SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

Rozpoczęliśmy przygotowania do uruchomienia drugiego nadajnika DVB-T w okolicach Warszawy. Docelowo emisje z RTCN Warszawa/PKiN i RTCN Warszawa/Raszyn będą realizowane w sieci synchronicznej SFN co znacznie poprawi zasięg naziemnej telewizji cyfrowej na Mazowszu.

Obecnie trwają testy systemu i pomiary emisji z Raszyna dlatego chwilowo wyłączona została emisja z PKiN.

Przez najbliższy czas będą występować przerwy i zakłócenia w nadawaniu DVB-T w regionie Warszawy, po czym zostanie uruchomiona emisja z dwóch obiektów.

Będziemy informować o postępach w pracach na Forum.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

Z ciekawostek mogę dodać, że mam już potwierdzony stabilny odbiór w Radomiu (kierunkowa antena wieloelementowa na dachu budynku).
Użyteczny zasięg zapowiada się interesująco ale poczekajmy na wyniki pomiarów.

dozorca

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: dozorca »

To już lepiej.Przynajmniej coś wiadomo.POT pewnie jest w tej chwili dostępny tylko Z PKiNu.Czyli

wlserwis

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wlserwis »

POT na razie jest z PKiNu i raczej tylko stamtąd. Wskazuje na to optymalne ustawienie anteny u mnie - całkiem inne dla TVP i POTu. Ciekawe, jak długo ptrwają te eksperymenty?Przy okazji: na Bielanach sygnał z POTu na Pałacu i z TVP w Raszynie jest zbliżony po optymalnym nakierowaniu anten. No, może z Raszyna nieco większy.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

Potwierdzam odbiór DVB-T z Łazów koło Raszyna w odległości ok 92km w linii prostej od nadajnika (okolice Opoczna)Odbiór w 100% płynny (jedynie tvp HD troche mi tnie ale to wina zbyt wolnego komputera). Do odbioru używam anteny ATX-91 + przedwzmacniacz Telmora PAP-630 oraz karty TV X3M HPC2000. Wie ktoś może z jaką mocą jest prowadzona emisja ?

dozorca

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: dozorca »

No tak. Tylko ja akurat mieszkam w Piastowie i mam te nadajniki pod kątem ~150 stopni.Trudno. Czekam.
Previously Adrian Ząbek wrote:[quote]Przy okazji: na Bielanach sygnał z POTu na Pałacu i z TVP w Raszynie jest zbliżony po optymalnym nakierowaniu anten. No, może z Raszyna nieco większy.[/quote]

Greeg22

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg22 »

Warszawa-Bałołęka  , do środy odbór DVBT paczki Emitela i POT na antenie siatkowej bez wzmacniacza przy sugnale 70% siła 95% jakość znakomita bez problemów za wyjątkiem Polsatu SportHD (okresowe przycięcia wizji na kompie i tunerze TECHNOMATE 6900 Combo )Od czwartku po zmianie nadajnika Emitela ogromne problemy z prawidłowym odbiorem TVP1 brak synchro wizji z audio zwłaszcza na ścieżce DD 5.1/2.0 zacięcia obrazu ,zamrożenia chwilowe ,brak dźwięku. Na pozostałych programach SD Emitela czasem rwie obraz z dźwiękiem . Zakłócony jest też odbiór TVPHD te same problemy, ale nie tak częste jak na pozostałych.Ogólnie można powiedzieć że z taką jakością odbioru cyfrowej tv jest w tej chwili fatalnie. Mam nadzieję że te testy szybko się skończą i wszystko wróci do normy!

wlserwis

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wlserwis »

To daj może antenę dwukierunkową, jakiś dipol, byle bez siatki (reflektora). U mnie jest gorzej, bo kąt między jednym a drugim jest ca. 90 st, a sygnał słaby, więc nawet dipol nie pomoże. Wypadałoby naprawdę dać dwie anteny, tylko to nie jest takie proste... Dziadostwo. Szczęśliwie i tak wolę analog albo satelitkę  

Previously dozorca wrote:[quote]No tak. Tylko ja akurat mieszkam w Piastowie i mam te nadajniki pod kątem ~150 stopni.Trudno. Czekam.
Previously Adrian Ząbek wrote:[quote]Przy okazji: na Bielanach sygnał z POTu na Pałacu i z TVP w Raszynie jest zbliżony po optymalnym nakierowaniu anten. No, może z Raszyna nieco większy.[/quote][/quote]

wlserwis

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wlserwis »

PS.  Jaka jest moc nadajnika TVP dvb-t w Raszynie [jesli to nie tajemnica oczywiście]?PPS. Kiedy (i czy w ogóle) przeniesiony tam będzie POT?

