Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Robert03 »

DVBManiak pisze:Popieram poprzednika. W NTC nie ma sensu dublować kanałów FTA, które można odebrać w zasadzie podobnym kosztem jak przygotowanie się do NTC. Wystarczy tuner DVB-S nawet SD i zwykła tania antena satelitarna. Z tych kanałów MUX-2 to Puls jest chyba tylko FTA, a z MUX-3 TVP Kultura.
Nie zgadzam się z takim sposobem myślenia.
Telewizja naziemna to pierwszy i podstawowy sposób na oglądanie telewizji. To że obecnie wchodzimy w nadawanie cyfrowe oznacza lepszą jakość i więcej programów (niekoniecznie lepszą ofertę). Tutaj dostępne powinny być programy telewizji publicznej i komercyjnej. Kanały komercyjne powinny reprezentować jakąś wartość i być dobrane w taki sposób żeby stanowiły urozmaicenie całej oferty programowej.
Związek NTC z TV Sat jest żaden i to czy dana stacja jest dostępna na satelicie FTA czy nie nie ma żadnego znaczenia. To nie jest żadne dublowanie. Jeśli nadawcę stać niech nadaje FTA nawet na kilku satelitach. Nie ma też znaczenia fakt że zestawy satelitarne są tanie czy drogie. Odbiór satelitarny jest czymś dodatkowym. Jako przeciętny odbiorca NTC nie jestem zainteresowany zakupem dodatkowego zestawu TV SAT, wieszania patelni na elewacji budynku tylko dlatego że ktoś wymyślił że TVP Kultura to tylko z satelity...
Takich osób jest więcej. Mam kilku znajomych którzy zdemontowali już płatne TNK czy Polsaty bo kanały które ich interesują dostępne są w lepszej jakości ze zwykłej anteny którą wcześniej też posiadali i odbierali z niej NTA (Naziemną Telewizję Analogową). Mają mniej złomu wokół telewizora, mniej kabli i jednego pilota.

I jeszcze jedno, chyba najważniejsze: Mając odbiornik z MPEG-4 nie potrzeba ponosić żadnych kosztów by odbierać NTC bo 95% obecnych anten TV analogowych bez żadnej ingerencji odbiera NTC. Żeby odbierać z satelity FTA trzeba się wyposarzyć w sprzęt którego koszty są spore a ilość dostępnych kanałów nie jest dla większości atrakcyjna. Może się okazać że za pół roku stacje nadające w NTC znikną z satelity tak jak w przeszłości było z TV Puls, TV4, TVN Siedem, TVN czy TVN24 itd.

liki

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: liki »

Trochę z chodzicie z tematu. Dyskusja była na temat w jakiej kolejności powinny być uruchamiane nadajniki MUX1. Ja podałem argumenty dla których w pierwszej kolejności powinny zostać uruchomione nadajniki w rejonach, gdzie brakuje MUX3.

Oczywistym jest, że analog zostanie wkrótce wyłączony i DVB-T będzie jedynym sposobem na darmową naziemną telewizję.

Jednak ważne jest, aby w jak najkrótszym czasie większość Polaków zaczęła z DVB-T korzystać, a kryterium dla większości osób, będących w przyszłości korzystać z DVB-T jest obecność TVP1, TVP2, TVP INFO, Polsatu i TVN.

Telewizja satelitarna, to też zupełnie inna kwestia. Jednak wraz ze startem DVB-T satelitarna oferta FTA nabiera sensu, gdyż oferuje kilkanaście polskojęzycznych kanałów niestety różnej jakości, ale jakby nie patrzeć podbija ilość dostępnych za darmo kanałów do kilkudziesięciu.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: slawek »

Panie Jarosławie jak tam wyglądają postępy w pracach nad harmonogramem mux 1.mam nadzieje że poznamy go już niedługo.Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Również mam taką nadzieję :)

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: slawek »

Zatem czekam z niecierpliwością :P .A czy orientuje się Pan czy przy okazji poznamy harmonogram wyłączeń analogowych?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Oj, nie sądzę, ale trudno mi się wypowiadać bo nie mam wiedzy w tym zakresie.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: slawek »

Jarosław Bałuka pisze:Oj, nie sądzę, ale trudno mi się wypowiadać bo nie mam wiedzy w tym zakresie.
W takim razie Dziękuję i czekam na mux 1 :P

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Robert03 »

Jarosław Bałuka pisze:Również mam taką nadzieję :)
A ja mam nadzieję że Emitel wynagrodzi woj. Kujawsko-Pomorskiemu opóźnienie uruchomienia MUX-2 i z Trzeciewca MUX-1 pójdzie w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu MUX-2.
Zwłaszcza że kanał jest wolny i mozna nadawać choćby od najbliższego Piątku ;)
A może w Piątek zobaczymy dwie emisje ? MUX-2 i MUX-1 ? :-)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Robert03 pisze:
A może w Piątek zobaczymy dwie emisje ? MUX-2 i MUX-1 ? :-)
Od razu rozwieję, nie ma takiej opcji :-)

