SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Pierson
Posty: 2
Rejestracja: 6 września 2014, o 20:44
Odbiornik: Samsung CRT 21 cali
Instalacja antenowa: Antena siatkowa UAT 8 ze wzmacniaczem/strych/ Jasło
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno - Sucha Góra

Re: Słaby odbiór

Post autor: Pierson »

W odległości do 5km od nadajnika nie powinno stosować się nawet najmniejszych wzmacniaczy, niezależnie od gęstości zabudowy. Sygnał JEST ZA MOCNY, w związku z czym głowica "gotuje się" i daje takie same objawy, jak przy słabym sygnale. Proponuję zamienić wzmacniacz na symetryzator i sprawdzić odbiór.

annastank
Posty: 3
Rejestracja: 30 sierpnia 2015, o 17:26
Odbiornik: LG
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: annastank »

Od piątku 28.08.15 mam problem z MUX1 z nadajnika PKiN w Warszawie. Siła sygnału pozostałych MUX miedzy 94% a 100%. Tylko z MUX1 jest problem, siła sygnału poniżej 30% (minimalnie zanotowałam 9%). Czy występuje jakaś awaria? Bo na stronach Emitela brak informacji. Dodam, że mieszkam w odległości 4,5 km od PKiN i mam fajny widoczek na centrum, więc zakłóceń przez budynki etc nie powinno być i nigdy nie było dopiero pojawiły się w piątek. W informacjach o przerwach jest wzmianka o przerwie w Raszynie właśnie w piątek 28.08br w godz. 01-03.

Esipex
Posty: 1
Rejestracja: 5 września 2015, o 10:56

Piaseczno - problem z odbiorem telewizji

Post autor: Esipex »

Witam ekspertów

mam małą zagwozdkę i prośbę do Was o radę.

Mieszkam w Piasecznie pod Wawą, najbliższe nadajniki to Raszyn oraz Pałac Kultury - oba w odległości nie większej niż 15 km. Mieszkamy na 8 piętrze w bloku, ale niedaleko balkonu do którego przymocowana jest antena, idą słupy energetyczne. Nie wiem czy to ma jakiś związek czy nie, ale wieczorami są spore zakłócenia w odbiorze: pikseloza na ekranie, mrozi dosłownie ekran na parę sekund, urywa dźwięk. W załączeniu przesyłam zdjęcie anteny oraz widoku na słupy energetyczne.Od anteny do TV jest mniej niż 10 m. Balkon jest od strony północnej, więc za oknem widać Warszawę.

Prośba o radę co z tym zrobić by nie było zakłóceń.

Tutaj są fotki anteny oraz widok z balkonu: https://www.dropbox.com/sh/wlna3hme8p4e ... xVYva?dl=0

Dzięki z góry
Jacek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Piaseczno - problem z odbiorem telewizji

Post autor: adac »

Wypada mi tylko Ci współczuć takiego towarzystwa, od samego patrzenia na te zdjęcia robi mi się niedobrze.
Czy świetlówki w domu same Ci świecą a lodówka sama chodzi ? Przynajmniej oszczędzisz na prądzie.
Ktoś chyba przegiął prawo budowlane stawiając budynek mieszkalny w takim miejscu.
Wracając do tematu; proponuję przeczytać o filtrach p-zakłóceniowych w tym wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 69#p206169. To jedyne co na razie mogę Ci doradzić poza przeprowadzką.
Btw. Kierunkowa antena wycelowana jest dokładnie w maszt.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Piaseczno - problem z odbiorem telewizji

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zanim zaczniesz kombinować z filtrami, co pewnie będzie nieuniknione, napisz coś o swojej odbiorczej instalacji antenowej.
Trochę mnie zastanawia, że zakłócenia w odbiorze są tylko wieczorem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Piaseczno - problem z odbiorem telewizji

Post autor: poxipol »

Widok faktycznie niezbyt ciekawy.
Różnej maści filtry raczej tu nie pomogą ,chyba że da się je do tego źródła które generuje to promieniowanie.Bardziej sobie z tym może poradzić zwykły tłumik antenowy,który może osłabić słabszy sygnał zakłócający poprawiając jakość odbioru.
Wybór anteny do tej lokalizacji nie był trafny.
Typowy krokodyl jest rozbudowany poprzecznie dla zwiększenia zysku,przy stosunkowo krótkiej jego długości,lecz ma kiepską charakterystykę promieniowania w pionie,skutecznie zbierając szumy z dołu i góry.
W niektórych postach na forum można przeczytać,że po wymianie tej anteny niedogodności ustąpiły.

