Format obrazu

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Z tym formatem reklam to się tyczy wszystkich kanałów TVP nawet tych nie nadających w analogu. Ale o tym pisałem w wątku MUX-3, tu jest MUX-2 więc na tym zakończę.

enterprize

Re: Format obrazu

Post autor: enterprize »

Oj tam reklam nikt nie ogląda a TVN7 niektóre seriale puszcza w proporcjach 4:3. Monk od czasu do czasu taki jest i nei wiadomo dlaczego. Poza tym nie zauważyłem innych problemów z proporcjami na pozostałych kanałach

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Format obrazu

Post autor: Puma »

TV Puls, gdy leci "muzyczny budzik" to obraz wciska w ramkę :x

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Format obrazu

Post autor: eXte77 »

enterprize pisze:Oj tam reklam nikt nie ogląda a TVN7 niektóre seriale puszcza w proporcjach 4:3. Monk od czasu do czasu taki jest i nei wiadomo dlaczego. Poza tym nie zauważyłem innych problemów z proporcjami na pozostałych kanałach
Skoro materiał filmowy zrealizowany jest w formacie 4:3 to jak inaczej chcesz to nadawać? Co innego TVP Katowice, bo tam materiał jest 16:9 obcinany do 4:3 i tak nadawany w DVB-T :D

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Format obrazu

Post autor: biopar »

Ciżby POLSAT na satce ruszył w 16:9??

quiris
Posty: 29
Rejestracja: 8 września 2011, o 21:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, SLR Kiel/Targowa

Re: Format obrazu

Post autor: quiris »


ferdek1910
Posty: 39
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 16:10

Re: Format obrazu

Post autor: ferdek1910 »

teraz TVN na filmie "co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" nadaje ze sztywnym 16:9 (czarne pasy boczne)

sdolas

Re: Format obrazu

Post autor: sdolas »

A mnie najbardziej irytuje jak widzę że materiał nadawany jest formatu 16:9 ale i tak ma pasy po bokach, na górze i na dole :twisted:. Taki pomniejszony 16:9. Często to występuje na Pulsie, TV4, w TVP też bywa :cry:. Oczywiście po nagraniu i puszczeniu na kompie bez problemów da się to poprawnie wyświetlić na pełnym ekranie :twisted:

Matteo87

Re: Format obrazu

Post autor: Matteo87 »

Tutaj obserwujesz 2 różne zjawiska i opisujesz je jako jedno. To o czym mówisz to windowbox, czyli czarne pasy ze wszystkich stron ekranu. Jednak z podanych przez Ciebie programów tylko TVP Info tak nadaje (reklamy). Jeśli chodzi zaś o TV4 i Puls i inne od TVP to tu nadawca emituje obraz tylko z pasami czarnymi na górze i na dole (tzw letterbox). Efekt czarnych pasów ze wszystkich stron wytwarza Twój odbiornik. Pokombinuj z różnymi ustawieniami formatu obrazu w tunerze/telewizorze i zobaczysz jakie są możliwości - również można obciąć te pasy i wyświetlić obraz na całym ekranie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Format obrazu

Post autor: Puma »

Nie do końca się z tym zgodzę np. TV Puls 16:9 jest na całym ekranie ale już gdy jest "poranny budzik" to są czarne pasy z każdej strony...czyli nadawca jest temu winny.

sdolas

Re: Format obrazu

Post autor: sdolas »

Raczej jest jak pisze przedmówca, sytuacja wyświetlania jest losowa, raz obraz jest na całym ekranie, czasem 4:3 a czasem z pasami na około.
Mam tuner TVB-T Wiwa HD-100, aktualizacja jedna była, możliwość zmiany formatu poprawili ale nie całkowicie, niestety ręcznie nie mogę skutecznie rozciągnąć obrazu na pełen ekran :(

pabloki

Re: Format obrazu

Post autor: pabloki »

A jak wam sie podoba zmieniajacy sie z kazdym dniem i programem format obrazuw tv6? Czemu oni nadaja tak dziwnie ze leca np.włatcy móch i po bokach czarne pasy a logo poza obrazem.To ma jakiś cel czy dostaja tak sformatowany obraz .

sdolas

Re: Format obrazu

Post autor: sdolas »

Puszczają co maja pod ręką, format .... nieistotny.
Podejście dla mnie na zasadzie .... DVB-T darmowe, to cieszcie się że w ogóle coś odbieracie :twisted:

Jedyna chyba szansa na poprawę to plany TVP, która najprawdopodobniej od czerwca zacznie nadawanie TVP1 i TVP2 w jakości HD. Może ten bardzo pozytywny krok skłoni komercyjne stacje do przemyśleń nad jakością nadawanego materiału.

breza
Posty: 31
Rejestracja: 16 sierpnia 2011, o 14:45
Odbiornik: WIWA HD-90 NEW
Instalacja antenowa: UHF ATV 16/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice (Opole)

Re: Format obrazu

Post autor: breza »

Tutaj macie przykład jak "pięknie" potrafi nadawać TV6 :evil:

I jak to wytłumaczyć starszym (i nie tylko), że mają duży TV 4:3, a muszą oglądać taki mały "obrazek"?

Obrazek

sdolas

Re: Format obrazu

Post autor: sdolas »

Jakbym za taki sygnał płacił na jakiejś platformie cyfrowej do bym zarządał od operatora rekompensaty za dyskomfort oglądania w kwocie większej niż opłata abonamentowa :evil: :twisted:

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Format obrazu

Post autor: twmichal »

Tak samo wyglądała emisja zremasterowanych Krzyżaków na TVP. To jest oryginalny format kinowy.

Matteo87

Re: Format obrazu

Post autor: Matteo87 »

Ale TVP nie puszcza tego w pillarbox. Zauważ, że na obrazku powyżej są czarne pasy po bokach. TV4 i TV6 to najgorsze programy pod względem formatu obrazu, bo nie mają dynamicznej zmiany proporcji. I potem takie rzeczy wychodzą

sdolas

Re: Format obrazu

Post autor: sdolas »

.... TV4 i TV6 najgorsze ....
Tylko najciekawsze w tym wszystkim jest to że pytałem sąsiada jakie ma proporcje obrazu na TV4, mówił że na pełnym ekranie bez pasów :roll: a obiera to na TV LCD Samsunga z wbudowanym DVB-T. Przyznam że zupełnie tego nie czaję, U mnie oczywiście wszechobecne pasy :twisted:

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Pewnie sobie zoomuje. :)

sdolas

Re: Format obrazu

Post autor: sdolas »

No też tak przypuszczam.
Jak nagram sobie "cuś" na HDD z TV, takiego właśnie kopniętego, to na kompie spokojnie mogę rozciągnąć sobie to w playerze na full screen, bez problemów :twisted: , to do diabła ciężkiego dlaczego producenci tunerów mają nas w ....ti .... i nie mogą takiej opcji dodać do w opcji formatów :evil: :twisted: Przerasta to ich możliwości ? Czy ja może mam za duże wymagania od sprzętu za ok 150 zł :roll:

Aż normalnie w tym uniesieniu naskrobałem maila do "producenta"
Zobaczymy co mi odpiszą nygusy :lol:

Zablokowany