SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lustracja »

z tym spadkiem sygnału to się zgadza. Kilku znajomych ma ten sam problem przy odbiorze na pokojowych bo spadek sygnału powoduje problemy z odbiorem Polsat i obu PULS.

Ja nie zauważyłem spadku siły sygnału choć u mnie.
mux 3 silniejszy ale mux 1 i 2 słabszy sygnał
i co dziwne
Mam wrażenie, że wydłużył się czas zmiany programów.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Pączek pisze:U mnie 45km na północny zachód od Warszawy (powiat nowodworski) pogorszenie sygnału
mux-1 b.z. 78%
mux-2 spadek z 78% na 75%
mux-3 spadek z 80% na 78%
TVN-HD 75%

Antena ATX-91 5m nad ziemią bez wzmacniacza ustawiona okrakiem między PKiN a Raszynem
Liczyłem na poprawę wskaźników aczkolwiek odbiór u mnie jest bez problemowy w każdych warunkach Zacięcia pojawiają sie dopiero przy spadku sygnału poniżej 18%
Wydaje mi się że mój telewizor odbiera PKiN tylko czemu spadek sygnału?
2% to żadna różnica, takie wartości to poziom błędu odczytu "miernika" w odbiorniku lub skutek opadu liści z pobliskich drzew.
lustracja pisze:Mam wrażenie, że wydłużył się czas zmiany programów.
Remont systemu antenowego nie ma żadnego wpływu na czas przełączania kanałów. Antena jest tylko "promiennikiem" sygnału w.cz.

Ania1985

Zakłócenia w odbiorze naziemnej telewizji na Pradze

Post autor: Ania1985 »

Witam. Chciałam zapytać jak długo potrwają zakłócenia w odbiorze telewizji naziemnej? Mieszkam w warszawie w dzielnicy Praga i oprócz TVN HD nić innego nie działa? Czy to usterka z mojej strony czy trwają jakieś prace konserwatorskie?

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lustracja »

tylko u Ciebie jakiś problem.
z anteną?

Ania1985

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Ania1985 »

Już sprawdzona została antena i podłączenia i wszystko działa. Wczoraj obeszłam wszystkich sąsiadów w bloku i wszyscy mają ten sam problem. Telewizja w dalszym ciągu nie działa.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lustracja »

a to zbiorcza antena? bo tak to wygląda skoro nikt nie ma odbioru.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lustracja »

Jarosław Bałuka pisze:2% to żadna różnica, takie wartości to poziom błędu odczytu "miernika" w odbiorniku lub skutek opadu liści z pobliskich drzew.
to jak wytłumaczyć, że u mnie MUX 3 ma silniejszy sygnał a mux1,2 ma słabszy sygnał po remoncie?
liście opadają selektywnie?
Samo ustawienie fizyczne anten nadawczych może chyba powodować zmiany odbiorczej w sytuacji lokalnej?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Owszem, może, jednak jeśli mowa o różnicach na poziomie 2% pokazywanych przez "miernik" w urządzeniu to tak drobne różnice mogą wynikać z przeróżnych powodów.

Pączek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Pączek »

Wyjaśniam. Te 2-3% różnicy pojawiło się nagle dokładnie w dniu uruchomienia emisji z nowego Raszyna. Wcześniej przez ok 3 miesiące parametry były co do 1% takie jak napisałem Nie występowały żadne nawet najdrobniejsze wahania.
Zeby była jasność, nie czepiam się nie krytykuję nie oceniam Piszę tylko informacyjnie o sytuacji u mnie.

Teren wiejski, brak zabudowań przed anteną w odległości do 2km. Brak fabryk czy linii wysokiego/średniego napięcia.

puc15

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: puc15 »

Zgłaszam, jak już kilka osób wyżej, problemy z odbiorem na szeroko rozumianej Pradze. Na ulicy Lebiodowej, u klientki dobrze działa tylko emisja eksperymentalna TVN HD, średnio działa MUX1, reszta zaczęła się około 2, 3 dni temu przycinać.