Kiedyś miałem podobną sytuację-górą linia energetyczna,dołem nasyp kolejowy z trakcją elektryczną.Po wymianie krokodyla na popularną siatkę boczno-kierunkową i dobraniu jej wysokości zawieszenia problem się skończył .
Z ciekawości dodam że obok po zmontowaniu sata,gdzie kierunek centralnie przecinał te przewody energetyczne, nie ma żadnych problemów z odbiorem.
Ale to już GHz.
U ciebie wieczorem gdzie zmienia się propagacja,najprawdopodobniej są te problemy,tym bardziej że przy niższej temperaturze ładunki elektryczne lepiej się rozchodzą.
Jedynie może to zmienić antena o dobrych parametrach dyskryminacyjnych,względnie układ synfazowy złożony z tych anten.

LomiankiDolne
Posty: 2
Rejestracja: 16 września 2015, o 14:01
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

siła sygnału 92% i brak odbioru na MUX1 i MUX3

Post autor: LomiankiDolne »

Dekoder pokazuje siłę sygnału 92% na wszystkich kanałach. Ale już z jakością jest gorzej. Na MUX2 stabilne 100% :D i obraz żyletka, za to na MUX1 jakość skacze od 15% do 60% i obraz się sypie, podobnie na MUX3 tyle, ze jakość jeszcze słabsza.
Lokalizacja Łomianki, jakieś 15 km od nadajnika na PKiN, antena kierunkowa z zainstalowanym symetryzatorem, bez wzmacniacza antenowego.
Jakieś rady?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: siła sygnału 92% i brak odbioru na MUX1 i MUX3

Post autor: poxipol »

Wszystkie anteny są kierunkowe.Nie napisałeś jaka i gdzie zamontowana.

LomiankiDolne
Posty: 2
Rejestracja: 16 września 2015, o 14:01
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: siła sygnału 92% i brak odbioru na MUX1 i MUX3

Post autor: LomiankiDolne »

Antena zamocowana na dachu domu jednorodzinnego. Wystaje jakieś 50 cm ponad kalenicę. Myślałem, że to jakiś problem i próbowałem podnieść ją wyżej. Nic się nie zmieniło. Jakość na MUX2 stabilne 100% a na MUX1 i MUX3 fluktuacje od zera do 60%.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: siła sygnału 92% i brak odbioru na MUX1 i MUX3

Post autor: poxipol »

W Łomiankach jesteś w zasięgu dwóch nadajników .Małej mocy PKiN i dużej Raszyn nadających na tych samych kanałach.
Nadal nie wiadomo z jakiej korzystasz anteny i czy problem wystąpił teraz..
Przyczyn może być wiele,począwszy od usterki na instalacji,synchronizacji nadajników,zakłóceń.
Może po prostu wystarczy lekko skręcić antenę.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

DIGIMES: "dzisiaj o 9.00 dostawa , instalacja i pomiary do 12.00 a na antenie już o 15.00 , nowy sumator dla MUX8 + DAB" - w RTCN Warszawa PKiN. 21 września 2015r.

Więcej w linku:
https://www.facebook.com/DIGIMES/posts/981560281866054

pipawolowa
Posty: 1
Rejestracja: 1 stycznia 2016, o 15:48

Odbiór w Wołominie

Post autor: pipawolowa »

Witam serdecznie czy aktualnie z Pkin lub Raszyna nadawany jest testowy mux w standardzie dvb-t2 (posiadam cabeltech URZ0323. i jak wygląda sytuacja z dab+ (czy na pewno nadaje? i czy tuner wspiera?).

cicior112
Posty: 1
Rejestracja: 14 marca 2016, o 15:06

Odbiór Mrozy - Mińsk Mazowiecki

Post autor: cicior112 »

Witam!!
Mam zamiar zainstalować w domu kilka dekoderów DVBT. Na chwile obecna poszukuje informacji o sprzęcie, który da mi odbiór wszystkich dostępnych kanałów w mojej lokalizacji (lokalizacja w temacie) Z góry dziękuje za wszystkie porady

