SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

ajt

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: ajt »

A u mnie w tej chwili MUX 2 jest na 80%, a MUX 1 i 3 po równo 53%. Pewnie jednak 50kW puścili, oby tylko w testowym okresie.
Chyba że, jak pisałem gdzie indziej, w kierunku południowym jest słabsza wiązka...

Tomasz Witkosz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Witkosz »

BadBoy475 pisze:
bogdanzieba pisze:Dziwna u mnie sprawa mianowicie mam 2 TV podpięte do jednej anteny kierunkowej. Jeden TV to Sony a drugi Samsung. Na TV Sony znalazł mi na kanale 58 MUX-1 i działa jak najbardziej a na Samsungu nic nie znajduje na kanale 58. Dlaczego jeden TV znajduje sygnał i działa a na drugim z tej samej anteny nic nie ma? Dodam, że antenę mam ustawioną na PKiN, widzę z okna iglicę.
MUX 1 nadawany jest aktualnie tylko z Raszyna. Wg harmonogramu emisja z PKiN zostanie uruchomiona dopiero od czerwca 2012.
Warszawa-Bielany, niestety bez emisji z PKIN sygnał z mux 1 z Raszyna jest bardzo słaby. Różnica jest kolosalna - MUX 2, 3 plus programy HD mają max sygnał (10) natomiast mux 1 jedynie jakość 2 i duża ilość błędów! Muszę uzbroić się w cierpliwość :-( Na szczęście kanały z mux 1 są obecnie na satelicie :-)

Carlos

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Carlos »

Warszawa Praga Południe, okolice pętli Gocławek, antena siatkowa bez wzmaka na dachu 3 piętrowego budynku... brak MUX 1. Odbiornik przez moment zatrzymuje się na k. 58 przy ręcznym skanowaniu, następnie skanuje dalej...

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: hellhammer1 »

nkp123 pisze:
Carlos pisze:Witam, ja również mam problem z odbiorem MUX 1 na Pradze Południe w Warszawie w okolicy pętli Gocławek... TV Sony Bravia przy wyszukiwaniu ręcznym kanałów zatrzymuje się na chwile na k. 58 po czym spokojnie wędruje dalej... Ciekawe czy rzeczywiście moc nadajnika nie jest ograniczona...

Mi się wydaje, że nie > U mnie wszystkie 3 MUX-y nadawane z Raszyna mają prawie taki sam poziom sygnału (antena ATX91 z symetryzatorem) (MUX1 = 92%, MUX2 = 94%, MUX3 = 92% [wiem, że wskaźnik procentowy nie oddaje rzeczywistości, ale do porównania może być ;) ]) - jak zapewne część osób z tego forum wie, ATX91 ma stosunkowo wąski kąt widzenia, oraz, że przeciętnie radzi sobie ona z częstotliwościami powyżej 800MHz (przynajmniej starsza wersja, którą posiadam). Więc być może coś zakłóca ;)

PS. Odbieram z Radzymina za Markami.
PS2. Godzi 18.41 - na TVP1 z MUX3 przez 25 sekund były łowickie pasy ;)
A skad to mozesz wiedziec z jaką mocą nadaje?Bywasz przy osbłudze tego nadajnika?
Do raszyna masz 90-100km jak ja? Nie. Wiec to marne porównanie.
A żeby poprzeć to że sie mylisz poniżej daje przykład.
Tym bardziej że raszyn mux2 nadaje 100kW a już np mux3 nadaje 50kW. I co w tym wypadku jak to niby wytlumaczyć przecież moc sygnału mux3 jest 2 razy mniejsza niż mux2. Więc tutaj Twoja teoria poprostu legła w gruzach. Bo idąc tokiem Twojego rozumowania to powinienś mieć mux2=94% jakości a mux3 47% jakości :) więc daruj sobie mędrkowanie, bo dajmy an to ze mieszkasz 100m od nadjnika i co wteedy tez powiesz ze moc z jaka nadaja jest tak i taka bo Ty odbierasz i synał na wszytski masz taki sam?

Bo to chyba normalne, że im blizej nadajnika im mniej przeszkód tym sygnał jest mocniejszy i lepszy. A im dalej to przy nadajnikach o mniejszej mocy sygnal albo nam spadnie albo wogóle nie złapiemy.
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 2011, o 19:24 przez hellhammer1, łącznie zmieniany 1 raz.

