SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: K63 »

Przed kilkoma dniami na nowym wieżowcu Varso Tower zamontowano 80-metrową głowicę. Tym samym budynek stał się jednym z najwyższych w Europie. Ciekawe czy Emitel ma plany związane z przeniesieniem antena nadawczych z PKIN na ten nowy obiekt, który stoi w pobliżu?
https://www.bryla.pl/na-varso-tower-zam ... ropejskiej

Obrazek

Awatar użytkownika
adam13
Posty: 32
Rejestracja: 8 października 2011, o 14:04
Miejscowość: K-J
Odbiornik: Samsug z niemiec,T-magneta
Instalacja antenowa: LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn i PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: adam13 »

Niestety od kilku dni zwiało mi mux-5 ,czy były prowadzone jakieś modernizacje k-31 ?, od uruchomienia tej paczki do tej pory było ok ,teraz ciemność.

rradek21
Posty: 124
Rejestracja: 31 października 2011, o 18:52
Miejscowość: Nasielsk
Odbiornik: GENIATECH MyGica T230A
Instalacja antenowa: Televes DAT HD Boss Mix 790 LTE 149421
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: rradek21 »

Zwiększyli moc nadajnika, do tej pory nie odbierałem z Nasielska a teraz odbiera świetnie. Byc może teraz masz przesterowanie zbyt silnym sygnałem
Teraz patrze że i Raszyn uruchomili do tego muxa

Awatar użytkownika
adam13
Posty: 32
Rejestracja: 8 października 2011, o 14:04
Miejscowość: K-J
Odbiornik: Samsug z niemiec,T-magneta
Instalacja antenowa: LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn i PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: adam13 »

Niestety ta" poprawa" spowodowała u mnie całkowity zanik sygnału na tym kanale :(.
Po modernizacji :evil: aby odbierać to co było do niej,musiałem testowo zainwestować w drugi zestaw antenowy skierowany na inny nadajnik,niestety nie udało mi się tak dobrać parametrów aby mieć to co poprzednio na jednej antenie więc mam albo mux5 albo mux8 :shock: .
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2021, o 18:05 przez adam13, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adam13
Posty: 32
Rejestracja: 8 października 2011, o 14:04
Miejscowość: K-J
Odbiornik: Samsug z niemiec,T-magneta
Instalacja antenowa: LOG 2-69 DIGITAL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn i PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: adam13 »



Rozumiem że nadawca ma w nosie odbiorców w sytuacji takiej jak moja i żadne ruchy aby przywrócić stan przed modernizacją nie są brane pod uwagę ?

Beata
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 2020, o 20:53
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Philips7334 viva
Instalacja antenowa: Sparta lambda. telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Wisła ostrawa

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Beata »

Czasem wystarczy lekka korekta ustawień anteny i wszystko odbiera wiem to po muxie TVN z Katowic mimo 5kw odbieram w Rybniku z mocą 95/100 przed korektą anteny 25/45 i szatkowanie

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo21_1984 »

TVN Grupa Discovery po 11 latach zakończyła wczoraj emisję w ramach testów MUX-a DVB-T z Warszawy z nadajnika PKiN na k29.
https://radiopolska.pl/blog/2021/06/war ... -11-latach
Obecnie nadal trwa emisja testowego MUX-a od TVN Grupa Discovery z tego samego nadajnika Warszawa/PKiN na k45.
Dobra decyzja bo po co dublować emisję i niepotrzebne koszty. Niech ludzie zaczną już myśleć od odbiorze emisji w DVB-T2/HEVC. :-)

drozda
Posty: 56
Rejestracja: 30 września 2010, o 21:53

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: drozda »

Czy po refarmingu jest przewidziane na PKiN zwiększenie mocy przeniesionych MUX 1 i 2 z tych żenujących 3 kW ?
Bo muszę zdecydować czy teraz ustawiać antenę na PKiN 10 km lub Raszyn 25 km , odbiór z PKiN potrafi klatkować.
Dwa miesiące jakoś przeboleję jeśli na niższych częstotlwościach moc nieco wzrośnie od czerwca.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: MaxEvans »

Na ten momemt jest po 3

https://www.ukwtv.de/cms/radio-dx/72-se ... L%20|%20T2

Może coś się zmieni.

r16u3
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, o 21:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Ferguson Ariva T30
Instalacja antenowa: Skymaster GL1000 Combo+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: r16u3 »

Kupiłem nowy dekoder Ariva T-30 i nie odbiera z Multiplex4: Comedy Central, TVP Seriale, Polsat Film, Polsat News,
z Multiplex5: TVP Polonia HD, z Multiplex 8 HEVC: Metro, Nowa, WP, ZoomTV.
Skymaster GL1000 Combo+ ustawiona na Raszyn.
Zastanawiam się co mogę sprawdzić. Czy na innym dekoderze, np. Wiwa PRO nie będzie takich problemów?