Natomiast w okolicach ulicy Boreckiej na Białołęce, nie działa od tego samego czasu nic oprócz tvn hd. Raczej nie jest to przypadek, bo miałem poza tym kilka telefonów od klientów z prawobrzeżnej części Warszawy, że dziś też im zanikała transmisja.

Czy sygnał nadawany obecnie jest już docelowy po remoncie nadajnika? Bo nie wiem czy proponować klientom zmianę instalacji czy czekać, bo jeszcze coś jest robione.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, parametry są docelowe.

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

U mnie przy antenie kierunkowej ATX91 po rozpoczęciu emisji ponownie ze szczytu masztu po konserwacji podpalił się zasilacz od anteny i trzeba było wymienić. W antenie siedzi wzmacniacz LNA-101 15 dB. Problemy objawiły się właśnie przez to że zanikał sygnał na emisjach z Raszyna a TVN HD był bez problemu. Najbardziej problem był z MUX3 i MUX2 a MUX1 był normalnie na full bez problemów. Po wymianie zasilacza na nowy problem zniknał i wszystkie MUX-y na full sygnał i zero błędów :-)

vindex

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: vindex »

A u mnie właśnie około 27-28 października MUX1 (kanał 58) trwale przestał odbierać - telewizor pokazuje moc sygnału 90-100%, a jakość sygnału najczęściej 0. Problem ten nigdy nie występował, a pozostałe multipleksy oraz TVN HD odbierały i nadal odbierają bez zarzutu.
Czy istnieje proste wytłumaczenie tego zjawiska? Chętnie dowiedziałbym się, od czego w ogóle zacząć sprawdzanie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

vindex pisze:pokazuje moc sygnału 90-100%, a jakość sygnału najczęściej 0.
Takie wskazania mogą występować w przypadku pojawianie się obcego sygnału w.cz. zakłócającego w kanale (nietypowy telefon bezprzewodowy, mikrofon bezprzewodowy, "niańka", słuchawki bezprzewodowe, itp itd). Wówczas miernik siły w TV pokazuje że jest jakiś poziom sygnału w.cz. (bo mierzy ten obcy sygnał) natomiast brak jakości wskazuje brak dekodowania strumienia gdyż jest on całkowicie zakłócony obcym sygnałem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A u mnie właśnie około 27-28 października
A może przyczyna jest bardziej prozaiczna. Po przejściu na nowy system antenowy w Raszynie (daty pasują) zmienił się rozkład pola. Jeśli to co masz w profilu "antena siatkowa na dachu" to jest antena aktywna (ze wzmacniaczem), być może po nastąpiło przesterowanie odbiornika. Warto spróbować lekko wytłumić sygnał np. trochę odchylić antenę od kierunku emisji i sprawdzić, czy będzie zmiana/poprawa.

A czy gdzieś w najbliższej okolicy nie była montowana jakaś antena internetu bezprzewodowego? Kilka osób pisało już na forum o podobnych problemach, gdy anteny były blisko albo "patrzyły" na siebie.

amakow

brak sygnału warszawa zacisze

Post autor: amakow »

Szanowni Państwo może ktoś wie co sie dzieje od wczoraj pomimo wysokiego sygnału i wyswietlanej tabelki z aktualnymi programami nie można odbierać TV

olaola

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: olaola »

vindex pisze:A u mnie właśnie około 27-28 października MUX1 (kanał 58) trwale przestał odbierać.
Witam

u mnie podobnie, w końcówce października nagle antena przestałą prawie w ogóle odbierać sygnał. Jako tako chodzi teraz MUX3 i TVN HD. Zmiana anteny na taką bez wzmacniacza niestety nie pomaga. Zmiana ustawienia anteny również. Co może być przyczyną?

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lustracja »

ale ciągle antena pokojowa?

olaola

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: olaola »

Tak, wystawialiśmy ją też na zewnętrzny parapet i bez zmian. Dodam, że przed końcem października większość kanałów odbierała ok (nie spodziewaliśmy się cudów przy antenie pokojowej i samolotach latających bezpośrednio nad blokiem, ale dało się bez problemów oglądać).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Spróbuj ustawić TV na strojenie ręczne, kanał 58 i obserwując wskazania siła/jakość manewruj anteną na najlepsze wskazania. Powinno się udać.

Zablokowany