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Matteo87 »

hellhamer wypowiadasz się jakbyś wszystkie rozumy pozjadał. Trochę kultury!!!

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: BadBoy475 »

U mnie przy odległości ~92km od Raszyna tak wygląda odbiór wg Samsung LE40C650:

MUX1 kanał 58: Siła 65%, błędy 0
MUX2 kanał 48: Siła 80%, błędy 0
MUX3 kanał 55: Siła 75%, błędy 0

Odbiór stabilny cały czas, nic nie tnie.

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: hellhammer1 »

Matteo87 pisze:hellhamer wypowiadasz się jakbyś wszystkie rozumy pozjadał. Trochę kultury!!!
A Ty pisz na temat a nie mnie pouczasz. Z dvb-t jestem laikiem ale nawet ja potrafie wywnioskowac to, że to co napisał nkp123 nie jest prawda. Bo nie da sie tak okreslic mocy nadjanika.

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: Matteo87 »

To ja Ci podpowiem, prawdopodobnie jesteś w zasięgu TVP Info w analogu ze Świętego Krzyża, który psuje Ci jakość MUX1 z Warszawy. Aby to ustalić podaj swoją dokłądną lokalizację. Do tego wysoki 58 kanał to największe tłumienie sygnału.

_chris_

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: _chris_ »

nkp123 pisze:(antena ATX91 z symetryzatorem) (MUX1 = 92%, MUX2 = 94%, MUX3 = 92% [wiem, że wskaźnik procentowy nie oddaje rzeczywistości, ale do porównania może być ;)
zgadza się - do porównania można, i powiem tak, że dla mnie się to mniej więcej zgadza. Zwłaszcza, że antena pasywna i jest małe prawdopodobieństwo przesterowań głowicy sygnałami pożądanymi, jak i obcymi.

mux-2 (k48/100kW +- 2,5kW) - 94% - najwięcej, bo moc max i kanał najniższy.

mux-3 (k55/50kW +- 2,5kW) - 92% - mniej niż mux-2 bo mniejsza moc nadawania i wyższy kanał.

mux-1 (k58/100kW) - 92% - najwyższy kanał powodujący już typowo duże problemy z odbiorem + zwykle początek szybszej utraty czułości przez głowicę odbiornika.
hellhammer1 pisze: Bo idąc tokiem Twojego rozumowania to powinienś mieć mux2=94% jakości a mux3 47% jakości :)
a dlaczego akurat 47%???

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

Warszawa - Mokotów przy Telewizji - bardzo trudne warunki odbioru w środku blokowiska, anteny testowe na parterze wschód - zachód, ale mux-1 radzi całkiem dobrze z obu. Trochę chyba brakuje SFN-u od zachodu, ale i tak działa spoko... Grunt to dobra antena i spokój wewnętrzny... :D

A, i co najciekawsze - mam w końcu na X703 normalne EPG na programach TVP... well, well, well :D

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: hellhammer1 »

_chris_ pisze:
nkp123 pisze:(antena ATX91 z symetryzatorem) (MUX1 = 92%, MUX2 = 94%, MUX3 = 92% [wiem, że wskaźnik procentowy nie oddaje rzeczywistości, ale do porównania może być ;)
zgadza się - do porównania można, i powiem tak, że dla mnie się to mniej więcej zgadza. Zwłaszcza, że antena pasywna i jest małe prawdopodobieństwo przesterowań głowicy sygnałami pożądanymi, jak i obcymi.

mux-2 (k48/100kW +- 2,5kW) - 94% - najwięcej, bo moc max i kanał najniższy.

mux-3 (k55/50kW +- 2,5kW) - 92% - mniej niż mux-2 bo mniejsza moc nadawania i wyższy kanał.

mux-1 (k58/100kW) - 92% - najwyższy kanał powodujący już typowo duże problemy z odbiorem + zwykle początek szybszej utraty czułości przez głowicę odbiornika.
hellhammer1 pisze: Bo idąc tokiem Twojego rozumowania to powinienś mieć mux2=94% jakości a mux3 47% jakości :)
a dlaczego akurat 47%???
No bo tak wcyhdzoiło z rozumowania poprzednika. A przecież Wszytsko zalży jak daleko mieszkamy od nadjanika, jego mocy, i przeszkód miedzy nasza antenka aa nadajnikiem. Także Wiadomo,że im dalej i przy wiekszej ilosci przeszkód tym sygnał maleje a tym bardziej jak ma mniejsza moc nadawania to dotrze na mniejszą odległośc niż taki co ma wiekszą moc.
Druga sprawa, po co podawać te procenty. Wiekszośc tunerów podaje jakość w procentach a nie siłe sygnału.
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 2011, o 19:56 przez hellhammer1, łącznie zmieniany 1 raz.