Po drugiej stronie ulicy jest sporo nadajników operatorów komórkowych. Czy to może mieć znaczenie? Czy warto dokupić Filtr TechniSat 76-4929-00 LTE/5G 694 MHz lub coś podobnego?
Ostatnio zmieniony 2 lipca 2022, o 11:16 przez r16u3, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Puma »

W MUX 5/6 już dawno nie ma TVP Polonia.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: MaxEvans »

r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 11:02 Kupiłem nowy dekoder Ariva T-30 i nie odbiera z Multiplex4: Comedy Central, TVP Seriale, Polsat Film, Polsat News,
z Multiplex5: TVP Polonia HD, z Multiplex 8 HEVC: Metro, Nowa, WP, ZoomTV.
Skymaster GL1000 Combo+ ustawiona na Raszyn.
Zastanawiam się co mogę sprawdzić. Czy na innym dekoderze, np. Wiwa PRO nie będzie takich problemów?
Mux 4 a czy masz kanal Wydarzenia24

Mux 5 tvp dokument hevc

r16u3
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, o 21:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Ferguson Ariva T30
Instalacja antenowa: Skymaster GL1000 Combo+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: r16u3 »

Mux 5 tvp dokument hevc - mam
Wydarzenia24 - nie

Nie wiem, co zrobić, czy wymienić antenę, czy ustawić pod innym kątem, czy wymienić dekoder. Do nadajnika w Raszynie ok. 14KM i moc sygnału według lokalizatora od 50 dla mux 5 do 100 dla innych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: K63 »

r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 11:23 Mux 5 tvp dokument hevc - mam
Wydarzenia24 - nie
Jakie parametry sygnału na k.34 i 48.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Puma »

Z tego co widzę to MUX 8 to tylko 2kW... może nie masz zasięgu.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: VAHANARA »

r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 11:23 Nie wiem, co zrobić
Zachować spokój na początek... ;)
r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 11:23 czy wymienić antenę, czy ustawić pod innym kątem, czy wymienić dekoder. Do nadajnika w Raszynie ok. 14KM
1. dokładna lokalizacja - ulica, miejscowość?

2. gdzie zamontowana antena i w jakim kierunku?

3. mux-8 (metro, zoom itd) nadawany jest tylko z PKiN-u.

r16u3
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, o 21:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Ferguson Ariva T30
Instalacja antenowa: Skymaster GL1000 Combo+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: r16u3 »

@VAHANARA
Warszawa róg KEN i Ciszewskiego. Antena na balkonie 4 piętro skierowana na Raszyn. W sumie od Pałacu Kultury nie jest daleko, ale musiałbym mieć antenę z innej strony bloku albo pokojową, żeby ją ustawić bezpośrednio na PK. Jak możesz, to napisz mi czy warto kupować filtr 5G LTE, bo tam akurat jest sporo nadajników telefonii komórkowych.

Czy ktoś coś wie na temat prac nad wzmocnieniem sygnału Mux-8? Bo moc 2 w porównaniu do 130 to jakiś żart.

Tu znalazłem jaką chyba aktualną listę kanałów bezpłatnych:
https://www.naziemna.eu/index.php/kanaly

Doczytałem, że na Mux-4 są płatne Polsatu (dlatego nie odbieram) i bezpłatny Wydarzenia 24. Tą TVP Polonia HD to jeszcze sprawdzę (a raczej osoba, która ma tą instalację).

Przy okazji, skąd wziąć częstotliwość do ręcznego wyszukania kanałów? Czy to chodzi o te podane tu:
https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... ry-emisji/

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: VAHANARA »

r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 14:05 Warszawa róg KEN i Ciszewskiego. Antena na balkonie 4 piętro skierowana na Raszyn. W sumie od Pałacu Kultury nie jest daleko, ale musiałbym mieć antenę z innej strony bloku albo pokojową, żeby ją ustawić bezpośrednio na PK.
No to lipa z uc-8. Mógłbyś liczyć jedynie na jakiś sygnał odbity, ale z odbiciami to nieprzewidywalnie bywa - czasami są, a czasami, jak potrzebne, ni ma ich.

Trzeba by zobaczyć, czy nie ma na tym balkonie jednak jakichś szczątków sygnału. Strojenie ręczne. Przekręca się powoli anteną, po kilka stopni i patrzy przez co najmniej kilkanaście sekund na odbiornik, czy nie pojawi się jakiś sygnał. Jak nie - znowu się trochę przekręca.

Jeśli nie będzie nawet śladu odbioru, to wtedy można ponowić próbę dokładając jakiś wzmacniacz liniowy albo domowy. Wzmacniacz bardzo może pomóc w beznadziejnych przypadkach.

W próbach odbioru mux-8 całkowicie ignorujesz pozostałe muxy. Chodzi tylko i wyłącznie o sprawdzenie możliwości złapania mux-8. Jak się nie złapie - sprawa jest prosta. A gdyby się złapał, wtedy trzeba by zacząć kombinowanie, jak pogodzić mu-8 i pozostałe mux-y.
r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 14:05 ale musiałbym mieć antenę z innej strony bloku albo pokojową, żeby ją ustawić bezpośrednio na PK.
Jeśli miałbyś możliwość wystawienia anteny od północy, to mogłaby to być to zapewne najlepsza opcja. Ale pewnie zrobiłby się problem powieszenia anteny na ścianie bloku, co zaczyna być zwykle mało wykonalne. Ewentualnie jakaś mała antena na parapet na magnesie.