Piotrusiek

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Piotrusiek »

Przekaz TVP1 z PKiN ma straszny asynchron!Przyłączam się do pytania o POT z nadajnika w Łazach. W tej chwili antenę mam skierowaną na Warszawę i POT wcale nie jest wykrywany, a paczka TVP odbierana jest prawidłowo, sygnał bardzo dobry, antena Dipol ( http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm ), odległość 21km, okolice Lesznowoli k. Piaseczna. Pozdrawiam

Grandalf

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Grandalf »

Mieszkam między metro wierzbo a wilanowska. Od kilku dni , nie odbieram sygnału (Tvp1 ,... .)  Sygnał z POT (TVN , Polsat , TV4 odbieram tak jak poprzednio) , Polsat sport HD , znów zakodowany. Kiedy można się spodziewać przywrócenia nadawania sygnału TVP1 z PKiN?

masinski

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: masinski »

 A ja mam dwa pytania odnosnie tego POT'u. Po pierwsze jak najlepiej (w sensie kierunku) ustawic antene mieszkajac na Warszawskim bemowie? Dalej obowiazuje kierunek palac?
 Drugie pytanie to czy pot jest w MPEG2 czy 4?

Rzeznik

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Rzeznik »

No i znowu jestem w dziurze: mieszkam na skarpie nad Powiślem z oknami na północny-wschód i nie mam zewnętrznej anteny. Po przeprowadzce analogu do Łazów miałem więc wakacje od TV, ale wziąłem do testów dekoder DTV-401t i znów przykleiło mnie do pudełka dla idiotów...A tu znów niespodzianka - emisja testowa służy w końcu do testów, więc nie zdziwiłem się, że nagle zniknął sygnał TVP. W moim bloku antena pokojowa nie jest w stanie łyknąć innego nadajnika niż PKiN.Jest tylko jedno "ale": za każdym razem, gdy przełączam się między programami z kanału 48 (TVP) i 55 (POT), muszę biegać do anteny i wyłączać wzmacniacz (potrzebny do POT). Cóż, sport to zdrowie .D.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Sugeruję odrobinę cierpliwości jeszcze. Pracujemy nad tym aby możliwie najszybciej uruchomić synchroniczą emisję Raszyn-PKIN.

wlserwis

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wlserwis »

Na razie POT jest nadawany z pałacu, zaś paczka TVP z Łazów. Ale niedługo ma być uruchomiona emisja synchroniczna TVP z pałacu, więc generalnie pewnie na pałac będzie się ustawiać. Na razie ustawienie na Bemowie na pałac spowoduje, że paczki TVP się raczej nie odbierze albo odbierze z trudem (kąt > 45 stopni).
Wszystko jest nadawane w MPEG4!

Previously Michał Górny wrote:[quote] A ja mam dwa pytania odnosnie tego POT'u. Po pierwsze jak najlepiej (w sensie kierunku) ustawic antene mieszkajac na Warszawskim bemowie? Dalej obowiazuje kierunek palac?
 Drugie pytanie to czy pot jest w MPEG2 czy 4?[/quote]

wlserwis

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: wlserwis »

Ale co będzie z POTem? Też będzie synchronicznie nadawany z Łazów i PKiNu?

Previously Jarosław Bałuka wrote:[quote]Sugeruję odrobinę cierpliwości jeszcze. Pracujemy nad tym aby możliwie najszybciej uruchomić synchroniczą emisję Raszyn-PKIN. [/quote]

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Previously Adrian Ząbek wrote:[quote]Ale co będzie z POTem? Też będzie synchronicznie nadawany z Łazów i PKiNu?
[/quote]
Póki co nic o czymś takim nie wiemy...

przemekw

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: przemekw »

W związku z powyższym - brawo dla TVP za podjęcie /w końcu!!!/ decyzji o odpaleniu mocniejszego nadajnika oraz duży minus dla POT za to, że nie zrobili tego samego i co gorsze chyba nawet tego nie planują (?) Może boją się, że jak taki nadajni uruchomią to będzie mniej chętnych na te ich różne "N karty" itp. gadżety ? ))

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: KrzysztofD »

W kierunku zachodnim zasięg wygląda imponująco, okolice Żychlina (woj Łódzkie) w prostej linii 82 km od Łazów, odbiornik Leadtek na USB, antena logarytmiczno periodyczna wewnątrz budynku (!) 1 metr nad poziomem gruntu, czyli parter, żadnych wzmacniaczy antenowych - odbiór na poziomie 40% jakości - okresowa pikselizacja.Najprawdopodobniej dowolna antena ustawiona na zewnątrz zagwarantuje 100% odbiór.Znakomicie widoczny jest efekt przewagi modulacji nad analogowym przesyłem, odbiór z tego zestawu analogowo wygląda tragicznie - Polsat 44 kanał - zaszumiony kolor, WOT 51 kanał - właściwie ślad obrazu.

dudasek3000

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: dudasek3000 »

Kiedy paczka TVP powróci do centrum Warszawy? Póki co widoczny tylko POT.

Zablokowany