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór Mrozy - Mińsk Mazowiecki

Post autor: K63 »

cicior112 pisze:Mam zamiar zainstalować w domu kilka dekoderów DVBT
Ile konkretnie? Sprzęt odbiorczy ma raczej drugorzędne znaczenie (z wyjątkiem dekoderów USB, które mają większe wymagania). Najistotniejsza jest dobrej jakości instalacja antenowa. Jeżeli sygnał na gnieździe antenowym spełni minimalne wymagania, z odbiorem nie powinno być problemu.
Do najbliższych nadajników masz ok. 60-70 km (Raszyn, Dęblin-Ryki, Siedlce-Łosice). Jest jeszcze nadajnik na PKiN, ale z racji małej mocy, raczej nie ma co brać go pod uwagę. Chociaż ... ? ;)
Najpierw trzeba ustalić z którego z tych nadajników najlepiej odbierasz sygnał. Kolejnym krokiem będzie dobór odpowiedniej anteny. Samodzielna budowa instalacji zależy od tego na ile mocno "siedzisz w temacie".
Trochę dowiesz się czytając
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1783
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2201
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=6169

pitrex29
Posty: 1
Rejestracja: 19 marca 2016, o 11:34
Odbiornik: Telewizor Samsung LE22B450C4W
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa, na balkonie.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Zakłócenia odbioru MUX1 w Mińsku Mazowieckim

Post autor: pitrex29 »

Od kilku miesięcy na kanałach z MUX1 pojawiają się zakłócenia. Wskaźnik sygnału dynamicznie zmienia wartość. Co chwilę obraz się zatrzymuje, pojawiają się kolorowe plamy zakrywające często cały obraz. Dźwięku też nie ma, lub występują krótkie i dziwaczne odgłosy. Kanały MUX2 i MUX3 działają idealnie. A więc w czym siedzi problem?
Często oglądam Eskę i TTV :/

Przeciętne informacje o sygnale:
MUX1: moc sygnału 50-70 poziom błędów: 0-10 (najczęściej 5-8)
MUX2: moc sygnału 75-81 poziom błędów 0
MUX3: moc sygnału 85-88 poziom błędów 0

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Zakłócenia odbioru MUX1 w Mińsku Mazowieckim

Post autor: poxipol »

Można przypuszczać że pojawiły się zakłócenia od LTE.

tvsatserwis
Posty: 1
Rejestracja: 12 grudnia 2012, o 21:51
Odbiornik: Wiwa 50
Instalacja antenowa: Profesjonalna "siatka", ;-), AWS144
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa Raszyn

Problem z odbiorem MUX-1 - zakłócenia powiat otocki

Post autor: tvsatserwis »

Byłem dziś w miejscowości na terenie pow. otwockiego gdzie są zakłócenie które uniemożliwiają odbiór 58 kanału. Sygnał na mierniku jest ale odbiór zarówno na dekoderach jak i tv niemożliwy.
Jak mówią mieszkańcy około tygodnia temu "wycięło" im wszystkie kanały z MUX-1.
Sprawdziłem to dziś na 3 antenach zarówno na siatkach jak i na kierunkowej. Po odwróceniu anteny o 60 stopi sygnał na mierniku był na poziomie 67dB ale brak jest konstelacji. Tak odwrócona antena ma poziom z innych muxów na poziomie 20dB.
Są to ewidentne zakłócenia, ale jak dojść kto to zakłóca i czym?
Gdzie to można zgłosić, kto może zrobić jakieś pomiary aby umożliwić mieszkańcom poprawny odbiór?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z odbiorem MUX-1 - zakłócenia powiat otocki

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Zgłoś do UKE.
Mają samochody pomiarowe. Przyjadą, sprawdzą, jeśli ktoś zakłóca to go znajdą i odpowiednio "nagrodzą" za wywołane problemy.

Maciejl
Posty: 2
Rejestracja: 18 stycznia 2016, o 21:12

Odbiór MUX1 - okolice Nieporętu

Post autor: Maciejl »

Od jakiegoś czasu mam bardzo zły sygnał MUX1 (wcześniej problemy miałem tylko ze Stopklatką). O ile moc sygnału jest przyzwoita, to jakość jest w okolicach zera.
Odbiór wygląda tak https://youtu.be/IXqxgDl3E5Y
Antena http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc ... l1077.html

Gdzie szukać przyczyny problemów ???

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Odbiór MUX1 - okolice Nieporętu

Post autor: poxipol »

Wygląda na to że dopadł cię problem zakłóceń typu LTE ( stacja bazowa,albo ktoś korzystający z tego internetu )
Jest to tym bardziej prawdopodobne że MUX-1 jest emitowany na wysokim kanale 58,LTE jest zaraz powyżej 60 K.

Antena z której korzystasz,jest bardziej podatna na zakłócenia.
W jej opisie podany jest zakres jej pracy -UHF
Nie wiadomo czy 21-60 lub 21-69
Powinna być z konkretnym wycięciem pasma powyżej 60 K
Na rynku mamy różne filtry LTE
Nie bez znaczenia jest też dobre ekranowanie kabla i odbiornika.
Nieraz pomaga niewielka korekta anteny,lub zmiana jej montażu.

Zablokowany