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: krokodyl »

W pierwszej kolejności mam nadzieję że wystartuje Jelenia Góra. Tylko tam jest jeszcze jeden problem, a mianowicie Bogatynia, która jeśli wszystko będzie szło tak jak teraz będzie wykluczona cyfrowo. Wiadomo można uruchomić mały nadajnik, ale nie zanosi się na to. Giżycko tez jest w kiepskiej sytuacji, ale lepszej niż Bogatynia.
Czekamy na harmonogram.

andiks

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: andiks »

krokodyl pisze:W pierwszej kolejności mam nadzieję że wystartuje Jelenia Góra. Tylko tam jest jeszcze jeden problem, a mianowicie Bogatynia, która jeśli wszystko będzie szło tak jak teraz będzie wykluczona cyfrowo. Wiadomo można uruchomić mały nadajnik, ale nie zanosi się na to. Giżycko tez jest w kiepskiej sytuacji, ale lepszej niż Bogatynia.
Czekamy na harmonogram.
Nie tylko Bogatynia bedzie wykluzona cyfrowa lae coś mi sie wydaje ze klucz uruchomien będzie taki sam jak w przypadku mux2 i mux3 tylko ze w odwrotenj kolejnosci włacza mux1 i jak zwykle obiekty średniej i dużej mocy zostaną uwzględnione a pozostałe nie wiadomo kiedy

DVB-T

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T »

Pytanie do Pana Jarosława Bałuki:
Czy opublikowanie harmonogramu MUX1 uzależnione jest od wcześniejszego podpisania umów przez Spółkę Emitel ze wszystkimi nadawcami tworzącymi zawartość tego multipleksu, czy nie ma to związku?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: qwerty »

Oj wytrzymasz jeszcze do końca miesiąca.

jasiek8

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: jasiek8 »

HARMONOGRAM URUCHOMIEŃ MUX1 i nie tylko


http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: voitek »

To ten harmonogram był już od wczoraj dostępny! :O
Tylko, że to na razie harmonogram UKE. A ważniejszy jest ten emiTela.

Eh, bardzo niesprawiedliwie. Dlaczego tylko 5 lokalizacji w pierwszym etapie, a prawie cała reszta w drugim? Mimo tego, że odbieram DVB-T z Raszyna i cieszę się z tego, że będę miał MUX1 dosyć szybko, to uważam, że ten harmonogram jest trochę nie fair.
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2011, o 13:34 przez voitek, łącznie zmieniany 1 raz.

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

Można powiedzieć, że wszyscy od 1 czerwca :)
Beznadziejny Harmonogram :) Chyba że będą jakieś testy no to ok :)

juter

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: juter »

voitek pisze: Tylko, że to na razie harmonogram UKE. A ważniejszy jest ten emiTela.
Ten Emitela będzie taki sam, możliwe, że podobnie jak to było z 4 etapem mux2.

Zastanawia mnie fakt, że zostało tam użyte słowo od - a nie jak to zwykle bywało do...

Na testy wcześniejsze niż ok 2 tygodnie przed startem nie liczcie, nigdy ich nie było (poza tymi oficjalnymi testami) i nie będzie!

Mam nadzieję, że się mylę, bo w innym wątku pan Jarek napisał, że będzie jeszcze oficjalny komunikat Emitela.
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2011, o 14:18 przez juter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: qwerty »

Zawiodłem się. Tyle czasu do grudnia i tylko tyle nadajników? Już to widzę, że odpalą 45 nadajników w czerwcu...

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: mac_33 »

juter pisze:
voitek pisze: Tylko, że to na razie harmonogram UKE. A ważniejszy jest ten emiTela.
Ten Emitela będzie taki sam, możliwe, że podobnie jak to było z 4 etapem mux2.

Zastanawia mnie fakt, że zostało tam użyte słowo od - a nie jak to zwykle bywało do...

Na testy wcześniejsze niż ok 2 tygodnie przed startem nie liczcie, nigdy ich nie było (poza tymi oficjalnymi testami) i nie będzie!
mijasz sie z prawda troszeczkę ;) konin był uruch miesiac przed terminem, biorac pod uwagę liczbe nadajników w II etepie ponad 40 to uruchamiac bedą napewno z 1,5 miseiaca czyli od 15 kwietnia, tak mysle

Peter_CA

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Peter_CA »

A może będzie inaczej: nadajniki będą gotowe wcześniej, ale ruszą dopiero 1 czerwca.

Zablokowany