Opcja z anteną wewnętrzna może być również najprostszą opcja, jeśli dawałaby dobry odbiór wszystkich mux-ów.

Tak a props - balkon, ściana - zwykle najlepiej spisują się poczciwe 'siatki'.
r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 14:05 Jak możesz, to napisz mi czy warto kupować filtr 5G LTE, bo tam akurat jest sporo nadajników telefonii komórkowych.

Jeśli nie masz zakłóceń na muxach 1...6, to nie ma potrzeby.

Ale, sytuacja z LTE bywa dynamiczna i kto wie, czy za chwilę któryś z sąsiadów nie postawi ci za ścianą routera i wtedy różnie to w blokach bywa. Albo odpalą na poważnie pasmo 700 i wtedy to nie wiadomo co będzie.

Więc filtr warto mieć. Ale filtr dobry, na 700MHz, z tłumieniem co najmniej 60dB dla pasma 700. I w razie kłopotów daje się go albo przed wzmacniaczem (liniowym, domowym) albo bezpośrednio na wejściu antenowym odbiornika / dekodera.
r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 14:05 Czy ktoś coś wie na temat prac nad wzmocnieniem sygnału Mux-8? Bo moc 2 w porównaniu do 130 to jakiś żart.
To nie jest do końca tak jak ci się wydaje. To, że jest niska moc nadawcza wcale nie oznacza dużo mniejszego zasięgu. To kwestia propagacji fal radiowych. Jak sobie popatrzysz na zasięgu sygnałów poszczególnych mux-ów z PKiN-u pokazane na mapach --> https://emimaps.emitel.pl/ to się pewnie zdziwisz.

Tam masz też podane częstotliwości i programy dla mux-ów publicznych nadawanych przez emitela.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: K63 »

r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 14:05 Czy ktoś coś wie na temat prac nad wzmocnieniem sygnału Mux-8? Bo moc 2 w porównaniu do 130 to jakiś żart.
O 2 kW z jakiego nadajnika piszesz? Z PKiN mux-8 nadawany jest (kierunkowo) z mocą 3-17 kW. 17 kW w paśmie VHF z PKiN daje niemal taki sam zasięg, jak 130 kW (mux-3 w UHF) z Raszyna. Mux-8 z Raszyna nie jest nadawany.
r16u3 pisze: 2 lipca 2022, o 11:02 Kupiłem nowy dekoder Ariva T-30 i nie odbiera (...) z Multiplex5: TVP Polonia HD
TVP Polonia HD od pewnego czasu nie jest nadawana w naziemnej. W jej miejscu, w testowym mux-TVP masz TVP3 Warszawa HD.

r16u3
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, o 21:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Ferguson Ariva T30
Instalacja antenowa: Skymaster GL1000 Combo+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: r16u3 »

VAHANARA pisze: 2 lipca 2022, o 17:22 Jeśli nie będzie nawet śladu odbioru, to wtedy można ponowić próbę dokładając jakiś wzmacniacz liniowy albo domowy. Wzmacniacz bardzo może pomóc w beznadziejnych przypadkach.
Jak możesz to proszę podaj przykład konkretnego modelu. Bo moja antena nie ma wzmacniacza, a ja się na pasmach i MHz kompletnie nie znam. Widzę, że wśród wzmacniaczy są takie co się podpina do kabla jak przejściówkę, i takie z zasilaczem. Np. na allegro znalazłem taki co się go wkłada do puszki antenowej: HFO LNA-111. Wolałbym uniknąć podłączania kolejnego urządzenia, czy samej anteny do kontaktu.
VAHANARA pisze: 2 lipca 2022, o 17:22 Ale filtr dobry, na 700MHz, z tłumieniem co najmniej 60dB dla pasma 700.
Czyli taki: Filtr TechniSat 76-4929-00 LTE/5G 694 MHz, z popularnej sieci agd nie nadaje się? A np. Filtr LTE700 R49601 Signal będzie ok?
K63 pisze: 2 lipca 2022, o 17:35 TVP Polonia HD od pewnego czasu nie jest nadawana w naziemnej. W jej miejscu, w testowym mux-TVP masz TVP3 Warszawa HD.
Dzięki za informację. Dobrze wiedzieć. TVP3 Warszawa HD mi odbiera, czyli z tym muxem jest ok.
K63 pisze: 2 lipca 2022, o 17:35 17 kW w paśmie VHF z PKiN daje niemal taki sam zasięg, jak 130 kW (mux-3 w UHF) z Raszyna.
Czyli jest to kwestia urządzeń do odbioru, zakłóceń, ustawienia anteny i wzmocnienia sygnału.

Czy jak chcę w dekoderze ustawiać ręcznie to mam szukać dla PKiN tej częstotliwości: 191,5 dla Mux-8, zgodnie z tą tabelą?
https://www.emitel.pl/strefa-klienta/od ... ry-emisji/

Zablokowany