowiadać o jakiś kierowaniach przez partię poczynaniami KRRiT.
Czyżbyś kolego nie wierzył w wolną wolę członków KRRiT, którą nadał im przecież sam Bóg. No i co z boskim planem? Nie przewidział powstania DVB-T i miejsca na MUX dla TV Trwam?

I żadnej sugestii w tym co napisałem nie ma. Przeciwnie sam ostatnio często oglądałem TV Trwam:D Bo to niezłe źródło informacji o cyfryzacji:D
Odrzucając negatywne, niemerytoryczne brzmienie tego długaśnego postu, to jeśli chodzi o "obudzenie się" to KRRIT zakończyła rozpatrywanie odwołań w styczniu 2012 więc nie ważne jest kiedy był przeprowadzony konkurs, ale kiedy zakończył się proces odwoławczy w KRRIT. Po nim dopiero nadawcy nie wybrani mogą skarżyć decyzje KRRIT do sądu administracyjnego i to właśnie się dzieje.
Nie wiem na jakiej podstawie określiłeś oglądalność TRWAM TV na 45 tys.
To co jest wiadome to, że jest złożonych ponad 1,5 mln podpisów ludzi do KRRIT aby TRWAM TV była w MUX1 i spływają kolejne podpisy.
Wiking pisze:
zsk pisze: ale jeśli KRRIT Dworaka zrobiłaby to samo co zrobiła i wśród tych 4 nadawców do MUX1 byłaby Trwam TV to konkurs powinien być POWTÓRZONY, a osoby odpowiedzialne w KRRIT za to powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności.
I uważasz, że tak postąpiłaby TV Trwam? :lol:
Nic do tego nie ma TRWAM TV. Konkurs powinien zostac powtórzony a odpowidzialni za to w KRRIT powinni ponieść tego konsekwencji.

Wiking

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Wiking »

Ale zapytałem się Ciebie co zrobiłaby TV Trwam, gdyby otrzymała miejsce w wyniku złamania prawa i zasad, więc ma dużo do tego. To był takie założenie hipotetyczne. ;)

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: zsk »

Wiking pisze:
zsk pisze: piszemy tu o MUX1 i wyborze nadawców przez KRRIT Dworaka
W czasie wyboru nadawców, ani Polsat, ani TVN nie byli beneficjentami tego wyboru. Polsat do tej pory nie jest, a TVN jest od niedawna i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie miała na to wpływu. A jeżeli według Ciebie miała to jaki? Poproszę konkrety, a nie teksty typu ustawka, itp.
Jeżeli zależy Ci na poznaniu mojego zdania ;) na temat przejęcia TTV przez TVN to uważam, żę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna odebrać koncesję TTV.
Beneficjentami tego wyboru byli i są Solorz i Walter (specjalnie pisze nazwiska, bo nie chodzi tu o nazwy spółeczek pod którymi towarzystwo się kryje).

Szkoda, że nie zgłosiłem swojej firmy z kapitałem 99 tys.zł do konkursu na MUX1, bo na pewno zostałbym wybrany przez KRRIT, bo przecież Stavka została wybrana mimo że ani nie była nadawcą telewizyjnym ani nie miała kasy.

Ja też uważam, że KRRIT powinna odebrać koncesje firmie Stavka i ogłosic konkurs z na to miejsce i przeprowadzić go według jasnych kryteriów i niech faktycznie najlepsza stacja wygra (oczywiście bez subiektywnych ocen członków KRRIT).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dyskusja znowu zmierza w złym kierunku. Nie róbmy tu pola potyczki tych 'za' i tych 'przeciw' bo zawsze ktoś będzie poszkodowany. Nie chcemy mocno ingerować w wypowiedzi, ale informuję - niektóre posty będą moderowane lub usuwane jeśli ocenimy, że tego wymaga dobro forum i wzajemny szacunek jego uczestników.
Proszę o eliminację emocji i stonowane wypowiedzi.

Zablokowany