nkp123

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: nkp123 »

Jak by było możliwe, to zapewne MUX2 miałby u mnie jeszcze więcej "procentów" - jednak ten TV nie chce mi nigdy pokazac więcej niż 94% - nawet jak włożyłem jakiś pseudo-chiński przedwzmacniacz +30dB to i tak pokazywała się siła 94% (siła, nie jakość) - jednak już wtedy głowica jest ostro przesterowana - jakość mocno spada.

PS. Akurat w moim TV są dwa oddzielne wskazania dla siły i jakości ;) [na wszystkich 5 częstotliwościach DVB-t [odbieram również Polsat HD i TVN HD] wynosi ona 100% ;) ]

PS2. Możliwe, że moja teoria nie jest w pełni prawidłowa - najlepiej by było wziąć miernik poziomu sygnału i zmierzyć - niestety - takiego nie posiadam.

_chris_

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: _chris_ »

hellhammer1 pisze:A przecież Wszytsko zalży jak daleko mieszkamy od nadjanika, jego mocy, i przeszkód miedzy nasza antenka aa nadajnikiem. Także Wiadomo,że im dalej i przy wiekszej ilosci przeszkód tym sygnał maleje a tym bardziej jak ma mniejsza moc nadawania to dotrze na mniejszą odległośc niż taki co ma wiekszą moc.
to wszystko prawda, tyle, że nkp123 odnosił się do różnic pomiędzy poziomami sygnału w na wejściu jego odbiornika odzwierciedlającymi jakoś tam poziomy z nadajników, a nie do porównywania poziomów sygnałów w różnych lokalizacjach.

Nota bene - wskazania poziomów sygnału (i jakości zwykle też) większości sprzętów są nieliniowe.
hellhammer1 pisze:Druga sprawa, po co podawać te procenty. Wiekszośc tunerów podaje jakość w procentach a nie siłe sygnału.
jw. Napisał "poziomy", a nie "jakość".

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

SFN w maju 2012 r. załatwi sprawę jak należy....

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: hellhammer1 »

Chodzi mi o to, że my nie jesteśmy w stanie określić czy dany nadajnik nadaje już zdeklarowaną mocą czy nie. Mozliwe, że własnie mux1 z raszyna nie nadaje narazie z pełną mocą a może być też tak jak wy mówicie, że moja wiwa +atx-91 mają problemy żeby wskoczyć na 770 i nie odbierają sygnału. Jutro może skocze kupie wyższek klasy kabel i koncówki do kabla. Bo mysle ze wzmak w antenie lna-177 nie jest zły?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

bogdanzieba pisze:SFN w maju 2012 r. załatwi sprawę jak należy....
niekoniecznie... SFN to nie jest panaceum na całe zło Wszechświata... :D Poza tym, bez SFN-u odbiór też jest OK.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

A jak się widzi iglicę z okna....

_chris_

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: _chris_ »

fakt, może być różnie, bo to okres testowy i nie wiadomo, jak naprawdę nadają. Niekoniecznie musi być zaraz mniejsza moc, wystarczy, że przykładowo zmieniają się stosunki mocy pomiędzy sektorami systemu antenowego. Dlatego pisałem wyżej, że warto poczekać, aż się sytuacja ustabilizuje po 15-tym.

Choć napisałeś, że masz też jakieś miki z mux-3 - to może wskazywać na problem z instalacją - jak pisałem od 750MHz (he, he - mux-3) nie ma już żartów. Zmienić kabel nie zaszkodzi - weź czarny. I warto sprawdzić ustawienie anteny. Ten Święty Krzyż też może zakłócać - trzeba by popracować anteną.

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

bogdanzieba pisze:A jak się widzi iglicę z okna....
to może być przechlapane... :D

hellhammer1
Posty: 124
Rejestracja: 12 listopada 2011, o 12:27
Odbiornik: Wiwa hd90
Instalacja antenowa: Siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: mux2 Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX_1

Post autor: hellhammer1 »

A może być problem jak antenka napotyka na swojej drodze na tej samej wyskosci 2 anteny saitkowe u sąsiada?

Zablokowany